FREE from Folic Acid

Supermarkets
Sun-Pat Smooth Peanut Butter 300g, folic acid free

Iceland

Sun-Pat Smooth Peanut Butter 300g

£2.80£9.33/kg

Smooth peanut butter.

Ingredients: Peanuts 94%, emulsifier, cane sugar, peanut oil, sea salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 300g, folic acid free

Iceland

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 300g

£2.80£9.33/kg

Crunchy peanut butter.

Ingredients: Peanuts 95%, emulsifier, cane sugar, peanut oil, sea salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hartley's Best Strawberry Jam 300g, folic acid free

Iceland

Hartley's Best Strawberry Jam 300g

£1.70£5.67/kg

Strawberry jam.

Ingredients: Sugar, strawberries, citric acid, sodium citrates, pectin.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Robertson's Golden Shred 454g, folic acid free

Iceland

Robertson's Golden Shred 454g

£2£4.41/kg

Orange marmalade.

Ingredients: Water, sugar, orange peel, treacle, sodium citrates, pectin, orange juice, oranges, citric acid, orange oils.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland British Salted Butter 250g, folic acid free

Iceland

Iceland British Salted Butter 250g

£1.85£7.40/kg

Salted butter.

Ingredients: Cream (milk), salt (1.7%).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Anchor Salted Butter 200g, folic acid free

Iceland

Anchor Salted Butter 200g

£2.60£13.00/kg

Salted butter made with British cream.

Ingredients: Butter (milk), salt (1.7%).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nutella Hazelnut Chocolate Spread 350g, folic acid free

Iceland

Nutella Hazelnut Chocolate Spread 350g

£3.85£11.00/kg

Hazelnut chocolate spread.

Ingredients: Sugar, palm oil, hazelnuts (13%), skimmed milk powder, fat-reduced cocoa, lecithins, vanillin.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Garusana Spanish Blossom Honey 500g, folic acid free

Iceland

Garusana Spanish Blossom Honey 500g

Honey.

Ingredients: Blossom honey.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Anchor Salted Spreadable 750g, folic acid free

Iceland

Anchor Salted Spreadable 750g

£6.75£9.00/kg

Farmer-owned, churning creamy goodness with care since 1886. And we'll keep spreading the joy tomorrow, moo!. Straight from UK Farms.

Ingredients: Anchor Butter (50%) (Milk), Rapeseed Oil (29%), Water, Salt (1.1%), Colour (Beta Carotene)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Anchor Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g, folic acid free

Iceland

Anchor Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

£2.75£6.88/kg

Eaten and loved by British families and created using 100% British cream from UK farms, the quality and deliciousness of Anchor butter and.

Ingredients: Anchor Butter (50%) (Milk), Rapeseed Oil (29%), Water, Salt (1.1%), Colour (Beta Carotene)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Cadbury Milk Chocolate Spread 700g, folic acid free

Iceland

Cadbury Milk Chocolate Spread 700g

£4.50£6.43/kg

Suitable for vegetarians. Cadbury.

Ingredients: Sugar, Vegetable Oil (Rapeseed, Palm), Lactose (Milk), Milk Chocolate Crumb (7%) (Milk, Sugar, Cocoa Mass), Full Cream Milk Powder (7%), Fat Reduced Cocoa (5.5%), Whey Powder (Milk), Emulsifier: Lecithins, Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hartley's Best Raspberry Seedless Jam 300g, folic acid free

Iceland

Hartley's Best Raspberry Seedless Jam 300g

£1.70£5.67/kg

Hartley's is the Nation's favourite Jam and has been bringing smiles and joy to breakfast time for 150 years.

Ingredients: Sugar, Raspberries, Acidity Regulators: Citric Acid, Sodium Citrates, Gelling Agent: Pectin, Prepared with 45g of Fruit per 100g, Total Sugar content 61g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hartley's Best Strawberry Seedless Jam 300g, folic acid free

Iceland

Hartley's Best Strawberry Seedless Jam 300g

£1.70£5.67/kg

Hartley's is the Nation's favourite Jam and has been bringing smiles and joy to breakfast time for 150 years.

Ingredients: Sugar, Strawberries, Acidity Regulators: Citric Acid, Sodium Citrates, Gelling Agent: Pectin, Prepared with 45g of Fruit per 100g, Total Sugar content 61g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hazella Choco Swirl Spread 700g, folic acid free

Iceland

Hazella Choco Swirl Spread 700g

£3£4.29/kg

No artificial colours or preservatives. Suitable for vegetarians. Hazella.

Ingredients: Sugar, Rapeseed Oil, Palm Oil, Sweet Whey Powder (Milk) (9%), Fat-Reduced Cocoa Powder (2.5%), Skimmed Milk Powder, Hazelnuts (1%), Emulsifier (Lecithins), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hazella Hazelnut Chocolate Spread 400g, folic acid free

Iceland

Hazella Hazelnut Chocolate Spread 400g

£2£5.00/kg

Suitable for vegetarians. No artificial colours or preservatives. Hazella.

Ingredients: Sugar, Palm Oil, Hazelnuts (13%), Rapeseed Oil, Fat-Reduced Cocoa Powder (7.5%), Skimmed Milk Powder, Dried Glucose Syrup, Sweet Whey Powder (Milk), Emulsifier (Lecithins)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nando's Medium Sweet Chilli Jam 285g, folic acid free

Iceland

Nando's Medium Sweet Chilli Jam 285g

£2.50£8.77/kg

We're jammin'...

Ingredients: Tomatoes (30%), Sugar, Vinegar (Sulphite), Water, Tomato Paste, Red Onion (4.7%), Red Chilli (4.5%), Corn Starch, Spices (Cayenne Pepper, African Bird's Eye Chilli), Garlic Purée, Citrus Fibre, Colour (Caramel), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar 630g, folic acid free

Iceland

Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar 630g

£5.25£8.33/kg

NUTELLA®, a loved brand; its unbeatable taste is guaranteed by a unique recipe, prepared with seven carefully selected ingredients.

Ingredients: Sugar, Palm Oil, Hazelnuts (13%), Skimmed Milk Powder (8.7%), Fat-Reduced Cocoa (7.4%), Emulsifier: Lecithins (Soya), Vanillin

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

A Taste of Sol Classic & Sweet Pepper Hummus Duo 180g, folic acid free

Iceland

A Taste of Sol Classic & Sweet Pepper Hummus Duo 180g

Suitable for Vegetarians. Gluten Free. Smooth, Delicious Creamy & Intense. A Taste of Sol

Ingredients: Classic Hummus 50%: (Chickpeas, Sunflower Oil, Tahini (Sesame), Salt, Garlic Powder, Cumin, Sugar, Preservative (Potassium Sorbate), Acidity Regulators (Lactic Acid, Citric Acid)), Sweet Pepper Hummus 50%: (Chickpeas, Sunflower Oil, Sweet Pepper (14%), Tahini (Sesame), Salt, Garlic Powder, Cumin, Sugar, Preservative (Potassium Sorbate), Acidity Regulators (Lactic Acid, Citric Acid))

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Anchor Lighter Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g, folic acid free

Iceland

Anchor Lighter Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

Eaten and loved by British families and created using 100% British cream from UK farms, the quality and deliciousness of Anchor butter and spreadable products are rooted in their Britishness. .

Ingredients: Anchor Butter (34%) (Milk), Water, Rapeseed Oil (27%), Buttermilk, Salt (1.1%), Colour (Beta Carotene)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bertolli Spread 450g, folic acid free

Iceland

Bertolli Spread 450g

£2.50£6.67/kg

We believe that the way you choose your foods, cook and eat is the very source of life.

Ingredients: Vegetable Oils (Rapeseed, Palm, Olive (10%)), Water, Salt (1.1%), Buttermilk (Milk), Emulsifiers (Mono- & Diglycerides of Fatty Acids, Lecithin), Natural Flavourings, Vitamins A & D

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Clover Light Spread 500g, folic acid free

Iceland

Clover Light Spread 500g

£1.90£3.80/kg

This lovely tub of Clover contains 60% less saturated fat than butter. With absolutely no artificial ingredients and a delicious buttery taste, it's perfect for all the family.. No Artificial Ingredients.

Ingredients: Buttermilk (40%), Sustainable Palm Oil, Rapeseed Oil, Water, Acid (Lactic Acid), Natural Flavouring, Natural Colour (Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Collier's Welsh Churned Butter 250g, folic acid free

Iceland

Collier's Welsh Churned Butter 250g

Collier's

Ingredients: Butter (Milk), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dairypak Irish Butter Blended with Vegetable Oil 500g, folic acid free

Iceland

Dairypak Irish Butter Blended with Vegetable Oil 500g

£2.25£4.50/kg

Made with Real Butter. Dairypak

Ingredients: Vegetable Oils (40%) (Rapeseed Oil, Palm Oil), Water, Butter (24%) (Milk), Salt, Emulsifier (Mono and Di-Glycerides of Fatty Acids), Preservative (Potassium Sorbate), Flavouring (Milk), Colours (Annatto Bixin, Curcumin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Connacht Gold Garlic & Herb Butter 100g, folic acid free

Iceland

Connacht Gold Garlic & Herb Butter 100g

Suitable for vegetarians. Connacht Gold

Ingredients: Butter (Milk) Garlic, Chives, Parsley, Salt, Dill, Pepper and Paprika

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dairygold Softer Irish Butter Softened with Rapeseed Oil 454g, folic acid free

Iceland

Dairygold Softer Irish Butter Softened with Rapeseed Oil 454g

Perfectly Churned, Buttery Soft, Dairygold Taste. Traditionally made using natural ingredients. Contains no hydrogenated oils. Suitable for vegetarians. Dairygold

Ingredients: Butter (50%) (Milk), Rapeseed Oil (25%), Water, Salt, Colour (Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Country Life British Salted Block Butter 200g, folic acid free

Iceland

Country Life British Salted Block Butter 200g

£2.45£12.25/kg

Made with 100% British Countryside Milk. Proudly British. Deliciously Creamy Butter. Suitable for Vegetarians. Minimum 80% Butterfat. Country Life

Ingredients: Butter, Salt (1.8%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Delphi Classic Rich & Flavourful Houmous Dip 170g, folic acid free

Iceland

Delphi Classic Rich & Flavourful Houmous Dip 170g

Rich & Flavourful. Great taste 2020. The best and tastiest vegan dip in the world!. Gluten-Free. Vegetarian Society Approved - Vegan. Delphi

Ingredients: Cooked Chickpeas (56.6%) (Chickpeas (56.6%), Water), Vegetable Oil (Rapeseed), Tahini Paste (Sesame Seed), Lemon Juice (6.9%) (Concentrated Lemon Juice, Citric Acid, Preservative: Sodium Metabisulphite), Salt (Salt, Anti-Cake Agent: Sodium Ferrocyanide), Garlic Puree (0.7%) (Garlic), Citric Acid, Preservative: Potassium Sorbate

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

East End Pure Butter Ghee for Cooking 500g, folic acid free

Iceland

East End Pure Butter Ghee for Cooking 500g

East End

Ingredients: Milk Fat (99.8%), Flavouring: Ethyl Butyrate (0.01%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dromona Butter 500g, folic acid free

Iceland

Dromona Butter 500g

£4.95£9.90/kg

Established in 1958, Dromona Butter has been the key ingredient in the homes of NI for generations with family recipes passed through the years. So don’t forget to include it in yours.

Ingredients: Butter (Milk), Salt (1.68%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flora Butter Salted Block 200g, folic acid free

Iceland

Flora Butter Salted Block 200g

Love butter? You'll love Flora Plant B+tter. We're rich, creamy and some might say dreamy! Just one taste and you'll forget about dairy...

Ingredients: Plant Oils (Sunflower, Rapeseed in varying proportions), Coconut Oil, Water, Sea Salt (1.7%), Faba Bean Preparation, Emulsifier (Sunflower Lecithin), Natural Flavouring, Colour (Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Golden Cow 100% Butter 227g, folic acid free

Iceland

Golden Cow 100% Butter 227g

£2.40£10.57/kg

100% Pure Butter. Suitable for vegetarians. With a Heart of Gold. Golden Cow

Ingredients: Butter, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hartley's Jam Packed with Apricot 300g, folic acid free

Iceland

Hartley's Jam Packed with Apricot 300g

Since 1871 Hartley's has always been inspired by the wonderful world of fruit. For over 150 years we've prided ourselves on crafting the best quality jams so you can enjoy the jammy wonderful everyday!.

Ingredients: Sugar, Apricots, Gelling Agent: Pectin, Acidity Regulators: Citric Acid, Sodium Citrates, Prepared with 45g of Fruit per 100g, Total Sugar content 61g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Grenade Peanut Butter & Jelly 60g, folic acid free

Iceland

Grenade Peanut Butter & Jelly 60g

High Protein, Low Sugar Bar. 1.8g Sugar Per Bar. 20g Protein Per Bar. Grenade

Ingredients: Milk Chocolate with Sweetener (23%) (Sweetener: Maltitol; Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Cocoa Mass, Emulsifier: Soy Lecithin; Natural Flavouring), Protein Blend (Calcium Caseínate (Milk), Whey Protein Isolate (Milk)), Humectant: Glycerol, Bovine Collagen Hydrolysate, White Chocolate with Sweetener (Sweetener: Maltitol; Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Emulsifier: Soy Lecithin; Natural Flavouring), Roasted Peanut Pieces (5%), Dietary Fibre: Polydextrose, Water, Palm Fat, Raspberry Powder (Raspberry Concentrate, Maltodextrin), Flavourings (Peanuts), Fat-Reduced Cocoa Powder, Salt, Sweetener: Sucralose

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heera Butter Ghee 500g, folic acid free

Iceland

Heera Butter Ghee 500g

£5£10.00/kg

Return the lid after every use – Store in a cool dry place. For best before: See top of can. Suitable for vegetarians

Ingredients: Butterfat 99.8% (milk), moisture 0.19%, Flavouring: Ethyl Butyrate 0.01%

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

I Can't Believe It's Not Butter Light Spread 450g, folic acid free

Iceland

I Can't Believe It's Not Butter Light Spread 450g

Try new I Can't Believe It's Not Butter Light with 90% less saturated fat than butter!. Dairy Free, 100% plant based, Vegan certified. 28% Vegetable Fat Spread . Free from preservatives.

