FREE from Folic Acid

Supermarkets
Toblerone Chocolate Cake 400g, folic acid free

Iceland

Toblerone Chocolate Cake 400g

Almond and chocolate cake.

Ingredients: Sugar, egg, Toblerone milk chocolate, vegetable fat, cream, almonds, sunflower kernels, milk powder, cocoa. No wheat flour.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kirsty's Luxury Carrot Cake Slices, folic acid free

Iceland

Kirsty's Luxury Carrot Cake Slices

Carrot cake slices.

Ingredients: Sugar, water, carrots, potato starch, fermented almond protein, hazelnuts, walnuts, coconut fat, rice flour, spices. No wheat flour.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

We Love Cake Gluten-Free Cherry Bakewell Tarts 205g, folic acid free

Iceland

We Love Cake Gluten-Free Cherry Bakewell Tarts 205g

Four tarts.

Ingredients: Icing sugar, rice flour, vegetable margarine, jam, tapioca starch, glacé cherries, ground almond, egg, cornflour. No wheat flour.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flapjax Flapjack Chocolate Flavour Coated 120g, folic acid free

Iceland

Flapjax Flapjack Chocolate Flavour Coated 120g

£0.55£4.58/kg

Traditional Recipe. Suitable for vegetarians. Flapjax.

Ingredients: Oats (42%), Margarine (Vegetable Oil (Palm; Rapeseed); Water; Salt; Emulsifier (E475); Colours (E100; E160b(i)); Flavouring), Chocolate Flavour Coating (12%) (Sugar; Partially Hydrogenated vegetable fat (Palm Kernel); Sweet Whey Powder (Milk); Fat Reduced Cocoa Powder; Emulsifiers (E322; E476); Flavours), Inverted Sugar Syrup, Cane Molasses, Glucose Syrup, Sugar

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flapjax Flapjack Plain & Delicious 120g, folic acid free

Iceland

Flapjax Flapjack Plain & Delicious 120g

£0.55£4.58/kg

Traditional Recipe. Suitable for vegetarians. Flapjax.

Ingredients: Oats (49%), Margarine (Vegetable Oil (Palm; Rapeseed); Water; Salt; Emulsifier (E475); Colours (E100; E160b(i)); Flavouring), Inverted Sugar Syrup, Cane Molasses, Glucose Syrup, Sugar

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flapjax Flapjack White Chocolate Flavour Coated 120g, folic acid free

Iceland

Flapjax Flapjack White Chocolate Flavour Coated 120g

£0.55£4.58/kg

Traditional Recipe. Suitable for vegetarians. Flapjax.

Ingredients: Oats (42%), Margarine (Vegetable Oil (Palm; Rapeseed); Water; Salt; Emulsifier (E475); Colours (E100; E160b(i)); Flavouring), Inverted Sugar Syrup, Cane Molasses, White Chocolate Flavour Coating (12%) (Sugar; Fully and Partially Hydrogenated Vegetable Fat (Palm Kernel); Sweet Whey Powder (Milk); Skimmed Milk Powder; Emulsifier (E322); Flavour), Glucose Syrup, Sugar

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Classic Cakes Mini Flapjack Bites, folic acid free

Iceland

Classic Cakes Mini Flapjack Bites

Flapjacks made with oats and golden syrup. Suitable for vegetarians. Classic Cakes.

Ingredients: Oats (39%), Sweetened Condensed Skimmed Milk (Skimmed Milk; Sugar), Golden Syrup, Palm Oil, Glucose Syrup, Sugar, Rapeseed Oil, Salt, Flavouring, Water

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flapjax Cherry & Coconut Flapjack 120g, folic acid free

Iceland

Flapjax Cherry & Coconut Flapjack 120g

Suitable for vegetarians. Traditional Recipe. Flapjax.

Ingredients: Oats (45%), Margarine (Vegetable Oil (Palm; Rapeseed); Water; Salt; Emulsifier (E475); Colours (E100; E160b(i)); Flavouring), Inverted Sugar Syrup, Cane Molasses, Glucose Syrup, Sugar, Red Candied Cherries (4.5%) (Cherries; Glucose Fructose Syrup; Sugar; Acidity Regulator (E330); Preservatives (E202; E220); Colour (E127)), Desiccated Coconut (1.8%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Graze Flapjack Lively Lemon 53g, folic acid free

Iceland

Graze Flapjack Lively Lemon 53g

What if oats had some oomph? We've given oats some oomph by combining real lemon curd with a fibre boost for a healthy twist on a teatime.

