FREE from Folic Acid

Supermarkets
Quaker British Porridge Rolled Oats 1kg, folic acid free

Iceland

Quaker British Porridge Rolled Oats 1kg

£2.95£2.95/kg

Porridge oats.

Ingredients: 100% rolled oats.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Jumbo Porridge Oats 1kg, folic acid free

Iceland

Quaker Jumbo Porridge Oats 1kg

£3.25£3.25/kg

Jumbo oats.

Ingredients: 100% rolled oats.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Scott's Porage Original Porridge Oats 1kg, folic acid free

Iceland

Scott's Porage Original Porridge Oats 1kg

£2.95£2.95/kg

Milled in Scotland.

Ingredients: 100% rolled oats.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mornflake Mighty Oats Traditional 1kg, folic acid free

Iceland

Mornflake Mighty Oats Traditional 1kg

£1.65£1.65/kg

Wholegrain oats.

Ingredients: Oatflakes (100%).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Alpen Original Muesli 550g, folic acid free

Iceland

Alpen Original Muesli 550g

£3.50£6.36/kg

Muesli.

Ingredients: Wholegrain wheat (39%), wholegrain rolled oats (35%), raisins, sugar, skimmed milk powder, whey powder, nuts, salt. No folic acid listed.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Alpen No Added Sugar Muesli 550g, folic acid free

Iceland

Alpen No Added Sugar Muesli 550g

£3.50£6.36/kg

No added sugar muesli.

Ingredients: Wholegrain wheat (42%), wholegrain rolled oats (33%), raisins, skimmed milk powder, whey powder, nuts, salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mornflake Raisin and Almond Granola 1kg, folic acid free

Iceland

Mornflake Raisin and Almond Granola 1kg

£2.50£2.50/kg

Granola.

Ingredients: Oatflakes (65%), sugar, raisins (13%), rapeseed oil, almonds, honey, sunflower seeds, natural flavouring.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Original Pot 45g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Original Pot 45g

£1.30£28.89/kg

Original porridge pot, not the fortified Super Smooth type.

Ingredients: Rolled oats (77%), skimmed milk powder, anticaking agent (calcium phosphate).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Apple & Blueberry Porridge Sachets 10x36g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Apple & Blueberry Porridge Sachets 10x36g

£2£55.56/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (77%), Sugar, Dried Apple Pieces (1%), Dried Blueberries (1%), Natural Flavouring, Salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Classic Banana Porridge Sachets 10x34.8g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Classic Banana Porridge Sachets 10x34.8g

£3.75£107.76/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (80%), Sugar, Natural Flavourings, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Big Pack Porridge Sachets 20x36g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Big Pack Porridge Sachets 20x36g

£4.75£131.94/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (81%), Sugar, Natural Flavourings, Salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Original Big Pack Porridge Sachets 12x27g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Original Big Pack Porridge Sachets 12x27g

£2£74.07/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Strawberry, Raspberry & Cranberry Porridge Sachets 10x33.9g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Strawberry, Raspberry & Cranberry Porridge Sachets 10x33.9g

£3.75£110.62/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (79%), Sugar, Natural Mixed Berry Flavouring with other Natural Flavourings

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Sultanas & Raisins Porridge Sachets 10x38.5g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Sultanas & Raisins Porridge Sachets 10x38.5g

£3.75£97.40/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (70%), Sugar, Sultanas (5%), Raisins (3%), Dried Cranberry Pieces (2.5%), Dried Apple Pieces (1%), Salt, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oats High Protein Peanut Butter Porridge Sachets 8x43g, folic acid free

Iceland

Quaker Oats High Protein Peanut Butter Porridge Sachets 8x43g

£3.95£91.86/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled OATS (66%), Sugar, SOY Protein (16%), Natural Flavourings ,Emulsifier (SOY Lecithin), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

FUEL10K Chocolate Protein Porridge Sachets Oat Cereal Sachets 10x36g, folic acid free

Iceland

FUEL10K Chocolate Protein Porridge Sachets Oat Cereal Sachets 10x36g

We’re FUEL10K, and we’re dedicated to making food that fits your life.

Ingredients: Wholegrain Rolled Oats (76%), Sugar, Soya Protein Isolate (5%), Chocolate Powder (5%) (Cocoa Mass, Sugar, Fat Reduced Cocoa Powder), Cocoa Powder, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mornflake Salted Caramel Crisp 500g, folic acid free

Iceland

Mornflake Salted Caramel Crisp 500g

Starting your day the right way, begins with breakfast.

Ingredients: Oat Flakes (45%), Sugar, Oat Flour, Rapeseed Oil, Crisp Rice (5%) (Rice Flour, Sugar, Barley Malt Extract), Caramel Flavoured Chocolate Chunks (5%) (Sugar, Cocoa Butter, Whole & Skimmed Milk Powder, Whey Powder (Milk), Lactose (Milk), Cocoa Mass, Emulsifiers (Soya Lecithins &/or Lecithins), Natural Flavouring, Colour: Paprika Extract, Salt), Coconut, Caramelised Sugar Syrup Powder, Natural Flavouring, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mornflake Classic Granola Raisin & Almond 1kg, folic acid free

Iceland

Mornflake Classic Granola Raisin & Almond 1kg

Helps actively lower cholesterol* *As part of a varied balanced diet and a healthy lifestyle oat beta glucans have been shown to help lower blood cholesterol.

Ingredients: Oatflakes (59%), Sugar, Mixed Fruits, Nuts & Seeds (21%) (Raisins (9%), Sultanas, Almonds (4%), Sunflower Seeds, Desiccated Coconut), Palm Oil, Honey, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Oatburst Instant Porridge Apple & Blueberry 57g, folic acid free

Iceland

Oatburst Instant Porridge Apple & Blueberry 57g

Ready in 1 Min. Low in fat. Just add boiling water. No artificial colours. Suitable for vegetarians. Oatburst

Ingredients: Oat Flakes (65%), Skimmed Milk Powder, Sugar, Dried Apple (1.2%), Sweetened Dried Blueberries [Blueberries, Sugar] (1.2%), Natural Flavourings

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nature Valley Crunchy Oats & Honey 40 x 42g (1680g), folic acid free

Iceland

Nature Valley Crunchy Oats & Honey 40 x 42g (1680g)

Nature has been our inspiration since 1975. That's why all our bars are made with great tasting ingredients like oats and honey.

Ingredients: Whole Grain Rolled Oats (60%), Sugar, Vegetable Oils (Sunflower, Rapeseed in varying proportions), Honey (3%), Salt, Molasses, Emulsifier (Lecithins), Raising Agent (Sodium Bicarbonate)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Müller Light Greek Style Boost Bowl Mango & Passion Fruit Compote with Granola 170g, folic acid free

Iceland

Müller Light Greek Style Boost Bowl Mango & Passion Fruit Compote with Granola 170g

Get the good going with Müller Light Yogurts! Always Müllerlicious, made with 0% fat and 0% added sugar, it's never been tastier to make a simple healthy switch in your day!.

Ingredients: Yogurt (Milk), Water, Mango (8%), Rolled Oats (Gluten), Mango Puree (2%), Passion Fruit Juice from Concentrate (2%), Rye Flakes (Gluten), Sugar, Oligofructose, Modified Maize Starch, Puffed Oats, Sunflower Oil, Freeze Dried Mango, Coconut Chips, Flavourings, Stabiliser: Pectins, Acidity Regulators: Sodium Citrates, Citric Acid, Colour: Carotenes, Vitamin B6, Vitamin D

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Luxury Honey Raisin & Almond Granola 900g, folic acid free

Iceland

Iceland Luxury Honey Raisin & Almond Granola 900g

A blend of honey toasted wholegrain oat flakes with raisins and almonds

Ingredients: Wholegrain Oat Flakes (58%), Sugar, Raisins (13%), Honey (5%), Rapeseed Oil, Almonds (2.5%), Sunflower Seeds, Desiccated Coconut, Hazelnuts, Burnt Sugar, Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

FUEL10K Golden Syrup Protein Porridge Oat Cereal Sachets 10x36g, folic acid free

Iceland

FUEL10K Golden Syrup Protein Porridge Oat Cereal Sachets 10x36g

We’re FUEL10K, and we’re dedicated to making food that fits your life. Protein-packed breakfasts to on-the-go snacks, every product we make is nutritious, delicious, and easy to enjoy—no fuss, no drama.

Ingredients: Wholegrain Rolled Oats (78%), Sugar, Soya Protein Isolate (6%), Sea Salt, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kellogg's Choco Wheats Breakfast Cereal 480g, folic acid free

Iceland

Kellogg's Choco Wheats Breakfast Cereal 480g

Enjoy this classic flavour from the Kellogg's cereal you know and love with Kellogg's Choco Wheats Cereal. Chocolate fused with the classic Kellogg's Wheats squares.

Ingredients: Wholewheat (77%), Chocolate (17%) (Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Milk Fat, Emulsifier {Soy Lecithin}, Natural Vanilla Flavouring), Sugar, Cocoa Powder, Flavouring, Antioxidants (Ascorbyl Palmitate, Alpha Tocopherol)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Jordans Country Crisp Sun-Ripe Strawberry Breakfast Cereal 500g, folic acid free

Iceland

Jordans Country Crisp Sun-Ripe Strawberry Breakfast Cereal 500g

At Jordans, we believe breakfast should never be boring.

Ingredients: Wholegrain Cereals (54%) (Oat Flakes, Oat Flour), Sugar, Barley Flakes, Vegetable Oil (Rapeseed and Sunflower in varying proportions), Rice Flour, Freeze Dried Strawberry Pieces (2.5%), Desiccated Coconut, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flahavan's Porridge Oats 1kg, folic acid free

Iceland

Flahavan's Porridge Oats 1kg

Oats are a source of wholegrain goodness that are high in fibre and naturally low in sugar, salt and saturated fat. Oats are also a source of protein and iron.. The heartwarming - taste of home.

Ingredients: 100% Wholegrain Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ambrosia Ready to Eat Porridge Oat Cereal Pot Apple & Blueberry Layer 210g, folic acid free

Iceland

Ambrosia Ready to Eat Porridge Oat Cereal Pot Apple & Blueberry Layer 210g

£1.35£6.43/kg

A day in Devon is a day well lived, and a passion for our home is poured into everything we do.

