FREE from Folic Acid

Supermarkets
Asda Spaghetti 500g, folic acid free

Asda

Asda Spaghetti 500g

£0.75£1.50/kg

Dried spaghetti. No folic acid listed.

Ingredients: Durum wheat semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Morrisons Spaghetti 500g, folic acid free

Morrisons

Morrisons Spaghetti 500g

£0.75£1.50/kg

Dried spaghetti. No folic acid listed.

Ingredients: Durum wheat semolina (100%).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Asda Fusilli 500g, folic acid free

Asda

Asda Fusilli 500g

£0.75£1.50/kg

Made with 100% durum wheat.

Ingredients: Durum wheat semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ragu Spaghetti 750g, folic acid free

Iceland

Ragu Spaghetti 750g

£1.25£1.67/kg

Italian-style spaghetti.

Ingredients: Durum wheat semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ragu Penne Rigate 750g, folic acid free

Iceland

Ragu Penne Rigate 750g

£1.25£1.67/kg

Penne.

Ingredients: Durum wheat semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ragu Fusilli 750g, folic acid free

Iceland

Ragu Fusilli 750g

£1.25£1.67/kg

Fusilli.

Ingredients: Durum wheat semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ragu Linguine 750g, folic acid free

Iceland

Ragu Linguine 750g

£1.25£1.67/kg

Linguine.

Ingredients: Durum wheat semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ragu Farfalle 750g, folic acid free

Iceland

Ragu Farfalle 750g

£1.25£1.67/kg

Farfalle.

Ingredients: Durum wheat semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ragu Tagliatelle 500g, folic acid free

Iceland

Ragu Tagliatelle 500g

£1.25£2.50/kg

Tagliatelle.

Ingredients: Durum wheat semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ragu Lasagne Sheets 500g, folic acid free

Iceland

Ragu Lasagne Sheets 500g

£1.25£2.50/kg

Lasagne sheets.

Ingredients: Durum wheat semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Marshalls Macaroni 500g, folic acid free

Iceland

Marshalls Macaroni 500g

£1£2.00/kg

Macaroni made with durum wheat.

Ingredients: Durum wheat semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ragu Authentic Italian Penne Rigate Wheat Pasta 3kg, folic acid free

Iceland

Ragu Authentic Italian Penne Rigate Wheat Pasta 3kg

£4£1.33/kg

Assunta Cantisano started making her home-made Ragu Pasta when she moved from Naples to Rochester, New York in 1937.

Ingredients: Durum Wheat Semolina (Eu/Extra Eu Origin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ragu Conchiglie Wheat Pasta 750g, folic acid free

Iceland

Ragu Conchiglie Wheat Pasta 750g

£1.25£1.67/kg

Assunta Cantisano started making her home-made Ragu pasta when she moved from Naples to Rochester, New York in 1937.

Ingredients: Durum Wheat Semolina (Eu/Extra Eu Origin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ragu Fusilli Wheat Pasta 3kg, folic acid free

Iceland

Ragu Fusilli Wheat Pasta 3kg

£4£1.33/kg

Assunta Cantisano started making her home-made Ragu pasta when she moved from Naples to Rochester, New York in 1937.

Ingredients: Durum Wheat Semolina (Eu/Extra Eu Origin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Barilla Pasta Gluten Free Fusilli 400g, folic acid free

Iceland

Barilla Pasta Gluten Free Fusilli 400g

Established in Parma in 1877, Barilla is an Italian family owned company for four generations and the number 1 pasta brand worldwide.

Ingredients: White Corn Flour (65%), Yellow Corn Flour (29.5%), Rice Flour (5%), Water, Emulsifier: E471

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Barilla Pasta Gluten Free Spaghetti 400g, folic acid free

Iceland

Barilla Pasta Gluten Free Spaghetti 400g

Established in Parma in 1877, Barilla is an Italian family owned company for four generations and the number 1 pasta brand worldwide.

Ingredients: White Corn Flour (60%), Yellow Corn Flour (29.5%), Brown Rice Flour (10%), Water, Emulsifier: Mono- and Diglycerides of Fatty Acids

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Buitoni Penne Rigate 500g, folic acid free

Iceland

Buitoni Penne Rigate 500g

Durum wheat semolina pasta. Buitoni.

Ingredients: Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Corticella Durum Wheat Semolina Pasta 5kg, folic acid free

Iceland

Corticella Durum Wheat Semolina Pasta 5kg

Corticella Durum Wheat Semolina Pasta 5kg

Ingredients: Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Corticella Durum Wheat Semolina Pasta 750g, folic acid free

Iceland

Corticella Durum Wheat Semolina Pasta 750g

Corticella.

Ingredients: Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Corticella Penne 1kg, folic acid free

Iceland

Corticella Penne 1kg

Corticella Penne 1kg

Ingredients: Durum Wheat Semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Napolina Spaghetti 500g, folic acid free

Iceland

Napolina Spaghetti 500g

Bring Naples to your kitchen by trying our Spaghetti Alla Bolognese.

Ingredients: 100% Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Napolina Whole Wheat Spaghetti 500g, folic acid free

Iceland

Napolina Whole Wheat Spaghetti 500g

Born in Naples, at the base of Mount Vesuvius, our passion for the best ingredients has been simmering since 1965..

Ingredients: 100% Durum Whole Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ainsley Roasted Vegetable Couscous 100g, folic acid free

Iceland

Ainsley Roasted Vegetable Couscous 100g

We pride ourselves on bringing you flavours from all over the world, some familiar and comforting, others a tad on the exotic side.

Ingredients: Dried Couscous (88%) [Durum Wheat Semolina], Dried Vegetables (2.8%) (Tomato, Red Onion, Red Pepper, Green Pepper), Maltodextrin, Sugar, Tomato Powder, Palm Oil, Salt, Natural Flavourings (contain Barley), Onion Powder, Garlic Powder (0.4%), Grilled Red & Yellow Pepper (0.4%), Dried Herbs (Thyme, Marjoram, Parsley, Oregano, Sage, Basil), Colours (Paprika Extract, Curcumin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Barilla Pasta Collezione Lasagne 500g, folic acid free

Iceland

Barilla Pasta Collezione Lasagne 500g

Established in Parma in 1877, Barilla is an Italian family owned company for four generations and the number 1 pasta brand worldwide.

Ingredients: Durum Wheat Semolina, Water

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Buitoni Penne Rigate 454g, folic acid free

Iceland

Buitoni Penne Rigate 454g

Buitoni

Ingredients: Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Corticella Fusilli 1000g, folic acid free

Iceland

Corticella Fusilli 1000g

Corticella Fusilli 1000g

Ingredients: Durun Wheat Semolina. Ingredients:durum wheat semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Fiorella Fusilli Macaroni Pasta 1000g, folic acid free

Iceland

Fiorella Fusilli Macaroni Pasta 1000g

The Sense of Taste. Discover the potential. Halal. Fiorella

Ingredients: 100% Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Gran Mulì Spaghetti Pasta 5kg, folic acid free

Iceland

Gran Mulì Spaghetti Pasta 5kg

It contains gluten. 100% veg. Gran Mulì

Ingredients: Durum Wheat Semolina, Water

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ilumi Sweet Chilli Rice Noodles 75g, folic acid free

Iceland

Ilumi Sweet Chilli Rice Noodles 75g

Ilumi Sweet Chilli Rice Noodles 75g

Ingredients: Dried Spring Onion (1.3%), Rice Noodles 66% [Rice Flour, Tapioca Starch], Potato Starch, Cornflour, Garlic Powder, Colour (Paprika Extract), Citric Acid, Maltodextrin, Dried Jalapeno Powder, Flavourings (contain Celery), Chilli Powder, Ground Ginger, Sugar, Onion Powder, Salt, Dried Red Pepper (1.3%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kelkin Gluten Free Penne 500g, folic acid free

Iceland

Kelkin Gluten Free Penne 500g

Have You Tried Our Gluten Free... - Tomato & Red Pepper Sauce - Lasagne Sheets Nurturing Joy Since 1977 At Kelkin, our great tasting food has helped to bring joy and energy to generations of families for over 40 years.

Ingredients: Emulsifier: Mono and Diglycerides of Fatty Acids, Rice Flour (20%), Corn Flour (79.9%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Melissa Paw Patrol Pasta Kids 400g, folic acid free

Iceland

Melissa Paw Patrol Pasta Kids 400g

£1.25£3.13/kg

Hero shapes. 100% Durum wheat. Melissa

Ingredients: Durum Wheat Semolina, Water

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Napolina Bronze Die Fusilli No. 161 Pasta 500g, folic acid free

Iceland

Napolina Bronze Die Fusilli No. 161 Pasta 500g

Crafted from the finest durum wheat, our pasta is simply made and slowly dried to deliver the best product to your table. For a true taste of Italy, serve al dente. Buon appetito!. Perfect for textured sauces.

