FREE from Folic Acid

Supermarkets
Iceland Wholemeal Thick Sliced Bread 800g, folic acid free

Iceland

Iceland Wholemeal Thick Sliced Bread 800g

£1£1.25/kg

Thick sliced wholemeal bread.

Ingredients: Wholemeal wheat flour, water, yeast, wheat gluten, salt, barley malt flour, sugar, emulsifiers, white vinegar, preservative (calcium propionate), flour treatment agent (ascorbic acid).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warburtons Medium Sliced Wholemeal 400g, folic acid free

Iceland

Warburtons Medium Sliced Wholemeal 400g

£1£2.50/kg

No added sugar. Contains naturally occurring sugars.

Ingredients: Wholemeal wheat flour, water, yeast, vegetable oil, salt, wheat gluten, emulsifiers, soya flour, preservative (calcium propionate), flour treatment agent (ascorbic acid).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warburtons The True Taste of Wholemeal 800g, folic acid free

Iceland

Warburtons The True Taste of Wholemeal 800g

£1.60£2.00/kg

Baked with 100% wholemeal flour. High in fibre, no added sugar.

Ingredients: Wholemeal wheat flour, water, yeast, vegetable oils, salt, wheat gluten, emulsifiers, soya flour, preservative (calcium propionate), flour treatment agent (ascorbic acid).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kingsmill Tasty Wholemeal Thick Sliced 800g, folic acid free

Iceland

Kingsmill Tasty Wholemeal Thick Sliced 800g

£1.35£1.69/kg

Thick sliced wholemeal loaf. 62% wholegrain.

Ingredients: Wholemeal wheat flour, water, kibbled malted wheat, wheat protein, sugar, yeast, salt, malted barley flour, vegetable oils, vinegar, emulsifier, soya flour, preservative (calcium propionate), flour treatment agent (ascorbic acid).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kingsmill Tasty Wholemeal Medium Sliced 800g, folic acid free

Iceland

Kingsmill Tasty Wholemeal Medium Sliced 800g

£1.35£1.69/kg

Medium sliced wholemeal loaf. High in fibre.

Ingredients: Wholemeal wheat flour. The Iceland page lists the same ingredients as the thick sliced loaf.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Allinson's Scandalous Seeds Wholemeal Batch 650g, folic acid free

Iceland

Allinson's Scandalous Seeds Wholemeal Batch 650g

£1.80£2.77/kg

Seeded wholemeal batch bread. High in fibre.

Ingredients: Wholemeal wheat flour, water, mixed seeds (14%), wheat protein, yeast, fermented wheat flour, cracked wheat, malted barley flour, salt, vegetable oils, vinegar, molasses sugar, soya flour, flour treatment agent (ascorbic acid).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Irwin's Better You Fresh Wholemeal Pan 600g, folic acid free

Iceland

Irwin's Better You Fresh Wholemeal Pan 600g

£1.95£3.25/kg

Wholemeal pan loaf.

Ingredients: Wholemeal wheat flour, water, yeast, wheat gluten, wheat fibre, salt, vegetable oils, emulsifiers, soya flour, dextrose, preservative, flour treatment agent (ascorbic acid).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Allinson's The Champion Wholemeal Batch 650g, folic acid free

Iceland

Allinson's The Champion Wholemeal Batch 650g

Wholemeal batch bread. Source of protein.

Ingredients: Wholemeal wheat flour, water, wheat protein, yeast, fermented wheat flour, salt, oat bran, malted barley flour, vinegar, molasses sugar, soya flour, vegetable oils, flour treatment agent (ascorbic acid).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Brace's Cwm Felin Wholemeal Bread 800g, folic acid free

Iceland

Brace's Cwm Felin Wholemeal Bread 800g

In 1902 George Brace and his family started making bread to supply to their local community.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Yeast, Salt, Emulsifiers, Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Mono- and Di-Acetyl Tartaric Acid Esters of Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Preservative, Calcium Propionate, Flour Treatment Agent, Ascorbic Acid

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Brace's Family Bread 6 Wholemeal Baps, folic acid free