Ingredients: Full Cream Milk, Skimmed Milk, Apple and Blueberry Sauce (11%) (Water, Sugar, Apple Purée (20%), Blueberry Purée (18%), Modified Starch, Acidity Regulator (Sodium Citrates), Thickener (Pectin), Acid (Citric Acid), Black Carrot Extract, Flavouring), Rolled Oats (10%), Sugar, Thickener (Pectin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Axa Instant Oat Porridge Mix with Fruits and Berries 6 x 40g (240g), folic acid free

Iceland

Axa Instant Oat Porridge Mix with Fruits and Berries 6 x 40g (240g)

Ready in 5 Minutes. Axa

Ingredients: With Blueberries: Oat Flakes, Sugar, Freeze-Dried Blueberry, Whey Powder, Salt, Flavour VanillaWith Apple And Cinnamon: Oat Flakes, Sugar, Pieces of Freeze-Dried Apples, Whey Powder, Salt, Cinnamon, Flavour VanillaWith Strawberries: Oat Flakes, Sugar, Pieces of Freeze-Dried Apples, Whey Powder, Salt, Flavour Vanilla

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nestlé Shredded Wheat Bitesize Breakfast Cereal 370g, folic acid free

Iceland

Nestlé Shredded Wheat Bitesize Breakfast Cereal 370g

Have you tried Shredded Wheat Bitesize Honey & Nut? Scrumptious Bitesize biscuits topped with golden honey and crunchy peanuts, a deliciously nutty way to start your day. .

Ingredients: Whole Grain Wheat (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Primrose's Kitchen Beetroot & Ginger Muesli 300g, folic acid free

Iceland

Primrose's Kitchen Beetroot & Ginger Muesli 300g

Lovingly made with British gluten free oats, earthy beetroot and spicy ginger combined with our nutrient packed seed mix, we give you a delicious and nourishing wakeup call with a granola style crunch.

Ingredients: Gluten Free Oats*, Agave Syrup*, Water**, Sunflower Seeds*, Pumpkin Seeds*, Linseeds*, Beetroot Concentrate* (2%), Ground Ginger* (2%), Chia Seeds*, *Organic ingredient, **Permitted non-organic ingredient

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warburtons Wholegrain & Oats 400g, folic acid free

Iceland

Warburtons Wholegrain & Oats 400g

High Fibre. A blend of wholegrain and oats, with a rich, soft texture and topped with oats. Low Sugars. No Artificial Preservatives. Suitable for Vegans and Vegetarians. Vegetarian Society Approved - Vegan.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Oats (7%), Wheat Gluten, Yeast, Malted Barley Flour, Demerara Sugar, Fermented Wheat Flour, Vegetable Oils (Sunflower, Rapeseed and Sustainable Palm in varying proportions), Salt, Soya Flour, Caramelised Sugar, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (Vitamin C)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

UFIT Protein Chocolate Porridge Pot 72g, folic acid free

Iceland

UFIT Protein Chocolate Porridge Pot 72g

£1.50£20.83/kg

Our goal is to help people get more out of every day and that’s what motivates us at UFIT.

Ingredients: Wholegrain Oats (60%), Milk Protein Concentrate, Sugar, Plain Chocolate (5%): (Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Emulsifier: Sunflower Lecithin, Flavouring), Skimmed Milk Powder, Fat Reduced Cocoa Powder, Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Start Natural Corn Flakes 375g, folic acid free

Iceland

Start Natural Corn Flakes 375g

Start! Your every morning with tasty and crispy corn flakes: - Classic taste - High quality product - Nothing in excess - Without artificial colorants and preservatives.

Ingredients: Corn Grits, Sugar, Barley Malt Extract (Barley Malt, Water), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker British Porridge Rolled Oats 3kg, folic acid free

Iceland

Quaker British Porridge Rolled Oats 3kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: 100% Quaker Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Start! Frosted Corn Flakes 280g, folic acid free

Iceland

Start! Frosted Corn Flakes 280g

Halal Global Certification Centre - 100% Halal Quality. Start!

Ingredients: Corn Grits, Sugar, Barley Malt Extract (Barley Malt, Water), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Shredded Wheat Bitesize Cereal 500g, folic acid free

Iceland

Shredded Wheat Bitesize Cereal 500g

This green banner tells you we've used.. Whole Grain as our main ingredient and no artificial colours or flavours What is Whole Grain? Whole Grain is the complete grain.

Ingredients: Whole Grain Wheat (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ambrosia Ready to Eat Porridge Oat Cereal Pot Golden Syrup 210g, folic acid free

Iceland

Ambrosia Ready to Eat Porridge Oat Cereal Pot Golden Syrup 210g

£1.35£6.43/kg

A day in Devon is a day well lived, and a passion for our home is poured into everything we do.

Ingredients: Full Cream Milk, Skimmed Milk, Rolled Oats (13%), Sugar, Thickener (Pectin), Flavourings, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

FUEL10K High Protein Chocolate Porridge Oat Cereal Pot 70g, folic acid free

Iceland

FUEL10K High Protein Chocolate Porridge Oat Cereal Pot 70g

We’re FUEL10K, and we’re dedicated to making food that fits your life. Protein-packed breakfasts to on-the-go snacks, every product we make is nutritious, delicious, and easy to enjoy—no fuss, no drama.

Ingredients: Wholegrain Rolled Oats (61%), Sugar, Milk Protein Concentrate, Skimmed Milk Powder, Chocolate Powder (5%) (Cocoa Mass, Sugar, Fat Reduced Cocoa Powder), Cocoa Powder, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Jordans Crunchy Oat Granola Raisin & Almond 450g, folic acid free

Iceland

Jordans Crunchy Oat Granola Raisin & Almond 450g

100% Natural Ingredients. Baked Wholegrains Oats. High in Fibre. No Palm Oil. No Added Salt - Salt content is due to naturally occurring sodium. Suitable for Vegetarians. Jordans

Ingredients: Wholegrain Oat Flakes (68%), Sugar, Raisins (7%), Sunflower Oil, Sultanas, Whole & Sliced Almonds (5.5%), Honey (1%), Sunflower Seeds, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flahavan's Progress Oatlets Porridge Oats 1kg, folic acid free

Iceland

Flahavan's Progress Oatlets Porridge Oats 1kg

From Our Family to Yours Flahavan's have been milling quality oats at the family mill beside the River Mahon in Kilmacthomas, Co. Waterford for over 200 years.

Ingredients: 100% Wholegrain Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kellogg's Wheats Blueberry Breakfast Cereal 500g, folic acid free

Iceland

Kellogg's Wheats Blueberry Breakfast Cereal 500g

Enjoy as part of a varied & balanced diet and a healthy lifestyle.. Enjoy a flavour from the classic Kellogg's cereal you know and love with Kellogg’s Wheats Blueberry Cereal.

Ingredients: Wholewheat (72%), Blueberry Flavoured Filling (Blueberry Puree (10%), Glucose Syrup, Sugar, Humectant {Glycerol}, Acidity Regulator {Citric Acid}, Gelling Agent {Pectin}, Natural Flavouring)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mornflake Mighty Oats Creamy Superfast Oats 3kg, folic acid free

Iceland

Mornflake Mighty Oats Creamy Superfast Oats 3kg

£4.50£1.50/kg

Mighty Oats are a 'Force for Nature' It all started with William Lea almost 350 years ago, when mother nature provided power to turn our first mill stone. 15 generations later she's still powering our mill.

Ingredients: Wholegrain Oats (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Müller Light Greek Style Boost Bowl Strawberry & Raspberry Compote with Granola 170g, folic acid free

Iceland

Müller Light Greek Style Boost Bowl Strawberry & Raspberry Compote with Granola 170g

Get the good going with Müller Light Yogurts! Always Müllerlicious, made with 0% fat and 0% added sugar, it's never been tastier to make a simple healthy switch in your day!.

Ingredients: Yogurt (Milk), Strawberry (8%), Water, Rolled Oats (Gluten), Raspberry (2%), Strawberry Puree (2%), Rye Flakes (Gluten), Sugar, Oligofructose, Modified Maize Starch, Puffed Oats, Pumpkin Seeds, Sunflower Oil, Flavourings, Freeze Dried Berry (Raspberry, Strawberry), Stabiliser: Pectins, Colouring Foods: Black Carrot Concentrate, Beetroot Concentrate, Acidity Regulators: Sodium Citrates, Citric Acid, Vitamin B6, Vitamin D

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Oatburst Instant Porridge Golden Syrup Flavour 57g, folic acid free

Iceland

Oatburst Instant Porridge Golden Syrup Flavour 57g

Ready in 1 Min. Low in fat. Just add boiling water. No artificial colours. Suitable for vegetarians. Oatburst

Ingredients: Oat Flakes (70%), Skimmed Milk Powder, Sugar, Flavourings

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Shredded Wheat Bitesize Cereal 750g, folic acid free

Iceland

Shredded Wheat Bitesize Cereal 750g

This green banner tells you we've used.. Whole Grain as our main ingredient and no artificial colours or flavours What is Whole Grain? Whole Grain is the complete grain.

Ingredients: Whole Grain Wheat (10%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Primrose's Kitchen Carrot, Apple & Cinnamon Muesli 300g, folic acid free

Iceland

Primrose's Kitchen Carrot, Apple & Cinnamon Muesli 300g

Lovingly made with British gluten free oats, the earthy flavours of carrot and cinnamon blend blissfully with sweet apple and nutrient packed seeds to give you a truly special breakfast with a granola style crunch.

Ingredients: Gluten Free Oats*, Agave Syrup, Water, Sunflower Seeds*, Pumpkin Seeds*, Linseeds, Carrot Concentrate* (2%), Apple* (1%), Chia Seeds *, Cinnamon* (1%), * Organic Ingredient, ** Permitted non-organic ingredient

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nestlé Shredded Wheat Bitesize Honey & Nut Breakfast Cereal 500g, folic acid free

Iceland

Nestlé Shredded Wheat Bitesize Honey & Nut Breakfast Cereal 500g

£3.50£7.00/kg

Have you tried Shredded Wheat Apricot? A fruity twist on a breakfast classic with an apricot flavoured filling. . Get nutty with Shredded Wheat Bitesize Honey and Nut Cereal.

Ingredients: Whole Grain Wheat (84.7%), Sugar, Peanuts (10.4%), Honey (1.9%), Glucose Syrup, Molasses, Flavourings

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Hazelnut Chocolate Porridge Sachets Oats So Simple 10 x 36g, folic acid free

Iceland

Quaker Hazelnut Chocolate Porridge Sachets Oats So Simple 10 x 36g

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (76%), Sugar, Dark Chocolate Powder (5%) (Cocoa Powder, Cocoa Mass, Sugar), Natural Flavourings, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Start! Honey Corn Flakes 280g, folic acid free

Iceland

Start! Honey Corn Flakes 280g

Halal Global Certification - 100% Halal Quality. Palm Oil Free. Start!

Ingredients: Corn Grits 77,9%, Sugar, Barley - Malt Extract (Barley Malt, Water), Glucose - Fructose Syrup, Salt, Natural Honey, Sunflower Oil High-Oleic Refined Deodorized Winterized with Antioxidant E 306, Emulsifier Soy Lecithin (E 322), Flavoring Honey

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flahavan's Quick Oats Apple & Raisin 45g, folic acid free

Iceland

Flahavan's Quick Oats Apple & Raisin 45g

Microwave 1 1/2 mins or add hot water. Just add boiling water or micro & go!. Hot oat cereal with fruit. Source of wholegrain. Source of protein and fibre. Low in salt and saturated fat. Flahavan's

Ingredients: Wholegrain Rolled Oats (73%), Sugar, Skimmed Milk Powder, Raisins (8%) (Raisins, Vegetable Oil), Dried Apple Pieces (2%) (Apple, Preservative: Sulphur Dioxide), Natural Flavouring, Cinnamon

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ambrosia Ready to Eat Porridge Oat Cereal Pot Original 210g, folic acid free

Iceland

Ambrosia Ready to Eat Porridge Oat Cereal Pot Original 210g

£1.35£6.43/kg

A day in Devon is a day well lived, and a passion for our home is poured into everything we do.