Ingredients: 100% Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Reggia Fusilli 5kg, folic acid free

Iceland

Reggia Fusilli 5kg

Italian macaroni product.. OGM free. Reggia

Ingredients: Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

RAGU Authentic Italian Macaroni Wheat Pasta 750g, folic acid free

Iceland

RAGU Authentic Italian Macaroni Wheat Pasta 750g

100% Natural Durum Wheat. Made with EU & non-EU durum wheat. Suitable for Vegetarians. RAGU

Ingredients: Durum Wheat Semolina (EU/Extra EU Origin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Salads Tomato & Herb Pasta 200g, folic acid free

Iceland

Salads Tomato & Herb Pasta 200g

£1.50£7.50/kg

Suitable for Vegetarians. Cooked Pasta in Tomato and Herb Dressing. S:a:l:a:d:s

Ingredients: 65% Cooked Pasta (Water, Durum Wheat Semolina), 35% Tomato and Basil Dressing (Water, Tomato Paste, Rapeseed Oil, Tomato [Tomato, Tomato Juice, Citric Acid], Liquid Sugar [Sugar, Water], White Wine Vinegar, White Onion, Basil, Garlic Puree, Salt, Oregano, Dijon Mustard [Water, Mustard Seeds, Spirit Vinegar, Salt], Stabiliser: Xanthan Gum, Black Pepper, Concentrated Lemon Juice), Preservative: Potassium Sorbate

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Pasta Reggia di Caserta Durum Semolina Pasta Spaghetti 1kg, folic acid free

Iceland

Pasta Reggia di Caserta Durum Semolina Pasta Spaghetti 1kg

7 min cooking time. OGM free. 100% veg. Kosher. Pasta Reggia di Caserta

Ingredients: Durum Wheat Semolina, Water

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Barilla Pasta Fusilli 500g, folic acid free

Iceland

Barilla Pasta Fusilli 500g

Established in Parma in 1877, Barilla is an Italian family owned company for four generations and the number 1 pasta brand worldwide.

Ingredients: Durum Wheat Semolina, Water

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Pot Noodle Pot Pasta instant hot snack Tomatoey Mozzarella 61g, folic acid free

Iceland

Pot Noodle Pot Pasta instant hot snack Tomatoey Mozzarella 61g

Down on snack ideas? Don't go hungry fusilli reasons! Grab yourself a tasty pot of Pot Pasta Tomatoey Mozzarella brought to you by the nations favourite noodle brand* – Pot Noodle.

Ingredients: Pasta (64%) (durum WHEAT semolina, dried EGG white), tomato powder† (10%), potato starch, skimmed Milk powder, processed cheese [mozzarella cheese (2.6%) (Milk), cheese (Milk), whey product (Milk)], flavourings (contain Milk), iodised salt, sugar, onion powder† (1%), potassium chloride, herbs (oregano†, basil†, parsley†), corn oil, lemon juice powder, spices (pepper, garlic powder†), beetroot juice powder (maltodextrin, beetroot juice powder, salt). May contain soy, celery and mustard. †From sustainable agriculture

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Tomato and Basil Pasta 275g, folic acid free

Iceland

Iceland Tomato and Basil Pasta 275g

£2.25£8.18/kg

Cooked pasta with peppers and sweetcorn in a tomato and basil dressing

Ingredients: Cooked Pasta (52%) (Water, Durum Wheat Semolina), Tomato And Basil Dressing (28%) (Water, Concentrated Tomato, Rapeseed Oil, Tomato (Tomato, Tomato Juice, Acidity Regulator: Citric Acid), Sugar Syrup (Sugar, Water), White Wine Vinegar, Onion, Basil, Garlic Purée, Salt, Oregano, Dijon Mustard (Water, Ground Mustard Seeds, White Vinegar, Salt), Stabiliser: Xanthan Gum; Cracked Black Pepper, Concentrated Lemon Juice), Mixed Peppers (8%) (Red Pepper, Green Pepper), Sweetcorn (4%), Water, White Wine Vinegar, Tomato Paste, Garlic Purée, Salt, Rapeseed Oil, Concentrated Lemon Juice, Preservative: Potassium Sorbate; Stabilisers: Xanthan Gum, Guar Gum

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Spaghetti & Sausages 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Spaghetti & Sausages 400g

Bring smiles to mealtimes with our delicious Heinz Spaghetti & Sausages - the unmistakable taste of Heinz Spaghetti paired with delicious mini sausages.

Ingredients: Tomatoes (45%), Spaghetti (36%, Water, Durum Wheat Semolina), Pork Sausages (15%, Pork (55%), Water, Rice Flour, Pea Starch, Pork Fat, Vegetable Fibre, Salt, Spices, Emulsifier - Triphosphates), Sugar, Modified Cornflour, Salt, Citric Acid, Herb Extract, Garlic Salt, Spice Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Nacho Cheese Pasta 300g, folic acid free

Iceland

Iceland Nacho Cheese Pasta 300g

£2.25£7.50/kg

Cooked penne pasta with extra mature Cheddar cheese, red onion, jalapeño peppers in a chilli sauce mayonnaise dressing

Ingredients: Cooked Penne Pasta (35%) (Water, Durum Wheat Semolina), Mayonnaise (31%) (Rapeseed Oil, Water, Salted Whole Egg (Pasteurised Liquid Whole Egg, Salt), Liquid Sugar (Sugar, Water), Salt, Acidity Regulator: Acetic Acid; Stabilisers: Guar Gum, Xanthan Gum), Extra Mature Cheddar Cheese (Milk) (14%), Liquid Cheese (Soft Cheese (Milk), Sea Salt), Red Onion (4%), Jalapeño Chillies (4%), Hot Chilli Sauce (3%) (Cayenne Pepper, White Vinegar, Water, Salt, Garlic Powder), Smoked Paprika, Ground Turmeric, Preservative: Potassium Sorbate; Dried Coriander, Ground Black Pepper

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dolmio Feasts Spicy Chorizo Fusilli Microwave Instant Pasta Meal 250g, folic acid free

Iceland

Dolmio Feasts Spicy Chorizo Fusilli Microwave Instant Pasta Meal 250g

Dolmio helps you to create delicious, big-hearted meals that everyone loves.

Ingredients: Cooked Fusilli Pasta (69%) (Water, Durum Wheat Semolina, Barn Eggs (4.8%)), Concentrated Tomato-based preparation (8.8%), Chorizo (8.0%) (Pork and Pork Fat, Chilli Pepper, Salt, Garlic, Herb, Spice, Ferments), Red Pepper, Tomato (4.4%), Double Concentrated Tomato Paste (2.0%), Onion Powder, Spices, Rice Starch, Garlic, Garlic Powder, Salt, Natural Turmeric Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dolmio Feasts Cheesy Mac & Cheese Microwave Instant Pasta Meal 250g, folic acid free

Iceland

Dolmio Feasts Cheesy Mac & Cheese Microwave Instant Pasta Meal 250g

Dolmio helps you to create delicious, big-hearted meals that everyone loves.

Ingredients: Cooked Coquillette Pasta (74%) (Water, Durum Wheat Semolina, Barn Eggs (7.5%)), Low-Fat Processed Cheddar Cheese (24%) (Cheddar Cheese (12%), Cottage Cheese, Skimmed Milk Powder, Whey Powder, Modified Starch), Natural Flavouring (Milk), Rice Starch, Salt, Spice

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dolmio Pronto Microwave Pasta Tomato and Basil Meal 200g, folic acid free

Iceland

Dolmio Pronto Microwave Pasta Tomato and Basil Meal 200g

Dolmio helps you to create delicious, big-hearted meals that everyone loves.

Ingredients: Cooked Fusilli Pasta (66%) (Water, Durum Wheat Semolina, Emulsifier (Mono-and Diglycerides of Fatty Acids)), Double Concentrated Tomato Paste (11%), Tomato (7.5%), Onion, Sunflower Oil, Basil (1.7%), Onion Powder, Sugar, Garlic Powder, Salt, Yeast Extract, Modified Corn Starch, Natural Flavouring, Colour (Paprika Extract), Herbs, Spices, Acid (Citric Acid)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dolmio Pronto Microwave Pasta with Tomato and Chilli Meal 200g, folic acid free

Iceland

Dolmio Pronto Microwave Pasta with Tomato and Chilli Meal 200g

Dolmio helps you to create delicious, big-hearted meals that everyone loves.

Ingredients: Cooked Fusilli Pasta (66%) (Water, Durum Wheat Semolina, Emulsifier (Mono- and Diglycerides of Fatty Acids)), Double Concentrated Tomato Paste (13%), Tomato (12%), Sunflower Oil, Sugar, Garlic Powder, Onion Powder, Red Chilli Flakes (0.3%), Salt, Yeast Extract, Modified Corn Starch, Acid (Citric Acid)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mug Shot Creamy Cheese Pasta 62g, folic acid free

Iceland

Mug Shot Creamy Cheese Pasta 62g

Full Flavour, No Faff Hungry? Busy? On the go? We get it. Life's full on. But you still want full on flavour. That's why we're tasty and ready in just 5 minutes. Fuel up fast and get your bounce back.. Source of Protein.