Iceland

Brace's Family Bread 6 Wholemeal Baps

Suitable for Vegetarians. Brace's.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Yeast, Wheat Gluten, Salt, Rapeseed Oil, Soya Flour, Dextrose, Emulsifier: Mono and Diglycerides of Fatty Acid, Mono and Di-Acetyl Tartaric Acid Ester of Mono and Diglycerides of Fatty Acids, Preservative: Calcium Propionate, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Brace's Family Bread Medium Long Wholemeal Loaf 800g, folic acid free

Iceland

Brace's Family Bread Medium Long Wholemeal Loaf 800g

Family baking in the heart of the Welsh valleys since 1902 Mark & Jonathan Brace. Suitable for Vegetarians. Brace's.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Yeast, Salt, Emulsifiers: Mono- and Diacetyltartaric Acid Esters of Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Preservative: Calcium Propionate, Calcium Sulphate, Rapeseed Oil, Sugar, Sodium Hydroxide, Stabiliser: Xanthan Gum, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Fitzgeralds Family Bakery 8 Round Wholemeal Pitta 480g, folic acid free

Iceland

Fitzgeralds Family Bakery 8 Round Wholemeal Pitta 480g

Same great breads from the next generations. Just toast and fill!. No added sugar. Suitable for vegetarians. High in fibre.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Yeast, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland 6 Wholemeal Pitta Breads, folic acid free

Iceland

Iceland 6 Wholemeal Pitta Breads

Wholemeal Pitta Breads.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Yeast, Salt, White Vinegar, Preservative: Calcium Propionate; Wheat Starch.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland Luxury Wholemeal Seeded Farmhouse Loaf 800g, folic acid free

Iceland

Iceland Luxury Wholemeal Seeded Farmhouse Loaf 800g

Wholemeal sliced bread with mixed seeds.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Mixed Seeds (6%) (Sunflower Seeds, Golden Linseed, Brown Linseed, Poppy Seeds), Wheat Protein, Yeast, Malted Wheat Flakes, Toasted Kibbled Soya, Sugar, Malted Barley Flour, Salt, Millet, White Vinegar, Vegetable Oils (Rapeseed, Palm), Emulsifier: Mono- and Diacetyl Tartaric Acid Esters of Mono- and Diglycerides of Fatty Acids; Preservative: Calcium Propionate; Soya Flour, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kelkin Gluten Free Brown Bread 400g, folic acid free

Iceland

Kelkin Gluten Free Brown Bread 400g

Gluten & Wheat free. No frowns with our brown. Source of fibre. Suitable for vegetarians. Kelkin.

Ingredients: Water, Rice Flour, Tapioca Starch, Potato Starch, Cornflour, Sunflower Oil, Yeast, Psyllium Husk, Golden Syrup , Humectant: Glycerine, Apple Fibre, Egg White Powder, Salt, Thickener: Hydroxypropyl-Methylcellulose, Corn Starch, Colour: Caramel

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kelkin Gluten Free White Bread 400g, folic acid free

Iceland

Kelkin Gluten Free White Bread 400g

Live life by the slice. Source of fibre. Gluten & wheat free. Suitable for vegetarians. Kelkin.

Ingredients: Water, Rice Flour, Tapioca Starch, Potato Starch, Maize Flour, Sunflower Oil, Yeast, Psyllium Husk, Golden Syrup, Humectant: Glycerine, Egg White Powder , Salt, Thickener: Hydroxypropyl-Methylcellulose, Corn Starch

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kingsmill No Crusts Tasty Wholemeal Crustless Bread 400g, folic acid free

Iceland

Kingsmill No Crusts Tasty Wholemeal Crustless Bread 400g

Perfect for sandwiches or toast, Kingsmill No Crusts Tasty Wholemeal Bread has a soft texture and a mild, nutty flavour the whole family can enjoy, just without the crusts! High in fibre and low in sugar and fat, Kingsmi