Ingredients: Full Cream Milk, Skimmed Milk, Rolled Oats (11%), Sugar, Thickener (Pectin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Pot 57g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Pot 57g

£1.30£22.81/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Rolled Oats (70%), Skimmed Milk Powder, Sugar, Salt, Natural Flavourings, Anticaking Agent (Calcium Phosphate)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nestlé Shredded Wheat Original Breakfast Cereal 24 Biscuits 540g, folic acid free

Iceland

Nestlé Shredded Wheat Original Breakfast Cereal 24 Biscuits 540g

£3.50£6.48/kg

Have you tried Shredded Wheat Bitesize Honey & Nut? Scrumptious Bitesize biscuits topped with golden honey and crunchy peanuts, a deliciously nutty way to start your day. .

Ingredients: Whole Grain Wheat (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nestlé Shredded Wheat Original Breakfast Cereal 30 Biscuits 675g, folic acid free

Iceland

Nestlé Shredded Wheat Original Breakfast Cereal 30 Biscuits 675g

Have you tried Shredded Wheat Bitesize Honey & Nut? Scrumptious Bitesize biscuits topped with golden honey and crunchy peanuts, a deliciously nutty way to start your day. .

Ingredients: Whole Grain Wheat (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nestlé Shredded Wheat Original Breakfast Cereal 16 Biscuits 360g, folic acid free

Iceland

Nestlé Shredded Wheat Original Breakfast Cereal 16 Biscuits 360g

Have you tried Shredded Wheat Bitesize Honey & Nut? Scrumptious Bitesize biscuits topped with golden honey and crunchy peanuts, a deliciously nutty way to start your day. .

Ingredients: Whole Grain Wheat (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ambrosia Ready to Eat Porridge Oat Cereal Pot Raspberry Layer 210g, folic acid free

Iceland

Ambrosia Ready to Eat Porridge Oat Cereal Pot Raspberry Layer 210g

£1.35£6.43/kg

A day in Devon is a day well lived, and a passion for our home is poured into everything we do.

Ingredients: Full Cream Milk, Skimmed Milk, Raspberry Sauce (11%) (Raspberries (41%), Water, Sugar, Modified Starch, Acidity Regulator (Sodium Citrates), Thickener (Pectin), Flavouring), Rolled Oats (10%), Sugar, Thickener (Pectin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Sachets 10x36g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Sachets 10x36g

£3.75£10.42/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (81%), Sugar, Natural Flavouring, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Sachets 16x36g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Sachets 16x36g

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (81%), Sugar, Natural Flavourings, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Original Porridge Sachets 10x27g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Original Porridge Sachets 10x27g

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Apple & Blueberry Porridge Pot 57g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Apple & Blueberry Porridge Pot 57g

£1.30£22.81/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Rolled Oats (67%), Skimmed Milk Powder, Sugar, Salt, Natural Flavourings, Anticaking Agent (Calcium Phosphate)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kellogg's Fruit Winders Doubles Strawberry & Apple Snack Rolls 5x17g, folic acid free

Iceland

Kellogg's Fruit Winders Doubles Strawberry & Apple Snack Rolls 5x17g

£2.25£19.41/kg

Pick up a box of Kellogg's Fruit Winders Strawberry & Apple snack rolls today.. Kellogg's Fruit Winders Strawberry & Apple snack rolls are a fruity and fun snack.

Ingredients: Pear (62%) (Pear Puree from Concentrate), Glucose Syrup, Maltodextrin, Sugar, Palm Oil, Gelling Agent (Pectin), Emulsifiers (Mono and Diglycerides of Fatty Acids), Acidity Regulators (Citric Acid, Sodium Citrate, Malic Acid), Natural Flavourings, Elderberry Concentrate, Colour (Chlorophylls and Chlorophyllins), Antioxidant (Ascorbic Acid)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Fruit Zone Fruit Shape Snacks 100g (5 x 20g), folic acid free

Iceland

Fruit Zone Fruit Shape Snacks 100g (5 x 20g)

£1£10.00/kg

Strawberry, Orange, Apple. Perfect for Snacks, Lunchboxes, Picnics. Suitable for vegetarians and vegans. Made with Fruit Juice Concentrate. Natural flavours. Fruit Zone.

Ingredients: Sugar, Glucose Syrup, Concentrated Fruit Juice (Apple (17%), Orange (0.3%), Strawberry (0.3%)), Gelling Agent (Tapioca Starch, Pectin), Water, Acidity Regulator (Citric Acid), Natural Flavourings, Fruit and Vegetable Powder (0.2%) (Blackberry, Pear, Orange, Kiwi, Lemon, Carrot, Cabbage, Celery, Spinach), Coconut Oil, Colour (Curcumin, Copper Complexes of Chlorophyllins), Carrot Juice Concentrate, Glazing Agent (Carnauba Wax)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kellogg's Fruit Winders Strawberry Snack Rolls 5x17g, folic acid free

Iceland

Kellogg's Fruit Winders Strawberry Snack Rolls 5x17g

£2.25£19.41/kg

Discover More Fruity Flavours Kellogg's Fruit Winders Strawberry & Apple Kellogg's Fruit Winders Strawberry & Blackcurrant Kellogg's Fruit Winders Mango Unwrap more fruity fun inside....

Ingredients: Pear (62%) (Pear Puree from Concentrate), Glucose Syrup, Maltodextrin, Sugar, Palm Oil, Gelling Agent (Pectin), Emulsifiers (Mono and Diglycerides of Fatty Acids), Acidity Regulators (Citric Acid, Sodium Citrate, Malic Acid), Natural Flavouring, Elderberry Concentrate, Antioxidant (Ascorbic Acid)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bliss Dark Choc & Raspberry Whip Bars 5 x 20g (100g), folic acid free

Iceland

Bliss Dark Choc & Raspberry Whip Bars 5 x 20g (100g)

£1£10.00/kg

Vegetarian Friendly. Halal. High in Fibre. Gluten Free. Only 73 Calories. Bliss.

Ingredients: Chocolate Flavour Coating 27% (Sugar, Vegetable Fats (Palm, Shea), Reduced Cocoa Powder, Emulsifiers: Soya Lecithins, Polyglycerol Polyricinoleate), Sugar, Glucose Syrup, Bulking Agent (Polydextrose), Water, Rice Crisped 5.5% (Rice Flour, Sugar, Salt), Oligofructose, Bamboo Fibre, Vegetable Fats (Palm, Palm Kernel), Dried Egg White, Skimmed Milk Powder, Raspberry Pieces 0.8%, Acid (Citric Acid), Colour (Beetroot Extract), Natural Flavouring, Flavouring, Emulsifier (Sunflower Lecithins)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Fruit Zone Strawberry Flavour Rolls 75g (5 x 15g), folic acid free

Iceland

Fruit Zone Strawberry Flavour Rolls 75g (5 x 15g)

£1£10.00/kg

Perfect for Snacks, Lunchboxes, Picnics. No artificial flavours. Contains vitamin C. Fruit Zone.

Ingredients: Maltose Syrup, Sugar, Concentrated Apple Juice (10%), Gelling Agent (Pectin), Hydrogenated Palm Oil, Acid (Citric Acid, Sodium Citrate, Malic Acid), Humectant (Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Colour (Cochineal), Natural Strawberry Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World Hifi Thrill Me Triple Choc Bars x 6 Pack, folic acid free

Iceland

Slimming World Hifi Thrill Me Triple Choc Bars x 6 Pack

£2.65£22.08/kg

An indulgent cereal bar dipped in milk chocolate, drizzled with dark chocolate and topped with white chocolate curls. High-fibre, suitable for vegetarians and gluten-free.

Ingredients: Oligofructose syrup, cocoa crispies (rice flour, cocoa powder, sugar, sodium carbonate, salt), milk chocolate (11%) [sugar, cocoa butter, cocoa mass, skimmed milk powder, whey powder (milk), lactose (milk), butter oil (milk), emulsifiers (soya lecithin, polyglycerol polyricinoleate), flavouring], gluten-free oats, glucose syrup, crisped rice (rice flour, rice bran, sugar, rice extract), white chocolate curls (6%) [sugar, cocoa butter, whole milk powder, lactose (milk), whey powder (milk), emulsifier (sunflower lecithin), natural vanilla flavouring], sweetener (maltitol), coating [sugar, vegetable fats (coconut, cocoa butter), fat reduced cocoa powder, emulsifier (soya lecithin), flavourings], sweetened condensed milk (full cream milk, sugar), fat reduced cocoa powder, raisins, dark chocolate (2%) [sugar, cocoa mass, cocoa butter, fat reduced cocoa powder, emulsifier (soya lecithin), vanilla extract], butter (milk), dextrose, desiccated coconut, humectant (glycerol), flavourings, salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Protein Golden Syrup Porridge Sachets 8x43g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Protein Golden Syrup Porridge Sachets 8x43g

£3.95£11.48/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (66%), Soy Protein (17%), Sugar, Salt, Natural Flavourings, Emulsifier (Soy Lecithin).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nature Valley Crunchy Variety Family Pack Cereal Bars 10 x 42g (420g), folic acid free

Iceland

Nature Valley Crunchy Variety Family Pack Cereal Bars 10 x 42g (420g)

£3.50£8.33/kg

Life is full of ups and downs – but with Nature Valley™ in your pocket, you’re always ready for the ride.

Ingredients: Canadian Maple Syrup: Whole Grain Rolled Oats (60%), Sugar, Vegetable Oils (Sunflower, Rapeseed in varying proportions), Canadian Maple Syrup (2%), Honey, Natural Flavouring, Salt, Emulsifier (Lecithins), Raising Agent (Sodium Bicarbonate), Molasses Oats & Dark Chocolate: Whole Grain Rolled Oats (56%), Sugar, Vegetable Oils (Sunflower, Rapeseed in varying proportions), Dark Chocolate Pieces (7%) (Cocoa Mass, Sugar, Emulsifier (Lecithins (Soy)), Natural Vanilla Flavouring), Fat Reduced Cocoa Powder, Honey, Salt, Molasses, Emulsifier (Lecithins), Raising Agent (Sodium Bicarbonate), Natural Flavouring Oats & Honey: Whole Grain Rolled Oats (60%), Sugar, Vegetable Oils (Sunflower, Rapeseed in varying proportions), Honey (3%), Salt, Molasses, Emulsifier (Lecithins), Raising Agent (Sodium Bicarbonate)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oats High Protein Golden Syrup Porridge Pot 63g, folic acid free

Iceland

Quaker Oats High Protein Golden Syrup Porridge Pot 63g

£1.30£20.63/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Rolled Oats (62%), Sugar, Skimmed Milk Powder, Soy Protein (9%), Salt, Natural Flavourings, Emulsifier (Soy Lecithin), Anticaking Agent (Calcium Phosphate).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Myprotein Brownie Chocolate Chip 75g, folic acid free

Iceland

Myprotein Brownie Chocolate Chip 75g

£1.50£20.00/kg

Vegetarian Society Approved. Suitable for vegetarians. 23g Protein. Myprotein.