Ingredients: Dried Pasta [Durum Wheat Semolina, Spinach Powder], Potato Starch, Cheese Powder (Milk) (8.9%), Dried Glucose Syrup, Natural Flavourings (contain Milk), Whey Protein Concentrate (Milk), Palm Oil, Onion Powder, Sea Salt, Whey Powder (Milk), Salt, Stabilisers (Sodium Polyphosphate, Trisodium Phosphate, Trisodium Citrate, Dipotassium Phosphate), Dried Parsley, Milk Proteins

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Myprotein Singapore Noodles 350g, folic acid free

Iceland

Myprotein Singapore Noodles 350g

Cooked noodles with cooked chicken chunks, cooked char siu pork, carrot, spring onion, peppers and baby corn in a curry flavoured sauce

Ingredients: Cooked Noodles (29%) (Water, Durum Wheat Semolina, Sunflower Oil, Salt, Turmeric), Cooked Chicken Chunks (27%) (Chicken Breast (99%), Tapioca Starch, Salt), Water, Cooked Char Siu Pork (6%) (Pork (93%), Sugar, Sunflower Oil, Maize Starch, Salt, Maltodextrin, Spices, Honey Powder, Soy Sauce Powder (Soya Bean, Roasted Wheat, Salt), Barley Malt Extract, Colour: Carmines), Onion, Coconut Milk (Coconut Extract, Water), Carrot (3.5%), Garlic Purée, Spring Onion (2.5%), Dark Soy Sauce (Water, Sugar, Soya Bean, Roasted Wheat, Salt), Baby Corn (1.5%), Peppers (1.5%), Fish Sauce (Anchovy Extract (Fish), Salt, Sugar, Water), Modified Maize Starch, Spices (contain Mustard, Celery), Ginger Purée, Rice Vinegar, Red Chillies, Yeast Extract (contains Barley), Light Soy Sauce (Water, Salt, Soya Bean, Roasted Wheat, Sugar), Lime Juice, Garlic Extract, Coriander Extract, Salt, Maize Starch, Colour: Curcumin; Sunflower Oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Myprotein Meat Feast Pasta 550g, folic acid free

Iceland

Myprotein Meat Feast Pasta 550g

£4.75£8.64/kg

Cooked fusilli pasta with a spicy tomato and herb sauce with minced beef, topped with cooked pork & chicken meatballs, Eatlean™ cheese and smoked pepperoni slices, with sweetener

Ingredients: Cooked Fusilli Pasta (28%) (Water, Durum Wheat Semolina), Cooked Pork and Chicken Meatball (15%) (Pork (59%) (Pork, Water, Pork Rind), Chicken Breast (32%), Garlic, Citrus Fibre, Water, Toasted Kibbled Onion, Salt, Ground Coriander, Stabiliser: Triphosphates; Toasted Onion Powder, Ground Black Pepper, Ground White Pepper, Yeast Extract, Smoke Flavouring, Garlic Powder, Antioxidant: Ascorbic Acid; Mace Extract, White Pepper Extract, Paprika Extract, Sage Extract, Coriander Extract, Cayenne Extract), Chopped Tomatoes (Tomatoes, Tomato Juice), Passata, Minced Beef (8%), Eatlean™ Cheese (Milk) (8%), Water, Smoked Pepperoni (2.5%) (Pork (76%), Pork Fat, Salt, Dextrose, Sugar, Antioxidants: Sodium Erythorbate, Extracts of Rosemary; Star Anise, Paprika Extract, Ground Caraway, Rosemary Extract, Ground Cumin Seed, Garlic Extract, White Pepper Extract, Chilli Extract, Preservative: Sodium Nitrite), Onion, Beef Stock (Yeast Extract (contains Barley), Beef Bone Stock, Water, Salt), Garlic Purée, Tomato Paste, Sliced Jalapeño (Jalapeño Peppers, Salt, Water, White Wine Vinegar), Modified Maize Starch, Smoked Paprika, Paprika, Reduced Sodium Salt (Salt, Potassium Chloride, Magnesium Chloride), Parsley, Yeast Extract (contains Barley), Oregano, Cracked Black Pepper, Garlic Powder, Ground Fennel, Roasted Onion Powder, Onion Powder, Barley Malt Extract, Chilli Powder, Roasted Onion Granules, Sweetener: Sucralose

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World Meat Feast Pasta 550g, folic acid free

Iceland

Slimming World Meat Feast Pasta 550g

£4.75£8.64/kg

Fusilli with cooked seared chicken breast, sliced pepperoni-style sausage and cooked minced beef in a smoky tomato sauce with red onion and red and yellow peppers

Ingredients: Fusilli (25%) (water, durum Wheat semolina), cooked seared chicken (11%) (chicken breast (97%), modified tapioca starch, sugar, salt, tapioca starch, smoke flavouring, yeast extract, garlic powder, dried parsley, chicken, onion powder, white pepper, rosemary extract), red pepper (9%), red onion (9%), cooked minced beef (7%), cooked pepperoni-style sausage (7%) (pork (87%), garlic, citrus fibre, spices, water, dried red pepper, salt, emulsifier (diphosphates), garlic powder, dried red chilli, red pepper, colour (paprika extract), smoked salt, black pepper extract, oregano, antioxidant (citric acid), filled into a beef collagen casing), yellow pepper (7%), water, chopped tomatoes (tomatoes, tomato juice), onion, tomato paste, Worcester sauce (water, white vinegar, sugar, onion, salt, tamarind paste, Barley malt extract, garlic, ground ginger, clove powder), dark soy sauce (water, sugar, Soya bean, roasted Wheat, salt), balsamic vinegar (wine vinegar, concentrated grape must), chicken bouillon (chicken stock, concentrated chicken extract, yeast extract (Barley), salt), garlic purée, cornflour, spices (Mustard), smoked water, yeast extract, beef stock (yeast extract (Barley), beef stock, water, salt), red chilli, salt, garlic powder, roasted onion powder, onion powder, roasted onion granules

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Mac & Cheese Pasta 250g, folic acid free

Iceland

Iceland Mac & Cheese Pasta 250g

Cooked macaroni pasta with Cheddar cheese in a creamy mayonnaise dressing

Ingredients: Cooked Macaroni Pasta (30%) (Water, Durum Wheat Semolina), Free Range Mayonnaise (29%) (Rapeseed Oil, Water, Pasteurised Liquid Whole Free Range Egg, Salt, Sugar, Acidity Regulator: Acetic Acid; Pasteurised Liquid Free Range Egg Yolk, Stabiliser: Xanthan Gum; Ground Mustard Seeds, White Vinegar), Mayonnaise (15%) (Rapeseed Oil, Water, Pasteurised Liquid Whole Egg, Sugar, Salt, Acidity Regulator: Acetic Acid; Stabilisers: Guar Gum, Xanthan Gum), Extra Mature Cheddar Cheese (Milk) (14%), Mature Coloured Cheddar Cheese (6%) (Cheese (Milk), Colour: Annatto Norbixin), Liquid Cheese (Water, Cream (Milk), Dried Skimmed Milk, Dried Buttermilk, Sea Salt), Water, Black Pepper, Preservative: Potassium Sorbate; Lemon Juice, Garlic Powder, Onion Powder

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Tuna Pasta Bake 400g, folic acid free

Iceland

Iceland Tuna Pasta Bake 400g

£1£2.50/kg

Cooked macaroni pasta in a tomato and tuna sauce

Ingredients: Tomato & Tuna Sauce (54%) (Water, Crushed Tomatoes, Tuna (5%) (Tuna (Fish), Water, Salt), Sweetcorn, Tomato Paste, Seasoning (Sugar, Salt, Black Pepper, Oregano, Paprika Extract), Onions, Modified Maize Starch, Rapeseed Oil, Barley Malt Vinegar, Garlic Purée, Basil), Cooked Macaroni Pasta (46%) (Water, Durum Wheat Semolina)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Cheese & Tomato Pasta 400g, folic acid free

Iceland

Iceland Cheese & Tomato Pasta 400g

£1£2.50/kg

Cooked penne pasta in a tomato sauce with grated mozzarella cheese

Ingredients: Tomato Sauce (59%) (Water, Chopped Tomatoes, Tomato Paste, Passata, Onion, Seasoning (Sugar, Salt, Flavouring, Dried Oregano, Ground Black Pepper), Whole Milk, Rapeseed Oil, Dried Onion, White Wine, Modified Maize Starch, Dried Garlic, Basil, Red Wine, White Vinegar), Cooked Penne Pasta (35%) (Water, Durum Wheat Semolina), Grated Mozzarella Cheese (Milk) (6%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Mediterranean Vegetable Pasta Bake 400g, folic acid free

Iceland

Iceland Mediterranean Vegetable Pasta Bake 400g

Cooked fusilli pasta with grilled courgette and peppers in a sweet tomato and herb sauce, and topped with mozzarella cheese

Ingredients: Cooked Fusilli Pasta (30%) (Water, Durum Wheat Semolina), Passata, Chopped Tomatoes (13%) (Tomatoes, Tomato Juice), Grilled Courgette (10%), Grilled Peppers (10%), Water, Mozzarella Cheese (Milk) (5%), Red Onion, White Sugar, Modi?ed Maize Starch, Rapeseed Oil, Tomato Paste, Garlic Purée, Salt, Basil, Paprika Powder, Smoked Paprika, Yeast Extract (contains Barley), Oregano, Cracked Black Pepper, Chilli Powder

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Luxury Italian Style Sausage Pasta Ragù 400g, folic acid free

Iceland

Iceland Luxury Italian Style Sausage Pasta Ragù 400g

£4£10.00/kg

Cooked trulli pasta with seasoned pork sausage crumb in an Italian style tomato ragù sauce, topped with Mozzarella, Pecorino and Regato cheeses

Ingredients: Cooked Trulli Pasta (32%) (Water, Durum Wheat Semolina), Seasoned Pork Sausage Crumb (Pork (88%), White Wine, Salt, Black Pepper, Garlic Granules, Dried Basil), Water, Mozzarella Cheese (Milk) (8%), Passata, Chopped Tomatoes (Tomatoes, Tomato Juice), Single Cream (Milk), Dry White Wine, Garlic Purée, Parsley, Cornflour, Sun Dried Tomato, Tomato Paste, Spices, Sugar, Lemon Juice, Olive Oil, Pecorino Cheese (Milk), Regato Cheese (Milk), Salt, Sunflower Oil, White Wine Vinegar, Yeast Extract, Dried Pepper, Lemon Zest, Extra Virgin Olive Oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Double Pepperoni Pasta Melt 400g, folic acid free

Iceland

Iceland Double Pepperoni Pasta Melt 400g

£2.50£5.00/kg

Cooked penne pasta with a tomato and herb sauce with mini smoked pepperoni slices, topped with large smoked pepperoni slices and mozzarella cheese