Ingredients: Water, Plant Oils (Rapeseed, Palm*), Salt 1.3%, Plant Based Emulsifiers (Sunflower Lecithin, Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Flavourings, Vinegar, Vitamin D, *I Can't Believe It's Not Butter is committed to sustainable palm oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hilltop Hot Honey 340g, folic acid free

Iceland

Hilltop Hot Honey 340g

At Hilltop, we bring the best honey from nature to your home. Our hot honey will add a kick of mild sweet heat to marinades, pizza, ice cream, and whatever else you dare. . Sweetness at its Peak. Chilli rating - 1.

Ingredients: Honey (99.98%), Chilli Extract (0.02%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland 2 Atlantic Cod Loins with Lemon, Pepper & Parsley Butter 280g, folic acid free

Iceland

Iceland 2 Atlantic Cod Loins with Lemon, Pepper & Parsley Butter 280g

£5.50£19.64/kg

Skinless, boneless cod loins in a protective ice glaze with a lemon, pepper and parsley butter preparation

Ingredients: Cod (Fish) (93%), Lemon, Pepper & Parsley Butter Preparation (7%) (Butter (Milk), Lemon Zest, Concentrated Lemon Juice, Flavouring, Parsley, Salt, Thyme, Black Pepper, Cornflour), Water (as a protective ice glaze)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Just Dip 60g Houmous Tortilla Chips, folic acid free

Iceland

Just Dip 60g Houmous Tortilla Chips

Cooked chickpeas and sesame seed paste dip with concentrated lemon juice & garlic purée

Ingredients: Cooked Chickpeas (33%) [Water, Chickpeas], Corn Chip (28%) [Corn, RSPO Vegetable Palm Fat, Salt], Rapeseed Oil, Water, Tahini (10%) [Sesame seed Paste], Salt, Garlic Granules, Acidity Regulator: Citric Acid, Preservative: Potassium Sorbate

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kerry Move Over Butter 500g, folic acid free

Iceland

Kerry Move Over Butter 500g

Move Over Butter is a deliciously buttery spread made from a blend of vegetable oil and buttermilk. Our delicious buttery spread can be used for spreading, frying, cooking, freezing. Deliciously buttery spread. Kerry

Ingredients: Water, Rapeseed Oil, Palm Oil, Reconstituted Buttermilk (3%), Salt (1.3%), Emulsifier (Mono and Diglycerides of Fatty Acids), Preservative (Potassium Sorbate), Acidity Regulator (Lactic Acid), Vitamin E, Vitamin A & D, Colour (Carotenes), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kerrygold Irish Creamery Butter 227g, folic acid free

Iceland

Kerrygold Irish Creamery Butter 227g

Suitable for vegetarians. Kerrygold

Ingredients: Cream, Salt (1.8%), Salted Sweet Cream Butter, Fat 80% min

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Khyber Vegetable Ghee 2kg, folic acid free

Iceland

Khyber Vegetable Ghee 2kg

Ideal for Cooking & Frying. Suitable for vegetarians. Suitable for Halal Diet. Kosher Parev. Khyber

Ingredients: Pure Refined Palm Oil, Colour E160 (a) Beta Carotene

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Levi Roots Reggae Reggae Tropical Chilli Jam 300g, folic acid free

Iceland

Levi Roots Reggae Reggae Tropical Chilli Jam 300g

Squeeze on chicken burgers and wraps to make your Food Sing! Morelove, Levi Roots. Suitable for vegans. Vegan 'n' Ting!. Sweet'n' zingy. Suitable for vegetarians. Chilli rating - Medium Heat- 1.

Ingredients: Sugar, Pineapple in Syrup (Pineapple (12%), Water, Sugar), Water, Glucose-Fructose Syrup, Spirit Vinegar, Modified Maize Starch, Scotch Bonnet Chilli Puree (Scotch Bonnet Chilli (0.8%), Salt, Acid (Acetic Acid)), Salt, Yeast Extract, Turmeric Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 600g, folic acid free

Iceland

Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 600g

£4.50£7.50/kg

To create Lurpak® Spreadable, we blend Lurpak® butter with rapeseed oil. Made from natural ingredients, try it on your favourite bread and top with whatever you fancy.. Kosher - D. From pressed rapeseed oil only.

Ingredients: Butter (64%) (Milk), Rapeseed Oil, Water, Lactic Culture (Milk), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heera Pure Butter Ghee 2kg, folic acid free

Iceland

Heera Pure Butter Ghee 2kg

£19.99£10.00/kg

Suitable for Vegetarians. Heera

Ingredients: Butterfat 99,8% (Milk), Moisture 0.19%, Flavouring: Ethyl Butyrate 0,01%

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Clover Spread 1kg, folic acid free

Iceland

Clover Spread 1kg

£4.25£4.25/kg

This lovely tub of Clover contains absolutely nothing artificial. With a delicious buttery taste, it's perfect for all the family. Perfect for spreading, cooking, baking, freezing, and frying on a low to medium heat..

Ingredients: Vegetable Oils in varying proportions (Sustainable Palm, Rapeseed), Buttermilk (Milk) (20%), Water, Salt, Natural Flavouring, Colour (Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lurpak Slightly Salted Butter 200g, folic acid free

Iceland

Lurpak Slightly Salted Butter 200g

£1.95£9.75/kg

Good Food Deserves Lurpak® Genuine excellence and mouth­watering flavour don't just come out of nowhere, and Lurpak® has had an uncompromising approach to making real, quality butter since 1901.

Ingredients: Butter (Milk), Lactic Culture (Milk), Salt, Minimum Fat content 80%

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Utterly Butterly Spread 500g, folic acid free

Iceland

Utterly Butterly Spread 500g

£1.65£3.30/kg

75% Less saturated fat than butter and utterly brilliant for: spreading, cooking, baking. Vegetarian & always free from hydrogenated fats. Irresistible buttery taste. Utterly Butterly

Ingredients: Water, Vegetable Oils in varying proportions (Rapeseed, Sustainable Palm, Sunflower), Buttermilk, Salt, Emulsifiers (E471, Lecithins), Preservative (Potassium Sorbate), Acid (Lactic Acid), Colours (Curcumin, Annatto Bixin), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flora Buttery Butter Alternative With Natural Ingredients 1kg, folic acid free

Iceland

Flora Buttery Butter Alternative With Natural Ingredients 1kg

£3.75£3.75/kg

At the centre of everyday good food since 1964. Flora has been trusted through the generations as a tasty family fridge staple, made with natural ingredients.

Ingredients: Vegetable Oils (Rapeseed, Sunflower, Linseed in Variable Proportions), Water, Coconut Fat, Emulsifier (Sunflower Lecithin), Faba Bean Preparation, Salt (1,3%), Natural Flavourings, Colour (Beta Carotene)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Just Like Butter Spread 450g, folic acid free

Iceland

Just Like Butter Spread 450g

£1£2.22/kg

A rich buttery spread. Gluten free. No artificial colours. Suitable for vegetarians. Just Like Butter

Ingredients: Water, Vegetable Oils (Rapeseed Oil, Palm Oil), Salt, Reconstituted Buttermilk (Milk), Emulsifiers (Mono & Di-Glycerides of Fatty Acids, Polyglycerol Polyricinoleate), Stabiliser (Sodium Alginate), Preservative (Potassium Sorbate), Colour (Annatto Bixin, Curcumin), Flavouring, Acidity Regulator (Lactic Acid), Vitamin A & D

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lurpak Slightly Salted Lighter Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 600g, folic acid free

Iceland

Lurpak Slightly Salted Lighter Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 600g

£4.50£7.50/kg

To create Lurpak® Spreadable Lighter, we blend pure Lurpak® butter with rapeseed oil. Made from natural ingredients, try it on your favourite bread and top with whatever you fancy.. Only 4 Natural Ingredients.

Ingredients: Butter (36%) (Milk), Water, Rapeseed Oil, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flora Buttery Butter Alternative With Natural Ingredients 450g, folic acid free

Iceland

Flora Buttery Butter Alternative With Natural Ingredients 450g

£2.75£6.11/kg

At the centre of everyday good food since 1964. Flora has been trusted through the generations as a tasty family fridge staple, made with natural ingredients.

Ingredients: Vegetable Oils (Rapeseed, Sunflower, Linseed in Variable Proportions), Water, Coconut Fat, Emulsifier (Sunflower Lecithin), Faba Bean Preparation, Salt (1,3%), Natural Flavourings, Colour (Beta Carotene)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Stork Baking Spread alternative to Butter 1Kg, folic acid free

Iceland

Stork Baking Spread alternative to Butter 1Kg

£4£4.00/kg

For over 100 years, Stork has been the secret to light and fluffy cakes, perfectly risen muffins, melt-in-the-mouth pastries, beautiful biscuits, and many other delicious bakes.

Ingredients: Vegetable Oils 70% (Rapeseed, Palm¹, Sunflower in varying proportions), Water, Salt (1.4%), Emulsifiers (Lecithin, Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Acid (Citric Acid), Colouring (Carotene), Natural Flavouring, Vitamins (A,D), ¹Stork is committed to Sustainable Palm Oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Utterly Butterly Lightly Spread 500g, folic acid free

Iceland

Utterly Butterly Lightly Spread 500g

£1.65£3.30/kg

Utterly Butterly Lightly is utterly buttery, utterly creamy, utterly delicious and even more utterly irresistible with 80% less saturated fat than butter.

Ingredients: Water, Vegetable Oils in varying proportions (Rapeseed, Sustainable Palm), Buttermilk, Modified Maize Starch, Salt, Emulsifiers - E471, E476, Preservative - Potassium Sorbate, Acid - Lactic Acid, Colours - Annatto Bixin , Curcumin, Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g, folic acid free

Iceland

Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

£4.25£7.50/kg

To create Lurpak® Spreadable, we blend pure Lurpak® butter with rapeseed oil making it spreadable straight from the fridge. Try it on your favourite fresh bread and top with whatever you fancy.

Ingredients: Butter (64%) (Milk), Rapeseed Oil, Water, Lactic Culture (Milk), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 250g, folic acid free

Iceland

Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 250g

£2.40£9.60/kg

To create Lurpak® spreadable, we blend pure Lurpak® butter with rapeseed oil. Made from natural ingredients, try it on your favourite bread and top with whatever you fancy.. Slightly Salted. Kosher.

Ingredients: Butter (64%) (Milk), Rapeseed Oil, Water, Lactic Culture (Milk), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flora Lighter Spread With Natural Ingredients 1kg, folic acid free

Iceland

Flora Lighter Spread With Natural Ingredients 1kg

£3.75£3.75/kg

At the centre of everyday good food since 1964. Flora has been trusted through the generations as a tasty family fridge staple, made with natural ingredients..

Ingredients: Water, Vegetable Oils (Rapeseed, Sunflower, Linseed), Coconut Fat, Salt 1.2%, Emulsifier (Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Vinegar, Natural Flavourings, Vitamin A

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Spreadly Peanut Butter Smooth 250g, folic acid free

Iceland

Spreadly Peanut Butter Smooth 250g

£1.50£6.00/kg

Suitable for Vegetarians. Source of Protein. Spreadly.

Ingredients: Peanuts, Sugar, Fully Hydrogenated Soya Oil, Emulsifier (Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Tate and Lyle Golden Syrup Pouring 325g, folic acid free

Iceland

Tate and Lyle Golden Syrup Pouring 325g

£1.90£5.85/kg

Enjoyed since 1883, the authentic, unmistakable taste of Lyle's Golden Syrup® remains a favourite today.. Suitable for Vegetarians & Vegans. Out of the Strong Came Forth Sweetness.

Ingredients: Partially inverted Refiners Syrup

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Spreadly Peanut Butter Crunchy 250g, folic acid free

Iceland

Spreadly Peanut Butter Crunchy 250g

£1.50£6.00/kg

Suitable for Vegetarians. Source of Protein. Spreadly.

Ingredients: Peanuts, Sugar, Fully Hydrogenated Soya Oil, Emulsifier (Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Robertsons Golden Shredless 454g, folic acid free

Iceland

Robertsons Golden Shredless 454g

£2£4.41/kg

Robertsons.

Ingredients: Glucose-Fructose Syrup, Water, Sugar, Orange Juice from Concentrate, Oranges, Acid: Citric Acid, Gelling Agent: Pectin, Treacle, Acidity, Regulator: Sodium Citrates, Orange Oils, Prepared with 20g of Fruit per 100g, Total Sugar content 63g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sun-Pat Smooth Peanut Butter 570g, folic acid free

Iceland

Sun-Pat Smooth Peanut Butter 570g

£3.25£6.58/kg

The Nation's Best Tasting!* *Source: YouGov Survey, March 2019. Base: Peanut Butter Eaters (951).

Ingredients: Peanuts 94%, Stabiliser: E471, Cane Sugar, Peanut Oil 1%, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Gale's Lemon Curd 410g, folic acid free

Iceland

Gale's Lemon Curd 410g

£2£4.88/kg

Gales Lemon Curd is made from the juice of carefully selected lemons for a deliciously tangy taste.. Suitable for vegetarians. Gale's.

Ingredients: Sugar, Glucose-Fructose Syrup, Water, Lemon Juice from Concentrate (4%), Maize Starch, Palm Oil, Dried Whole Egg, Rapeseed Oil, Gelling Agent: Pectin, Acid: Citric Acid, Acidity Regulator: Sodium Citrate, Lemon Oil, Colour: Beta Carotene, Antioxidant: Ascorbic Acid

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 570g, folic acid free

Iceland

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 570g

£3.25£6.58/kg

The Nation's Best Tasting!* *Source: YouGov Survey, March 2019. Base: Peanut Butter Eaters (951).