Ingredients: Oats (45%), Margarine (Vegetable Oils [Palm*, Rapeseed], Water, Salt), Soluble Corn Fibre, Chicory Root Fibre, Demerara Sugar (Sugar, Cane Molasses), Golden Syrup, Lemon Curd (2%) (Sugar, Salted Butter [Milk], Lemon Juice, Pasteurised Free Range Egg Yolk, Pasteurised Free Range Whole Egg, Acidity Regulator: Citric Acid, Gelling Agent: Citrus Pectin, Lemon Oil), Yoghurt Drizzle (2%) (Sugar, Vegetable Fat [Palm*, Kernel, Shea], Yoghurt Powder [Milk], Sweet Whey Powder [Milk], Emulsifier: Sunflo...

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Flapjack Traybake 250g, folic acid free

Iceland

Iceland Flapjack Traybake 250g

Flapjack made with oats and partially inverted sugar syrup.

Ingredients: Oats (42%), Partially Inverted Sugar Syrup, Sweetened Condensed Skimmed Milk (Skimmed Milk, Sugar), Rapeseed Oil, Butter (Milk), Sugar, Flavouring (contains Milk), Salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Muscle Moose The Big Protein Flapjack Golden Syrup 100g, folic acid free

Iceland

Muscle Moose The Big Protein Flapjack Golden Syrup 100g

The Muscle Moose Big Protein Flapjack is an oat-based flapjack with Golden Syrup flavour.

Ingredients: Wholegrain Oats, Golden Syrup, All Vegetable Margarine (RSPO, Rapeseed Oil, Salt, Emulsifier: Polyglycerol Esters of Fatty Acids, Flavouring), Rapeseed Oil, Protein Crisps (Isolated Soya Protein, Tapioca Starch, Salt) (7%), Glycerine, Whey Protein (Milk) (3%), Sugar, Tapioca Starch, Potassium Sorbate E202, Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Daim Chocolate Cake with Crunchy Caramel 400g, folic acid free

Iceland

Daim Chocolate Cake with Crunchy Caramel 400g

Daim Chocolate cake with crunchy caramel combines naturally tasty almond bases with a golden cream and crunchy almond caramel, all deliciously covered in smooth milk chocolate.. Kosher - dairy. Quick frozen. Gluten-free.

Ingredients: Sugar, Egg White, Cream, Vegetable Fat (Palm, Rapeseed, Shea), Egg Yolk, Buttermilk Powder, Almonds (4,5%), Sunflower Kernels, Cocoa Butter, Apricot Kernels, Whey Powder (from Milk), Cocoa Mass, Skimmed Milk Powder, Milk Fat, Sweetened Condensed Skimmed Milk, Invert Sugar Syrup, Brown Sugar, Salt, Emulsifier (Soya Lecithin), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mrs Tilly's Original Scottish Macaroon 90g, folic acid free

Iceland

Mrs Tilly's Original Scottish Macaroon 90g

Gluten Free. Mrs Tilly's

Ingredients: Sugar, Glucose Syrup, Dark Chocolate (12%) (Cocoa Mass**, Sugar, Cocoa Butter**, Emulsifier: Soya Lecithin, Natural Vanilla Flavouring) (Cocoa Solids 56% minimum), Desiccated Coconut (8%), Whole Milk, **Rainforest Alliance Certified

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Muscle Moose The Big Protein Flapjack Mixed Berry 100g, folic acid free

Iceland

Muscle Moose The Big Protein Flapjack Mixed Berry 100g

The Muscle Moose Big Protein Flapjack is an oat-based flapjack with real sultanas and cranberries.

Ingredients: Wholegrain Oats, Golden Syrup, All Vegetable Margarine (RSPO, Rapeseed Oil, Salt, Emulsifier: Polyglycerol Esters of Fatty Acids, Flavouring), Rapeseed Oil, Protein Crisps (Isolated Soya Protein, Tapioca Starch, Salt) (7%), Glycerine, Whey Protein (Milk) (4%), Sultanas (3%), Sugar, Tapioca Starch, Cranberries (0.4%), Potassium Sorbate E202, Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warrior Raw Protein FlapJack Chocolate Brownie 75g, folic acid free

Iceland

Warrior Raw Protein FlapJack Chocolate Brownie 75g

20g Protein* 3.5g Sugar* (*Per 75g bar) *% reference intake of an average adult (8400kJ / 2000kcal). Low sugar. High protein - 20g of protein per bar. High in fibre - 8.9g per bar. Warrior