Ingredients: Cooked Penne Pasta (32%) (Water, Durum Wheat Semolina), Passata, Chopped Tomatoes (Tomatoes, Tomato Juice), Water, Mozzarella Cheese (Milk) (4%), Large Smoked Pepperoni (4%) (Pork, Pork Fat, Salt, Dextrose, Preservative: Sodium Nitrite; Garlic, Maltodextrin, Paprika Extract, Chilli Extract, Spices, Antioxidants: Extracts of Rosemary, Sodium Ascorbate), Mini Smoked Pepperoni (2%) (Pork, Dextrose, Pork Fat, Antioxidants: Extracts of Rosemary, Sodium Ascorbate; Smoked Salt, Rice Starch, Salt, Preservative: Sodium Nitrite; Starter Culture, Spices, Chilli Extract, Garlic Extract, Paprika Extract, White Pepper Extract), Rapeseed Oil, Garlic Purée, Modified Maize Starch, Sugar, Tomato Paste, Salt, Spices, Herbs

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Piccolino Spaghetti Carbonara 370g, folic acid free

Iceland

Piccolino Spaghetti Carbonara 370g

Cooked spaghetti with a creamy sauce with white cheddar cheese, topped with smoked pancetta

Ingredients: Carbonara Sauce (46%) (Water, UHT Cream (Milk), White Cheddar Cheese (Milk) (11%), Butter (Milk), Corn Starch, Chicken Stock (Water, Chicken Extract, Salt), Pecorino Cheese (Sheep's Milk) (1%), Black Pepper), Cooked Spaghetti (41%) (Water, Durum Wheat Semolina, Sunflower Oil, Salt), Smoked Pancetta (10%) (Pork, Salt, Flavouring, Antioxidant: Sodium Ascorbate; Preservative: Sodium Nitrite), Pecorino Cheese (Sheep's Milk) (2%), Parsley

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Meat Feast Pasta Bake 400g, folic acid free

Iceland

Iceland Meat Feast Pasta Bake 400g

Cooked penne pasta with a spicy tomato, minced beef and herb sauce topped with reformed smoked ham, smoked pepperoni, mozzarella and Cheddar cheese

Ingredients: Cooked Pasta (33%) (Durum Wheat Semolina, Water, Rapeseed Oil), Water, Passata, Tomatoes, Beef (10%), Cheese (4%) (Mozzarella Cheese (Milk), Cheddar Cheese (Milk)), Smoked Reformed Ham (3.5%) (Pork (91%), Water, Salt, Light Brown Sugar, Stabiliser: Triphosphates; Antioxidant: Sodium Ascorbate; Preservative: Sodium Nitrite), Tomato Paste, Smoked Pepperoni (2.5%) (Pork, Pork Fat, Salt, Dextrose, Paprika, Maltodextrin, Paprika Extract, Chilli Extract, Garlic Extract, Antioxidants: Sodium Ascorbate, Extracts of Rosemary; Preservative: Sodium Nitrite), Brown Sugar, Garlic Purée, Olive Oil, Cornflour, Red Chillies, Salt, Basil, Thyme, Cracked Black Pepper

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World Chorizo-Style Sausages & Orzo 400g, folic acid free

Iceland

Slimming World Chorizo-Style Sausages & Orzo 400g

Orzo pasta and chorizo-style sausages in a smoky tomato sauce with red pepper and spinach

Ingredients: Orzo pasta (25%) (water, durum wheat semolina), chorizo-style sausages (18%) (pork (80%), water, red pepper, roasted onion, citrus fibre, salt, stabiliser (diphosphates), onion powder, roasted garlic powder, red pepper powder, paprika extract, dried oregano, filled into a pork collagen casing), red pepper (17%), chickpeas, spinach (6%), water, butternut squash, chopped tomatoes (3.5%) (tomatoes, tomato juice), passata, red onion, tomato paste, dark soy sauce (water, sugar, soya bean, roasted wheat, salt), garlic purée, fat-free yogurt (milk), spices, maize starch, vegetable stock (yeast extract (barley), carrot concentrate, mushroom concentrate, onion concentrate, onion powder, salt, parsnip powder, water), herbs, dried tomato, vegetable stock powder (salt, yeast extract (barley), onion powder, carrot powder, tomato powder, ground lovage, parsley extract, ground bay leaf, ground thyme), yeast extract, salt, garlic powder, roasted onion powder, onion powder, roasted onion granules

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Meal in a Bag Singapore Noodles Stir Fry 750g, folic acid free

Iceland

Iceland Meal in a Bag Singapore Noodles Stir Fry 750g

Cooked noodles in a Singapore style sauce with roasted chicken breast strips, raw prawns and mixed vegetables

Ingredients: Savoy Cabbage (21%), Cooked Noodle Nests (20%) (Water, Durum Wheat Semolina, Dried Egg, Sunflower Oil, Salt, Turmeric), Roasted Chicken Breast Strips (10%) (Chicken Breast Fillet (95%), Cornflour, Cassava Starch, Salt, Dextrose, Glucose Syrup), Beansprouts (10%), Red Pepper (10%), Carrot (7%), Water, Onion, Raw Prawns (Crustaceans) (3.5%), Ginger, Garlic, Rapeseed Oil, Fried Onion (Onion, Sunflower Oil), Coconut Cream Powder (Coconut Milk, Maltodextrin, Milk Proteins), Lemon Juice from Concentrate, Sesame seed Oil, Red Chilli, Soy Sauce (Water, Soya Beans, Whole Wheat, Salt), Rice Wine, Dried Skimmed Milk, Chicken Stock Powder (Salt, Glucose Syrup, Sugar, Flavouring, Sunflower Oil, Onion Powder, Leek Powder, Turmeric, Mace), Coriander, Rice Starch, Cane Sugar, Turmeric, Salt, Paprika, Cumin Powder, Ground Coriander, Curry Powder (Coriander, Salt, Turmeric, Cumin, Fenugreek, Onion Powder, Cinnamon, Garlic Powder, Chilli Powder, Ginger, Clove), Chilli Powder, Aniseed, Cinnamon, Fennel, White Pepper, Fenugreek, Clove

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Myprotein Salt & Pepper Meat Feast Noodles 500g, folic acid free

Iceland

Myprotein Salt & Pepper Meat Feast Noodles 500g

Cooked noodles with cooked chicken breast chunks, cooked marinated shredded duck breast and cooked diced char siu pork in a spicy salt and pepper sauce with peppers and red onion

Ingredients: Cooked Noodles (20%) (Water, Durum Wheat Semolina, Sunflower Oil, Salt, Turmeric), Cooked Chicken Chunks (20%) (Chicken Breast (99%), Tapioca Starch, Salt), Peppers (15%), Red Onion (10%), Water, Cooked Marinated Shredded Duck Breast (6%) (Duck Breast (98%), Salt, Sugar, Aniseed, Cracked Black Pepper, Ground Cinnamon, Ground Cloves), Onion (6%), Ginger Purée, Garlic Purée, Cooked Char Siu Pork (3%) (Pork (93%), Sugar, Sunflower Oil, Maize Starch, Maltodextrin, Salt, Honey Powder, Soy Sauce Powder (Soya Beans, Roasted Wheat, Salt), Dried Garlic, Star Anise, Ground Ginger, Allspice, Barley Malt Extract, Colour: Carmines), Dark Soy Sauce (Water, Sugar, Soya Beans, Roasted Wheat, Salt), Salt & Pepper Paste (Yeast Extract (contains Barley), Water, Ground Black Pepper, Salt, Onion Powder, Onion Extract, Tomato Paste, Garlic Extract, Flavouring, Red Pepper Powder, Garlic Powder, Ground Cinnamon, Ground Ginger, Star Anise, Paprika Powder, Cayenne Powder, Ground Fennel, Ground Cloves), Modified Maize Starch, Sesame seed Oil, Rapeseed Oil, Reduced Sodium Salt (Salt Replacers: Potassium Chloride, Magnesium Chloride; Salt), Sugar, Garlic Powder, Five Spice (Ground Fennel, Ground Cassia, Ginger Powder, Ground Black Pepper, Clove Powder), Barley Malt Extract, Ground Fennel, Dried Red Chillies, Star Anise Powder

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Piccolino Spaghetti Carbonara 400g, folic acid free

Iceland

Piccolino Spaghetti Carbonara 400g

Cooked spaghetti pasta in a cheese sauce with vintage Cheddar, smoked diced pancetta, topped with medium fat hard cheese

Ingredients: Cooked Spaghetti Pasta (36%) (Water, Durum Wheat Semolina), Water, Smoked Pancetta (11%) (Pork Belly, Water, Salt, Antioxidants: Sodium Ascorbate, Sodium Citrates; Glucose Syrup, Maltodextrin, Rosemary Extract, Preservatives: Potassium Nitrate, Sodium Nitrite), Vintage Cheddar Cheese (Milk) (6%), Medium Fat Hard Cheese (Milk) (5%), Double Cream (Milk), Creme Fraiche (Milk), Milk, Modi?ed Maize Starch, Butter (Milk), Rapeseed Oil, Vegetable Bouillon (Salt, Maltodextrin, Potato Starch, Yeast Extract, Sugar, Onion Powder, Parsnip Powder, Sun?ower Oil, Lovage Extract, Ground Lovage, Ground Turmeric, Ground White Pepper, Garlic Powder, Mace Powder, Ground Nutmeg, Dried Parsley), Garlic Purée, Parsley, Dijon Mustard (Water, Brown Mustard Seed, White Vinegar, Salt), Lemon Juice From Concentrate, Black Pepper

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World Fragrant Pork Noodles 400g, folic acid free

Iceland

Slimming World Fragrant Pork Noodles 400g

Noodles and cooked char siu pork with red and yellow pepper, carrot, edamame beans, bean sprouts and spring onion in a Vietnamese-style mildly spiced soy sauce, with sugar and sweetener

Ingredients: Noodles (24%) (water, durum wheat semolina, turmeric), cooked char siu pork (17%) (pork loin (83%), water, chicory extract, pea starch, salt, yeast extract, spices, garlic powder, colours (paprika extract, carmines), tomato powder, onion powder, acid (citric acid), sweetener (sucralose)), carrot (10%), water, onion, edamame beans (soya) (5%), red pepper (5%), yellow pepper (5%), dark soy sauce (water, sugar, soya beans, roasted wheat, salt), bean sprouts (2.5%), spring onion (2.5%), fish sauce (anchovy extract (fish), salt, water, sugar), celeriac (celery), rice vinegar, garlic purée, ginger purée, maize starch, white miso paste (water, soya beans, rice, salt), garlic, herbs, lime juice, red chilli

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Spaghetti Carbonara 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Spaghetti Carbonara 400g

Good Pasta Good Times Experience deliciousness like never before with an ultimate classic. A creamy sauce with crispy pancetta, the recipe for the perfect pairing that is Heinz Spaghetti Carbonara.. Low Fat.