Ingredients: Milk Protein, Humectant (Vegetable Glycerol), Glutamine Peptide (Wheat), Oat Flour, Vegetable Oil (Palm), Chocolate Chips (9%) (Cocoa Mass, Sugar, Emulsifier (Soya Lecithin), Flavouring), Maltodextrin, Soya Protein, Cocoa Powder, Raising Agents (Sodium Carbonates, Potassium Tartrates), Flavouring, Sweetener (Sucralose), Chocolate Chips: Cocoa Solids 49% minimum

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

UFIT Protein Caramelised Biscuit Porridge Pot 70g, folic acid free

Iceland

UFIT Protein Caramelised Biscuit Porridge Pot 70g

£1.50£21.43/kg

We're ÜFIT® Our goal: a healthy, more active Ü. Fuel Good, Feel Good. Packed with 15g of protein, UFIT porridge is the quick, easy and tasty way to start your morning strong.

Ingredients: Wholegrain Oats (63%), Milk Protein Concentrate, Sugar, Skimmed Milk Powder, Flavourings

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Protein Original Porridge Sachets 8 x 37.75g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Protein Original Porridge Sachets 8 x 37.75g

£3.95£13.08/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (85%), Soy Protein (15%), Emulsifier (Soy Lecithin).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Big Bowl Golden Syrup Porridge Sachets 6x49.6g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Big Bowl Golden Syrup Porridge Sachets 6x49.6g

£2£6.71/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (81%), Sugar, Natural Flavourings, Salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Jordans Crunchy Oat Raisin & Almond Granola Breakfast Cereal 450g, folic acid free

Iceland

Jordans Crunchy Oat Raisin & Almond Granola Breakfast Cereal 450g

At Jordans, we believe breakfast should never be boring.

Ingredients: Wholegrain Oat Flakes (70%), Sugar, Raisins (6%), Vegetable Oil (Rapeseed and Sunflower in varying proportions), Whole & Sliced Almonds (4%), Sultanas, Honey (1%), Sunflower Seeds, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Big Bowl Original Porridge Sachets 6x38.5g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Big Bowl Original Porridge Sachets 6x38.5g

£2£8.66/kg

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Original Porridge Sachets 16x27g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Original Porridge Sachets 16x27g

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Grenade Protein Bar Birthday Cake Flavour 60g, folic acid free

Iceland

Grenade Protein Bar Birthday Cake Flavour 60g

Since day one, we’ve had an obsession, an obsession for never doing what was quite expected. We broke all conventions and brought an unrivalled combo of taste and nutrition to the category.

Ingredients: Protein Blend (Calcium Caseinate (Milk), Whey Protein Concentrate (Milk), Whey Protein Isolate (Milk)), White Chocolate with Sweetener (25%) (Sweetener: Maltitol; Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Emulsifier: Lecithins; Natural Flavouring), Humectant: Glycerol, Bovine Collagen Hydrolysate, Dietary Fibre: Polydextrose, Water, Sprinkles with Sweetener (4.5%) (Sweetener: Maltitol; Starch, Palm Fat, Rice Flour, Colours: Curcumin, Beetroot Red, Anthocyanins, Riboflavins, Brilliant Blue FCF), Sunflower Oil, Flavourings

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

FUEL10K Chocolate Oat Muffin Protein Snack Pot 52g, folic acid free

Iceland

FUEL10K Chocolate Oat Muffin Protein Snack Pot 52g

We’re FUEL10K, and we’re dedicated to making food that fits your life. Protein-packed breakfasts to on-the-go snacks, every product we make is nutritious, delicious, and easy to enjoy—no fuss, no drama.

Ingredients: Oat Flour (38%), Fat Reduced Cocoa Powder (11.5%), Chicory Root Fibre, Dried Egg White, Maltodextrin, Oats (6%), Skimmed Milk Powder, Chocolate Pieces with Sweetener (4.5%) (Maltitol, Cocoa Mass, Soya Lecithin, Fat Reduced Cocoa Powder, Natural Vanilla Flavouring), Dried Whole Egg, Raising Agents (Monocalcium Phosphate, Potassium Bicarbonate, Sodium Bicarbonate), Milk Protein, Vegetable Oil (Rapeseed), Stabiliser (Xanthan Gum), Natural Flavouring, Sweetener (Sucralose)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

FUEL10K High Protein Salted Caramel Porridge Oat Cereal Pot 70g, folic acid free

Iceland

FUEL10K High Protein Salted Caramel Porridge Oat Cereal Pot 70g

We’re FUEL10K, and we’re dedicated to making food that fits your life. Protein-packed breakfasts to on-the-go snacks, every product we make is nutritious, delicious, and easy to enjoy—no fuss, no drama.

Ingredients: Wholegrain Rolled Oats (70%), Skimmed Milk Powder, Milk Protein Concentrate, Sugar, Caramel Fudge Pieces (2.5%) (Sugar, Sweetened Condensed Milk (Milk, Sugar), Glucose Syrup, Salted Butter (Milk), Emulsifier (Soya Lecithin), Salt), Sea Salt, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kellogg's Fruit Winders Mango Flavour 5 x 17g, folic acid free

Iceland

Kellogg's Fruit Winders Mango Flavour 5 x 17g

Unwind the Fruity Fun Fantastically fruity and deliciously chewy, every Fruit Winders is rolled full of fun!. Naturally Fruity. Unwind the Fruity Fun Forever!. No Artificial Colours or Flavours.

Ingredients: Pear (63%) (Pear Puree from Concentrate), Glucose Syrup, Maltodextrin, Sugar, Palm Oil, Gelling Agent (Pectin), Emulsifiers (Mono and Diglycerides of Fatty Acids), Acidity Regulators (Citric Acid, Sodium Citrate, Malic Acid), Natural Flavouring, Antioxidant (Ascorbic Acid), Colour (Annatto Norbixin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mornflake Mighty Oats Instant Oats Original Sachets 10 x 27g (270g), folic acid free

Iceland

Mornflake Mighty Oats Instant Oats Original Sachets 10 x 27g (270g)

Helps actively lower cholesterol* *As part of a varied and balanced diet and a healthy lifestyle oat beta glucans have been shown to help lower blood cholesterol, which may reduce the risk of coronary heart disease.

Ingredients: Wholegrain Oatflakes (100%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mornflake Mighty Oats Instant Oats Lyle's Golden Syrup Flavour Sachets 8 x 36g (288g), folic acid free

Iceland

Mornflake Mighty Oats Instant Oats Lyle's Golden Syrup Flavour Sachets 8 x 36g (288g)

Helps actively lower cholesterol* *As part of a varied and balanced diet and a healthy lifestyle oat beta glucans have been shown to help lower blood cholesterol, which may reduce the risk of coronary heart disease.

Ingredients: Wholegrain Oatflakes (73%), Sugar, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Alpen Fruit & Nut Chocolate bar 24x29g case PMP 59p or 2 for £1, folic acid free

Iceland

Alpen Fruit & Nut Chocolate bar 24x29g case PMP 59p or 2 for £1

Suitable for vegetarians. Alpen.

Ingredients: Cereals (40%)(Whole Oats, Rice, Whole Wheat), Milk Chocolate (22%) (Sugar, Cocoa Butter, Skimmed Milk Powder, Cocoa Mass, Full Cream Milk Powder, Milk Fat, Emulsifier: Soya Lecithin), Glucose Syrup, Raisins (11%), Oligofructose Syrup, Roasted Chopped Nuts (3%)(Hazelnuts, Almonds), Humectant: Glycerol, Sunflower Oil, Sugar, Flavouring, Emulsifier: Soya Lecithin, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Eat Natural Fruit & Nut Bar Protein Packed with Chocolate and Orange 45g, folic acid free

Iceland

Eat Natural Fruit & Nut Bar Protein Packed with Chocolate and Orange 45g

Here at the Eat Natural Makery, when we say 'natural', what exactly do we mean? Well, clearly it would be wrong of us to claim that everything in this bar is '100% natural and simply 'grows on trees'.

Ingredients: Peanuts 54%, Glucose Syrup, Soya Protein Crispies 11% (Soya Protein Isolate, Tapioca Starch, Salt), Dark Chocolate 8% (Cocoa Mass, Sugar, Dextrose, Emulsifier: Soya Lecithin), Dried Apricots 7% (Apricots, Rice Flour), Honey, Orange Oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Sweet Cinnamon Porridge Sachets 10x33g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Sweet Cinnamon Porridge Sachets 10x33g

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (81%), Sugar, Natural Flavourings.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Oatburst Instant Porridge Original Oats 57g, folic acid free

Iceland

Oatburst Instant Porridge Original Oats 57g

Ready in 1 Min. Low in fat. Just add boiling water. No artificial colours. Suitable for vegetarians. Oatburst.

Ingredients: Oat Flakes (72%), Skimmed Milk Powder, Sugar

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Family Pack Original Porridge Sachets 22x27g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Family Pack Original Porridge Sachets 22x27g

For over 140 years, the Quaker family has been producing deliciously nourishing breakfasts from the mighty oat.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kellogg's Crunchy Nut Nut Butter Cocoa Hazelnut Snack Bar Single 45g, folic acid free

Iceland

Kellogg's Crunchy Nut Nut Butter Cocoa Hazelnut Snack Bar Single 45g

Suitable For Vegetarians. Made with Real Nut Butter. Halal - HFA Approved. 40% Nuts. Kellogg's.

Ingredients: Roasted Peanuts(19%), Nuts(15%)(Almonds, Hazelnuts), Whole Oats(11%), Rice Flour, Sugar, Oligofructose, Hazelnut Butter(6.5%) (Hazelnuts), Glucose Syrup, Dextrose, Fructose, Dried Coconut, Fat Reduced Cocoa Powder(2%), Rice Bran, Humectants (Glycerol, Sorbitol), Coconut Oil, Cocoa Butter, Milk Whey Powder, Lactose (Milk), Salt, Sweetened Condensed Skimmed Milk (Skimmed Milk, Sugar), Emulsifiers (Soy Lecithin, E476), Rice Extract, Natural Rosemary Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Gluten Free Porridge Sachets 10x35g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Gluten Free Porridge Sachets 10x35g

- 10 delicious Quaker Oat So Simple Gluten Free Original Porridge Sachets. - 100% wholegrain with no added sugar.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nature Valley Crunchy Canadian Maple Syrup Family Pack 10 x 42g (420g), folic acid free

Iceland

Nature Valley Crunchy Canadian Maple Syrup Family Pack 10 x 42g (420g)

Got a Taste for Something Different? Give These a Go: Nature Valley Protein Salted Caramel Nut Nature Valley Crunchy Oats & Dark Chocolate We believe in the power of nature.