Ingredients: Rolled Oats, Toasted Oats (contains Honey, Malt Extract, Sugar, Vegetable Oil), Protein Blend (Milk Protein, Hydrolysed Gelatine), Glycerine, Fructo-Oligosaccharide, Cocoa Powder, Chocolate Chips (Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Emulsifier: Soya Lecithin), Sweetener (Sucralose, Stevia), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warrior Raw Protein Flapjack White Chocolate Cranberry 75g, folic acid free

Iceland

Warrior Raw Protein Flapjack White Chocolate Cranberry 75g

20g Protein* 4.1g Sugar* (*Per 75g bar) *% reference intake of an average adult (8400kJ/ 2000kcal). Low sugar. High protein - 20 grams of protein per bar. High fibre - 8.5g per bar. GMP. Warrior

Ingredients: Rolled Oats, Toasted Oats (contains Honey, Barley Malt Extract, Sugar, Vegetable Oil), Protein Blend (Milk Protein, Hydrolysed Gelatine), Glycerine, Fructo-Oligosaccharide, Dried Cranberries, Chocolate Chips (Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Emulsifier: Soya Lecithin), Flavouring, Salt, Sweetener (Stevia)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Brompton House Coconut Macaroons 4 x 33.5g (134g), folic acid free

Iceland

Brompton House Coconut Macaroons 4 x 33.5g (134g)

£1£7.46/kg

Slightly caramelised bottom. Suitable for vegetarians. 35% Coconut. Brompton House

Ingredients: Coconut (35%), Sugar, Water, Pasteurized Egg, Inverted Sugar, Dextrose, Preservatives (Potassium Sorbate, Sorbic Acid), Thickener (Carboxy Methyl Cellulose), Emulsifier (Mono- and Diglycerides of Fatty Acids ), Colours (Paprika Extract, Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Baileys 8 Chocolate Dipped Meringues, folic acid free

Iceland

Baileys 8 Chocolate Dipped Meringues

Inspired by Baileys™ Irish cream flavour meringues dipped in dark chocolate. No artificial colours or flavours. Baileys

Ingredients: Sugar, Pasteurised Egg White, Dark Chocolate (29%) [Cocoa Mass,Sugar, Cocoa Butter, Milk Fat, Emulsifier (Soya Lecithins), Flavouring], Caramelised Sugar Syrup, Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bakersworth Chocolate Coconut Cakes 5 Pack 200g, folic acid free

Iceland

Bakersworth Chocolate Coconut Cakes 5 Pack 200g

Coconut cake decorated with chocolate. Store in a cool and dry place

Ingredients: Desiccated Coconut (27%), Sugar, Plain Chocolate (13%) [Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Milk Flat, Emulsifier (Soya Lecithins)], Glucose Syrup, Egg White, Potato Starch, Dextrose

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bounty 12 Mini Meringues 131g, folic acid free

Iceland

Bounty 12 Mini Meringues 131g

Mini meringues, topped with chocolate and coconut flavour sweetened whipped cream, chocolate sauce and desiccated coconut

Ingredients: Whipping Cream (Milk) (39%), Sugar, Water, Pasteurised Liquid Free Range Egg White, Glucose Syrup, Belgian Dark Chocolate (6%) (Cocoa Mass, Sugar, Cocoa Butter, Emulsifier: Soya Lecithin; Flavouring), Icing Sugar, Fat-Reduced Cocoa Powder, Desiccated Coconut (2.5%), Butter (Milk), Cornflour, Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Daily Bakery 4 Christmas Cluster Cakes, folic acid free

Iceland

The Daily Bakery 4 Christmas Cluster Cakes

The Daily Bakery

Ingredients: Chocolate Flavour Coating (Sugar, Palm Oil, Palm Fat, Vegetarian Whey Powder (Milk), Fat Reduced Cocoa Powder, Emulsifiers: Polyglycerol Polyricinoleate, Soya Lecithins; Flavouring), Cornflakes (40%) (Corn, Grits, Sugar, Salt, Malted Barley Extract), Water, Sugar Plaque (Sugar, Glucose Syrup, Non-Hydrogenated Palm Oil, Water, Stabiliser E145, Humectant E422, Emulsifier E464, Colours E104, E122, E133 & E153

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVities Jaffa Cakes Triple Dipped Sticks 210g, folic acid free

Iceland

McVities Jaffa Cakes Triple Dipped Sticks 210g

Orange flavour ice cream dipped in chocolate flavour coating, orange sauce and milk chocolate flavour coating