Ingredients: Pasta (45%, Water, Durum Wheat Semolina), Water, Pancetta (4%, Pork (95%), Salt, Spices, Maltodextrin, Dextrose, Acidity Regulators - Sodium Citrate and Sodium Carbonate, Antioxidant - Sodium Ascorbate, Preservative - Sodium Nitrite, Smoked Sunflower Oil, Natural Flavouring), Cornflour, Skimmed Milk Powder, Cheese Powder Blend (1%, contains Milk), Milk Powder, Sugar, Rapeseed Oil, Salt, Modified Cornflour, Stabilisers - Polyphosphates and Sodium Phosphates, Natural Garlic Flavouring, Black Pepper, Onion Extract, Dried Parsley

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Pesto Pasta 500g, folic acid free

Iceland

Iceland Pesto Pasta 500g

Cooked pasta with basil oil and grated medium fat hard cheeese

Ingredients: Cooked Pasta (69%) (Water, Durum Wheat Semolina), Basil Oil (8%) (Basil, Sunflower Oil, Salt, Antioxidant: Ascorbic Acid), Water, Rapeseed Oil, Grated Medium Fat Hard Cheese (Milk) (3%), Spinach, Sugar Syrup (Sugar, Water), White Wine Vinegar, Garlic Purée, Concentrated Lemon Juice, Preservative: Potassium Sorbate; Cracked Black Pepper

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World Slow-roasted Tomato & Mozzarella Pasta 550g, folic acid free

Iceland

Slimming World Slow-roasted Tomato & Mozzarella Pasta 550g

£4.75£8.64/kg

Casarecce pasta in a tomato and herb sauce topped with red pepper, red onion and mozzarella pearls

Ingredients: Casarecce pasta (28%) (water, durum Wheat semolina), red pepper (16%), red onion (16%), passata, water, slow-roasted tomatoes, mozzarella cheese (Milk) (5%), garlic, chopped tomatoes (tomatoes, tomato juice), tomato paste, extra-mature cheddar cheese (Milk), herbs, cornflour, balsamic vinegar (wine vinegar, concentrated grape must), yeast extract (Barley), tomato powder, sun-dried tomato, salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Spaghetti 4 x 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Spaghetti 4 x 400g

£3£1.88/kg

Our delicious Heinz Spaghetti in a juicy tomato sauce have been bringing smiles to mealtimes for generations. Truly, it's unspaghettible.

Ingredients: Spaghetti (47%) (Water, Durum Wheat Semolina), Tomatoes (44%), Sugar, Modified Cornflour, Salt, Acid: Citric Acid, Onion Extract, Natural Garlic Flavouring, Natural Pepper Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Haldiram's Mild Spicy Moth Bean Flour Noodles 200g, folic acid free

Iceland

Haldiram's Mild Spicy Moth Bean Flour Noodles 200g

Export Pack. Suitable for vegetarians. Ready to Eat. Haldiram's

Ingredients: Moth Bean Flour (43%), Vegetable Oil (Cotton Seed, Corn & Palm) (in variable proportion), Chickpeas Flour (12%), Salt and Mix Spices (2%) (Black Pepper Powder, Ginger Powder, Clove Powder and Cardamom Powder)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Luxury Pesto & Pine Nut Pasta 215g, folic acid free

Iceland

Iceland Luxury Pesto & Pine Nut Pasta 215g

Cooked free range egg pasta with spinach & pine nuts in a cheese and green pesto dressing

Ingredients: Cooked Pasta (74%) (Durum Wheat Semolina, Water, Pasteurised Liquid Whole Free Range Egg), Rapeseed Oil, Green Basil Pesto (2%) (Basil, Sunflower Oil, Salt, Anti-oxidant: Ascorbic Acid), Spinach (2%), Pine Nuts (2%), Medium Fat Hard Cheese (Milk) (2%), White Wine Vinegar, Sugar Syrup (Sugar, Water), Basil (1%), Dijon Mustard (Water, Mustard Seeds, White Vinegar, Salt), Preservative: Potassium Sorbate; Salt, Garlic Purée, Lemon Juice, Ground Black Pepper

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Melissa Peppa Pig Pasta Kids 400g, folic acid free

Iceland

Melissa Peppa Pig Pasta Kids 400g

£1.25£3.13/kg

100% Durum wheat. Melissa

Ingredients: Durum Wheat Semolina, Water

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Big Pasta 'n' Sauce Mac 'n' Cheese Instant Pasta Pot 85g, folic acid free

Iceland

Batchelors Big Pasta 'n' Sauce Mac 'n' Cheese Instant Pasta Pot 85g

£1.75£20.59/kg

Treat yourself to some feelgood food from Batchelors. Founded in 1895 in Sheffield by William Batchelor, we've been feeding the nation tasty food for over 100 years, making everyday moments a little better.

Ingredients: Pasta Spirals (51%) (Durum Wheat Semolina), Potato Starch, Cheese Powder (8%) (Milk), Dried Glucose Syrup, Buttermilk Powder (Milk), Yogurt Powder (4%) (Milk), Dried Yeast Extract, Flavourings (contain Milk), Onion Powder (1.5%), Sugar, Salt, Reduced Sodium Salt (Salt, Potassium Chloride, Magnesium Chloride), Garlic Powder (0.5%), Lactose (Milk), Cream Powder (Milk), Acid (Citric Acid), Ground Turmeric, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ragu Authentic Italian Spaghetti Wheat Pasta 3kg, folic acid free

Iceland

Ragu Authentic Italian Spaghetti Wheat Pasta 3kg

Assunta Cantisano started making her home-made Ragu Pasta when she moved from Naples to Rochester, New York in 1937. Just like Assunta we're passionate about perfection.

Ingredients: Durum Wheat Semolina (EU/Extra EU Origin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Big Pasta 'n' Sauce Chicken & Mushroom Flavour Instant Pasta Pot 85g, folic acid free

Iceland

Batchelors Big Pasta 'n' Sauce Chicken & Mushroom Flavour Instant Pasta Pot 85g

£1.75£20.59/kg

Treat yourself to some feelgood food from Batchelors. Founded in 1895 in Sheffield by William Batchelor, we've been feeding the nation tasty food for over 100 years, making everyday moments a little better.

Ingredients: Pasta Spirals (51%) (Durum Wheat Semolina), Dried Glucose Syrup, Potato Starch, Skimmed Milk Powder, Dried Yeast Extract (contains Barley, Wheat), Palm Oil, Salt, Mushroom Powder (1.5%), Flavourings (contain Barley, Wheat), Onion Powder, Garlic Powder, Dried Parsley, Sugar, Milk Proteins, Ground Turmeric, Chicken Fat

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mug Shot Roast Chicken Flavour Pasta 60g, folic acid free

Iceland

Mug Shot Roast Chicken Flavour Pasta 60g

£0.80£14.55/kg

Full flavour, no faff Hungry? Busy? On the go? We get it. Life's full on. But you still want full on flavour. That's why we're tasty and ready in just 6 minutes.

Ingredients: Pasta (Durum Wheat Semolina, Wheat Gluten), Potato Starch, Natural Flavourings (contain Wheat, Barley), Whey Powder (Milk), Dried Glucose Syrup, Palm Oil, Onion Powder, Sea Salt, Salt, Dried Parsley, Milk Proteins, Stabilisers (Trisodium Citrate, Dipotassium Phosphate), Ground Black Pepper

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Barilla Pasta Linguine 500g, folic acid free

Iceland

Barilla Pasta Linguine 500g

Established in Parma in 1877, Barilla is an Italian family owned company for four generations and the number 1 pasta brand worldwide.

Ingredients: Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Napolina Fusilli 500g, folic acid free

Iceland

Napolina Fusilli 500g

Dive into this soul warming Fusilli Alla Norma recipe!

Ingredients: 100% Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Napolina Penne 500g, folic acid free

Iceland

Napolina Penne 500g

This delicious Penne Amatriciana is a loud-and-proud tomato penne dish with subtle heat.

Ingredients: 100% Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Pot Pasta Creamy Carbonara instant hot snack 55g, folic acid free

Iceland

Pot Pasta Creamy Carbonara instant hot snack 55g

Down on snack ideas? Don't go hungry fusilli reasons! Grab yourself a tasty pot of Pot Pasta Creamy Carbonara brought to you by the nations favourite noodle brand* – Pot Noodle.