Ingredients: Whole Grain Rolled Oats (60%), Sugar, Vegetable Oils (Sunflower, Rapeseed in varying proportions), Canadian Maple Syrup (2%), Honey, Natural Flavouring, Salt, Emulsifier (Lecithins), Raising Agent (Sodium Bicarbonate), Molasses

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Marigold Engevita Savoury Yeast Flakes with B12 125g, folic acid free

Iceland

Marigold Engevita Savoury Yeast Flakes with B12 125g

Engevita yeast provides a rich source of B vitamins and minerals. It is a natural food grown on molasses under carefully controlled conditions.

Ingredients: Dried Inactive Yeast

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Original Big Pack Porridge Sachets 20 x 27g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Original Big Pack Porridge Sachets 20 x 27g

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kellogg's Wheats Frosted Breakfast Cereal 500g, folic acid free

Iceland

Kellogg's Wheats Frosted Breakfast Cereal 500g

Bring this breakfast classic to your table with Kellogg's Frosted Wheats Cereal. Our Frosted Wheats cereal brings the delicious flavour of Frosted Wheats shells, while also being high in fibre and made with wholegrain.

Ingredients: Wholewheat (84%), Sugar, Humectant (Sorbitol), Beef Gelatin

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Alpen Muesli No Added Sugar 1.1kg, folic acid free

Iceland

Alpen Muesli No Added Sugar 1.1kg

The UK's no. 1 muesli* *The No. 1 muesli brand in the UK based on the last 52 weeks of retail value sales from Nielsen up to 26.08.17. Mountain of taste in every bowl!

Ingredients: Wholegrain Wheat (43%), Wholegrain Rolled Oats (37%), Raisins (15%), Skimmed Milk Powder, Milk Whey Powder, Roasted Sliced Nuts (2.5%) (Hazelnuts, Almonds), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Jordans Frusli Raisins & Hazelnuts Chewy Cereal Bars 6 x 30g (180g), folic acid free

Iceland

Jordans Frusli Raisins & Hazelnuts Chewy Cereal Bars 6 x 30g (180g)

At Jordans, we believe breakfast should never be boring.

Ingredients: Wholegrain Oat Flakes (31%), Dried Fruit & Nuts (Raisins (22%), Chopped Roasted Hazelnuts (7%)), Glucose Syrup, Wholegrain Oat Flour, Sugar, Rice Flour, Honey, Vegetable Oil (Rapeseed and Sunflower in varying proportions)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

GOODNESSKNOWS® Cranberry & Almond 3 x 34g (102g), folic acid free

Iceland

GOODNESSKNOWS® Cranberry & Almond 3 x 34g (102g)

Crafted with cranberries almonds dark chocolate. 153 calories per bar. Source of fibre. No artificial colours, flavours or preservatives. Suitable for vegetarians.

Ingredients: Dried Sweetened Cranberries (Sugar, Cranberries), Dark Chocolate (Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Milk Fat, Emulsifier (Soya Lecithin), Natural Vanilla Extract, Natural Flavour), Almonds, Glucose Syrup, Sweetened Crisped Rice (Rice Flour, Brown Sugar, Dextrose, Salt), Sweetened Rolled Oats (Oat Flakes, Brown Sugar, Sunflower Oil), Sugar, Sunflower Oil, Humectant (Glycerol), Peanuts, Salt, Cane Molasses, Emulsifier (Soya Lecithin), Palm Fat, Antioxidant (Tocopherol-Rich Extract)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flahavan's Quick Oats Strawberry 46g, folic acid free

Iceland

Flahavan's Quick Oats Strawberry 46g

Hot oat cereal. Just add boiling water or micro & go!. Source of protein and fibre. Microwave 1 1/2 mins or add hot water. Source of wholegrain. Low in saturated fat and salt.

Ingredients: Wholegrain Rolled Oats (80%), Sugar, Skimmed Milk Powder, Freeze Dried Strawberry Pieces (3%), Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flahavan's Quick Oats Original 44g, folic acid free

Iceland

Flahavan's Quick Oats Original 44g

Source of protein and fibre. Microwave 1 1/2 mins or add hot water. Source of wholegrain. Low in saturated fat and salt. Hot oat cereal. Just add boiling water or micro & go!.

Ingredients: Wholegrain Rolled Oats (84%), Sugar, Skimmed Milk Powder

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Jordans Crunchy Oat Granola Raisin & Almond Breakfast Cereal 750g, folic acid free

Iceland

Jordans Crunchy Oat Granola Raisin & Almond Breakfast Cereal 750g

At Jordans, we believe breakfast should never be boring.

Ingredients: Wholegrain Oat Flakes (70%), Sugar, Raisins (6%), Vegetable Oil (Rapeseed and Sunflower in varying proportions), Whole & Sliced Almonds (4%), Sultanas, Honey (1%), Sunflower Seeds, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nature's Path Organic Mesa Sunrise 355g, folic acid free

Iceland

Nature's Path Organic Mesa Sunrise 355g

Crispy, satisfying deliciousness (With no added nasties.) Crunchy organic corn and quinoa ALA omega-3 rich flaxseeds Mesa sunrise is a delicate blend of corn, quinoa, buckwheat, amaranth and flaxseed, brought.

Ingredients: Corn Meal* and/or Yellow Corn Flour*, Cane Sugar*, Flax Seeds* (4%), Buckwheat Flour*, Quinoa* (2%), Amaranth* (2%), Sea Salt, Tocopherols (Vitamin E), *Organic

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Sweet Cinnamon Porridge Pot 57g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Sweet Cinnamon Porridge Pot 57g

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Rolled Oats (71%), Skimmed Milk Powder, Sugar, Natural Flavourings, Anticaking Agent (Calcium Phosphate)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Variety Porridge Sachets 9 Pack, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Variety Porridge Sachets 9 Pack

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Golden Syrup Flavour : Quaker Wholegrain Rolled Oats (81%), Sugar, Natural Flavouring, Salt Original : Quaker Wholegrain Rolled Oats Apple & Blueberry Flavour : Quaker Wholegrain Rolled Oats (77%), Sugar, Dried Apple Pieces (1%), Dried Blueberries (1%), Natural Flavouring, Salt, Sunflower Oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Best Bar Caramel Chew Multi Pack 105g, folic acid free

Iceland

Best Bar Caramel Chew Multi Pack 105g

Caramel flavour cereal bar.

Ingredients: Oat Flakes, Glucose Syrup, Soluble Fibre (Oligofructose), Buckwheat Flakes, Crisp Rice (Rice Flour, Rice Bran, Rice Bran Extract), Bulking Agent: Erythritol; Humectant: Glycerol; Water, Flavourings, Burnt Sugar, Salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sides Best Bar Caramel Chew 35g, folic acid free

Iceland

Sides Best Bar Caramel Chew 35g

Caramel flavour snack bar.

Ingredients: Oat Flakes, Glucose Syrup, Buckwheat Flakes, Crisp Rice (Rice Flour, Rice Bran, Rice Bran Extract), Sugar, Soluble Fibre (Oligofructose), Cocoa Butter, Humectant: Glycerol; Bulking Agent: Erythritol; Water, Flavourings, Burnt Sugar, Salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Alpen Clusters Chocolate & Berry Granola Breakfast Cereal 400g, folic acid free

Iceland

Alpen Clusters Chocolate & Berry Granola Breakfast Cereal 400g

Start your day with Alpen Clusters Dark Chocolate & Berry Granola Breakfast Cereal, a delicious blend of crunchy wholegrain oat clusters and wheat flakes combined with dark chocolate, blackcurrants, blueberries.

Ingredients: Wholegrain Oats (64%), Sugar, Malted Toasted Wheat Flakes (10%) (Wholegrain Wheat, Barley Malt), Sunflower Oil, Plain Chocolate (2%): (Sugar, Cocoa Mass*, Cocoa Butter*, Emulsifier: Soya Lecithin), Cocoa Powder*, Freeze Dried Fruit (2%) (Blackcurrants, Blueberries, Sliced Cranberries), Desiccated Coconut, Wholegrain Oat Flour, Flavouring, *Rainforest Alliance Certified

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Crunch Milk Chocolate Sharing Bar 100g, folic acid free

Iceland

Crunch Milk Chocolate Sharing Bar 100g

Have you tried White Chocolate CRUNCH® bar? Crispy cereal pieces encased in delicious smooth white chocolate..

Ingredients: Sugar, Cocoa Butter, Crisped Cereals (15%) (Rice Flour, Sugar, Fat-reduced Cocoa Powder, Salt), Cocoa Mass, Whole Milk Powder, Whey Powder (Milk), Glucose Syrup, Butterfat (Milk), Skimmed Milk Powder, Emulsifier (Lecithins), Natural Vanilla Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oats & Fruit with Exotic Fruits 8 Porridge Sachets (264g), folic acid free

Iceland

Quaker Oats & Fruit with Exotic Fruits 8 Porridge Sachets (264g)

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (82%), Fruit (18%) (Date Juice Powder (7%), Freeze Dried Banana (4%), Banana Powder (3%), Freeze Dried Mango (2%), Dessicated Coconut (2%)).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oats & Fruit with Summer Fruits Porridge Sachets 8x33g, folic acid free

Iceland

Quaker Oats & Fruit with Summer Fruits Porridge Sachets 8x33g

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (88%), Fruit (12%) (Date Juice Powder (7%), Strawberry Powder (2%), Freeze Dried Peach (1%), Freeze Dried Strawberry (1%), Freeze Dried Raspberry (1%)).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kellogg's Oaties Chocolate & Oat snack bars 4x40g, folic acid free

Iceland

Kellogg's Oaties Chocolate & Oat snack bars 4x40g

Kellogg’s Oaties Chocolate & Oat Snack Bars are deliciously crunchy, crumbly, and made with 55% wholegrain oats. A source of fibre and a rich chocolate flavour, they are free from artificial colours, or preservatives.

Ingredients: Wholegrain Oats (55%), Sugar, Sunflower Oil, Chocolate (7%) (Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Emulsifier {Soy Lecithin}, Natural Vanilla Flavouring), Fat Reduced Cocoa Powder, Honey, Molasses, Sea Salt, Flavouring, Emulsifier (Soy Lecithin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kellogg's Oaties Honey & Oat snack bar 4x40g, folic acid free

Iceland

Kellogg's Oaties Honey & Oat snack bar 4x40g

Kellogg’s Oaties Honey & Oat Snack Bars are a crunchy, golden-baked snack made with 61% wholegrain oats and are a source of fibre.