Ingredients: Reconstituted Skimmed Milk, Milk Chocolate Flavour Coating (24%) (Sugar, Coconut Oil, Cocoa Powder, Anhydrous Milk Fat, Shea, Emulsifiers: Lecithins, Polyglycerol Polyricinoleate; Flavouring, Vanilla Extract), Orange Sauce (16%) (Sugar, Water, Orange Juice from Concentrate, Glucose Syrup, Modified Corn Starch, Acid: Citric Acid; Gelling Agent: Pectins; Flavouring, Colours: Carotenes, Annatto Norbixin), Chocolate Flavour Coating (10%) (Coconut Oil, Sugar, Fat Reduced Cocoa Powder, Emulsifier: Lecithins), Sugar, Orange Juice From Concentrate (6%), Coconut Oil, Glucose Syrup, Vegetarian Whey Powder (Milk), Dried Skimmed Milk, Emulsifier: Mono- and Diglycerides of Fatty Acids; Acidity Regulator: Citric Acid; Caramel (Sugar, Water), Stabilisers: Locust Bean Gum, Guar Gum; Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Daily Bakery 4 Mini Eggs Cluster Cakes, folic acid free

Iceland

The Daily Bakery 4 Mini Eggs Cluster Cakes

4 Chocolate flavour cornflake cluster cakes topped with a milk chocolate mini egg

Ingredients: Chocolate Flavour Coating (Sugar, Palm Oil, Palm Fat, Vegetarian Whey Powder (Milk), Fat Reduced Cocoa Powder, Emulsifiers: Polyglycerol Polyricinoleate, Soya Lecithins; Flavouring), Cornflakes (40%) (Corn Grits, Sugar, Salt, Malted Barley Extract), Water, Milk Chocolate Mini Egg (8%) (Milk Chocolate (Sugar, Cocoa Butter, Dried Skimmed Milk, Milk Fat, Cocoa Mass, Dried Whole Milk, Vegetarian Whey Powder (Milk), Emulsifier: Soya Lecithins; Flavouring), Sugar, Colours: Curcumin, Anthocyanins, Sulphite Ammonia Caramel, Carotenes, Copper Complexes of Chlorophylls and Chlorophyllins; Glazing Agent: Gum Arabic; Beetroot Juice from Concentrate, Spirulina Extract), Icing Sugar

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mrs Crimble's 6 Gluten Free Choc Macaroons, folic acid free

Iceland

Mrs Crimble's 6 Gluten Free Choc Macaroons

Since 1979, Mrs Crimble has been whipping up gluten-free cakes, bakes and nibbles with oodles of know-how and a spoonful of love.. Vegetarian Friendly. They're magnificent, moist and choc-a-block with choc.

Ingredients: Coconut (27%), Sugar, Glucose Syrup, Egg White, Potato Starch, Dextrose, Rice Flour, Palm Kernel Fat, Fat Reduced Cocoa Powder (1.5%), Palm Fat, Stabiliser: Sorbitan Tristearate, Emulsifier: Soya Lecithin

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mrs Crimble's 6 Gluten Free Coconut Macaroons, folic acid free

Iceland

Mrs Crimble's 6 Gluten Free Coconut Macaroons

Since 1979, Mrs Crimble has been whipping up gluten-free cakes, bakes and nibbles with oodles of know-how and a spoonful of love.. Gloriously Gluten Free. Vegetarian Friendly. Bake, Live, Love.

Ingredients: Coconut (30%), Sugar, Glucose Syrup, Egg White, Potato Starch, Dextrose, Rice Flour

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kelkin Quinoa & Flaxseed Multigrain Corn Cakes 130g, folic acid free

Iceland

Kelkin Quinoa & Flaxseed Multigrain Corn Cakes 130g

25 calories, energy 106kJ per corn cake. These pack a crunch. High fibre. Take a look, packed with grains and seeds. Gluten & wheat free. No added sugar - contains naturally occurring sugars.

Ingredients: Popcorn (50%), Corn (25%), Rice (13.6%), Quinoa (7%), Flaxseed (3%), Amaranth (1%), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kallo Lightly Salted Corn Cakes 130g, folic acid free

Iceland

Kallo Lightly Salted Corn Cakes 130g

Have Your Cake and Eat It! Here at Kallo, we don't think eating sensibly has to mean saying no to all the things you love.