Ingredients: Pasta (65%) (durum WHEAT semolina), potato starch, cream powder (6.8%) (MILK), sunflower oil, processed cheese (3.2%) [blue cheese (MILK), hard cheese (MILK), Crescenza cheese (MILK), whey product (MILK)], smoked bacon (2.1%) [pork, salt, stabiliser (sodium nitrite), smoke], flavourings (contain MILK), lactose (MILK), potassium chloride, iodised salt, chives†, smoked bacon fat (bacon, salt, smoke), sugar, salt, yeast extract, onion powder†, MILK proteins, turmeric†.May contain egg, soy, celery and mustard.†From sustainable agriculture

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Pot Pasta  instant hot snack Bolognese 58g, folic acid free

Iceland

Pot Pasta instant hot snack Bolognese 58g

Down on snack ideas? Don't go hungry fusilli reasons! Grab yourself a tasty pot of Pot Pasta Bolognese brought to you by the nations favourite noodle brand* – Pot Noodle.

Ingredients: Pasta (66%) (durum WHEAT semolina, dried EGG white), tomato powder† (12%), potato starch, onion powder† (4.5%), flavourings (contain MILK), sugar, yeast extract, salt, spices (garlic powder†, pepper), iodised salt, carrot juice powder†, herbs (rosemary, oregano†, parsley†), carrots†, CELERIAC†, corn oil, onion juice concentrate†, caramel syrup, maltodextrin, sunflower oil. May contain soy and mustard. †From sustainable agriculture

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mug Shot Macaroni Cheese Flavour Pasta 62g, folic acid free

Iceland

Mug Shot Macaroni Cheese Flavour Pasta 62g

Full Flavour, No Faff Hungry? Busy? On the go? We get it. Life's full on. But you still want full on flavour. That's why we're tasty and ready in just 5 minutes.

Ingredients: Dried Pasta [Durum Wheat Semolina, Egg White, Salt], Cheese Powder (Milk) (9%) Potato Starch, Whey Protein Concentrate (Milk), Natural Flavourings (Contain Wheat, Milk), Palm Oil, Whey Powder (Milk), Yeast Extract, Salt, Onion Powder, Lactose (Milk), Milk Proteins, Colours (Paprika Extract, Curcumin), Ground Black Pepper

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Napolina Whole Wheat Penne No. 328 Pasta 500g, folic acid free

Iceland

Napolina Whole Wheat Penne No. 328 Pasta 500g

Napolina means 'Little Naples' which is where our brand was created in 1965. Inspired by the Italian love for life, family and fantastic food, we always have and always will put quality and simplicity first.

Ingredients: Whole Wheat Durum Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ainsley Harriott Spice Sensation Couscous 100g, folic acid free

Iceland

Ainsley Harriott Spice Sensation Couscous 100g

We pride ourselves on bringing you flavours from all over the world, some familiar and comforting, others a tad on the exotic side.

Ingredients: Dried Couscous (86%) [Durum Wheat Semolina], Dried Vegetables (6.1%) (Carrot, Onion, Tomato), Natural Flavourings (contain Wheat, Barley), Sunflower Seeds (1.5%), Palm Oil, Salt, Maltodextrin, Dried Garlic, Dried Parsley, Carrot Powder, Dried Coriander Leaf, Onion Powder, Ground Spices (0.1%) (Cayenne Pepper, Paprika)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kelkin Gluten Free Spaghetti 500g, folic acid free

Iceland

Kelkin Gluten Free Spaghetti 500g

Nurturing Joy Since 1977 At Kelkin, our great tasting food has helped to bring joy and energy to generations of families for over 40 years.

Ingredients: Corn Flour (79.9%), Rice Flour (20%), Emulsifier: Mono and Diglycerides of Fatty Acids

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mug Shot Tomato and Herb Pasta 60g, folic acid free

Iceland

Mug Shot Tomato and Herb Pasta 60g

Full Flavour, No Faff Hungry? Busy? On the go? We get it. Life's full on. But you still want full on flavour. That's why we're tasty and ready in just 5 minutes.

Ingredients: Dried Pasta [Durum Wheat Semolina,Wheat Gluten], Tomato Powder (11%), Sugar, Potato Starch, Natural Flavourings, Dried Glucose Syrup, Salt, Palm Oil, Onion Powder, Whey Protein Concentrate (from Milk), Stabilisers (Sodium Polyphosphate, Trisodium Phosphate, Trisodium Citrate, Dipotassium Phosphate), Colour (Paprika Extract), Dried Basil, Dried Parsley, Milk Proteins, Acid (Citric Acid)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Reggia Pasta Lasagne 500g, folic acid free

Iceland

Reggia Pasta Lasagne 500g

No pre-cooking required. OGM free. 100% veg. Reggia.

Ingredients: Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Pasta 'n' Sauce Microwave Ready Meal Pasta with Tomato and Basil Sauce 200g, folic acid free

Iceland

Batchelors Pasta 'n' Sauce Microwave Ready Meal Pasta with Tomato and Basil Sauce 200g

Treat yourself to some feelgood food from Batchelors. Founded in 1895 in Sheffield by William Batchelor, we've been feeding the nation tasty food for over 100 years, making everyday moments a little better.

Ingredients: Cooked Pasta Spirals (40%) (Water, Durum Wheat Semolina, Dried Egg White), Tomato Purée (39%), Tomatoes (5%), Water, Vegetable Oils (Rapeseed, Sunflower), Basil (1.5%), Salt, Sugar, Onion Powder, Cassava Starch, Onion, Garlic Powder, Oregano, Parsley, Rosemary, Thyme, Yeast Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Pasta 'n' Sauce Microwave Ready Meal Carbonara Pasta 200g, folic acid free

Iceland

Batchelors Pasta 'n' Sauce Microwave Ready Meal Carbonara Pasta 200g

Treat yourself to some feelgood food from Batchelors. Founded in 1895 in Sheffield by William Batchelor, we've been feeding the nation tasty food for over 100 years, making everyday moments a little better.

Ingredients: Cooked Pasta Spirals (45%) (Water, Durum Wheat Semolina, Dried Egg White), Water, Cream (9%) (Milk), Smoked Bacon (5%) (Pork, Salt, Dextrose, Flavouring, Antioxidant (Ascorbic Acid), Garlic Powder, Ground Juniper Berries, Ground White Pepper), Parmigiano Reggiano PDO Cheese (3.5%) (Milk), Cassava Starch, Rapeseed Oil, Cassava Starch, Rapeseed Oil, Salt, Onion Powder, Ground Black Pepper, Ground Turmeric

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Napolina Farfalle Pasta 500g, folic acid free

Iceland

Napolina Farfalle Pasta 500g

No.

Ingredients: 100% Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Fiorella Macaroni Spaghetti 1000g, folic acid free

Iceland

Fiorella Macaroni Spaghetti 1000g

The Sense of Taste. Discover the potential. Halal. Fiorella.

Ingredients: 100% Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Pasta 'n' Sauce Microwave Ready Meal Cheesy Pasta 200g, folic acid free

Iceland

Batchelors Pasta 'n' Sauce Microwave Ready Meal Cheesy Pasta 200g

Treat yourself to some feelgood food from Batchelors. Founded in 1895 in Sheffield by William Batchelor, we've been feeding the nation tasty food for over 100 years, making everyday moments a little better.

Ingredients: Cooked Pasta Spirals (51%) (Water, Durum Wheat Semolina, Dried Egg White), Water, Cream (Milk), Red Cheddar Cheese (4%) (Cheddar Cheese (Milk), Colour (Annatto Norbixin)), Parmigiano Reggiano PDO Cheese (3%) (Milk), Cassava Starch, Salt, Rapeseed Oil, Onion Powder, Ground Black Pepper, Ground Turmeric

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Fiorella Spaghetti Macaroni Pasta 5kg, folic acid free

Iceland

Fiorella Spaghetti Macaroni Pasta 5kg

The Sense of Taste. Does not contain salt and cholesterol. Does not contain flour. Does not fatten up. Halal. Fiorella.

Ingredients: 100% Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Fiorella Penne Rigate Macaroni Pasta 1000g, folic acid free

Iceland

Fiorella Penne Rigate Macaroni Pasta 1000g

The Sense of Taste. Discover the potential. Halal. Fiorella.

Ingredients: 100% Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Fiorella Fusilli Macaroni Pasta 5kg, folic acid free

Iceland

Fiorella Fusilli Macaroni Pasta 5kg

The Sense of Taste. Does not contain salt and cholesterol. Does not contain flour. Does not fatten up. Halal. Fiorella.

Ingredients: 100% Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Corticella Spaghetti No 4 750g, folic acid free

Iceland

Corticella Spaghetti No 4 750g

Corticella Spaghetti No 4 750g.

Ingredients: Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Fiorella Penne Rigate Macaroni Pasta 5kg, folic acid free

Iceland

Fiorella Penne Rigate Macaroni Pasta 5kg

The Sense of Taste. Does not contain salt and cholesterol. Does not contain flour. Does not fatten up. Halal. Fiorella.

Ingredients: 100% Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Napolina Bronze Die Penne Rigate No. 163 Pasta 500g, folic acid free

Iceland

Napolina Bronze Die Penne Rigate No. 163 Pasta 500g

Crafted from the finest durum wheat, our pasta is simply made and slowly dried to deliver the best product to your table. For a true taste of Italy, serve al dente.

Ingredients: 100% Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Napolina Bronze Die Spaghetti No. 132 Pasta 500g, folic acid free

Iceland

Napolina Bronze Die Spaghetti No. 132 Pasta 500g

Perfect for bolognese. Rougher texture holds more sauce. Extruded through traditional bronze dies creating a textured pasta. High quality durum wheat. Cooks in 12 minutes.