Ingredients: Peanuts 95%, Stabiliser: E471, Cane Sugar, Peanut Oil 1%, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Milky Way Spread 350g, folic acid free

Iceland

Milky Way Spread 350g

Suitable for vegetarians. Milky Way.

Ingredients: Sugar, Vegetable Oils (Rapeseed and Palm), Maltodextrin, Whole Milk Powder (5%), Skimmed Milk Powder (3%), Fat-Reduced Cocoa Powder (3%), Lactose (Milk), Sweet Whey Powder (Milk), Emulsifier (Lecithins), Salt, Natural Vanilla Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Snickers Spread 350g, folic acid free

Iceland

Snickers Spread 350g

£2.75£7.86/kg

Suitable for vegetarians. Snickers.

Ingredients: Sugar, Vegetable Oils (Rapeseed, Palm), Whole Milk Powder, Milk Chocolate (5%) (Sugar, Cocoa Butter, Skimmed Milk Powder, Cocoa Mass, Vegetable Fat (Palm), Lactose (Milk), Whey Powder (Milk), Milk Fat, Whey Solids (Milk), Emulsifier (Soya Lecithin), Natural Vanilla Flavouring), Maltodextrin, Lactose (Milk), Fat-Reduced Cocoa Powder, Emulsifier (Lecithins), Natural Flavourings, Salt, Flavouring, Colouring Paprika Extract, Hazelnuts

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Basra Date Syrup 450g, folic acid free

Iceland

Basra Date Syrup 450g

Basra date syrup. 100% natural.

Ingredients: Juice of Dates, Fruitpercentage: 200g of Dates per 100g of Date Syrup, Total percentage of Sugar: 62%

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Skinny Food Co. Chocolate Flavour Syrup with Sweetener 425ml, folic acid free

Iceland

The Skinny Food Co. Chocolate Flavour Syrup with Sweetener 425ml

Sugar wise. Zero calorie. Zero Sugar. Gluten Free. Pancakes, Ice cream, Yoghurt, Fruit, Desserts. No Added Sugar. Fat Free. Certified sugar free. Dairy Free. Non GMO.

Ingredients: Water, Thickeners (Sodium Carboxy Methyl Cellulose, Xanthan Gum), Flavouring, Cocoa Powder, Colour (Sulphite Ammonia Caramel), Salt, Acid (Lactic Acid), Sweetener (Sucralose), Preservatives (Potassium Sorbate, Sodium Benzoate)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Clarks Maple Flavour Syrup 250g, folic acid free

Iceland

Clarks Maple Flavour Syrup 250g

Clarks.

Ingredients: Invert Sugar Syrup, Colour: Plain Caramel, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Fluff Marshmallow 213g, folic acid free

Iceland

Fluff Marshmallow 213g

No cholesterol. Suitable for vegetarians. Gluten free. Kosher. Fluff.

Ingredients: Corn Syrup, Sugar, Dried Egg White, Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hartley's Strawberry Jam 100 x 20g, folic acid free

Iceland

Hartley's Strawberry Jam 100 x 20g

Hartley's.

Ingredients: Glucose-Fructose Syrup, Strawberries, Sugar, Gelling Agent: Pectin, Acidity Regulator: Citric Acid, Elderberry Juice Concentrate, Prepared with 35g of Fruit per 100g, Total Sugar Content 60g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Wilkin & Sons Ltd Tiptree Strawberry Extra Jam 340g, folic acid free

Iceland

Wilkin & Sons Ltd Tiptree Strawberry Extra Jam 340g

The Tiptree classic, a wonderful well balanced jam. Medium texture with a great overall flavour.. Non-GMO certified. Suitable for vegans. Suitable for vegetarians.

Ingredients: Sugar, Strawberries, Gelling Agent: Citrus Pectin, Acidity Regulator: Citric Acid, Prepared with 55g of Fruit per 100g, Total Sugar content 67g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Robertsons Golden Shred Marmalade 20g x 100pk, folic acid free

Iceland

Robertsons Golden Shred Marmalade 20g x 100pk

100 individual pots of marmalade.

Ingredients: Glucose Fructose Syrup, Orange Juice From Concentrate, Sugar, Water, Orange Peels (contains sulphites), Gelling Agent: Pectin; Acidity Regulator: Sodium Citrate; Orange Oil, Natural Colour: Plain Caramel

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Wilkin & Sons Ltd Tiptree 'Sweet Tip' Raspberry Conserve 340g, folic acid free

Iceland

Wilkin & Sons Ltd Tiptree 'Sweet Tip' Raspberry Conserve 340g

The best selling Raspberry Conserve from the Tiptree range. Premium Scottish raspberries are gently cooked with sugar in small batches to create this delicious rich conserve with pips..

Ingredients: Sugar, Raspberries, Gelling Agent: Pectin, Acidity Regulator: Sodium Citrate, Prepared with 52g of Fruit per 100g, Total Sugar content 67g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sun-Pat Smooth Peanut Butter 200g, folic acid free

Iceland

Sun-Pat Smooth Peanut Butter 200g

The Nation's Best Tasting!* *Source: YouGov Survey, March 2019. Base: Peanut Butter Eaters (951).

Ingredients: Peanuts 94%, Stabiliser: E471, Cane Sugar, Peanut Oil 1%, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Meridian Smooth Peanut Butter 470g, folic acid free

Iceland

Meridian Smooth Peanut Butter 470g

We've been Roasting Peanuts to perfection in our Wrexham Roastery the whole nut, skins & all.. At Meridian, we believe nature produces the best & tastiest ingredients.

Ingredients: Roasted Peanuts Skins On (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Skinny Food Co. Maple Syrup 425ml, folic acid free

Iceland

The Skinny Food Co. Maple Syrup 425ml

Zero calorie. Premium Quality. Sugar Free. Gluten Free. Fat Free. No Added Sugar. Non GMO. Vegan Friendly. The Skinny Food Co.

Ingredients: Water, Thickeners (Sodium Carboxy Methyl Cellulose, Xanthan Gum), Salt, Colour (Sulphite Ammonia Caramel), Flavouring, Acid (Lactic Acid), Sweetener (Sucralose), Preservatives (Potassium Sorbate, Sodium Benzoate)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Meridian Crunchy Peanut Butter 470g, folic acid free

Iceland

Meridian Crunchy Peanut Butter 470g

We've been Roasting Peanuts to perfection in our Wrexham Roastery the whole nut, skins & all.. At Meridian, we believe nature produces the best & tastiest ingredients.

Ingredients: Roasted Peanuts Skins On (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Skinny Food Co. Golden Syrup Flavour Syrup with Sweetener 425ml, folic acid free

Iceland

The Skinny Food Co. Golden Syrup Flavour Syrup with Sweetener 425ml

Pancakes, ice cream, yoghurt, fruit, desserts. Zero Calorie. Non GMO. Sugar Wise. Certified Sugar Free. Flavour Syrup with Sweetener. Gluten and Fat Free. No Added Sugar.

Ingredients: Water, Thickeners (Sodium Carboxy Methyl Cellulose, Xanthan Gum), Salt, Natural Flavouring, Caramel Syrup, Acid (Lactic Acid), Sweetener (Sucralose), Preservatives (Potassium Sorbate, Sodium Benzoate)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Skinny Food Co. Chocaholic Spread Hazelnut & White Chocolate Flavour 350g, folic acid free

Iceland

The Skinny Food Co. Chocaholic Spread Hazelnut & White Chocolate Flavour 350g

92% less sugar* *Than Other Standard Chocolate Flavoured Spreads. Hazelnut cocoa & white chocolate flavour cocoa spread with sweeteners. Zero palm oil. Sugar Wise.

Ingredients: Sweeteners: Maltitols, Steviol Glycosides, Vegetable Fats (Shea, Rapeseed), Whole Milk Powder 10%, Hazelnuts 5%, Fat-Reduced Cocoa Powder 2.4%, Corn Starch, Skimmed Milk Powder 0.6%, Emulsifier: Lecithins (Sunflower), Whey Powder (from Milk), Flavourings

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bonne Maman Strawberry Conserve 370g, folic acid free

Iceland

Bonne Maman Strawberry Conserve 370g

The Bonne Maman Conserves are perfect for your breakfast table, afternoon tea or baking. You are in for a treat with the classic flavourful Strawberry!. Free from Artificials, Gluten, GMO and Suitable for Vegetarian.

Ingredients: Strawberries, Sugar, Cane Sugar, Concentrated Lemon Juice, Gelling Agent: Fruit Pectin, Prepared with 50g of Strawberries per 100g, Total Sugar content: 60g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Silver Spoon Golden Syrup 680g, folic acid free

Iceland

Silver Spoon Golden Syrup 680g

Golden syrup has a gorgeous taste that adds a rich flavour to sweet and savoury dishes.. For your cooking ta-dah!. Silver Spoon.

Ingredients: Partially Inverted Sugar Syrup

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sun-Pat Smooth Peanut Butter 400g, folic acid free

Iceland

Sun-Pat Smooth Peanut Butter 400g

The Nation's Best Tasting!* *Source: YouGov Survey, March 2019. Base: Peanut Butter Eaters (951).

Ingredients: Peanuts (94%), Stabiliser: E471, Cane Sugar, Peanut Oil (1%), Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 400g, folic acid free

Iceland

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 400g

Maintains energy** **Phosphorus contributes to normal energy-yielding metabolism, as part of a healthy lifestyle with a varied and balanced diet. The Nation's Best Tasting!* *Source: YouGov Survey, March 2019.

Ingredients: Peanuts (95%), Stabiliser: E471, Cane Sugar, Peanut Oil (1%), Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 200g, folic acid free

Iceland

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 200g

The Nation's Best Tasting!* *Source: YouGov Survey, March 2019. Base: Peanut Butter Eaters (951).

Ingredients: Peanuts 95%, Stabiliser: E471, Cane Sugar, Peanut Oil 1%, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hartley's Raspberry Seedless 340g, folic acid free

Iceland

Hartley's Raspberry Seedless 340g

Made with real fruit. Vegetarian Society Approved. Hartley's.

Ingredients: Acid: Citric Acid, Gelling Agent: Pectin, Sugar, Total Sugar content 61g per 100g, Prepared with 35g of Fruit per 100g, Water, Acidity Regulator: Sodium Citrates, Raspberries

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hartley's Blackcurrant 300g, folic acid free

Iceland

Hartley's Blackcurrant 300g

Vegetarian Society Approved. Made with real fruit. Hartley's.

Ingredients: Water, Acidity Regulator: Sodium Citrates, Gelling Agent: Pectin, Acid: Citric Acid, Sugar, Prepared with 35g of Fruit per 100g, Blackcurrants, Total Sugar content 61g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hartley's Strawberry Seedless 340g, folic acid free

Iceland

Hartley's Strawberry Seedless 340g

Vegetarian Society Approved. Made with real fruit. Hartley's.

Ingredients: Gelling Agent: Pectin, Sugar, Water, Total Sugar content 61g per 100g, Acid: Citric Acid, Prepared with 37g of Fruit per 100g, Acidity Regulator: Sodium Citrates, Strawberries

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar 950g, folic acid free

Iceland

Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar 950g

NUTELLA®, a loved brand; its unbeatable taste and the pleasurable experience it offers are guaranteed by a unique recipe, prepared with seven carefully selected ingredients.

Ingredients: Sugar, Palm Oil, Hazelnuts (13%), Skimmed Milk Powder (8.7%), Fat-Reduced Cocoa (7.4%), Emulsifier: Lecithins (Soya), Vanillin

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Cadbury Caramel Spread 400g, folic acid free

Iceland

Cadbury Caramel Spread 400g

Suitable for vegetarians. Cadbury.

Ingredients: Sugar, Vegetable Oil (Rapeseed, Palm), Whey Powder (Milk), Milk Chocolate Crumb (Milk, Sugar, Cocoa Mass) 3.5%, Full Cream Milk Powder 3.5%, Fat Reduced Cocoa 2.5%, Caramel Powder (Caramelised Sugar Syrup, Maltodextrin) 0.5%, Emulsifier (Sunflower Lecithin), Honeycomb Flavouring, Skimmed Milk Powder, Colouring (Paprika Extract), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sun-Pat Smooth Peanut Butter 600g, folic acid free

Iceland

Sun-Pat Smooth Peanut Butter 600g

The Nation's Best Tasting!* *Source: YouGov Survey, March 2019. Base: Peanut Butter Eaters (951).

Ingredients: Peanuts 94%, Stabiliser: E471, Cane Sugar, Peanut Oil 1%, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 600g, folic acid free

Iceland

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 600g

The Nation's Best Tasting!* *Source: YouGov Survey, March 2019. Base: Peanut Butter Eaters (951).

Ingredients: Peanuts 95%, Stabiliser: E471, Care Sugar, Peanut Oil 1%, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sweet Freedom Choc Shot 320g, folic acid free

Iceland

Sweet Freedom Choc Shot 320g

Behind the Sweet Freedom brand is a small (but mighty!) team who believe that indulgence should never come at the cost of health or the planet.

Ingredients: Sweet Freedom® Natural Fruit Extracts (Carob & Apple), Water, Cocoa, Rapeseed Oil, Natural Flavour

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar 750g, folic acid free

Iceland

Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar 750g

A unique recipe featuring a smooth texture and an unmistakable hazelnut and cocoa taste.. Nutella.

Ingredients: Sugar, Palm Oil, Hazelnuts (13%), Skimmed Milk Powder (8.7%), Fat-REduced Cocoa (7.4%), Emulsifier: Lecithins (Soya), Vanillin

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sun-Pat Smooth Peanut Butter 700g, folic acid free

Iceland

Sun-Pat Smooth Peanut Butter 700g

The Nation's Best Tasting!* *Source: YouGov Survey, March 2019. Base: Peanut Butter Eaters (951).