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Wheat Protein, Yeast, Salt, Malted Barley Flour, Emulsifiers: E472e, E481, Sustainable Soya Flour, Molasses Sugar, Vegetable Oils (Rapeseed, Sustainable Palm), Vinegar, Preservative: Calcium Propionate, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (Vitamin C), With 67% Whole grain (Wholemeal Wheat Flour, Malted Barley Flour)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Iceland 8 Wholemeal Tortilla Wraps 496g, folic acid free

Iceland

Iceland 8 Wholemeal Tortilla Wraps 496g

£1.45£2.92/kg

8 Wholemeal tortillas

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Rapeseed Oil, Humectant: Glycerol; Raising Agents: Diphosphates, Sodium Carbonates; Acidity Regulator: Malic Acid; White Vinegar, Sugar, Preservatives: Potassium Sorbate, Calcium Propionate; Emulsi?er: Mono- and Diglycerides of Fatty Acids; Salt, Wheat Starch, Flour Treatment Agent: L-Cysteine

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Fitzgeralds Family Bakery 6 Wholemeal Wraps 372g, folic acid free

Iceland

Fitzgeralds Family Bakery 6 Wholemeal Wraps 372g

We love baking. Our family bakery started on Blarney Street in Cork in 1910, using the best traditional methods of baking, and has been passed down through four generations of passionate bakers.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Rapeseed Oil, Humectant (Glycerol), Sugar, Raising Agents (Disodium Diphosphate, Sodium Hydrogen Carbonate), Acidity Regulator (Malic Acid), Emulsifier (Mono- And Diglycerides of Fatty Acids), Preservatives (Potassium Sorbate, Calcium Propionate), Salt, Spirit Vinegar, Stabiliser (Carboxy Methyl Cellulose), Wheat Starch, Flour Treatment Agent (L-Cysteine)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Brennans 10 Wholemeal Premium Bread Slices 390g, folic acid free

Iceland

Brennans 10 Wholemeal Premium Bread Slices 390g

At Brennans Family Bakery we guarantee our breads' freshness and quality.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour* (64%), Water, Yeast (Yeast, Vitamin D Yeast), Salt, Emulsifier: E472e, Preservative: Calcium Propionate (added to export products and during periods of very hot weather, to inhibit mould growth), Palm Fat (Sustainable), Soya Flour, Rapeseed Oil, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (Vitamin C), *Made using EU and UK Flour

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Aaila 4 Wholemeal Tandoori Roti 400g, folic acid free

Iceland

Aaila 4 Wholemeal Tandoori Roti 400g

Traditional South Asian Bread. Halal. Aaila

Ingredients: Whole Wheat Flour (73%), Water, Salt, Preservative (Calcium Propionate)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Brennans Be Good Wholemeal Delicious High Fibre Bread 600g, folic acid free

Iceland

Brennans Be Good Wholemeal Delicious High Fibre Bread 600g

No added sugar* *Contains naturally occurring sugars. 60 calories per slice. High fibre. Low fat. Quality certified. Suitable for vegetarians. Brennans

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour (57%), Water, Yeast, Salt, Vegetable Oil (Rapeseed), Soya Flour, Emulsifiers: (E472e, E481), Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (Vitamin C), Vegetable Fat (Palm)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kingsmill Tasty Wholemeal Bread Little Sliced Loaf 400g, folic acid free

Iceland

Kingsmill Tasty Wholemeal Bread Little Sliced Loaf 400g

Enjoy a slice of Kingsmill Tasty Wholemeal Bread. Perfect for sandwiches or toast, it has a soft texture and a distinctive, nutty flavour the whole family can enjoy.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Wheat Protein, Yeast, Vegetable Oils (Rapeseed, Sustainable Palm), Salt, Vinegar, Sustainable Soya Flour, Preservative: Calcium Propionate, Caramelised Sugar, Emulsifier: E472e, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (Vitamin C)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mön Salwa Whole Wheat Chapati 810g, folic acid free

Iceland

Mön Salwa Whole Wheat Chapati 810g

Home-style chapati made from whole wheat. 0 Gram Trans Fat. Saturated Fat 27.3% RDI. Mön Salwa

Ingredients: Whole Wheat Flour (Gluten), Water, Margarine (Refined Palm Oil, Water, Admul (Emulsifiers), Soy Lecithin, Permitted food color (Beta Carotene E160a), Citric acid (E330), Potassium Sorbate (E200), Nature Identical Butter Flavor, Vitamin A&D3), Sugar, Vitacel (Wheat Fiber), Salt, Leavening agent (E500) and Permitted Preservative (E282)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warburtons 4 Gluten Free White Wraps, folic acid free

Iceland

Warburtons 4 Gluten Free White Wraps

\"As Britain's favourite baker, we want the whole family to enjoy the taste and quality you'd expect from us, with Warburtons Gluten Free.\"\n.