Ingredients: Wholegrain Oats (61%), Sugar, Sunflower Oil, Honey (3%), Molasses, Sea Salt, Emulsifier (Soy Lecithin), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kellogg’s High Protein Almond and Salted Caramel Flavour snack bars 4x35g, folic acid free

Iceland

Kellogg’s High Protein Almond and Salted Caramel Flavour snack bars 4x35g

Kellogg’s High Protein Almond and Salted Caramel Flavour snack bars contain 9gr of protein per bar and a chocolate enrobing indulgent flavour.

Ingredients: Roasted Peanuts (31%), Milk Chocolate (18%) (Sugar, Whole Milk Powder, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Skimmed Milk Powder, Emulsifier {Soy Lecithin}, Natural Vanilla Flavouring), Soy Protein Piece (Soy Protein Isolate, Tapioca Starch, Salt), Glucose Syrup, Roasted Almonds (6.5%) (Almonds, Salt), Fructose, Sugar, Dextrose, Pea Protein Isolate, Palm Oil, Humectants (Glycerol, Sorbitol), Salt, Caramelised Sugar, Natural Flavouring, Cashews, Hazelnuts, Antioxidant (Rosemary Extract), Emulsifier (Soy Lecithin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kellogg’s High Protein Almond and Dark Chocolate snack bars 4x35g, folic acid free

Iceland

Kellogg’s High Protein Almond and Dark Chocolate snack bars 4x35g

Kellogg’s High Protein Almond and Dark Chocolate snack bars contain 8gr of protein per bar and a chocolate enrobing indulgent flavour.

Ingredients: Roasted Peanuts (31%), Chocolate (18%) (Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Emulsifier {Soy Lecithin}, Vanilla Extract), Soy Protein Piece {Soy Protein Isolate, Tapioca Starch, Salt}, Glucose Syrup, Roasted Almonds (6.5%) (Almonds, Salt), Fructose, Sugar, Dextrose, Pea Protein Isolate, Palm Oil, Humectants (Glycerol, Sorbitol), Salt, Caramelised Sugar, Natural Flavouring, Sweetened Condensed Milk (Milk, Sugar), Cashews, Hazelnuts, Antioxidant (Rosemary Extract), Emulsifier (Soy Lecithin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Cadbury Brunch Light Orange 5 x 26g (130g), folic acid free

Iceland

Cadbury Brunch Light Orange 5 x 26g (130g)

Suitable for vegetarians Cocoa Life www.cocoalife.org Thanks to Cocoa Life we are helping to restore the forests around cocoa farms Supporting sustainably sourced cocoa Partnering with Fairtrade Foundation Made under.

Ingredients: OAT flakes (33 %), oligofructose, sugar, glucose syrup, rice flour (5,5 %), stabiliser (sorbitol syrup), whole grain WHEAT flour (4,5 %), humectant (glycerol), vegetable fats (palm, shea), honey (1,5 %), orange zest (1,5 %), cocoa butter, cocoa mass, skimmed MILK powder, WHEAT starch, WHEAT bran, whey powder (from MILK), emulsifiers (SOYA lecithins, E471, E476), MILK fat, molasses, BARLEY malt extract, dextrose, salt, orange oil, flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oats High Protein Strawberries & Cream Porridge Sachets 335g, folic acid free

Iceland

Quaker Oats High Protein Strawberries & Cream Porridge Sachets 335g

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled OATS (67%), SOY Protein (17%), Sugar, Natural Flavourings, Emulsifier (SOY Lecithin), Salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Axa Wild Berries 6 x 23g (138g), folic acid free

Iceland

Axa Wild Berries 6 x 23g (138g)

Axa.

Ingredients: Oat Flakes (31.6%), Glucose Syrup, Corn Balls 14.6% (Corn Grits, Sugar, Salt, Corn Oil, Emulsifier Soy Lecithin E 322), Sugar, Corn Flakes 8.8% (Corn Grits, Sugar, Salt), Palm Oil, Maltodextrin, Pieces of Dried Cranberries (1,7 %), Pieces of Dried Strawberries (1.7%), Juice Apple Concentrated, Pieces of Freeze-Dried Blueberry (0,3%), Cocoa Powder, Acidifier: Citric Acid E 330, Humectant: Glycerol, Flavor: Cranberries-Bilberry-Vanilla, Emulsifier Soy Lecithin E 322, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Axa Chocolate & Nuts 6 x 25g (150g), folic acid free

Iceland

Axa Chocolate & Nuts 6 x 25g (150g)

Axa.

Ingredients: Oat Flakes 23,8%, Milk Chocolate 20% (Sugar, Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Cocoa Mass, Skimmed Milk Powder, Whey Milk Powder, Emulsifier Soy Lecithin, Salt, Vanilla Flavoring), Starch Syrup, Wheat Balls with Cocoa 9,4% (Wheat, Sugar, Cocoa Powder, Salt, Corn Vegetable Oil, Emulsifier Soy Lecithin E322), Roasted Peanuts 7,4%, Sugar, Coconut Flakes 4,4%, Natural Corn Flakes 3,5% (Corn Grits, Sugar, Salt), Apple Juice Concentrated, Palm Vegetable Oil, Maltodextrin, Cocoa Powder 0,5%, Humectant: Glycerin, Almond Slices 0,25%, Chopped and Caramelized Hazelnuts 0,25% (Hazelnuts, Sugar), Emulsifier: Soy Lecithin E322, Salt, Acidity Regulator: "Citric Acid" E330

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Start! Cocoa Pillows 250g, folic acid free

Iceland

Start! Cocoa Pillows 250g

Halal Global Certification Centre - 100% Halal Quality. Start!

Ingredients: Cereals (Whole Wheat, Oat Grits, Corn Grits), Sugar, Sunflower Oil, Cocoa Powder with a Reduced Fat Content 5.6%, Maize Starch, Whole Milk Powder, Salt, Soy Lecithin (E 322), Flavor (Vanilla), Vitamin E

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Start! Cocoa Balls 250g, folic acid free

Iceland

Start! Cocoa Balls 250g

Halal Global Certification Centre - 100% Halal Quality. Palm Oil Free. Start!

Ingredients: Corn Grits 37,1%, Sugar, Whole Wheat 25,8%, Cocoa Powder with a reduced Fat Content 6,3%, Glucose Fructose Syrup, Sunflower Oil High-Oleic Refined Deodorized Winterized with Antioxidant E 306, Salt, Flavoring Vanilla, Emulsifier Soy Lecithin (E 322)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Start! Banana Strawberry Loops 250g, folic acid free

Iceland

Start! Banana Strawberry Loops 250g

Loops with Strawberry and Banana Taste. Halal Global Certification Centre - 100%% Halal Quality. Start!

Ingredients: Corn Grits 35%, Whole Wheat 34%, Sugar, Glucose-Fructose Syrup, Sunflower Oil High-Oleic Refined Deodorized Winterized with Antioxidant E 306, Salt, Dyes: Turmeric, Carmine E120, Emulsifier Soy Lecithin (E322), Flavor "Strawberry-Banana"

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Start! Galaxy Stars 250g, folic acid free

Iceland

Start! Galaxy Stars 250g

With black cookies taste. Palm Oil Free. Start!

Ingredients: Corn Grits 34,5%, Whole Wheat 33%, Sugar, Glucose Fructose Syrup, Cocoa Powder with a Reduced Fat Content 3,4%, Sunflower Oil High-Oleic Refined Deodorized Winterized with Antioxidant E 306, Salt, Emulsifier Soy Lecithin (E 322), Flavoring Black Cookies

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Start! Balls Duo 250g, folic acid free

Iceland

Start! Balls Duo 250g

Palm Oil Free. Halal Global Certification Centre - 100%% Halal Quality. Happiness Box. Start!

Ingredients: Whole Wheat 33,9%, Corn Grits 32,5%, Sugar, Cocoa Powder with a Reduced Fat Content 3,2%, Glucose Fructose Syrup, Sunflower Oil High-Oleic Refined Deodorized Winterized with Antioxidant E 306, Salt, Flavor Vanilla, Emulsifier Soy Lecithin (E 322)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Start! Jolly Roger Instant Cereal Breakfast 250g, folic acid free

Iceland

Start! Jolly Roger Instant Cereal Breakfast 250g

Palm Oil Free. Halal Global Certification - 100% Halal Quality. Start!

Ingredients: Corn Grits 39,4%, Whole Wheat 29,6%, Sugar, Cocoa Powder with a Reduced Fat Content 3,1%, Glucose Fructose Syrup, Sunflower Oil High-Oleic Refined Deodorized Winterized with Antioxidant E 306, Salt, Emulsifier Soy Lecithin (E 322), Flavorings: Vanilla, Caramel

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Start! Milk Pillows 250g, folic acid free

Iceland

Start! Milk Pillows 250g

Halal Global Certification Centre - 100% Halal Quality. Start!

Ingredients: Cereals (Whole Wheat, Oat Grits, Corn Grits), Sugar, Sunflower Oil, Whole Milk Powder, Maize Starch, Cocoa Powder with a Reduced Fat Content, Salt, Soy Lecithin (E 322), Vitamin E

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Axa Hazelnut, Almonds & Cashew Wholegrain Granola 270g, folic acid free

Iceland

Axa Hazelnut, Almonds & Cashew Wholegrain Granola 270g

Oats are an excellent source of fiber that help you feel full for a long time and they are great for your digestion. Boost Your Day with the Honey Granola. With Honey.

Ingredients: Oat Flakes 48%, Sugar, Corn Flakes (Corn Grits, Sugar, Salt), Wheat-Corn Balls (Wheat, Corn Grits, Sugar, Salt, Emulsifier Soy Lecithin, Sunflower Oil), Sunflower Oil High-Oleic Refined Deodorized Frozen with Antioxidant E 306, Glucose-Fructose Syrup, Cashew Nuts, Crushed Roasted Hazelnuts 3.3%, Almond Flakes 2.1%, Natural Honey 1.8%, Fat Reduced Cocoa Powder, Salt, Vanilla Flavoring, Vitamin E

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mornflake Really Nutty Granola 500g, folic acid free

Iceland

Mornflake Really Nutty Granola 500g

Contains wholegrain. Really Nutty Premium Granola. High in fibre. No added salt. Great for vegetarians. Mornflake.

Ingredients: Oatflakes (65%), Sugar, Mixed Nuts (15%) (Almonds, Cashew Nuts, Brazil Nuts, Hazelnuts), Rapeseed Oil, Honey (1%), Sunflower Seeds, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mornflake Very Berry Granola 500g, folic acid free

Iceland

Mornflake Very Berry Granola 500g

Honey toasted oats with fruits, nuts and seeds. Very Berry Premium. Contains Wholegrain. High in Fibre. No Added Salt. Great for vegetarians. Mornflake.