Ingredients: Peanuts 94%, Stabiliser: E471, Cane Sugar, Peanut Oil 1%, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Meridian Smooth Peanut Butter Palm Oil Free 280G, folic acid free

Iceland

Meridian Smooth Peanut Butter Palm Oil Free 280G

At Meridian, we believe nature produces the best & tastiest ingredients. We roast with our skins on and only use 100% peanuts to stay true to the taste of nature, providing a great source of natural protein.

Ingredients: Roasted Peanuts Skins on (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 700g, folic acid free

Iceland

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 700g

The Nation's! Best Tasting!* *Source: YouGov Survey, March 2019 Base: Peanut Butter Eaters (951).

Ingredients: Peanuts 95%, Stabiliser: E471, Cane Sugar, Peanut Oil 1%, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hartley's Blackcurrant 340g, folic acid free

Iceland

Hartley's Blackcurrant 340g

Vegetarian Society Approved. Made with real fruit. Hartley's.

Ingredients: Water, Prepared with 35g of Fruit per 100g, Acid: Citric Acid, Blackcurrants, Gelling Agent: Pectin, Acidity Regulator: Sodium Citrates, Total Sugar content 61g per 100g, Sugar

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hartley's No Bits Strawberry 454g, folic acid free

Iceland

Hartley's No Bits Strawberry 454g

Vegetarian Society approved. Hartley's.

Ingredients: Glucose-Fructose Syrup , Strawberries, Sugar, Gelling Agent: Pectin , Acid: Citric Acid, Acidity Regulator: Sodium Citrates, Prepared with 35g of Fruit per 100g, Total Sugar content 64g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Cadbury Milk Chocolate Spread 400g, folic acid free

Iceland

Cadbury Milk Chocolate Spread 400g

Suitable for vegetarians. Cadbury.

Ingredients: Sugar, Vegetable Oil (Rapeseed, Palm), Lactose (Milk), Milk Chocolate Crumb (7%) (Milk, Sugar, Cocoa Mass), Full Cream Milk Powder (7%), Fat Reduced Cocoa (5.5%), Whey Powder (Milk), Emulsifier: Lecithins, Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nutella Hazelnut and Chocolate Spread Jar 400g, folic acid free

Iceland

Nutella Hazelnut and Chocolate Spread Jar 400g

Start the Day with Nutella®. Enjoy your breakfast with the great and unique taste of Nutella®. Free from artificial colours and preservatives. Suitable for vegetarians.

Ingredients: Sugar, Palm Oil, Hazelnuts (13%), Skimmed Milk Powder (8.7%), Fat-Reduced Cocoa (7.4%), Emulsifier: Lecithins (Soya), Vanillin

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Meridian Smooth Peanut Butter Palm Oil Free 1Kg, folic acid free

Iceland

Meridian Smooth Peanut Butter Palm Oil Free 1Kg

At Meridian, we believe nature produces the best & tastiest ingredients. We roast with our skins on and only use 100% peanuts to stay true to the taste of nature, providing a great source of natural protein.

Ingredients: Roasted Peanuts Skins On (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Meridian Crunchy Peanut Butter Palm Oil Free 1Kg, folic acid free

Iceland

Meridian Crunchy Peanut Butter Palm Oil Free 1Kg

At Meridian, we believe nature produces the best & tastiest ingredients. We roast with our skins on and only use 100% peanuts to stay true to the taste of nature, providing a great source of natural protein.

Ingredients: Roasted Peanuts Skins on (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Askeys Crackin Chocolate Orange Flavour Topping 225g, folic acid free

Iceland

Askeys Crackin Chocolate Orange Flavour Topping 225g

Let your imagination Run Free Magically transforms ice cream by setting to a chocolate orange flavour shell right before your eyes!. Sets Hard on Ice Cream. Made with Real Orange Oil.

Ingredients: Sugar, Vegetable Oil (Rapeseed, Coconut, Palm), Fat Reduced Cocoa Powder, Natural Flavouring, Emulsifier: Soya Lecithin, Antioxidant: Tocopherol-Rich Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hazella Choco Swirl Spread 400g, folic acid free

Iceland

Hazella Choco Swirl Spread 400g

No artificial colours or preservatives. Suitable for vegetarians. Hazella.

Ingredients: Sugar, Rapeseed Oil, Palm Oil, Sweet Whey Powder (Milk) (9%), Fat-Reduced Cocoa Powder (2.5%), Skimmed Milk Powder, Hazelnuts (1%), Emulsifier (Lecithins), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hershey's Chocolate Flavour Syrup Topping 680g, folic acid free

Iceland

Hershey's Chocolate Flavour Syrup Topping 680g

For more than 125 years, Hershey has been exploring new heights of delicious candy potential.

Ingredients: High Fructose Corn Syrup*, Corn Syrup*, Water, Cocoa Powder (8%), Sugar*, Thickener, Xanthan Gum E415, Salt, Artificial Flavour, Vanillin, *Produced from Genetically Modified Sugar Beets and Corn

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mars Spread 350g, folic acid free

Iceland

Mars Spread 350g

Suitable for vegetarians. Mars.

Ingredients: Sugar, Vegetable Oils (Rapeseed, Palm), Whole Milk Powder, Milk Chocolate* (5%) (Sugar, Cocoa Butter, Skimmed Milk Powder, Cocoa Mass, Palm Fat, Lactose (Milk), Whey Powder (Milk), Milk Fat, Whey Solids (Milk), Emulsifier: Lecithins (Soya), Natural Vanilla Flavouring), Maltodextrin, Lactose (Milk), Fat-reduced Cocoa Powder, Emulsifier (Lecithins), Salt, Flavourings, Colouring Paprika Extract, Hazelnuts

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Cadbury Crunchie Spread 400g, folic acid free

Iceland

Cadbury Crunchie Spread 400g

With crunchie bits. Suitable for vegetarians. Cadbury.

Ingredients: Sugar, Vegetable Oil (Rapeseed, Palm), Honeycomb Crisp (Sugar, Glucose Syrup, Invert Sugar, Sodium Bicarbonate) 10% Milk Chocolate Crumb (Milk, Sugar, Cocoa Mass) 6%, Full Cream Milk Powder 6%, Fat Reduced Cocoa 5%, Whey Powder (Milk) (2%), Emulsifier (Sunflower Lecithin), Honeycomb Flavouring, Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nutini Crunchy Peanut Butter 250g, folic acid free

Iceland

Nutini Crunchy Peanut Butter 250g

Packed with 95% Peanuts. Suitable for vegetarians. Nutini.

Ingredients: Roasted Peanuts (95%), Fully Hydrogenated Vegetable Fat (Palm), Sugar, Sea Salt, Emulsifier (Soya Lecithin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar 1000g, folic acid free

Iceland

Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar 1000g

7 ingredients, no hydrogenated fats, no preservatives, no colourings.

Ingredients: Sugar, Palm Oil, Hazelnuts (13%), Skimmed Milk Powder (8.7%), Fat-Reduced Cocoa (7.4%), Emulsifier: Lecithins (Soya), Vanillin

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nutini Smooth Peanut Butter 250g, folic acid free

Iceland

Nutini Smooth Peanut Butter 250g

Packed with 95% Peanuts. Suitable for vegetarians. Nutini.

Ingredients: Roasted Peanuts (95%), Fully Hydrogenated Vegetable Fat (Palm), Sugar, Sea Salt, Emulsifier (Soya Lecithin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Twix Spread 350g, folic acid free

Iceland

Twix Spread 350g

Suitable for vegetarians. Twix.

Ingredients: Sugar, Vegetable Oils (Rapeseed, Palm), Whole Milk Powder, Biscuit Pieces (6%) (Potato Starch, Corn Flour, Sugar, Palm Oil, Rice Flour, Concentrated Butter (Milk), Modified Starch, Tapioca Starch, Glucose-Fructose Syrup, Dextrose, Salt, Natural Vanilla Flavouring, Raising Agent (Sodium Bicarbonate), Bourbon Vanilla), Lactose (Milk), Fat-Reduced Cocoa Powder (4%), Emulsifier (Lecithins), Natural Flavourings, Salt, Hazelnuts

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bobby's Maple Flavour Syrup 320g, folic acid free

Iceland

Bobby's Maple Flavour Syrup 320g

Bobby's.

Ingredients: Invert Sugar, Flavour (Natural Flavouring), Colour (Plain Caramel)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kellogg's Crunchy Nut Crunchy Peanut Butter 340g, folic acid free

Iceland

Kellogg's Crunchy Nut Crunchy Peanut Butter 340g

Made with delicious honey roasted peanuts. Gluten free. Suitable for coeliacs. Vegetarian friendly. Kellogg's.

Ingredients: Roasted Peanuts (65%), Honey Coated Roasted Peanuts (26%) (Peanuts, Sugar, Sunflower Oil, Honey, Salt, Glucose Syrup, Stabiliser: Xanthan Gum), Sugar, Palm Oil, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sweet Freedom Chocolate Spread 220g, folic acid free

Iceland

Sweet Freedom Chocolate Spread 220g

I make toast magic & create pancake perfection Thank you for making my home safer & allowing me to roam free.... Always sweet, always natural. Plant based. Only 13 cals tsp.

Ingredients: Sweet Freedom® Natural Fruit Extracts (Carob & Apple), Water, Cocoa, Rapeseed Oil, Sunflower Lecithin, Natural Flavour

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Meridian Smooth Almond Butter with a Pinch of Sea Salt 170g, folic acid free

Iceland

Meridian Smooth Almond Butter with a Pinch of Sea Salt 170g

Our smooth almond butter is high in both Vitamin E and fibre, with each almond containing around 20% protein and low in saturated fat, perfect for maintaining a healthy diet.

Ingredients: Organic Roasted Almonds (99.5%), Sea Salt* (0.5%), Originally grown unless asterisked

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ruparels Smooth Peanut Butter 340g, folic acid free

Iceland

Ruparels Smooth Peanut Butter 340g

No preservatives, artificial flavours or colours.

Ingredients: Peanuts (95%), sugar, palm oil, salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ruparels Crunchy Peanut Butter 340g, folic acid free

Iceland

Ruparels Crunchy Peanut Butter 340g

No preservatives, artificial flavours or colours.

Ingredients: Peanuts (95%), sugar, palm oil, salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nutini Chocolino Cocoa and Hazelnut Spread 300g, folic acid free

Iceland

Nutini Chocolino Cocoa and Hazelnut Spread 300g

Suitable for vegetarians. Nutini.

Ingredients: Sugar, Sunflower Oil, Whey Powder (Milk), Fat-Reduced Cocoa Powder (6%), Fully Hydrogenated Palm Fat, Corn Starch, Hazelnut (1%), Emulsifier (Soya Lecithin), Vanilla Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Clover Spread 500g, folic acid free

Iceland

Clover Spread 500g

£1.90£5.20/kg

This lovely tub of Clover contains absolutely nothing artificial. With a delicious buttery taste, it's perfect for all the family. Perfect for spreading, cooking, baking, freezing, and frying on a low to medium heat..

Ingredients: Vegetable Oils in varying proportions (Sustainable Palm, Rapeseed), Buttermilk (Milk) (20%), Water, Salt, Natural Flavouring, Colour (Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland British Unsalted Butter 250g, folic acid free

Iceland

Iceland British Unsalted Butter 250g

£1.85£7.40/kg

Unsalted butter. Minimum 82% milk fat.

Ingredients: Cream (Milk)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flora Original Spread with Natural Ingredients 1kg, folic acid free

Iceland

Flora Original Spread with Natural Ingredients 1kg

£3.75£4.75/kg

At the centre of everyday good food since 1964. Flora has been trusted through the generations as a tasty and natural food staple.

Ingredients: Plant Oils (Rapeseed, Sunflower, Linseed), Water, Coconut Fat, Salt (1.3%), Plant Based Emulsifier (Lecithin), Faba Bean preparation, Natural Flavourings, Vitamin A

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Country Life Spreadable 400g, folic acid free

Iceland

Country Life Spreadable 400g

£2.50£6.25/kg

Proudly British. Suitable for Vegetarians. Deliciously Creamy. No Additives or Preservatives. Made With 100% British Countryside Milk. Country Life.

Ingredients: Butter (Milk) (50%), Rapeseed Oil (25%), Water, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Just Like Butter 1kg, folic acid free

Iceland

Just Like Butter 1kg

£1.90£1.90/kg

A rich buttery spread . Gluten free. No artificial colours. Suitable for vegetarians. Just Like Butter.

Ingredients: Water, Vegetable Oils (Rapeseed Oil, Palm Oil), Salt, Reconstituted Buttermilk (Milk), Emulsifiers (Mono & Di-Glycerides of Fatty Acids, Polyglycerol Polyricinoleate), Stabiliser (Sodium Alginate), Preservative (Potassium Sorbate), Colour (Annatto Bixin, Curcumin), Flavouring, Acidity Regulator (Lactic Acid), Vitamin A & D

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Golden Cow Easispread 500g, folic acid free

Iceland

Golden Cow Easispread 500g

£2£4.00/kg

With a heart of gold. Spreads straight from the fridge. Suitable for vegetarians. Golden Cow.

Ingredients: Vegetable Oils (Rapeseed, Palm), Water, Buttermilk, Butter, Salt (1.5%), Emulsifier (Mono-&-Di-Glycerides of Fatty Acids, Lecithin), Stabiliser (Sodium Alginate), Preservative (Potassium Sorbate), Colour (Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lurpak Lighter Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g, folic acid free

Iceland

Lurpak Lighter Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

£4.25£10.63/kg

Good Food Deserves Lurpak® Genuine excellence and mouth­watering flavour don't just come out of nowhere, and Lurpak® has had an uncompromising approach to making real, quality butter since 1901.

Ingredients: Butter (36%) (Milk), Water, Rapeseed Oil, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Golden Cow Butter 500g, folic acid free

Iceland

Golden Cow Butter 500g

£3.75£7.50/kg

Great taste 2014. With a heart of gold. Golden Cow.