Ingredients: Water, Rice Flour, Tapioca Starch, Maize Starch, Fruit Extract (Carob and Apple), Stabilisers: Xanthan Gum, E464, Rapeseed Oil, Humectant: Vegetable Glycerine, Pea Protein, Vegetable Fibre (Psyllium), Emulsifiers: E471, E481, Preservatives: Calcium Propionate, Potassium Sorbate, Cornflour, Salt, Natural Flavouring, Flour Treatment Agent: E920 (Vegetarian)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

WW 6 Wholemeal Wraps, folic acid free

Iceland

WW 6 Wholemeal Wraps

Suitable for Vegans. 111Kcal per wrap. Made with Rapeseed Oil. High Fibre. 3 PersonalPoints value per serving. Low fat. WW

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Wheat Fibre, Humectant: Glycerol, Fermented Wheat Flour, Acidity Regulator: Malic Acid, Rapeseed Oil, Wheat Gluten, Raising Agent: Sodium Carbonates, Emulsifiers: Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Stabiliser: Sodium Carboxy Methyl Cellulose, Flour Treatment Agent: L-Cysteine, Natural Flavouring, Sugar

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Schär Gluten-Free Brown Ciabatta Rolls 200g, folic acid free

Iceland

Schär Gluten-Free Brown Ciabatta Rolls 200g

With buckwheat and sourdough. Suitable for vegans. Lactose and wheat-free. Specifically formulated for people intolerant to gluten. High in fibre. Schär

Ingredients: Maize Starch, Sourdough 14% (Rice Flour, Water), Water, Rice Flour, Sunflower Seeds 7%, Buckwheat Flour 5.5%, Flaxseeds 5%, Yeast, Vegetable Fibre (Psyllium, Bamboo), Apple Extract, Rice Starch, Thickener: Hydroxypropyl Methyl Cellulose, Sunflower Oil, Rice Syrup, Whole Rice Flour, Soya Protein, Millet Flour, Extra Virgin Olive Oil, Sea Salt, Acids: Citric Acid, Tartaric Acid

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World 5 Wholemeal Tortilla Wraps 330g, folic acid free

Iceland

Slimming World 5 Wholemeal Tortilla Wraps 330g

£1.45£4.39/kg

Slimming World 5 Wholemeal Tortilla Wraps 330g

Ingredients: Wholemeal Wheat flour, water, Wheat fibre, humectant (glycerol), rapeseed oil, emulsifier (mono- and diglycerides of fatty acids), acidity regulator (citric acid), preservatives (potassium sorbate, calcium propionate), raising agent (sodium carbonates), stabiliser (carboxy methyl cellulose), salt, yeast, Wheat starch

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Schär Gluten-Free Pizza Base with Sourdough 2 x 150g (300g), folic acid free

Iceland

Schär Gluten-Free Pizza Base with Sourdough 2 x 150g (300g)

Individually Wrapped for Freshness!. Wheat Free. Lactose Free. Schär

Ingredients: Maize Starch, Rice Flour, Sourdough 13% (Rice Flour, Water), Water, Potato Starch, Thickener: Hydroxypropyl Methyl Cellulose (E-464), Rice Starch, Maize Flour, Glucose Syrup, Yeast, Dextrose, Extra Virgin Olive Oil 1,6%, Sunflower Oil, Vegetable Fibre (Psyllium), Iodised Salt (Salt, Potassium Iodide), Ethyl Alcohol, Soya Protein, Raising Agents: Glucono-Delta-Lacton (E-575), Sodium Bicarbonate [E-500(i)], Acids: Tartaric Acid (E-334), Citric Acid (E-330)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warburtons Danish Lighter Wholemeal Bread 400g, folic acid free