Ingredients: Oatflakes (73%), Sugar, Rapeseed Oil, Mixed Freeze-Dried Fruits (2.5%) (Freeze Dried Blackcurrant, Freeze Dried Cranberries, Freeze Dried Blueberries), Pumpkin Seeds, Honey (1%), Almonds, Sunflower Seeds, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mars Raspberry Smash Low Sugar High Protein Bar 55g, folic acid free

Iceland

Mars Raspberry Smash Low Sugar High Protein Bar 55g

2g Sugar. Low Sugar. 18g Protein. Mars.

Ingredients: Milk Protein, Milk Chocolate with Sweetener (21%) (Sweetener (Maltitol), Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Cocoa Mass, Emulsifier (Soya Lecithin), Vanilla Extract), Caramel Flavoured Layer (15%) (Sweetener (Maltitol), Condensed Milk, Cocoa Butter, Humectant (Sorbitol), Emulsifier (Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Colour (Plain Caramel), Natural Caramel Flavouring, Salt), Collagen Hydrolysate, Humectant (Glycerol), Oligofructose, Palm Fat, Natural Raspberry Flavouring (0.9%), Natural Flavouring, Flavouring, Acid (Citric Acid), Colour (Carmine)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mars Salted Caramel Low Sugar High Protein Bar 57g, folic acid free

Iceland

Mars Salted Caramel Low Sugar High Protein Bar 57g

Low Sugar. 18g Protein. 2g Sugar. Hiprotein. Mars.

Ingredients: Milk Chocolate with Sweetener (23%) (Sweetener (Maltitol), Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Cocoa Mass, Emulsifier (Soya Lecithin), Vanilla Extract), Milk Protein, Salted Caramel Flavoured Layer (16%) (Sweetener (Maltitol), Condensed Milk, Cocoa Butter, Salt, Humectant (Sorbitol), Emulsifier (Mono- And Diglycerides Of Fatty Acids), Natural Flavouring, Colour (Plain Caramel)), Collagen Hydrolysate, Humectant (Glycerol), Oligofructose, Palm Fat, Barley Malt Extract, Fat-Reduced Cocoa Powder, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Snickers High Protein Bar 55g, folic acid free

Iceland

Snickers High Protein Bar 55g

20g protein. Snickers.

Ingredients: Protein Blend (20%) (Milk Protein Isolate, Milk Protein, Whey Protein Concentrate (Milk), Emulsifier (Soya Lecithin)), Milk Chocolate (15%) (Sugar, Cocoa Butter, Skimmed Milk Powder, Cocoa Mass, Lactose and Protein from Whey (Milk), Palm Fat, Whey Powder (Milk), Milk Fat, Emulsifiers (Soya Lecithin, E476), Natural Vanilla Extract), Hydrolysed Collagen (14%), Caramel (12%) (Sweetened Condensed Skimmed Milk, Glucose Syrup, Invert Sugar Syrup, Palm Oil, Butter (Milk), Sugar, Emulsifier (E471), Stabiliser (Pectin), Salt, Natural Flavouring), Humectant (Maltitol), Peanuts (10%), Humectant (Glycerol), Peanut Flavour, Fructo-Oligosaccharide, Natural Flavouring (Peanut), Salt, Colour (Plain Caramel), Antioxidant (Natural Mixed Tocopherols)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mars High Protein Bar 59g, folic acid free

Iceland

Mars High Protein Bar 59g

20g protein. Mars.

Ingredients: Protein Blend (27%) (Soya Protein Isolate, Milk Protein Isolate, Skimmed Milk Powder, Whey Protein Concentrate (Milk), Egg Albumen, Emulsifier (Soya Lecithin)), Caramel (16%) (Sweetened Condensed Skimmed Milk, Glucose Syrup, Invert Sugar Syrup, Palm Oil, Butter (Milk), Sugar, Emulsifier (E471), Stabiliser (Pectin), Salt, Natural Flavouring), Milk Chocolate (15%) (Sugar, Cocoa Butter, Skimmed Milk Powder, Cocoa Mass, Lactose and Protein from Whey (Milk), Palm Fat, Whey Powder (Milk), Milk Fat, Emulsifiers (Soya Lecithin, E476), Natural Vanilla Extract), Hydrolysed Collagen (12%), Humectant (Glycerol), Fructo-Oligosaccharide, Humectant (Maltitol), Flavourings, Fat-Reduced Cocoa Powder, Barley Malt Extract, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bliss Dark Choc & Coconut Whip Bars 5 x 20g (100g), folic acid free

Iceland

Bliss Dark Choc & Coconut Whip Bars 5 x 20g (100g)

Gluten Free. Vegetarian Friendly. Less than 80 Calories. Halal. High in Fibre. Bliss.

Ingredients: Chocolate 27% [Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Vegetable Fats (Palm, Shea), Emulsifiers (Soya Lecithin, E476)], Sugar, Glucose Syrup, Bulking Agent (Polydextrose), Water, Fibres (Inulin, Bamboo), Crisped Cereal 6% (Rice Flour, Sugar, Salt), Desiccated Coconut 4%, Vegetable Fats (Palm, Palm Kernel), Dried Egg White, Skimmed Milk Powder, Emulsifier (Sunflower Lecithin), Flavouring, Chocolate contains: Cocoa Solids 43% minimum, Contains Vegetable Fats in addition to Cocoa Butter

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bliss Crispy Mallow Chewy Marshmallow Bars 5 x 19g (95g), folic acid free

Iceland

Bliss Crispy Mallow Chewy Marshmallow Bars 5 x 19g (95g)

30% less sugar* *Compared to leading brands. Halal. Less than 70 Calories. Gluten Free. High in Fibre. Vegetarian Friendly. Bliss.

Ingredients: Crisped Rice 35% (Rice Semolina, Sugar, Salt, Natural Flavouring), Inulin, Glucose Syrup, Water, Bulking Agent (Polydextrose), Vegetarian Marshmallow 6.7% (Skimmed Milk Powder, Humectant (Glycerol), Milk Protein Concentrate, Maltodextrin, Gelling Agent (Carrageenan), Emulsifier (Sunflower Lecithin), Flavouring), Sugar, Vegetable Fats (Palm, Palm Kernel)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bliss White Choc & Lemon Whip Bars 5 x 20g (100g), folic acid free

Iceland

Bliss White Choc & Lemon Whip Bars 5 x 20g (100g)

Vegetarian Friendly. Gluten Free. Halal. Less than 80 Calories. High in Fibre. Bliss.

Ingredients: White Coating 27% [Sugar, Fully Hydrogenated Vegetable Fats (Coconut, Palm Kernel), Whey Powder (Milk), Emulsifier (Soya Lecithin), Natural Vanilla Flavouring], Glucose Syrup, Sugar, Bulking Agent (Polydextrose), Water, Fibres (Inulin, Bamboo), Crisped Cereal 4.0% (Rice Flour, Sugar, Salt), Candied Lemon Peel 2.2% [Lemon Peel, Sugar, Acidity Regulator (Citric Acid), Preservative (Potassium Sorbate), Natural Lemon Flavouring, Natural Flavourings], Vegetable Fats (Palm, Palm Kernel), Dried Egg White, Skimmed Milk Powder, Acidity Regulator (Citric Acid), Colour (Lutein Extract), Natural Flavouring, Flavouring, Emulsifier (Sunflower Lecithin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Myprotein Crispy Layered White Chocolate Peanut 58g, folic acid free

Iceland

Myprotein Crispy Layered White Chocolate Peanut 58g

Our vision is to become the world’s most empowering health movement. That means championing everyone to live healthier and active lives - and we’re well on the way to achieving it.

Ingredients: Caramel (23%) (Sweetener (Maltitol), Condensed Milk, Cocoa Butter, Natural Flavouring, Salt, Humectant (Sorbitols), Emulsifier (Mono-and Diglycerides of Fatty Acids), Colour (Plain Caramel)), White Chocolate Coating (21%) (Sweetener (Maltitol), Cocoa Butter, Dried Whole Milk, Emulsifier (Sunflower Lecithin), Vanilla Extract), Milk Proteins, Hydrolysed Bovine Collagen, Milk Protein Crispies (5%) (Milk Proteins, Potato Starch), Soya Protein Crispies (5%) (Soya Protein, Rice Flour, Barley Malt Extract, Salt), Humectants (Glycerol), Polydextrose, Soya Protein, Coconut Oil, Milk Chocolate Drizzle (2.5%) (Sweetener (Maltitol), Cocoa Butter, Dried Whole Milk, Cocoa Mass, Emulsifier (Soya Lecithin), Vanilla Extract), Dextrin, Oligofructose, Peanut Paste (2%), Maltodextrin, Emulsifier (Soya Lecithin), Sea Salt, White Chocolate Coating: Milk Solids 22% minimum, Milk Chocolate Drizzle: Cocoa Solids 35% minimum, Milk Solids 21% minimum

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Myprotein Crispy Layered Chocolate Caramel 58g, folic acid free

Iceland

Myprotein Crispy Layered Chocolate Caramel 58g

£2£34.48/kg

Our vision is to become the world’s most empowering health movement. That means championing everyone to live healthier and active lives - and we’re well on the way to achieving it.

Ingredients: Milk Chocolate Coating (21%) (Sweetener (Maltitol), Cacao Butter, Dried Whole Milk, Cacao Mass, Cacao Mass, Emulsifier (Soya Lecithin), Vanilla Extracts), Caramel (17%) (Sweetener (Maltitol), Condensed Milk, Cocoa Butter, Salt, Humectant (Sorbitols), Emulsifier (Mono-and Diglycerides of Fatty Acids), Natural Flavouring, Colour (Plain Caramel)), Milk Proteins, Sweetener (Maltitol), Hydrolysed Bovine Collagen, Milk Protein Crispies (5%) (Milk Proteins, Potato Starch), Soya Protein Crispies (5%) (Soya Protein, Rice Flour, Barley Malt Extract, Salt), Humectant (Glycerol), Polydextrose, Coconut Oil, Soya Protein, Sugar-Free Discs (2.5%) (Sweetener (Maltitol), Potato Starch, Rice Flour, Colour (Ammonia Caramel), Cocoa Butter), Oligofructose, Dextrin, Skimmed Milk Powder, Natural Flavouring, Maltodextrin, Emulsifier (Soya Lecithin), Sea Salt, Salt, Milk Chocolate Coating: Cocoa Solids 35% minimum, Milk Solids 21% minimum

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Caramelised Biscuit Porridge Sachets 10 x 33.4g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Caramelised Biscuit Porridge Sachets 10 x 33.4g

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (81%), Sugar, Natural Flavourings, Salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Grenade Jaffa Quake Chocolate Orange Flavour 60g, folic acid free

Iceland

Grenade Jaffa Quake Chocolate Orange Flavour 60g

Since day one, we’ve had an obsession, an obsession for never doing what was quite expected. We broke all conventions and brought an unrivalled combo of taste and nutrition to the category.