Ingredients: Cream (Milk), Salt (1.8%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Utterly Butterly Spread 1kg, folic acid free

Iceland

Utterly Butterly Spread 1kg

£3.15£3.15/kg

Vegetarian & always free from hydrogenated fats. Irresistible buttery taste. 75% Less saturated fat than butter and utterly brilliant for: spreading, cooking, baking.

Ingredients: Water, Vegetable Oils in varying proportions (Rapeseed, Sustainable Palm, Sunflower), Buttermilk, Modified Maize Starch, Salt, Emulsifiers (E471, Lecithins), Preservative (Potassium Sorbate), Acid (Lactic Acid), Colours (Annatto Bixin, Curcumin), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ProActiv Buttery Taste Alternative to Spreadable Butter 450g, folic acid free

Iceland

ProActiv Buttery Taste Alternative to Spreadable Butter 450g

£3.95£10.56/kg

ProActiv - Caring for heart health for more than 60 years.. Enjoy ProActiv Buttery Taste - A delicious plant-based alternative to spreadable butter.

Ingredients: Vegetable Oils (Rapeseed, Coconut, Sunflower), Water, Plant Sterol Esters 9% (Equivalent to 5.4% Plant Sterols), Salt (0.8%), Emulsifier (Lecithin), Natural Flavourings, Vitamin A and D

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flora Original Spread with Natural Ingredients 450g, folic acid free

Iceland

Flora Original Spread with Natural Ingredients 450g

£2.75£4.33/kg

At the centre of everyday good food since 1964. Flora has been trusted through the generations as a tasty and natural food staple.

Ingredients: Plant Oils (Rapeseed, Sunflower), Water, Coconut Fat, Salt (1.3%), Plant Based Emulsifier (Lecithin), Faba Bean Preparation, Natural Flavourings, Vitamin A

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ProActiv Light Alternative to Spreadable Butter 450g, folic acid free

Iceland

ProActiv Light Alternative to Spreadable Butter 450g

£3.95£10.56/kg

ProActiv - Caring for heart health for more than 60 years.. Enjoy ProActiv Light, a lighter plant-based alternative to spreadable butter.

Ingredients: Water, Vegetable Oils (Rapeseed, Sunflower, Linseed), Plant Sterol Esters 9% (Equivalent to 5.4% Plant Sterols), Coconut Fat, Salt (0.8%), Emulsifier: Lecithin, Natural Flavourings, Vitamin A and D

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Golden Cow Easispread 1kg, folic acid free

Iceland

Golden Cow Easispread 1kg

£5£5.00/kg

With a heart of gold. Spreads straight from the fridge. Suitable for vegetarians. Golden Cow.

Ingredients: Vegetable Oils (Rapeseed, Palm), Water, Buttermilk, Butter, Salt (1.5%), Emulsifier (Mono-&-Di-Glycerides of Fatty Acids, Lecithin), Stabiliser (Sodium Alginate), Preservative (Potassium Sorbate), Colour (Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Golden Cow Butter 250g, folic acid free

Iceland

Golden Cow Butter 250g

£2.60£10.40/kg

Great taste 2014. With a heart of gold. Golden Cow.

Ingredients: Cream (Milk), Salt (1.8%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kerrymaid 250g, folic acid free

Iceland

Kerrymaid 250g

£2.49£5.48/kg

For spreading. Fat Spread 45%. For baking. Delicious creamy spread made with buttermilk. Suitable for Vegetarians. For cooking. Buttery melt. Kerrymaid.

Ingredients: Water, Vegetable Oils (Rapeseed, Palm), Buttermilk, Salt (1.35%), Emulsifiers (Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Lecithin), Stabiliser (Sodium Alginate), Preservative (Potassium Sorbate), Colour (Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dromona Spreadeasy Spread 500g, folic acid free

Iceland

Dromona Spreadeasy Spread 500g

£2.75£5.50/kg

Churned in Northern Ireland Packed with Local Goodness Smooth Straight from the Fridge Suitable for vegetarians. Blend of Vegetable Oils and Butter.. Packed with Local Goodness.

Ingredients: Vegetable Oils 44% (Rapeseed Oil, Palm Oil), Water, Butter 5% (Milk), Salt, Buttermilk Powder (Milk), Emulsifier (Mono-Diglyceride), Stabiliser (Sodium Alginate), Preservative (Potassium Sorbate), Colour: Carotenes, Vitamin A, Vitamin D

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Connacht Gold Half Fat Butter 454g, folic acid free

Iceland

Connacht Gold Half Fat Butter 454g

No chemically treated fats. No vegetable oil. Suitable for vegetarians. Connacht Gold.

Ingredients: Butter (Milk) (49%), Water, Milk Protein, Salt, Lactic Acid, Preservative (Potassium Sorbate), Colour (Beta Carotene)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kerrymaid Rich & Creamy Buttery 2kg, folic acid free

Iceland

Kerrymaid Rich & Creamy Buttery 2kg

69% less saturated fat than butter* *Butter contains 54g of saturated fat per 100g. Easy Spread. No Artificial Colours or Flavours. Suitable for Vegetarians. Kerrymaid.

Ingredients: Water, Rapeseed Oil, Palm Oil, Reconstituted Buttermilk (3%), Salt (1.5%), Emulsifier (Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Preservative (Potassium Sorbate), Acidity Regulator (Lactic Acid), Vitamin A&D, Colour (Beta Carotene), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lurpak Lighter Spreadable 750g, folic acid free

Iceland

Lurpak Lighter Spreadable 750g

To create Lurpak® Spreadable Lighter, we biend pure Lurpak® butter with rapeseed oil. Made from natural ingredients, try it on your favourite bread and top with whatever you fancy..

Ingredients: Butter (36%) (Milk), Water, Rapeseed Oil, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Galberts Garlic Spread 100g, folic acid free

Iceland

Galberts Garlic Spread 100g

Irish spread, fresh garlic and herbs. Handmade tasty. Suitable for vegetarians, vegans, ovo-lacto vegetarians. Galberts.

Ingredients: Water, Rapeseed Oil, Garlic Puree (2.5%), Garlic Powder (2.5%), Parsley, Salt, Emulsifier (Mono-Diglycerides, Preservative (Potassium Sorbate), Colour (Beta Carotene)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dairymaid Premium Spread 454g, folic acid free

Iceland

Dairymaid Premium Spread 454g

Irish made. Fresh cream. Best for baking. 100% natural ingredients. Free from hydrogenated oil. 20% less fat than butter. Suitable for vegetarians. Dairymaid.

Ingredients: Rapeseed Oil, Palm Oil, Water , Cream (Milk), Salt, Colour (Natural Carotene)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lurpak Slightly Salted Spreadable 750g, folic acid free

Iceland

Lurpak Slightly Salted Spreadable 750g

To create Lurpak® Spreadable, we blend pure Lurpak® butter with rapeseed oil. Made from natural ingredients, try it on your favourite bread and top with whatever you fancy..

Ingredients: Butter (64%) (Milk), Rapeseed Oil, Water, Lactic Culture (Milk), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dairymaid Buttery Spread 500g, folic acid free

Iceland

Dairymaid Buttery Spread 500g

Dairymaid Buttery is the only spread that combines the natural goodness and flavour of Irish butter and cream.. With fresh Irish butter & cream. Best for baking.

Ingredients: Vegetable Oils (Rapeseed Oil, Palm Oil), Water, Butter (8%) (Milk), Cream (8%) (Milk), Salt, Emulsifier (Mono & Di-Glycerides of Fatty Acids), Preservative (Potassium Sorbate), Colour (Natural Carotene)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Müller Unsalted British Butter 250g, folic acid free

Iceland

Müller Unsalted British Butter 250g

Churned in the UK with milk from one of our 1300 Müller farms* *Our butter is made from milk sourced from a trusted community of more than 1300 British dairy farms..

Ingredients: Butter (Milk), Minimum 82% Milk Fat

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Müller Salted British Butter 250g, folic acid free

Iceland

Müller Salted British Butter 250g

Churned in the UK with milk from one of our 1300 Müller farms* *Our butter is made from milk sourced from a trusted community of more than 1300 British dairy farms..

Ingredients: Butter (Milk), Salt (1.7%), Minimum 80% Milk Fat

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

I Can't Believe It's Not Butter Original Spread 900g, folic acid free

Iceland

I Can't Believe It's Not Butter Original Spread 900g

Try new I Can't Believe It's Not Butter Original, deliciously creamy and smooth!. Contains less saturated fat than butter. Dairy Free, 100% plant based, Vegan certified.

Ingredients: Water, Plant Oils (Rapeseed, Palm*), Salt 1.4%, Plant Based Emulsifiers (Sunflower Lecithin, Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Acid (Citric Acid), Flavourings, Vitamin D, *I Can't Believe It's Not Butter is committed to sustainable palm oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

I can't believe it's not Butter! Original 450g, folic acid free

Iceland

I can't believe it's not Butter! Original 450g

I Can't Believe It's Not Butter! Packs delicious buttery flavour with 81% less saturated fat than dairy butter! Deliciously creamy and smooth!. Spread, melt, blend & glaze with it.

Ingredients: Water, Plant Oils (Sunflower, Palm*, Rapeseed in varying proportions), Salt 1.4%, Plant Based Emulsifiers (Lecithin, Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Acid (Citric Acid), Flavourings, Vitamin D, *I Can't Believe It's Not Butter is committed to sustainable Palm Oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dairygold Original 454g, folic acid free

Iceland

Dairygold Original 454g

Traditionally Made Using Natural Ingredients. Perfectly churned, deliciously creamy, Dairygold taste. Contains no hydrogenated oils. Guaranteed Irish. Suitable for vegetarians.

Ingredients: Cream, Palm Oil, Rapeseed Oil, Salt, Colour (Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flora Lighter Spread With Natural Ingredients 450g, folic acid free

Iceland

Flora Lighter Spread With Natural Ingredients 450g

At the centre of everyday good food since 1964. Flora has been trusted through the generations as a tasty family fridge staple, made with natural ingredients..

Ingredients: Water, Vegetable Oils (Rapeseed, Sunflower, Linseed), Coconut Fat, Salt 1.2%, Emulsifier (Mono-and Diglycerides of Fatty Acids), Vinegar, Natural Flavourings, Vitamin A

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Country Life Unsalted British Block Butter 250g, folic acid free

Iceland

Country Life Unsalted British Block Butter 250g

At Country Life® we are proud of our countryside heritage. That's why we support a sustainable future for British farmers in partnership with the Royal Countryside Fund.

Ingredients: Butter, Salt (1.8%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 1kg, folic acid free

Iceland

Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 1kg

Good Food Deserves Lurpak® Genuine excellence and mouth­watering flavour don't just come out of nowhere, and Lurpak® has had an uncompromising approach to making real, quality butter since 1901.

Ingredients: Butter (64%) (Milk), Rapeseed Oil, Water, Lactic Culture (Milk), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kerrygold Irish Creamery Butter 454g, folic acid free

Iceland

Kerrygold Irish Creamery Butter 454g

Suitable for vegetarians. Kerrygold.

Ingredients: Cream, Salt (1.8%), Salted Sweet Cream Butter, Fat 80% min

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Willow Block Alternative to Butter 250g, folic acid free

Iceland

Willow Block Alternative to Butter 250g

Willow Original is an alternative to butter, which is good for spreading, cooking and baking. It is deliciously rich and golden, and contains no hydrogenated fats.

Ingredients: Vegetable Oils in varying proportions (Sustainable Palm, Rapeseed), Water, Buttermilk (10%), Salt, Emulsifiers (Lecithins, E471), Colour (Carotenes), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ProActiv Light Alternative to Spreadable Butter 250g, folic acid free

Iceland

ProActiv Light Alternative to Spreadable Butter 250g

ProActiv - Caring for heart health for more than 60 years..

Ingredients: Water, Vegetable Oils (Rapeseed, Sunflower, Linseed), Plant Sterol Esters 9% (Equivalent to 5.4% Plant Sterols), Coconut Fat, Salt (0.8%), Emulsifier: Lecithin, Natural Flavourings, Vitamin A and D

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Meadow Churn Salted Pure Creamery Butter 250g, folic acid free

Iceland

Meadow Churn Salted Pure Creamery Butter 250g

Meadow Churn.

Ingredients: Butter (Milk), Salt (1.7%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dairygold Original 227g, folic acid free

Iceland

Dairygold Original 227g

Traditionally Made Using Natural Ingredients. Perfectly churned, deliciously creamy, Dairygold taste. Contains no hydrogenated oils. Suitable for vegetarians. Dairygold.

Ingredients: Cream, Palm Oil, Rapeseed Oil, Salt, Colour (Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flora Butter Unsalted Block 200g, folic acid free

Iceland

Flora Butter Unsalted Block 200g

Love butter? You'll love Flora Plant B+tter. We're rich, creamy and some might say dreamy!

Ingredients: Plant Oils (Sunflower, Rapeseed in varying proportions), Coconut Oil, Water, FABA Bean Preparation, Emulsifier (Sunflower Lecithin), Natural Flavouring, Colour (Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lurpak Garlic Butter 125g, folic acid free

Iceland

Lurpak Garlic Butter 125g

Good Food Deserves Lurpak® Genuine excellence and mouth­watering flavour don't just come out of nowhere, and Lurpak® has had an uncompromising approach to making real, quality butter since 1901.

Ingredients: Butter (Milk) (90%), Garlic (7.5%) (Garlic Puree, Garlic Granulate, Garlic Powder), Salt, Lactic Culture (Milk), Pepper Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Stork Baking Spread alternative to Butter 500g, folic acid free

Iceland

Stork Baking Spread alternative to Butter 500g

For over 100 years, Stork has been the secret to light and fluffy cakes, perfectly risen muffins, melt-in-the-mouth pastries, beautiful biscuits, and many other delicious bakes.