Ingredients: 100% Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Napolina Whole Wheat Fusilli No. 323 Pasta 500g, folic acid free

Iceland

Napolina Whole Wheat Fusilli No. 323 Pasta 500g

Crafted from the finest durum wheat, our pasta is simply made and slowly dried to deliver the best product to your table. For a true taste of Italy, serve al dente.

Ingredients: Whole Wheat Durum Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Reggia Fussili Pasta 3kg, folic acid free

Iceland

Reggia Fussili Pasta 3kg

OGM free. 100% veg. Kosher. Reggia.

Ingredients: Durum Wheat Semolina, Water

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

DOLMIO® Pasta & Sauce Cheese 215g, folic acid free

Iceland

DOLMIO® Pasta & Sauce Cheese 215g

Serves 2. Ready in 10 minutes. No artificial colours, flavours or preservatives. Suitable for vegetarians. DOLMIO®.

Ingredients: Cheese Powder (from Milk) (40%), Maltodextrin, Whey Powder (from Milk), Modified Maize Starch, Salt, Herb, Spices, Natural Flavouring (contains Milk), Acid (Citric Acid), Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Corticella Fusilli 3kg, folic acid free

Iceland

Corticella Fusilli 3kg

Corticella.

Ingredients: Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Buitoni Lasagne 500g, folic acid free

Iceland

Buitoni Lasagne 500g

Oven ready. No pre-cooking required. Buitoni.

Ingredients: Durum Wheat Semolina Pasta

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ragu Pasta & Sauce Macaroni Cheese 110g, folic acid free

Iceland

Ragu Pasta & Sauce Macaroni Cheese 110g

No artificial colours or preservatives. Suitable for vegetarians. Ragu.

Ingredients: Dried Pasta (75%) [Durum WHEAT], Cheese Powder (7%) (from MILK), Cornflour, Whey Powder (from MILK), Flavourings (contains MILK, SOYA), Onion Powder, Flavour Enhancers (Monosodium Glutamate, Disodium 5'-Ribonucleotides), Palm Oil, Salt, Garlic Powder, Stabilisers (Sodium Polyphosphate, Trisodium Phosphate), Colour [Curcumin (contains MILK)], Citric Acid, For allergens, including Cereals containing Gluten, see capitalised ingredients, Also, may contain traces of Egg

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Buitoni Spaghetti 72 1000g, folic acid free

Iceland

Buitoni Spaghetti 72 1000g

Buitoni.

Ingredients: Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Dolmio Twists Pouch Microwave Pasta 200g, folic acid free

Iceland

Dolmio Twists Pouch Microwave Pasta 200g

Serves 1. No artificial colours, flavours or preservatives. Suitable for vegetarians. DOLMIO®.

Ingredients: Cooked Pasta (Water, Durum Wheat Semolina, Egg Albumen Powder, Egg Yolk Powder), Olive Oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Macaroni Cheese 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Macaroni Cheese 400g

£2£5.00/kg

The secret to our delicious Heinz Macaroni Cheese- you might have guessed it - cheese. We add a touch of mild, buttery cheddar and... oops, guess it's not a secret anymore!

Ingredients: Macaroni (39%, Water, Durum WHEAT Semolina), Water, Skimmed MILK, Cheddar Cheese (3% contains MILK), Reduced Fat Cheese (2%, contains MILK), Cornflour, Flavouring (contains MILK), Modified Cornflour, Rapeseed Oil, MUSTARD, Salt, Stabiliser - Polyphosphates and Sodium Phosphates, Sugar, Colour - Beta-Carotene

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Spaghetti In a Rich Tomato Sauce With Richmond Pork Sausages 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Spaghetti In a Rich Tomato Sauce With Richmond Pork Sausages 400g

£2£5.00/kg

Allergen Update : The sausages in this product now contain gluten, and the recipe contains soya and sulphites.

Ingredients: Tomatoes (43%), Spaghetti (36%, Water, Durum Wheat Semolina), Pork Sausages (16%, Pork (42%), Water, Rusk (Wheat),Pork Fat, Soya Protein, Starch (Wheat),Stabilisers: Diphosphates, Guar Gum, Methyl Cellulose, Sodium Alginate; Salt, Spices, Preservative; Sodium Metabisulphite; Antioxidants; Ascorbic Acid, Alpha Tocopherol; Flavourings, Nutmeg Extract, Colour : Carmine), Sugar, Modified Cornflour, Salt, Acidity Regulator - Citric Acid, Herb Extract, Garlic Salt, Spice Extract. May contain Egg.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Spaghetti Bolognese 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Spaghetti Bolognese 400g

£2£5.00/kg

There was a time when we thought juicy tomato sauce was the best thing that could happen to spaghetti... But those days are over. Because we stirred in tantalising beef and have never looked back..

Ingredients: Spaghetti (42%) (Water, Durum WHEAT Semolina), Tomatoes (41%), Beef (5%), Water, Modified Cornflour, Sugar, Cornflour, Rapeseed Oil, Spirit Vinegar, Natural Flavourings, Black Pepper, Natural Garlic Flavouring, Salt, Colour: Plain Caramel.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Spaghetti Richmond Pork Sausages 3 x 200g, folic acid free

Iceland

Heinz Spaghetti Richmond Pork Sausages 3 x 200g

£3£4.17/kg

Protein contributes to a growth in muscle mass.. Heinz.

Ingredients: Tomatoes (43%), Spaghetti (34%, Water, Durham Wheat Semolina), Pork Sausages (15%, Pork (42%), Water, Rusk (Wheat), Pork Fat, Soya Protein, Starch (Wheat), Stabilisers - Diphosphates, Guar Gum, Methyl Cellulose, Sodium Alginate; Salt, Spices, Preservative - Sodium Metabisulphite; Antioxidants - Ascorbic Acid, Alpha Tocopherol, Flavourings, Nutmeg Extract, Colour: Carmine), Sugar, Modified Cornflour, Salt, Acidity Regulator - Citric Acid, Herb Extract, Garlic Salt, Spice Extracts

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Pasta 'n' Sauce Smoky Cheese & Pancetta Flavour Pasta Pot 65g, folic acid free

Iceland

Batchelors Pasta 'n' Sauce Smoky Cheese & Pancetta Flavour Pasta Pot 65g

Get that delicious flavour served up in moments without all the prep or washing up!

Ingredients: Pasta Spirals (51%) (Durum Wheat Semolina), Potato Starch, Dried Glucose Syrup, Buttermilk Powder (Milk), Cheese Powder (7%) (Milk), Salt, Flavourings (contain Milk), Yeast Extract Powder, Dried Parsley, Roasted Garlic, Cream Powder (Milk), Smoke Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Veg Hoops 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Veg Hoops 400g

Good pasta. Good times. Heinz Hoops are a family favourite. And these are no different. Only these are loaded with 30% more veg, making it easier than ever to get your fix, just with that added bit of fun!

Ingredients: Tomatoes (42%), Veg Hoops (40%, Water, Durum Wheat Semolina, Carrot Powder (4%), Cauliflower Powder (1%)), Sweet Potato (12.7%), Water, Sugar, Modified Cornflour, Salt, Spice, Garlic Salt, Onion Extract, Acid - Citric Acid, Spice Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Branston Spaghetti in a Rich, Thick Tomatoey Sauce 395g, folic acid free

Iceland

Branston Spaghetti in a Rich, Thick Tomatoey Sauce 395g

Make every meal tasty with our Spaghetti in a rich, thick, tomatoey sauce. It's a taste we know you'll love!. NO NASTIES: Free from artificial colours, flavours & preservatives.

Ingredients: Cooked Spaghetti (43%) (Water, Durum Wheat Semolina), Tomato Puree (36%), Water, Sugar, Modified Maize Starch, Salt, Paprika, White Pepper, Smoked Paprika, Fennel Seed, Flavouring, Onion Oil, Garlic Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Pasta 'n' Sauce Cheese & Broccoli Flavour Instant Pasta Pot 65g, folic acid free

Iceland

Batchelors Pasta 'n' Sauce Cheese & Broccoli Flavour Instant Pasta Pot 65g

Batchelors has been helping busy British families with quick and delicious meal solutions that make cooking simple, for over 100 years.

Ingredients: Pasta Spirals (51%) (Durum Wheat Semolina), Potato Starch, Dried Glucose Syrup, Buttermilk Powder (Milk), Cheese Powder (7%) (Milk), Salt, Flavourings (contain Milk), Dried Broccoli (1.5%), Dried Yeast Extract, Onion Powder (0.5%), Lactose (Milk), Cream Powder (Milk), Roasted Garlic Powder, Sea Salt, Ground Turmeric, Spinach Powder

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Pasta 'n' Sauce Mac 'n' Cheese Instant Pasta Pot 65g, folic acid free

Iceland

Batchelors Pasta 'n' Sauce Mac 'n' Cheese Instant Pasta Pot 65g

Batchelors has been helping busy British families with quick and delicious meal solutions that make cooking simple, for over 100 years.

Ingredients: Pasta Spirals (51%) (Durum Wheat Semolina), Potato Starch, Cheese Powder (8%) (Milk), Dried Glucose Syrup, Buttermilk Powder (Milk), Yogurt Powder (4%) (Milk), Dried Yeast Extract, Flavourings (contain Milk), Onion Powder (1.5%), Sugar, Salt, Reduced Sodium Salt (Salt, Potassium Chloride, Magnesium Chloride), Garlic Powder (0.5%), Lactose (Milk), Cream Powder (Milk), Acid (Citric Acid), Ground Turmeric, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Pasta 'n' Sauce Chicken & Mushroom Flavour Instant Pasta Pot 65g, folic acid free

Iceland

Batchelors Pasta 'n' Sauce Chicken & Mushroom Flavour Instant Pasta Pot 65g

Batchelors has been helping busy British families with quick and delicious meal solutions that make cooking simple, for over 100 years.