Ingredients: Corn (99%), Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mash Direct Potato Cakes 250g, folic acid free

Iceland

Mash Direct Potato Cakes 250g

Cooked fresh on our farm. Great taste 2012. Six generations of farming. All products gluten free. Suitable for vegetarians. Mash Direct

Ingredients: Potato (73%), Pasteurised Liquid Egg, Cheese (Milk), Scallions, Potato Starch, Salt, Black Pepper

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland 6 Fruit & Nut Flapjacks 270g, folic acid free

Iceland

Iceland 6 Fruit & Nut Flapjacks 270g

Oat flapjacks with sweetened dried cranberries, sultanas, raisins, almonds, pumpkin seeds, sunflower seeds and brown linseeds

Ingredients: Oats, Vegetable Margarine (Palm Fat, Rapeseed Oil, Water, Coconut Fat, Emulsifier: Mono- and Diglycerides of Fatty Acids; Flavouring), Golden Syrup, Sweetened Dried Cranberries (12%) (Sugar, Cranberries), Sultanas (12%), Sweetened Condensed Skimmed Milk (Skimmed Milk, Sugar), Raisins (6%), Sugar, Almonds (4.5%), Pumpkin Seeds (2.5%), Sunflower Seeds (2.5%), Brown Linseed (2.5%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bakersworth Marimba 5 Pack 200g, folic acid free

Iceland

Bakersworth Marimba 5 Pack 200g

£1£5.00/kg

Golden brown coconut cake with strawberry filling.

Ingredients: Coconut cakes (27.5% coconut) with strawberry filling (13%). Ingredients: Desiccated Coconut (27.5%), Sugar, Strawberry Spread (13%) [Glucose-Fructose Syrup, Water, Sugar, Gelling Agents (Pectin), Strawberry Juice Concentrate (1%), Acidity Regulators (Citric Acid, Potassium Citrate, Calcium Citrate), Fruit-and Vegetable Concentrates (Safflower, Black Carrot, Blackcurrant)], Glucose Syrup, Egg White, Potato Starch, Dextrose.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lees' 10 Snowballs 130g, folic acid free

Iceland

Lees' 10 Snowballs 130g

£1£7.69/kg

Suitable for vegetarians. Only 58 calories each. Fluffy mallow with chocolatey coating and coconut. No artificial colours or flavours. Lees'.

Ingredients: Mallow (57%) (Glucose Syrup (Sulphites), Sugar, Reconstituted Egg White, Rice Flour, Stabiliser (Propylene Glycol Alginate)), Desiccated Coconut (16%), Sugar, Vegetable Fats (Palm Kernel, Palm, Shea), Whey Powder (Milk), Fat Reduced Cocoa Powder, Emulsifiers (Soya Lecithin, Polyglycerol Polyricinoleate), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Brompton House Premium Large & Moist Coconut Macaroons 10 x 33g (330g), folic acid free

Iceland

Brompton House Premium Large & Moist Coconut Macaroons 10 x 33g (330g)

Includes reusable, microwaveable and recyclable container. 35% coconut. Slightly caramelised bottom. Full of flavour. Suitable for vegetarians. Brompton House.

Ingredients: Coconut (35%), Sugar, Water, Egg, Inverted Sugar, Dextrose, Preservatives (Potassium Sorbate, Sorbic Acid), Thickener (Carboxy Methyl Cellulose), Colours (Paprika Extract, Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kelkin Gluten Free Chocolate Flavoured Teacakes 168g, folic acid free

Iceland

Kelkin Gluten Free Chocolate Flavoured Teacakes 168g

Kelkin.

Ingredients: Biscuit (33%): ((Corn Starch, Margarine (Vegetable Oil, Lemon Juice, Soya Lecithin, Natural Flavouring), Cane Sugar, Potato Starch, Dextrose, Egg, Inulin, Stabiliser: Guar Gum, Acidity Regulator: Glucono-Delta-Lactone, Raising Agent: Sodium Bicarbonate, Emulsifier: Pectin, Sea Salt)), Marshmallow (33%): (Glucose, Sugar, Egg Albumin, Glycerine, Water, Natural Vanilla Flavouring), Chocolate Flavoured Coating (33%): Sugar, Vegetable Fat, Whey Powder, Cocoa Powder, Lecithin, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Caffreys Snowball Pack 85g, folic acid free

Iceland

Caffreys Snowball Pack 85g

Caffreys Snowball Pack.

Ingredients: Sugar, Glucose Syrup, Coconut, Palm Kernel Oil, Skimmed Milk Powder, Whey Powder (Milk), Fat Reduced Cocoa Powder, Reconstituted Dried Egg, Albumen, Emulsifier: Soya Lecithin, Vanilla Flavouring, Rice Flour

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dina Hand Made Baklava Selection 200g, folic acid free

Iceland

Dina Hand Made Baklava Selection 200g

Dina is a family owned company that has specialised for two decades in producing the most scrumptious Eastern Mediterranean foods. Baklawa is one of these.