Ingredients: Vegetable Oils 70% (Rapeseed, Palm¹, Sunflower in varying proportions), Water, Salt (1.4%), Emulsifiers (Lecithin, Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Acid (Citric Acid), Colouring (Carotene), Natural Flavouring, Vitamins (A,D), ¹Stork is commited to Sustainable Palm Oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ProActiv Buttery Taste Alternative to Spreadable Butter 250g, folic acid free

Iceland

ProActiv Buttery Taste Alternative to Spreadable Butter 250g

ProActiv - Caring for heart health for more than 60 years. .

Ingredients: Vegetable Oils (Rapeseed, Coconut, Sunflower), Water, Plant Sterol Esters 9% (Equivalent to 5.4% Plant Sterols), Salt (0.8%), Emulsifier (Lecithin), Natural Flavourings, Vitamin A and D

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Willow Spread Alternative to Butter 500g, folic acid free

Iceland

Willow Spread Alternative to Butter 500g

Willow Spreadable is an alternative to butter that you can spread straight from the fridge. It is good for spreading, cooking and baking, and is deliciously rich and golden.

Ingredients: Vegetable Oils in varying proportions (Sustainable Palm Rapeseed), Water, Buttermilk (10%), Salt, Emulsifiers (Lecithins, E471), Colour (Carotenes), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lurpak Lighter Slightly Salted Butter 250g, folic acid free

Iceland

Lurpak Lighter Slightly Salted Butter 250g

Lurpak® Lighter is a reduced fat butter made from just 3 natural ingredients (butter, water and salt). With Lurpak® Lighter by your side you can create delicious and lighter food naturally..

Ingredients: Butter (Milk), Water, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flora Buttery Spread 400g, folic acid free

Iceland

Flora Buttery Spread 400g

Naturally contains Omega 3 & 6, which contributes to the maintenance of normal blood cholesterol levels. A daily intake of 2g alpha-linolenic acid and 10g linolenic acid is needed.

Ingredients: Plant Oils (Sunflower, Rapeseed, Palm1), Water, Salt, Plant Based Emulsifier (Sunflower Lecithin), Natural Flavouring, Vinegar, Vitamin A, 1Flora is committed to sustainable Palm Oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flora  Freedom Spread 500g, folic acid free

Iceland

Flora Freedom Spread 500g

Flora Dairy Free spread is a good choice for those who favour a plant-based diet but want to add the indulgence of a great tasting dairy free spread to their meals.

Ingredients: Vegetable oils in varying proportions (rapeseed, palm) (60%), water, salt (0.9%), emulsifiers (mono-diglycerides of fatty acids, sunflower lecithin), acid (citric acid), natural flavouring, vitamins A & D, colour (carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flora Original Spread 250g, folic acid free

Iceland

Flora Original Spread 250g

If you're looking for a vegan alternative to butter, Flora Original Spread is a great choice as it's made from a blend of plant-based oils. This sunflower spread also contributes to a healthy diet and lifestyle.

Ingredients: Plant Oils (Sunflower, Rapeseed, Palm*, Linseed), Water, Salt, Plant Based Emulsifier (Sunflower Lecithin), Vinegar, Natural Flavourings, Vitamin A, *Flora uses certified, sustainable Palm Oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kerrymaid Spread 500g, folic acid free

Iceland

Kerrymaid Spread 500g

Delicious creamy spread made with buttermilk. Buttery melt, for spreading, baking and cooking. Suitable for vegetarians. Kerrymaid.

Ingredients: Vegetable Oils (Rapeseed, Palm), Water, Buttermilk, Salt (1.6%), Emulsifier (Mono-& Di-Glycerides of Fatty Acids, Lecithin), Stabiliser (Sodium Alginate), Preservative (Potassium Sorbate), Colour (Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Reese's Milk Chocolate Small Hollow Egg with Reese's Snacksize Peanut Butter Cup 92g, folic acid free

Iceland

Reese's Milk Chocolate Small Hollow Egg with Reese's Snacksize Peanut Butter Cup 92g

We're not like the other guys and that suits us just fine. One look is all it takes to know we're not just another chocolate choice.

Ingredients: Reese's Peanut Butter Cup: Sugar*, Peanuts, Dextrose*, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Skimmed Milk Powder, Milk Fat, Lactose (Milk), Salt, Emulsifiers (Soya Lecithin*, E476), Antioxidant (E319), Acidity Regulator(E330), Milk Chocolate contains Milk Solids 14% Minimum, Cocoa Solids 25% Minimum, *Produced from Genetically Modified Corn, Sugar Beets and Soy Beans Milk Chocolate Hollow Egg: Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Skimmed Milk Powder, Milk Fat, Vegetable Fats In Varying Proportions (Palm, Shea, Sal), Lactose (Milk), Emulsifier (Soya Lecithin), Natural Vanilla Flavouring, Milk Choclate contains: Milk Solids 14% minimum, Cocoa Solids 25% minimum, Contains Vegetable Fats In Addition To Cocoa Butter

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Reese's Peanut Butter Milk & White Miniatures Advent Calendar 245g, folic acid free

Iceland

Reese's Peanut Butter Milk & White Miniatures Advent Calendar 245g

£6.50£26.53/kg

Reese's.

Ingredients: Reese's Peanut Butter Cup Miniatures: Sugar*, Peanuts, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Dextrose*, Skimmed Milk Powder, Milk Fat, Lactose (Milk), Salt, Emulsifiers (Soy Lecithin*, E476), Antioxidant (E319), Acidity Regulator (Citric Acid), Milk Chocolate contains minimum 14% Milk Solids and 25% Cocoa Solids, *Produced from genetically modified Sugar Beets, Corn and Soy Beans Reese's White Peanut Butter Cup Miniatures: Sugar*, Peanuts, Vegetable Oils in varying proportions (Palm, Palm Kernel, Sunflower, Safflower), Skimmed Milk Powder, Corn Syrup Solids*, Dextrose*, Lactose (Milk), Salt, Emulsifiers (Soy Lecithin*, E476), Flavouring, Acidity Regulator (E330), Antioxidant (E319), *Produced from genetically modified Sugar Beets, Corn and Soya Beans Reese's Peanut Butter Cups: Sugar*, Peanuts, Dextrose*, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Skimmed Milk Powder, Milk Fat, Lactose (Milk), Salt, Emulsifiers (Soya Lecithin*, E476), Antioxidant (E319), Acidity Regulator (E330), Milk Chocolate contains Milk Solids 14% minimum, Cocoa Solids 25% minimum, *Produced from genetically modified Corn, Sugar and Soy Beans

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

KP Honey Roast Peanuts 225g, folic acid free

Iceland

KP Honey Roast Peanuts 225g

£3.25£12.22/kg

At KP we have been nuts about nuts since 1953. Our peanuts are picked at their prime, after 130 days in the sun, and roasted until golden for the perfect KP taste and crunch.

Ingredients: PEANUTS (86%), Sugar, Sunflower Oil, Honey (1.5%), Glucose Syrup, Salt, Stabiliser: Xanthan Gum

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Myprotein 2 Smoothie Bowls Peanut Butter, Chocolate & Banana 340g, folic acid free

Iceland

Myprotein 2 Smoothie Bowls Peanut Butter, Chocolate & Banana 340g

A mix of fat free Greek strained yogurt, peanut butter and banana with a sachet of granola and dark chocolate chunks.

Ingredients: Fat Free Greek Strained Yogurt (Milk) (45%), Peanut Butter (Peanuts) (24%), Bananas (16%), Banana Purée (6%), Water, Granola (3%) (Oat Flakes, Sunflower Oil, Sugar, Glucose Syrup, Cornflour, Honey, Salt, Antioxidant: Tocopherol-Rich Extract; Cocoa Powder), Dark Chocolate (2%) (Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Emulsifier: Soya Lecithins)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Reese's Peanut Butter Crème Mini Eggs 220g, folic acid free

Iceland

Reese's Peanut Butter Crème Mini Eggs 220g

Share Bag. Reese's.

Ingredients: Sugar*, Peanuts, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Skimmed Milk Powder, Dextrose, Milk Fat, Vegetable Oils (Palm, Palm Kernel, Shea, Sunflower & Safflower in varying proportions), Hydrogenated Vegetable Oils (Palm, Palm Kernel), Lactose (Milk), Salt, Emulsifiers (Soya Lecithin*, E476), Antioxidant (E319), Acidity Regulator (E330), Milk Chocolate contains Milk Solids 14% minimum, *Produced from Genetically Modified Sugar Beets and Soya Beans

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Reese's Peanut Butter Eggs 100g, folic acid free

Iceland

Reese's Peanut Butter Eggs 100g

Reese's.

Ingredients: Sugar*, Peanuts, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Skimmed Milk Powder, Dextrose, Milk Fat, Vegetable Oils (Palm, Palm Kernel, Shea, Sunflower &/or Safflower Oil), Lactose (Milk), Hydrogenated Vegetable Oils (Palm Kernel, Palm), Salt, Emulsifiers (Soya Lecithin* and Polyglycerol Polyricinoleate (E476)), Cornstarch*, Antioxidant: TBHQ (E319), *Produced from Genetically Modified Sugar Beet, Corn and Soy Beans

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

TGI Fridays 4 Cheese & Jalapeño Little Smokies with Sweet Chilli Jam 650g, folic acid free

Iceland

TGI Fridays 4 Cheese & Jalapeño Little Smokies with Sweet Chilli Jam 650g

Mini pork sausages blended with smoked Cheddar cheese and jalapeño chilli seasoning filled into beef collagen casings with a chilli jam style sauce sachet.

Ingredients: Pork Sausages With Cheese And Jalapeño (86%) (Pork (77%), Jalapeño Chilli Seasoning (12%) (Water, Jalapeño Chilli, Green Bell Pepper, White Vinegar, Dried Green Bell Pepper, Sugar, Maize Starch, Salt), Smoked Cheddar Cheese (Milk) (8%), Rice Flour, Salt, Onion Powder, Raising Agent: Diphosphates; Garlic Powder, Jalapeño Peppers, Stabiliser: Triphosphates; Flavouring, Cumin, Antioxidant: Sodium Ascorbate; Preservative: Sodium Metabisulphite; Paprika Extract. Filled into Beef Collagen Casing (Beef Collagen, Water)), Chilli Jam Style Sauce (14%) (Sugar, Tomato Purée, Cider Vinegar, Water, Tomato Paste, Maize Starch, Garlic Purée, Red Chilli Purée, Red Pepper Powder, Salt, Cayenne Powder, Chipotle Chilli Extract)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Toblerone Golden Caramel with Honey & Almond Nougat Bar 360g, folic acid free

Iceland

Toblerone Golden Caramel with Honey & Almond Nougat Bar 360g

Sustainably Sourced Cocoa Cacao 100% Durable Suitable for vegetarians. Toblerone.

Ingredients: Sugar, cocoa butter, caramel powder [skimmed MILK powder, whey powder (from MILK), sugar, BUTTER, flavouring], whey powder (from MILK), skimmed MILK powder, MILK fat, honey (3 %), ALMONDS (1.6 %), emulsifier (SOYA lecithins), EGG white

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

TGI Fridays Beef Burnt Ends with a Blackened Rub & Smokey Honey BBQ Sauce 400g, folic acid free

Iceland

TGI Fridays Beef Burnt Ends with a Blackened Rub & Smokey Honey BBQ Sauce 400g

Slow cooked hickory smoked basted beef brisket with added water and brine in a blackened seasoning with a sachet of smoky honey barbeque sauce.

Ingredients: Basted Beef Brisket With Added Water (83%) (Beef (87%), Water, Brine (Tapioca Starch, Dried Glucose Syrup, Dextrose, Barley Malt Vinegar)), Smoky Honey BBQ Sauce (15%) (Sugar, Cane Molasses, Water, White Vinegar, Honey, Golden Syrup, Bourbon Whiskey, Ginger Purée, Cornflour, Salt, Garlic Purée, Flavouring, Cayenne Pepper, Stabiliser: Xanthan Gum), Blackened Seasoning (Cornflour, Salt, Sugar, Cocoa Powder, Onion Powder, Garlic Powder, Tomato Powder, Yeast Extract, Flavouring, Smoked Salt, Caramelised Sugar, Ground Black Pepper).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA Smooth Peanut Butter 1kg, folic acid free

Asda

ASDA Smooth Peanut Butter 1kg

£4.75£4.75/kg

No Added Palm Oil. 100% Peanuts. Perfectly smooth and full of peanuts, great for adding to a smoothie. Source of Protein. Source of Fibre. Suitable for vegetarians

Ingredients: Peanuts

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA Crunchy Peanut Butter 1kg, folic acid free

Asda

ASDA Crunchy Peanut Butter 1kg

£4.75£4.75/kg

100% Peanuts. Deliciously crunchy and full of peanuts, great for dips and satay sauces. No Added Palm Oil. Live Better. Source of Protein. Source of Fibre. Suitable for vegetarians

Ingredients: Peanuts

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Meridian Smooth Almond Butter Palm Oil Free 170g, folic acid free

Asda

Meridian Smooth Almond Butter Palm Oil Free 170g

£2.75£16.18/kg

No Palm Oil Ever!. 100% Almonds. Plant Based Protein. Made From Natural Ingredients. We Don't Fly Our Ingredients. Made in the UK with non-UK Almonds

Ingredients: Roasted Almonds Whole Skin on (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Meridian Crunchy Peanut Butter 470g, folic acid free

Asda

Meridian Crunchy Peanut Butter 470g

£2.50£5.32/kg

No Palm Oil Ever!. 100% Nuts. Plant Based Protein. Made From Natural Ingredients. We Don't Fly Our Ingredients. Made in the UK Made in the UK with non-UK Peanuts

Ingredients: Roasted Peanuts Skins On (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sun-Pat Smooth Peanut Butter 570g, folic acid free