Ingredients: Pasta Spirals (51%) (Durum Wheat Semolina), Dried Glucose Syrup, Potato Starch, Skimmed Milk Powder, Dried Yeast Extract (contains Barley, Wheat), Palm Oil, Salt, Mushroom Powder (1.5%), Flavourings (contain Barley, Wheat), Onion Powder, Garlic Powder, Dried Parsley, Sugar, Milk Proteins, Ground Turmeric, Chicken Fat

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kraft Macaroni & Cheese Dinner Chipotle 330g, folic acid free

Iceland

Kraft Macaroni & Cheese Dinner Chipotle 330g

Kraft.

Ingredients: Pasta (54%, Water, Durum Wheat Semolina, Wheat Gluten, Egg), Water, Cheddar Cheese (9%, Milk), Chipotle Paste (5%, Tomato Puree, Chipotles, Vinegar, Onions, Salt, Sugar, Refined Soya Oil, Herbs, Garlic, Peppers, Spices, Spice Extract), Maize Starch, Flavourings (contain Milk), Modified Potato Starch, Salt, Garlic, Antioxidant - Ascorbic Acid, Acid - Citric Acid, Emulsifier - Disodium Phosphate, Smoke Flavouring, Colours - Beta Carotene, Paprika Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Pot Pasta Creamy Carbonara Standard snack pot 62g, folic acid free

Iceland

Pot Pasta Creamy Carbonara Standard snack pot 62g

Don't go hungry fusilli reasons! Grab yourself a tasty pot of Pot Pasta Creamy Carbonara brought to you by the Nation's favourite instant noodle brand, Pot Noodle*.

Ingredients: Pasta (53%) (durum WHEAT semolina, dried EGG white), potato starch, processed cheese (MILK) (9.5%) [blue cheese (MILK), hard cheese (MILK), Crescenza cheese (MILK), whey (MILK)], cream powder (MILK) (9.5%), palm fat, glucose syrup, sea salt, smoked bacon (1.9%) (bacon, salt, smoke), sugar, salt, yeast extract, potassium chloride, MILK proteins, flavourings, chives†, onion powder†, turmeric†. May contain celery, soy and mustard. †From sustainable agriculture

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mug Shot On the Go! The Big One! Magnifique Bolognese Pasta 85g, folic acid free

Iceland

Mug Shot On the Go! The Big One! Magnifique Bolognese Pasta 85g

Pasta in a Bolognese sauce with mushrooms and carrots. Less than 1% fat (as consumed). Ready in 5 mins. No artificial colours or preservatives. Suitable for vegetarians.

Ingredients: Dried Pasta (66%) [Durum Wheat Semolina], Tomato Powder (8.3%), Potato Starch, Maltodextrin, Flavourings (contain Wheat, Barley), Sugar, Dried Soya Protein [Defatted Soya Flake, Barley Malt Extract], Garlic Powder, Onion Powder, Salt, Dried Mushrooms (0.5%), Dried Carrot (0.5%), Colour (Plain Caramel), Ground Black Pepper, Dried Mixed Herbs [Oregano, Marjoram, Basil, Sage, Thyme, Parsley], Palm Oil, Citric Acid

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Birds Eye Steamfresh Malaysian Laksa Style Noodles Meal for One 350g, folic acid free

Iceland

Birds Eye Steamfresh Malaysian Laksa Style Noodles Meal for One 350g

£3.50£10.00/kg

Why not try our meal or rice ranges Golden veg rice Family Favourite mix Quick, wholesome and full of flavour, perfectly steamed vegetables, rice, noodles and pasta made simple..

Ingredients: Tagliolini Pasta Noodles (49%) (Durum Wheat Semolina, Water, Egg, Rapeseed Oil, Salt), Mixed Vegetables (45%) (Leek, Green Beans, Broccoli, Bamboo Shoots, Onion in varying proportions), Yoghurt (Milk), Soy Sauce (Soya Beans, Wheat, Salt), Rapeseed Oil, Spices, Curry Paste (Shallots, Salt, Galanga Root, Water, Chilli, Lemon Grass, Spices, Garlic), Rice Semolina, Rice Starch, Spices, Honey, Tomato Powder, Kaffir Lime Leaf

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World sweet and sour chicken noodles 400g, folic acid free

Iceland

Slimming World sweet and sour chicken noodles 400g

£4£10.00/kg

Noodles with cooked, marinated chicken breast, roasted red pepper, carrot, water chestnuts and roasted onion, with sugar and sweeteners.

Ingredients: Cooked marinated chicken (18%) (chicken breast (92%), soy sauce (soya beans, water, salt, wheat), garlic paste, ginger paste, potato starch, onion powder, mushroom powder), noodles (18%) (water, durum wheat semolina, turmeric), water, carrot (10%), roasted red pepper (10%), water chestnuts (8%), roasted onion (5%), dark soy sauce (water, sugar, soya beans, roasted wheat, salt), flavoured syrup (water, acid (phosphoric acid), flavourings (including caffeine), acidity regulator (sodium citrates), sweeteners (acesulfame k, sucralose), preservative (sodium benzoate)), red pepper, yellow pepper, rice vinegar, tomato paste, garlic purée, ginger purée, cornflour, vegetable bouillon (yeast extract (barley), carrot concentrate, mushroom concentrate, onion concentrate, onion powder, salt, parsnip powder, water), colour (paprika extract), stabiliser (xanthan gum), yeast extract (barley), tomato powder, garlic powder, antioxidant (citric acid), salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Hoisin Duck Noodles 375g, folic acid free

Iceland

Iceland Hoisin Duck Noodles 375g

Cooked noodles in a hoisin sauce with cooked shredded duck breast.

Ingredients: Cooked Noodles (27%) (Water, Durum Wheat Semolina, Sunflower Oil, Salt, Turmeric Powder), Water, Cooked Shredded Duck Breast (13%) (Duck Breast, Maize Starch, Salt), Hoisin Sauce (10%) (Miso Paste (Water, Soya Beans, Rice, Salt), Sugar, Rice Vinegar, Water, Garlic Purée, Black Carrot Juice, Colour: Plain Caramel; Garlic Powder, Ground Fennel, Star Anise, Ground Cinnamon, Chipotle Chilli Powder, Ground Cloves), Carrot, Red Pepper, Spring Onion, Onion, Rapeseed Oil, Garlic Purée, Maize Starch, Ginger Purée, Light Soy Sauce (Soy Sauce (Water, Soya Beans, Roasted Wheat, Salt), Water, Sugar, Salt), Dark Soy Sauce (Soy Sauce (Water, Soya Beans, Roasted Wheat, Salt), Water, Sugar, Salt), Sesame Seed Oil, Sugar, Barley Malt Extract, Salt, Red Chillies, Five Spice (Ground Fennel, Ground Cassia, Ground Ginger, Ground Black Pepper, Ground Cloves), Yeast Extract (contains Barley), Colour: Paprika Extract.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Corticella Spaghetti 1kg, folic acid free

Iceland

Corticella Spaghetti 1kg

Corticella Spaghetti.

Ingredients: Durun Wheat Semolina pasta.Ingredients:durum wheat semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Tesco Fusilli Pasta Twists 1Kg, folic acid free

Tesco

Tesco Fusilli Pasta Twists 1Kg

£1.19£1.19/kg

Dried fusilli pasta made from durum wheat semolina.

Ingredients: Durum Wheat Semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Tesco Rigatoni Pasta 500G, folic acid free

Tesco

Tesco Rigatoni Pasta 500G

£0.75£1.50/kg

Dried rigatoni pasta made from durum wheat semolina.

Ingredients: Durum Wheat Semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Tesco Conchiglie Pasta Shells 500G, folic acid free

Tesco

Tesco Conchiglie Pasta Shells 500G

£0.75£1.50/kg

Dried conchiglie pasta made from durum wheat semolina.

Ingredients: Durum Wheat Semolina.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Exceptional by ASDA Italian Orecchiette 500g, folic acid free

Asda

Exceptional by ASDA Italian Orecchiette 500g

£1.90£3.80/kg

Traditional. Bronze Die. Crafted in Italy since 1912 by three generations of the di Martino family. Made with 100% Italian Durum Wheat. Suitable for vegetarians

Ingredients: Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Napolina Macaroni 500g, folic acid free

Asda

Napolina Macaroni 500g

£1.50£3.00/kg

Expertly Crafted Nº 74. Made from Italian & Non Italian Durum Wheat. Nonna's Macaroni The Neapolitan Legend, Loved Everywhere

Ingredients: 100% Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Napolina Conchiglie 500g, folic acid free

Asda

Napolina Conchiglie 500g

£1.50£3.00/kg

Made From Italian & Non Italian Durum Wheat. Expertly Crafted No 69

Ingredients: 100% Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Barilla Pasta Gluten Free Spaghetti 400g, folic acid free

Asda

Barilla Pasta Gluten Free Spaghetti 400g

£2.50£6.25/kg

Gluten-Free Pasta Made of White Corn, Yellow Corn and Brown Rice.

Ingredients: White Corn Flour (60%), Yellow Corn Flour (29.5%), Brown Rice Flour (10%), Water, Emulsifier: Mono- and Diglycerides of Fatty Acids

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA Fusilli 3kg, folic acid free

Asda

ASDA Fusilli 3kg

£3.47£1.16/kg

Italian Inspired. Perfect with a classic tomato and basil sauce. Made with 100% durum wheat. Cooks in 10-12 Mins. Suitable for vegetarians. Made in Italy Packed in Italy

Ingredients: Durum Wheat Semolina

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.