FREE from Folic Acid

Supermarkets
Heera Gram Flour Besan 2kg, folic acid free

Iceland

Heera Gram Flour Besan 2kg

£2.50£1.25/kg

Gram flour.

Ingredients: Chana dal (split chickpeas), yellow peas.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Brown & Polson Cornflour 500g, folic acid free

Iceland

Brown & Polson Cornflour 500g

Cornflour.

Ingredients: Cornflour.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Goldenfry Cornflour 250g, folic acid free

Iceland

Goldenfry Cornflour 250g

Cornflour, not the gravy granules.

Ingredients: Cornflour.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heera Fresh Chakki Atta 10kg, folic acid free

Iceland

Heera Fresh Chakki Atta 10kg

Chakki atta.

Ingredients: Whole wheat flour. No added vitamins listed.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Pillsbury Chakki Atta 10kg, folic acid free

Iceland

Pillsbury Chakki Atta 10kg

Whole wheat atta.

Ingredients: Whole wheat. No fortification vitamins listed.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Natco Gram Flour 1kg, folic acid free

Iceland

Natco Gram Flour 1kg

Gram flour.

Ingredients: Chana dal (split chickpeas).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Balah Gram Flour 2KG, folic acid free

Iceland

Balah Gram Flour 2KG

Storage: Do not let the flour become damp. Store in a cool, dry place with good air circulation. Never mix new and old flour together.

Ingredients: Chana dal (split chickpeas), Yellow peas

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Brown & Polson Cornflour 250g, folic acid free

Iceland

Brown & Polson Cornflour 250g

Cooking with Brown & Polson Original Patent Cornflour since 1840..

Ingredients: Cornflour

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heera Semolina Coarse 1.5kg, folic acid free

Iceland

Heera Semolina Coarse 1.5kg

Premium quality. Quality Product. Suitable for vegetarians. Heera.

Ingredients: Wheat Semolina (Gluten)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

KTC Ground Rice 500g, folic acid free

Iceland

KTC Ground Rice 500g

KTC started in 0972 from a grocery store in the heart of England.

Ingredients: Rice Flour

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bird's Ready To Make Original Custard Powder 250g, folic acid free

Iceland

Bird's Ready To Make Original Custard Powder 250g

Original custard since 1837 Bird's® is the original custard brand, established in 1837 and loved by generations ever since.

Ingredients: Maize Starch, Salt, Colour (Annatto Norbixin), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Brown & Polson Cornflour 500g, folic acid free

Asda

Brown & Polson Cornflour 500g

£3.00£6.00/kg

Perfect for thickening sweet or savoury sauces, crispy coatings, and baking. Pure Fine White Corn Starch. Gluten Free. Suitable for Coeliacs. Suitable for Vegetarians

Ingredients: Cornflour

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

KTC Superfine Gram Flour 2kg, folic acid free

Asda

KTC Superfine Gram Flour 2kg

£2.44£1.22/kg

High in Protein. Free from preservatives and additives. Suitable for vegans and vegetarians

Ingredients: Yellow Split Peas, Chana Dal

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.