Asda

Sun-Pat Smooth Peanut Butter 570g

£3.75£6.58/kg

Packed with 94% Peanuts. Natural source of protein. Naturally high in fibre. It just has to be smooth!. Suitable for vegans

Ingredients: Peanuts 94%, Stabiliser: E471, Cane Sugar, Peanut Oil 1%, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 570g, folic acid free

Asda

Sun-Pat Crunchy Peanut Butter 570g

£3.75£6.58/kg

Packed with 95% Peanuts. Natural source of protein. Naturally high in fibre. It just has to be crunchy!. Suitable for vegans

Ingredients: Peanuts 95%, Stabiliser: E471, Cane Sugar, Peanut Oil 1%, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Whole Earth Original Smooth Peanut Butter 454g, folic acid free

Asda

Whole Earth Original Smooth Peanut Butter 454g

£4.48£9.87/kg

Smooth Peanut Butter with No Added Sugar

Ingredients: Roasted Peanuts (96%), Sustainable Palm Oil, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA Smooth Peanut Butter 340g, folic acid free

Asda

ASDA Smooth Peanut Butter 340g

£1.80£5.29/kg

100% Peanuts. Perfectly smooth and full of peanuts, great for adding to a smoothie. No Added Palm Oil. Live Better. Source of Protein. Source of Fibre. Suitable for vegetarians

Ingredients: Peanuts

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Exceptional by ASDA Strawberry Conserve 340g, folic acid free

Asda

Exceptional by ASDA Strawberry Conserve 340g

£2.00£5.88/kg

Classically well-balanced with a gentle sweetness. Suitable for vegetarians

Ingredients: Sugar, Strawberries, Lemon Juice from Concentrate, Gelling Agent (Pectins), Acidity Regulator (Citric Acid), Prepared with 60g of Fruit per 100g and total Sugar content 60g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Exceptional by ASDA Exceptional by Blackcurrant Conserve 340g, folic acid free

Asda

Exceptional by ASDA Exceptional by Blackcurrant Conserve 340g

£2.27£6.68/kg

Beautifully Sweet with a touch of Tanginess. Suitable for vegetarians

Ingredients: Sugar, Blackcurrants, Lemon Juice from Concentrate, Water, Gelling Agent (Pectins), Acidity Regulators (Citric Acid, Sodium Citrates)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA Fruity Seedless Strawberry Jam 454g, folic acid free

Asda

ASDA Fruity Seedless Strawberry Jam 454g

£0.89£1.96/kg

Classically sweet, ideal for sandwiches or for baking. Suitable for vegetarians

Ingredients: Sugar, Strawberries, Acidity Regulators (Citric Acid, Sodium Citrates), Gelling Agent (Pectins), Prepared with 45g of fruit per 100g, Total sugar content: 61g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hartley's Best Strawberry Jam 300g, folic acid free

Asda

Hartley's Best Strawberry Jam 300g

£1.00£3.33/kg

Made with Real Fruit. Vegetarian Society Approved® - Vegan

Ingredients: Sugar, Strawberries, Acidity Regulators: Citric Acid, Sodium Citrates, Gelling Agent: Pectin, Prepared with 45g of Fruit per 100g, Total Sugar content 61g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Exceptional by ASDA Exceptional by Raspberry Conserve 340g, folic acid free

Asda

Exceptional by ASDA Exceptional by Raspberry Conserve 340g

£2.00£5.88/kg

Delightfully Distinctive with a nudge of Sharpness. Suitable for vegetarians

Ingredients: Sugar, Raspberries, Lemon Juice from Concentrate, Gelling Agent (Pectins), Acidity Regulators (Sodium Citrates, Citric Acid)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Exceptional by ASDA Exceptional by Morello Cherry Conserve 340g, folic acid free

Asda

Exceptional by ASDA Exceptional by Morello Cherry Conserve 340g

£2.00£5.88/kg

Sumptuous Sweetness with just a hint of Tanginess. Suitable for vegetarians

Ingredients: Morello Cherries, Sugar, Lemon Juice From Concentrate, Gelling Agent (Pectins), Acidity Regulator (Citric Acid)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA British Salted Butter 250g, folic acid free

Asda

ASDA British Salted Butter 250g

£1.85£7.40/kg

Rich and creamy. From British dairy farms. Sourced from Arla Foods The Daily Cooperative - Farmer Owned. Suitable for vegetarians

Ingredients: Butter (Milk), Salt (1.5%), Minimum 80% Milk Fat content

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g, folic acid free

Asda

Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

£3.57£8.93/kg

Made from Natural Ingredients. Butter blended with rapeseed oil. Free from palm oil. From pressed rapeseed oil only. Suitable for vegetarians. Kosher - KD. Produced in Denmark using Danish milk

Ingredients: Butter (64%) (Milk), Rapeseed Oil, Water, Lactic Culture (Milk), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA British Unsalted Butter 250g, folic acid free

Asda

ASDA British Unsalted Butter 250g

£1.85£7.40/kg

Rich and creamy. From British dairy farms. Farmer Owned - Sourced from Arla Foods The Dairy Cooperative. Suitable for vegetarians

Ingredients: Butter (Milk), Minimum 80% Milk Fat content

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Exceptional by ASDA Sea Salted West Country British Butter 250g, folic acid free

Asda

Exceptional by ASDA Sea Salted West Country British Butter 250g

£2.90£11.60/kg

Suitable for vegetarians

Ingredients: Unsalted Butter (Milk) (98%), Cornish Sea Salt (1%), Salt, Minimum 80% Milk Fat Content

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA British Salted Butter 500g, folic acid free

Asda

ASDA British Salted Butter 500g

£3.70£7.40/kg

Rch and creamy. From British dairy farms. Farmer Owned - Sourced from Arla Foods - The Dairy Cooperative. Suitable for vegetarians

Ingredients: Butter (Milk), Salt (1.5%), Minimum 80% Milk Fat content

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA British Unsalted Butter 500g, folic acid free

Asda

ASDA British Unsalted Butter 500g

£3.70£7.40/kg

Rich and creamy. From British dairy farms. Farmer Owned - Sourced from Arla Foods The Dairy Cooperative. Suitable for vegetarians

Ingredients: Butter (Milk), Minimum 80% Milk Fat content

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Meridian Crunchy Peanut Butter Palm Oil Free 1Kg, folic acid free

Asda

Meridian Crunchy Peanut Butter Palm Oil Free 1Kg

£6.44£6.44/kg

No Palm Oil Ever!. 100% Nuts. Plant Based Protein. Made From Natural Ingredients. We Don't Fly Our Ingredients. Made in the UK Made in the UK with non-UK Peanuts

Ingredients: Roasted Peanuts Skins on (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Meridian Smooth Peanut Butter Palm Oil Free 1Kg, folic acid free

Asda

Meridian Smooth Peanut Butter Palm Oil Free 1Kg

£6.44£6.44/kg

No Palm Oil Ever!. 100% Nuts. Plant Based Protein. Made From Natural Ingredients. We Don't Fly Our Ingredients. Made in the UK Made in the UK with non-UK Peanuts

Ingredients: Roasted Peanuts Skins On (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Meridian Smooth Peanut Butter 470g, folic acid free

Asda

Meridian Smooth Peanut Butter 470g

£2.50£5.32/kg

No Palm Oil Ever!. 100% Nuts. Plant Based Protein. Made From Natural Ingredients. We Don't Fly Our Ingredients. Made in the UK Made in the UK with non-UK Peanuts

Ingredients: Roasted Peanuts Skins On (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batch & Butter Smooth Peanut Butter 340g, folic acid free

Asda

Batch & Butter Smooth Peanut Butter 340g

£1.50£4.41/kg

Single Origin. No Palm Oil. Hi-Oleic Peanuts. Suitable for Vegans

Ingredients: Roasted Peanuts 99.3%, Salt 0.7%

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bonne Maman Raspberry Conserve 370g, folic acid free

Asda

Bonne Maman Raspberry Conserve 370g

£3.58£9.68/kg

Free from Artificials, Gluten, GMO and Suitable for Vegetarian

Ingredients: Raspberries, Sugar, Cane Sugar, Concentrated Lemon Juice, Gelling Agent (Fruit Pectin), Prepared with 50g Raspberries per 100g, Total Sugar content: 60g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bonne Maman Strawberry and Wild Strawberry Conserve 370g, folic acid free

Asda

Bonne Maman Strawberry and Wild Strawberry Conserve 370g

£3.20£8.65/kg

Simple recipes made with care, the way you would do it at home. Free from Artificials, Gluten, and GMO. Suitable for Vegetarians. 100% Recyclable Packaging.

Ingredients: Fruits (Strawberries 40%, Wild Strawberries 10%), Sugar, Cane Sugar, Concentrated Lemon Juice, Gelling Agent (Fruit Pectin), Prepared with 50g Strawberries per 100g, Total Sugar Content: 60g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bonne Maman Apricot Conserve 370g, folic acid free

Asda

Bonne Maman Apricot Conserve 370g

£3.58£9.68/kg

Free from Artificials, Gluten, GMO and Suitable for Vegetarians

Ingredients: Apricots, Sugar, Cane Sugar, Concentrated Lemon Juice, Gelling Agent (Fruit Pectin), Prepared with 50g Apricots per 100g, Total Sugar content: 60g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bonne Maman Seedless Raspberry Conserve 370g, folic acid free

Asda

Bonne Maman Seedless Raspberry Conserve 370g

£3.92£10.59/kg

Seedless Raspberry Jam

Ingredients: Raspberries, Sugar, Brown Cane Sugar, Concentrated Lemon Juice, Gelling Agent: Fruit Pectins, Prepared with 50 g of Fruit per 100 g of finished product, Total Sugar content: 60 g per 100 g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Country Life Salted Butter 200g, folic acid free

Asda

Country Life Salted Butter 200g

£1.50£7.50/kg

Made with 100% British Countryside Milk. Deliciously Creamy Butter. Minimum 80% Butterfat. Suitable for Vegetarians

Ingredients: Butter (Milk), Salt (1.8%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Utterly Butterly Spread 500g, folic acid free

Asda

Utterly Butterly Spread 500g

£1.00£2.00/kg

Irresistible buttery taste. Vegetarian & always free from hydrogenated fats

Ingredients: Water, Vegetable Oils in varying proportions (Rapeseed, Sustainable Palm, Sunflower), Buttermilk, Salt, Emulsifiers (E471, Lecithins), Preservative (Potassium Sorbate), Acid (Lactic Acid), Colours (Curcumin, Annatto Bixin), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Tesco Seedless Strawberry Jam 454g, folic acid free

Tesco

Tesco Seedless Strawberry Jam 454g

£0.89£1.96/kg

Seedless strawberry jam. CLASSIC RECIPE Made with fruit harvested at its peak for a ripe, juicy flavour

Ingredients: Sugar, Strawberry, Gelling Agent (Pectin), Acidity Regulators (Citric Acid, Trisodium Citrate).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Tesco Strawberry Jam 454G, folic acid free

Tesco

Tesco Strawberry Jam 454G

£0.89£1.96/kg

Strawberry jam. CLASSIC RECIPE Made with fruit harvested at its peak for a ripe, juicy flavour

Ingredients: Sugar, Strawberry, Acidity Regulator (Citric Acid), Gelling Agent (Pectin).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Stockwell & Co Strawberry Spread 454g, folic acid free

Tesco

Stockwell & Co Strawberry Spread 454g

£0.49£1.08/kg

Strawberry fruit spread.

Ingredients: Sugar, Strawberry (35%), Gelling Agent (Pectin), Acidity Regulators (Citric Acid, Trisodium Citrate).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hartley's Best Seedless Strawberry Jam 300g, folic acid free

Tesco

Hartley's Best Seedless Strawberry Jam 300g

£1.70£5.67/kg

Seedless Strawberry Jam.

Ingredients: Sugar, Strawberries, Acidity Regulators: Citric Acid, Sodium Citrates, Gelling Agent: Pectin, Prepared with 45g of Fruit per 100g, Total Sugar content 61g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Tesco Finest Strawberry Conserve 340G, folic acid free

Tesco

Tesco Finest Strawberry Conserve 340G

£2.55£7.50/kg

Strawberry extra jam.

Ingredients: Sugar, Strawberry, Gelling Agent (Pectin), Citric Acid, Acidity Regulator (Sodium Citrate).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Tesco Seedless Raspberry Jam 454G, folic acid free

Tesco

Tesco Seedless Raspberry Jam 454G

£0.89£1.96/kg

Seedless raspberry jam.

Ingredients: Sugar, Raspberry, Gelling Agent (Pectin), Acidity Regulators (Citric Acid, Trisodium Citrate).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Tesco Raspberry Jam 454G, folic acid free

Tesco

Tesco Raspberry Jam 454G

£0.89£1.96/kg

Raspberry jam.

Ingredients: Sugar, Raspberry, Gelling Agent (Pectin), Acidity Regulators (Citric Acid, Trisodium Citrate).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Tesco Fine Cut Orange Marmalade 454G, folic acid free

Tesco

Tesco Fine Cut Orange Marmalade 454G

£1.10£2.42/kg

Fine cut orange shred marmalade.

Ingredients: Sugar, Water, Orange Purée, Orange Juice From Concentrate, Orange Peel, Citric Acid, Gelling Agent (Pectin), Acidity Regulator (Trisodium Citrate), Orange Oil, Caramelised Sugar.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Robertsons Golden Shredless Marmalade 454G, folic acid free

Tesco

Robertsons Golden Shredless Marmalade 454G

£2.30£5.07/kg

Orange Jelly Shredless Marmalade

Ingredients: Glucose-Fructose Syrup, Water, Sugar, Orange Juice from Concentrate, Oranges, Acid: Citric Acid, Gelling Agent: Pectin, Treacle, Acidity, Regulator: Sodium Citrates, Orange Oils, Prepared with 20g of Fruit per 100g, Total Sugar content 63g per 100g

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Pip & Nut Smooth Peanut Butter 300G, folic acid free

Tesco

Pip & Nut Smooth Peanut Butter 300G

£3.50£11.67/kg

Smooth Peanut Butter

Ingredients: Argentinian Hi-Oleic Peanuts (99.5%), Sea Salt (0, 5%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sainsbury's Strawberry Jam, folic acid free

Sainsbury's

Sainsbury's Strawberry Jam

£0.89£1.96/kg

Strawberry jam prepared from 41g of fruit per 100g.