Ingredients: Protein Blend (Milk Protein, Calcium Caseinate (Milk), Whey Protein (Milk)), Milk Chocolate with Sweetener (20%) (Sweetener: Maltitol; Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Cocoa Mass, Emulsifier: Soy Lecithin; Natural Flavouring), Sweeteners: Maltitol, Sucralose, Bovine Collagen Hydrolysate, Humectant: Glycerol, Bulking Agent: Polydexterose, Soy Protein, Soy Oil, Soy Cocoa Crisps (Soy Protein, Fat-Reduced Cocoa Powder, Tapioca Starch), Fat-Reduced Cocoa Powder, Potassium Chloride, Flavourings, Emulsifier: Soy Lecithin, Sunflower Oil, Acid: Citric Acid, Colours: Beta Carotene, Lycopene

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Primrose's Kitchen Apricot & Fig Bircher 300g, folic acid free

Iceland

Primrose's Kitchen Apricot & Fig Bircher 300g

Lovingly made with British gluten free oats, sliced figs, iron rich apricots and fibrous chia and flaxseed. This wholesome and nourishing blend offers a delicious alternative to granola.

Ingredients: Gluten Free Oats*, Fig (Rice Flour)* (15%), Apricot (Rice Flour)* (10%), Pumpkin Seeds*, Chia Seeds*, Cinnamon*, *Organic ingredient

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Caramelised Biscuit Porridge Pot 57g, folic acid free

Iceland

Quaker Caramelised Biscuit Porridge Pot 57g

Oats are at the heart of everything we do. Founded in 1877, Quaker has built its heritage on a commitment to quality and great tasting oats.

Ingredients: Quaker Rolled Oats (67&) Skimmed Milk Powder, Sugar, Salt, Natural Flavourings, Anticaking Agent (Calcium Phosphate)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Big Bowl Strawberry Jam Porridge Sachets 6x47.8g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Big Bowl Strawberry Jam Porridge Sachets 6x47.8g

- 6 porridge sachets made with 100% wholegrain Quaker Oats - Delicious Quaker porridge sachets bursting with the flavour of strawberry jam - Each sachet is 33% bigger compared to a standard 33.2g sachet - Ready.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (81%), Sugar, Natural Flavourings

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Primrose's Kitchen Porridge Oats 450g, folic acid free

Iceland

Primrose's Kitchen Porridge Oats 450g

These traditionally stone milled oats are grown in organic rich soils of Scotland. The complex carbohydrates in oats release energy slowly to keep you going for hours.

Ingredients: Gluten Free Porridge Oats* (100%), * Organic ingredients

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Summer Berries Porridge Sachets 8x35.3g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Summer Berries Porridge Sachets 8x35.3g

- Made with 100% wholegrain Quaker rolled oats - Delicious porridge bursting with the delicious flavour of summer berries - Ready in just 2 minutes, Quaker Oat So Simple microwaveable oats are a great morning.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (76%), Sugar, Freeze Dried Raspberry Pieces (3%), Freeze Dried Strawberry Pieces (2%), Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Primrose's Kitchen Sour Cherry & Apple Bircher 300g, folic acid free

Iceland

Primrose's Kitchen Sour Cherry & Apple Bircher 300g

Lovingly made with British gluten free oats, mouth-watering sour cherries, sweet apple and fibrous chia and flaxseed. This wholesome and nourishing blend offers a delicious alternative to granola.

Ingredients: Gluten Free Oats*, Sour Cherries* (10%), Linseeds*, Apple* (4%), Chia Seeds*, Cinnamon*, *Organic ingredient

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Alpen Cereal Bars Strawberry and Yoghurt 24 x 29g PMP 49p, folic acid free

Iceland

Alpen Cereal Bars Strawberry and Yoghurt 24 x 29g PMP 49p

Halfway through the day and need a tasty pick-me-up? Every Alpen bar is cram packed with an abundance of delicious ingredients.

Ingredients: Cereals (47%) (Whole Oats, Rice, Whole Wheat), Glucose Syrup, Sugar, Vegetable Oils (Palm Kernel, Sunflower), Oligofructose Syrup, Grape Extract, Dried Apple Pieces (3.1%) (with Preservative: Sulphur Dioxide), Humectant: Glycerol, Milk Lactose, Milk Yoghurt Powder (2.5%), Dextrose, Freeze Dried Strawberry (0.8%), Strawberry Juice from Concentrate (0.7%), Maize Starch, Emulsifier: Soya Lecithin, Salt, Elderberry Juice Extract, Flavourings, Acidity Regulator: Malic Acid

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Blueberry & Banana Porridge Sachets 8x34.8g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Blueberry & Banana Porridge Sachets 8x34.8g

- Made with 100% wholegrain Quaker rolled oats - Delicious porridge bursting with the delicious flavours of blueberry and banana - Ready in just 2 minutes, Quaker Oat So Simple microwaveable oats are a great morning.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (78%), Sugar, Freeze Dried Blueberry Pieces (3%), Freeze Dried Banana Pieces (1.5%), Natural Flavourings

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Strawberry Jam Porridge Sachets 8x33.2g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Strawberry Jam Porridge Sachets 8x33.2g

- 8 porridge sachets made with 100% wholegrain Quaker Oats - Delicious Quaker porridge sachets bursting with the flavour of strawberry jam - Ready in just 2 minutes, Quaker Oat So Simple microwaveable porridge oats.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (81%), Sugar, Natural Flavourings

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Primrose's Kitchen Mulberry & Apple Bircher 300g, folic acid free

Iceland

Primrose's Kitchen Mulberry & Apple Bircher 300g

Lovingly made with British gluten free oats, sweet apple pieces, fibrous white mulberries, chia and flaxseed. This wholesome and nourishing blend offers a delicious alternative to granola.

Ingredients: Gluten Free Oats*, Apple* (7%), Mulberries* (7%), Linseeds*, Chia Seeds*, Pumpkin Seeds*, Cinnamon*, *Organic Ingredient

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Sachets 15x36g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Sachets 15x36g

- Made with 100% wholegrain Quaker rolled oats - Delicious porridge bursting with the warming flavour of golden syrup - Ready in just 2 minutes, Quaker Oat So Simple microwaveable oats are a great morning time-saver.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (80%), Sugar, Natural Flavouring, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Pots 6x57g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Pots 6x57g

Just add hot water. Quaker Oats.

Ingredients: Quaker Rolled Oats (61%), Skimmed Milk Powder, Sugar, Salt, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Sachets 8x36g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Sachets 8x36g

- Made with 100% wholegrain Quaker rolled oats - Delicious porridge bursting with the warming flavour of golden syrup - Ready in just 2 minutes, Quaker Oat So Simple microwaveable oats are a great morning time-saver.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (80%), Sugar, Natural Flavouring, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sides Best Bar Cocomallow Multi Pack 120g, folic acid free

Iceland

Sides Best Bar Cocomallow Multi Pack 120g

Cocoa, raspberry and marshmallow flavour cereal bar.

Ingredients: Oat Flakes, Buckwheat Flakes, Glucose Syrup, Soluble Fibre (Oligofructose), Crisp Rice (Rice Flour, Rice Bran, Rice Bran Extract), Bulking Agent: Erythritol; Humectant: Glycerol; Water, Fat Reduced Cocoa Powder, Burnt Sugar, Flavourings, Salt, Acid: Citric Acid.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Original Porridge Sachets 8x27g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Original Porridge Sachets 8x27g

- 8 porridge sachets made with 100% wholegrain Quaker Oats - All the delicious Quaker flavour you know and love in one convenient porridge sachet - Ready in just 2 minutes, Quaker Oat So Simple microwaveable porridge.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Original Porridge Sachets 12x27g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Original Porridge Sachets 12x27g

- Made with 100% wholegrain Quaker rolled oats - All the delicious flavour you know and love in one convenient porridge sachet - Ready in just 2 minutes, Quaker Oat So Simple microwaveable oats are a great morning.

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Original Porridge Pot 99p RRP PMP 45g, folic acid free

Iceland

Quaker Oat So Simple Original Porridge Pot 99p RRP PMP 45g

- 8 pots of delicious Quaker Original porridge - Made with 100% wholegrain oats - For over 140 years, the might Oat has inspired Quaker to make delicious porridge, cereal, granola and more.

Ingredients: Quaker Rolled Oats (77%), Skimmed Milk Powder, Anticaking Agent (Calcium Phosphate)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Flahavan's Irish Porridge Oats Original 1.5kg, folic acid free

Asda

Flahavan's Irish Porridge Oats Original 1.5kg

£2.75£1.83/kg

Trusted for 200 years. Delicious creamy taste and texture. Ireland's no. 1 porridge oats

Ingredients: 100% Wholegrain Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA Scottish Porridge Oats 1kg, folic acid free

Asda

ASDA Scottish Porridge Oats 1kg

£1.25£1.25/kg

Bowls of Goodness. Soft and Creamy, Perfect with Raspberries and a Drizzle of Honey. Contains Wholegrain. High in Fibre. Contains Oat Beta-Glucan. Live Better. Suitable for vegans

Ingredients: Wholegrain Scottish Oat Flakes

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA Jumbo British Porridge Oats 1kg, folic acid free

Asda

ASDA Jumbo British Porridge Oats 1kg

£1.30£1.30/kg

Bowls of Goodness. Hearty and Thick Textured, Perfect with A Handful of Strawberries. Contains Wholegrain. High in Fibre. Contains Oat Beta-Glucan. Live Better. Suitable for vegans

Ingredients: Rolled Wholegrain Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker British Rolled Porridge Oats 500g, folic acid free

Asda

Quaker British Rolled Porridge Oats 500g

£1.64£3.28/kg

100% Wholegrain Oats. Natural Energy Release. Helps lower cholesterol. No Added Sugar. No artificial preservatives

Ingredients: 100% Quaker Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Big Pack Porridge Sachets 20x36g, folic acid free

Asda

Quaker Oat So Simple Golden Syrup Big Pack Porridge Sachets 20x36g

£4.75£6.60/kg

100% Wholegrain Oats. Natural Energy Release. Helps lower cholesterol. No artificial preservatives. Ready in 2 Mins

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats (81%), Sugar, Natural Flavourings, Salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Quaker Oat So Simple Original Big Pack Porridge Sachets 22 x 27g, folic acid free

Asda

Quaker Oat So Simple Original Big Pack Porridge Sachets 22 x 27g

£4.75£8.00/kg

100% Wholegrain Oats. Natural Energy Release. Helps lower cholesterol. No artificial preservatives. Ready in 2 Mins. No added sugar

Ingredients: Quaker Wholegrain Rolled Oats

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA Golden Syrup Flavour Porridge Sachets 8 x 36g (288g), folic acid free

Asda

ASDA Golden Syrup Flavour Porridge Sachets 8 x 36g (288g)

£1.37£4.76/kg

Bowls of Happiness. Creamy and Sweet. Ready in 2 1/2 Mins. Contains Wholegrain. Source of Fibre. Wholegrains include all parts of the grain. No Artificial Colours, Flavours or Hydrogenated Fat. Suitable for Vegetarians

Ingredients: Wholegrain Oat Flakes, Sugar, Flavouring, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.