Ingredients: Cashew Wafer (Filo Pastry (Wheat), Cashew Nuts (Nuts), Ghee Butter Mix (Rapeseed Oil, Butter Ghee (Milk)) Cane Syrup), Cashew Boukage (Fil0 Pastry (Wheat), Cane Syrup, Ghee Butter Mix (Rapeseed Oil, Butter Ghee (Milk)), Cashew Nuts (Nuts)), Cashew Kulwaskur (Cashew Nuts (Nuts), Filo Pastry (Wheat), Cane Syrup, Ghee Butter Mix (Rapeseed Oil, Butter Ghee (Milk))), Walnut Baklawa (Filo Pastry (Wheat), Walnuts (Nuts), Cane Syrup, Ghee Butter Mix (Rapeseed Oil, Butter Ghee (Milk))), Cranberry Baklawa (Filo Pastry (Wheat), Cane Syrup, Ghee Butter Mix (Rapeseed Oil, Butter Ghee (Milk)), Cranberries), Cashew Baklawa (Filo Pastry (Wheat), Cashew Nuts (Nuts), Cane Syrup, Ghee Butter Mix (Rapeseed Oil, Butter Ghee (Milk)))

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lees' 12 Snowballs 171g, folic acid free

Iceland

Lees' 12 Snowballs 171g

Suitable for vegetarians. Mallow covered in chocolate flavoured coating and decorated with the finest coconut. No artificial flavours. Gluten free!. 65 Calories per snowball.

Ingredients: Mallow (58%) (Glucose Syrup (Sulphites), Sugar, Reconstituted Dried Egg White, Rice Flour, Stabiliser (Propylene Glycol Alginate)), Desiccated Coconut (Sulphites) (16%), Sugar, Vegetable Fats (Palm Kernel, Palm, Shea), Whey Powder (Milk), Fat Reduced Cocoa Powder, Emulsifiers (Soya Lecithins, Polyglycerol Polyricinoleate), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Caffreys Snowballs 300g, folic acid free

Iceland

Caffreys Snowballs 300g

Established 1948 a family owned company Thomas Caffrey since 1948 famous snowballs From the viking city of Dublin, Ireland Caffreys have been manufacturing confectionery for over 70 years, where quality has been.

Ingredients: Sugar, Glucose Syrup, Coconut, Palm Kernel Oil, Skimmed Milk Powder, Whey Powder (Milk), Fat Reduced Cocoa Powder, Reconstituted Dried Egg Albumen, Emulsifier: Soya Lecithin, Vanilla Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Luxury Summer Roulade 420g, folic acid free

Iceland

Iceland Luxury Summer Roulade 420g

Meringue decorated with multi-coloured sugar pieces, filled with white chocolate flavour mascarpone semifreddo cream and strawberry sauce.

Ingredients: Sugar, Whipping Cream (Milk) (23%), Pasteurised Liquid Free Range Egg White, Water, Strawberry Purée (4.5%), Multi-Coloured Sugar Pieces (3.5%) (Sugar, Rice Flour, Coconut Oil, Shea Oil, Thickener: Sodium Carboxymethyl Cellulose; Concentrates (Radish, Lemon, Blackcurrant), Flavouring, Colours: Copper Complexes of Chlorophylls and Chlorophyllins, Paprika Extract, Lutein, Curcumin), Sweetened Condensed Skimmed Milk (Skimmed Milk, Sugar, Milk Sugar), Glucose Syrup, Mascarpone Cheese (Milk) (2.5%), Cornflour, Raspberry Purée, Maize Starch, Flavourings, Acidity Regulators: Acetic Acid, Citric Acid.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Luxury Raspberry and Passion Fruit Roulade 420g, folic acid free

Iceland

Iceland Luxury Raspberry and Passion Fruit Roulade 420g

Meringue swirled with raspberry sauce, filled with whipped passion fruit cream and raspberry sauce.

Ingredients: Sugar, Whipping Cream (Milk) (24%), Pasteurised Liquid Free Range Egg White, Water, Glucose Syrup, Caster Sugar, Raspberry Purée (3.5%), Cornflour, Concentrated Passion Fruit Juice (2%), Concentrated Raspberry Juice, Maize Starch, Lemon Juice, Acidity Regulator: Acetic Acid.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Strawberry Pavlova 310g, folic acid free

Iceland

Iceland Strawberry Pavlova 310g

Meringue nest topped with whipped cream and strawberry sauce.