Ingredients: Sugar, Strawberries, Strawberry Purée (Water, Gelling Agent: Pectin, Sugar), Sucrose, Acidity Regulators (Citric Acid, Sodium Citrates), Processing Aids (Calcium Chloride, Dimethyl Polysiloxane).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sainsbury's Strawberry Conserve, Taste the Difference, folic acid free

Sainsbury's

Sainsbury's Strawberry Conserve, Taste the Difference

£1.91£5.62/kg

Strawberry extra jam prepared with 51g of fruit per 100g.

Ingredients: Sugar, Strawberries, Acidity Regulators: Citric Acid, Sodium Citrates; Gelling Agent: Pectins.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bonne Maman Strawberry Conserve, folic acid free

Sainsbury's

Bonne Maman Strawberry Conserve

£2.70£7.30/kg

Strawberry extra jam prepared with 50g of strawberries per 100g.

Ingredients: Strawberries, Sugar, Cane Sugar, Concentrated Lemon Juice, Gelling Agent: Fruit Pectin.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons The Best Strawberry Conserve, folic acid free

Morrisons

Morrisons The Best Strawberry Conserve

£2.55£7.50/kg

Strawberry extra jam with 61g total sugar per 100g.

Ingredients: Sugar, Strawberries, Gelling Agent (Pectins), Acid (Citric Acid), Acidity Regulator (Sodium Citrates), prepared with 55g of fruit per 100g.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bonne Maman Wild Strawberry Conserve, folic acid free

Morrisons

Bonne Maman Wild Strawberry Conserve

£3.00£8.11/kg

Strawberry and wild strawberry extra jam, suitable for vegetarians.

Ingredients: Fruits (Strawberries 40%, Wild Strawberries 10%), Sugar, Cane Sugar, Concentrated Lemon Juice, Gelling Agent (Fruit Pectin), prepared with 50g strawberries per 100g.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons The Best Blackcurrant Conserve, folic acid free

Morrisons

Morrisons The Best Blackcurrant Conserve

£2.55£7.50/kg

Blackcurrant extra jam with 61g total sugar per 100g.

Ingredients: Sugar, Blackcurrants, Gelling Agent (Pectins), Acidity Regulator (Sodium Citrates), Acid (Citric Acid), prepared with 45g of fruit per 100g.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bonne Maman Strawberry Conserve, folic acid free

Asda

Bonne Maman Strawberry Conserve

£3.58£9.68/kg

Strawberry extra jam, gluten free and suitable for vegetarians.

Ingredients: Strawberries, Sugar, Cane Sugar, Concentrated Lemon Juice, Gelling Agent: Fruit Pectin, prepared with 50g of strawberries per 100g.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons Strawberry Jam, folic acid free

Amazon Fresh

Morrisons Strawberry Jam

£1.65£3.93/kg

Everyday strawberry jam with 61g total sugar per 100g.

Ingredients: Sugar, Strawberries, Gelling Agent (Pectins), Acidity Regulators (Citric Acid, Sodium Citrates), prepared with 45g of fruit per 100g.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Co-op Irresistible Raspberry Conserve, folic acid free

Amazon Fresh

Co-op Irresistible Raspberry Conserve

£2.00£5.88/kg

Raspberry conserve with 61g total sugar per 100g.

Ingredients: Sugar, Raspberries, Acid (Citric Acid), Gelling Agent (Pectins), Acidity Regulator (Sodium Citrates), prepared with 55g of fruit per 100g.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bonne Maman Raspberry Conserve, folic acid free

Amazon Fresh

Bonne Maman Raspberry Conserve

£3.40£9.19/kg

Raspberry conserve, free from gluten and preservatives.

Ingredients: Raspberries, Sugar, Cane Sugar, Concentrated Lemon Juice, Gelling Agent (Fruit Pectin), prepared with 50g raspberries per 100g.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Stamford Street Co. Strawberry Jam, folic acid free

Sainsbury's

Stamford Street Co. Strawberry Jam

£0.49£1.08/kg

Strawberry jam prepared with 35g of fruit per 100g.

Ingredients: Sugar, Strawberries, Water, Acidity Regulators: Citric Acid, Sodium Citrates; Gelling Agent: Pectins.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sainsbury's Raspberry Conserve, Taste the Difference, folic acid free

Sainsbury's

Sainsbury's Raspberry Conserve, Taste the Difference

£1.91£5.62/kg

Raspberry extra jam prepared with 55g of fruit per 100g.

Ingredients: Sugar, Raspberries, Acidity Regulators: Citric Acid, Sodium Citrates; Gelling Agent: Pectins.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sainsbury's Raspberry Jam, Seedless, folic acid free

Sainsbury's

Sainsbury's Raspberry Jam, Seedless

£0.89£1.96/kg

Seedless raspberry jam prepared from 45g of fruit per 100g.

Ingredients: Sugar, Raspberries, Acidity Regulators: Citric Acid, Sodium Citrates; Gelling Agent: Pectins.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hartley's Best Strawberry Seedless Jam, folic acid free

Morrisons

Hartley's Best Strawberry Seedless Jam

£1.20£4.00/kg

Seedless strawberry jam made with real fruit.

Ingredients: Sugar, Strawberries, Acidity Regulators: Citric Acid, Sodium Citrates, Gelling Agent: Pectin, prepared with 45g of fruit per 100g.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons Strawberry Jam, folic acid free

Morrisons

Morrisons Strawberry Jam

£1.15£2.74/kg

Strawberry jam with no artificial colours or flavours.

Ingredients: Sugar, Strawberries, Gelling Agent (Pectins), Acidity Regulators (Citric Acid, Sodium Citrates), prepared with 45g of fruit per 100g.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons The Best Raspberry Conserve, folic acid free

Morrisons

Morrisons The Best Raspberry Conserve

£2.55£7.50/kg

Raspberry extra jam suitable for vegetarians.

Ingredients: Sugar, Raspberries, Acid (Citric Acid), Gelling Agent (Pectins), Acidity Regulator (Sodium Citrates), prepared with 55g of fruit per 100g.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Thursday Cottage Blackcurrant Jam, folic acid free

Amazon Fresh

Thursday Cottage Blackcurrant Jam

£1.85£16.52/kg

Sweet and tangy blackcurrant jam prepared with 40g fruit per 100g.

Ingredients: Sugar, Blackcurrants, Gelling Agent: Citrus Pectin.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons The Best Seville Orange Marmalade, folic acid free

Amazon Fresh

Morrisons The Best Seville Orange Marmalade

£1.80£5.29/kg

Seville orange marmalade with orange oil and 67g total sugar per 100g.

Ingredients: Sugar, Orange, Acid (Citric Acid), Acidity Regulator (Sodium Citrates), Gelling Agent (Pectins), Orange Oil, prepared with 30g of fruit per 100g.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sainsbury's Raspberry Jam, folic acid free

Sainsbury's

Sainsbury's Raspberry Jam

£0.89£1.96/kg

Raspberry jam prepared from 45g of fruit per 100g.

Ingredients: Sugar, Raspberries, Acidity Regulators: Citric Acid, Sodium Citrates; Gelling Agent: Pectins.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sainsbury's Blackcurrant Jam, folic acid free

Sainsbury's

Sainsbury's Blackcurrant Jam

£0.89£1.96/kg

Blackcurrant jam prepared from 35g of fruit per 100g.

Ingredients: Sugar, Blackcurrants, Water, Acidity Regulators: Citric Acid, Sodium Citrates; Gelling Agent: Pectins.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Odysea Greek Pine & Fir Tree Raw Honey, folic acid free

Sainsbury's

Odysea Greek Pine & Fir Tree Raw Honey

£4.90£19.60/kg

Raw Greek pine and fir tree honey, unpasteurised and unfiltered.

Ingredients: Honey (100%).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons Squeezy Pure Clear Honey, folic acid free

Morrisons

Morrisons Squeezy Pure Clear Honey

£1.39£3.06/kg

Pure clear honey in a 454g squeezy bottle.

Ingredients: Honey.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Co Op Squeezy Clear Honey, folic acid free

Amazon Fresh

Co Op Squeezy Clear Honey

£1.65£4.85/kg

Sweet and mild clear honey in a 340g squeezy bottle.

Ingredients: Honey.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Rowse Clear Runny Honey, folic acid free

Amazon Fresh

Rowse Clear Runny Honey

£1.98£5.82/kg

Pure and natural clear runny honey in a squeezy bottle.

Ingredients: Blossom Honey.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Rowse Squeezy Organic Honey, folic acid free

Amazon Fresh

Rowse Squeezy Organic Honey

£5.00£7.35/kg

Soil Association certified organic honey, suitable for vegans.

Ingredients: 100% Honey.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Pip & Nut Crunchy Peanut Butter, folic acid free

Sainsbury's

Pip & Nut Crunchy Peanut Butter

£7.50£7.50/kg

Crunchy peanut butter made with 99.4% Argentinian hi-oleic peanuts.

Ingredients: Argentinian Hi-Oleic Peanuts (99.4%), A Sprinkle of Sea Salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sainsbury's Peanut Butter Smooth, folic acid free

Sainsbury's

Sainsbury's Peanut Butter Smooth

£1.10£3.24/kg

Smooth peanut butter made with 96% roasted peanuts.

Ingredients: Roasted Peanuts (96%), Palm Oil, Sugar, Sea Salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons Peanut Butter Crunchy, folic acid free

Morrisons

Morrisons Peanut Butter Crunchy

£3.99£3.99/kg

Crunchy peanut butter made from 100% peanuts with no added sugar or salt.

Ingredients: Peanuts (100%).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons Smooth Peanut Butter, folic acid free

Morrisons

Morrisons Smooth Peanut Butter

£3.99£3.99/kg

Smooth peanut butter made from 100% peanuts and suitable for vegans.

Ingredients: Peanuts (100%).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Manilife Deep Roast Crunchy Peanut Butter, folic acid free

Morrisons

Manilife Deep Roast Crunchy Peanut Butter

£5.95£6.61/kg

Deep-roast crunchy peanut butter with no added sugar.

Ingredients: Hi-oleic Peanuts 99.1%, Sea Salt 0.9%.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons Smooth Peanut Butter, folic acid free

Amazon Fresh

Morrisons Smooth Peanut Butter

£1.97£2.81/kg

Smooth peanut butter with 90% peanuts.

Ingredients: Peanuts (90%), Peanut oil, Palm oil, Cane sugar, Sea salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Pip & Nut Smooth Peanut Butter, folic acid free

Amazon Fresh

Pip & Nut Smooth Peanut Butter

£2.25£7.50/kg

Smooth peanut butter made with single-origin hi-oleic peanuts.

Ingredients: Roasted Argentinian Hi-Oleic Peanuts (99.5%), Sea Salt (0.5%).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Pip & Nut Crunchy Peanut Butter, folic acid free

Amazon Fresh

Pip & Nut Crunchy Peanut Butter

£2.25£7.50/kg

Crunchy peanut butter made with 99.6% high-oleic peanuts.

Ingredients: High-Oleic Peanuts (99.6%), Sea salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flora Buttery Spread Alternative To Butter, folic acid free

Sainsbury's

Flora Buttery Spread Alternative To Butter

£1.95£4.33/kg

Plant-based 75% vegetable fat spread alternative to butter.

Ingredients: Vegetable Oils (Rapeseed, Sunflower, Linseed in Variable Proportions), Water, Coconut Fat, Emulsifier (Sunflower Lecithin), Faba Bean Preparation, Salt (1.3%), Natural Flavourings, Colour (Beta Carotene).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Anchor Salted Butter, folic acid free

Sainsbury's

Anchor Salted Butter

£1.70£8.50/kg

Salted butter made from 100% British milk.

Ingredients: Butter (Milk), Salt (1.7%).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons The Best West Country Butter, folic acid free

Morrisons

Morrisons The Best West Country Butter

£2.90£11.60/kg

Smooth and creamy salted West Country butter with sea salt crystals.

Ingredients: Butter (Milk), Salt (1.5%), Sea Salt (1.5%).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons Baking Block, folic acid free

Morrisons

Morrisons Baking Block

£1.10£4.40/kg

Vegetable fat spread baking block suitable for biscuits, cakes and pastries.

Ingredients: Vegetable Oils (75%) (Palm, Rapeseed), Water, Salt, Emulsifier (Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Colour (Carotenes), Flavouring, Vitamin A, Vitamin D.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons The Best Spreadable Butter, folic acid free

Morrisons

Morrisons The Best Spreadable Butter

£2.80£11.20/kg

Spreadable butter blended with rapeseed oil and sea salt.

Ingredients: Butter (Milk) (64%), Rapeseed Oil, Water, Sea Salt (0.9%), Salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

by Amazon British Salted Butter, folic acid free

Amazon Fresh

by Amazon British Salted Butter

£1.85£7.40/kg

British salted butter with a minimum 80% fat content.

Ingredients: Butter (MILK), Salt (1.5%). Minimum 80% Fat Content.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil, folic acid free

Amazon Fresh

Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil

£2.59£6.48/kg

Slightly salted spreadable blend of butter and rapeseed oil.

Ingredients: Butter (64%) (MILK), Rapeseed Oil, Water, Lactic Culture (MILK), Salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

by Amazon British Unsalted Butter, folic acid free

Amazon Fresh

by Amazon British Unsalted Butter

£1.85£7.40/kg

British unsalted butter with a minimum 82% fat content.

Ingredients: Unsalted Butter (MILK). Minimum 82% Fat Content.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.