Ingredients: Whipping Cream (Milk) (39%), Sugar, Pasteurised Liquid Free Range Egg White, Strawberries (10%), Strawberry Purée, Cornflour, Flavouring, Maize Starch, Stabilisers: Locust Bean Gum, Xanthan Gum; Acidity Regulator: Citric Acid.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Luxury Lemon & Raspberry Roulade 420g, folic acid free

Iceland

Iceland Luxury Lemon & Raspberry Roulade 420g

Meringue swirled with lemon sauce, filled with whipped lemon cream and raspberry sauce.

Ingredients: Sugar, Whipping Cream (Milk) (21%), Pasteurised Liquid Free Range Egg White, Water, Raspberries (7%), Lemon Curd (5%) (Sugar, Pasteurised Liquid Whole Egg, Salted Butter (Butter (Milk), Salt), Concentrated Lemon Juice, Water, Gelling Agent: Agar; Lemon Oil), Cornflour, Concentrated Lemon Juice, Glucose Syrup, Maize Starch, Concentrated Raspberry Juice, Acidity Regulators: Citric Acid, Acetic Acid; Lemon Oil, Colour: Lutein

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Luxury Raspberry & Pistachio Pavlova Tree 713g, folic acid free

Iceland

Iceland Luxury Raspberry & Pistachio Pavlova Tree 713g

Layers of meringue, whipped pistachio flavoured cream and raspberry sauce, topped with raspberry and pistachio macarons, raspberries, raspberry sauce and pistachio nut pieces.

Ingredients: Whipping Cream (Milk) (32%), Sugar, Pasteurised Liquid Whole Egg, Raspberry Macarons (8%) (Sugar, Almonds, White Chocolate (Cocoa Butter, Sugar, Dried Whole Milk, Emulsifier: Soya Lecithins; Flavouring), Egg White, Raspberry Purée, Glucose Syrup, Vegetable Oils (Coconut Oil, Sunflower Oil), Concentrated Raspberry, Maize Starch, Cocoa Butter, Dried Egg White, Emulsifiers: Glycerol, Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Soya Lecithins; Thickeners: Carrageenan, Xanthan Gum, Guar Gum; Acerola Fruit Concentrate, Beetroot Extract, Flavouring, Lemon Extract, Acidity Regulator: Citric Acid; Colour: Carmines), Pistachio Macarons (8%) (Sugar, Almonds, Cream (Milk), Egg White, White Chocolate (Cocoa Butter, Sugar, Dried Whole Milk, Emulsifier: Soya Lecithins; Flavouring), Glucose Syrup, Pistachio Nuts, Maize Starch, Dried Egg White, Flavouring, Thickeners: Carrageenan, Xanthan Gum, Guar Gum; Spirulina Extract, Colours: Copper Complexes of Chlorophylls and Chlorophyllins, Curcumin), Raspberries (5%), Water, Glucose Syrup, Pistachio Nuts (2%), Cornflour, Raspberry Purée, Maize Starch, Concentrated Raspberry Juice, Acidity Regulator: Acetic Acid; Flavouring, Lemon Juice, Stabiliser: Xanthan Gum

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Toffee Pavlova 315g, folic acid free

Iceland

Iceland Toffee Pavlova 315g

Meringue nest topped with whipped cream and toffee sauce, sprinkled with milk chocolate shavings.

Ingredients: Whipping Cream (Milk) (38%), Sugar, Toffee Sauce (24%) (Sweetened Condensed Skimmed Milk (Skimmed Milk, Sugar), Glucose Syrup, Butter (Milk), Vegetable Oils (Shea, Coconut), Water, Partially Inverted Sugar Syrup, Sugar, Dark Brown Soft Sugar, Cornflour), Pasteurised Liquid Free Range Egg White, Milk Chocolate Shavings (Sugar, Cocoa Butter, Dried Whole Milk, Cocoa Mass, Milk Sugar, Vegetarian Whey Powder (Milk), Emulsifier: Soya Lecithins; Vanilla Extract), Cornflour, Stabilisers: Xanthan Gum, Locust Bean Gum; Maize Starch

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Luxury Toffee Pecan Roulade 420g, folic acid free

Iceland

Iceland Luxury Toffee Pecan Roulade 420g

Brown sugar meringue studded with pecan nut pieces, filled with whipped cream and toffee sauce.

Ingredients: Whipping Cream (Milk) (28%), Sugar, Toffee Sauce (20%) (Sweetened Condensed Skimmed Milk (Skimmed Milk, Sugar), Butter (Milk), Glucose Syrup, Water, Partially Inverted Sugar Syrup, Sugar, Dark Brown Soft Sugar, Cornflour), Pasteurised Liquid Free Range Egg White, Dark Brown Soft Sugar, Pecan Nuts (3.5%), Cornflour, Maize Starch, Acidity Regulator: Acetic Acid; Colour: Plain Caramel

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bounty Roulade 420g, folic acid free

Iceland

Bounty Roulade 420g

Chocolate flavoured meringue roulade filled with coconut flavour whipped cream and dark chocolate sauce, decorated with dark chocolate drizzle and desiccated coconut.

Ingredients: Whipping Cream (Milk) (30%), Sugar, Pasteurised Liquid Free Range Egg White, Dark Chocolate (8%) (Cocoa Mass, Sugar, Cocoa Butter, Emulsifier: Soya Lecithin; Flavouring), Water, Glucose Syrup, Fat Reduced Cocoa Powder, Corn?our, Desiccated Coconut (1%), Butter (Milk), Maize Starch, Acidity Regulator: Acetic Acid; Sunflower Oil, Flavouring.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Luxury Ultimate Macaron Topped Pavlova Wreath 575g, folic acid free

Iceland

Iceland Luxury Ultimate Macaron Topped Pavlova Wreath 575g

Baked meringue wreath covered with sweetened vanilla flavoured whipped cream, topped with blackcurrant and vanilla macarons, raspberry sauce, raspberries and white chocolate curls.

Ingredients: Whipping Cream (Milk) (28%), Sugar, Pasteurised Liquid Free Range Egg White, Blackcurrant Macaron (8%) (Sugar, White Chocolate (Cocoa Butter, Sugar, Dried Whole Milk, Inulin, Emulsi?er: Soya Lecithins; Flavouring), Almonds, Blackcurrant Purée, Pasteurised Liquid Egg White, Vegetable Oils (Coconut Oil, Sun?ower Oil), Invert Sugar Syrup, Glucose Syrup, Emulsi?ers: Glycerol, Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Soya Lecithins; Cocoa Butter, Concentrated Blackcurrant, Maize Starch, Concentrated Raspberry, Dried Egg White, Colour: Anthocyanins; Black Carrot Juice Concentrate, Thickeners: Carrageenan, Xanthan Gum, Guar Gum), Vanilla Macaron (8%) (Sugar, Cream (Milk), Almonds, White Chocolate (Cocoa Butter, Sugar, Dried Whole Milk, Inulin, Emulsi?er: Soya Lecithins; Flavouring), Pasteurised Liquid Egg White, Glucose Syrup, Vegetable Oils (Coconut Oil, Sun?ower Oil), Emulsi?ers: Glycerol, Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Soya Lecithins; Cocoa Butter, Maize Starch, Dried Egg White, Vanilla Extract, Vanilla Extract with Seeds, Thickeners: Carrageenan, Xanthan Gum, Guar Gum), Raspberries (7%), Icing Sugar, Water, Glucose Syrup, White Chocolate Curls (1%) (Sugar, Cocoa Butter, Dried Whole Milk, Milk Sugar, Whey Powder (Milk), Emulsi?er: Soya Lecithins; Vanilla Extract), Raspberry Purée (1%), Corn?our, Concentrated Raspberry Juice, Vanilla Extract, Acidity Regulator: Citric Acid; Lemon Juice, Caramelised Sugar Syrup, Flavouring, Stabiliser: Xanthan Gum; Thickener: Locust Bean Gum.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Luxury Mixed Berry Roulade 420g, folic acid free

Iceland

Iceland Luxury Mixed Berry Roulade 420g

A soft meringue roulade with a mixed berry and whipped cream filling.

Ingredients: Meringue (52%) (Sugar, Pasteurised Liquid Free Range Egg White, Dried Free Range Egg White, Stabiliser: Xanthan Gum; Acidity Regulator: Citric Acid), Whipping Cream (Milk) (27%), Mixed Berry Sauce (15%) (Mixed Berries (52%) (Blackberries, Raspberries, Redcurrants, Strawberries, Blackcurrants), Sugar, Gelling Agent: Pectins; Maize Starch), Mixed Berries (5%) (Blackberries, Raspberries, Redcurrants, Strawberries, Blackcurrants).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.