Iceland

Warburtons Danish Lighter Wholemeal Bread 400g

\"Our Wholemeal Danish loaf is high in fibre whilst still being light and airy. It's because we use a larger baking tin to allow the bread to rise higher.\". High Fibre. 55 Calories. 235 kJ/55 kcal Per Slice.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Wheat Gluten, Yeast, Coarse Wheat Bran (2%), Salt, Emulsifiers: E471, E472e, Soya Flour, Preservative: Calcium Propionate, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (Vitamin C)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warburtons Gluten Free 4 Beetroot Wraps, folic acid free

Iceland

Warburtons Gluten Free 4 Beetroot Wraps

Our beetroot wraps are a vibrant twist on a classic wrap, great for breakfast, lunch or dinner. A few of our favourite ways to eat them...

Ingredients: Water, Rice Flour, Tapioca Starch, Beetroot (9%) (Dehydrated Beetroot, Anti-Caking Agent: E551), Fruit Extract (Carob and Apple), Stabilisers: Xanthan Gum, E464, Rapeseed Oil, Humectant: Vegetable Glycerine, Cornflour, Pea Protein, Preservatives: Potassium Sorbate, Calcium Propionate, Salt, Emulsifier: E481, Natural Flavouring, Flour Treatment Agent: E920 (Vegetarian)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Schär Gluten-Free Sweet Brioche Style Rolls 2 x 100g (200g), folic acid free

Iceland

Schär Gluten-Free Sweet Brioche Style Rolls 2 x 100g (200g)

Gluten-Free. Deliciously Soft. Source of Fibre. Lactose and Wheat - Free. Specifically formulated for people intolerant to gluten. Schär

Ingredients: Rice Flour, Maize Starch, Water, Sugar, Egg, Rice Starch, Vegetable Margarine [Palm Fat, Water, Rape Seed Oil, Salt, Emulsifier: Mono- and Diglycerides of Fatty Acids; Acid: Citric Acid; Natural Flavour], Glucose Syrup, Vegetable Fibre (Psyllium), Thickeners: Guar Gum, Hydroxypropyl Methyl Cellulose, Yeast, Emulsifier: Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Salt, Acid: Citric Acid, Flavour

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Schär Gluten-Free White Ciabatta Rolls 200g, folic acid free

Iceland

Schär Gluten-Free White Ciabatta Rolls 200g

With Sourdough. Suitable for Vegans. Lactose Free. Gluten-free. Specifically formulated for people intolerant to gluten. Wheat-Free. High in Fibre. Schär

Ingredients: Maize Starch, Water, Sourdough 12% (Rice Flour, Water), Maize Flour, Rice Flour, Vegetable Fibre (Psyllium), Thickener: Hydroxypropyl Methyl Cellulose, Soya Protein, Sunflower Oil, Yeast, Extra Virgin Olive Oil 0.9%, Salt, Acids: Citric Acid, Tartaric Acid

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Schär Wholesome White Loaf 300g, folic acid free

Iceland

Schär Wholesome White Loaf 300g

1 We work with selected farmers to offer you delicious and certified gluten-free food in respect of biodiversity. 2 Bread made with millet and quinoa. 3 Without any preservatives, wheat and lactose.

Ingredients: Maize Starch, Water, Sourdough 16% (Rice Flour, Water), Rice Starch, Vegetable Fibre (Psyllium), Rice Syrup, Sunflower Oil, Soya Protein, Millet Flour 1.9%, Thickener: Hydroxypropyl Methyl Cellulose, Quinoa Flour 1.3%, Yeast 1%, Honey, Iodized Salt (Salt, Potassium Iodide)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Schär Wholesome Seeded Loaf 300g, folic acid free

Iceland

Schär Wholesome Seeded Loaf 300g

Made with the best of us, Since 1922.. 1 We work with selected farmers to source only the best ingredients. Then we test every batch, to ensure you are enjoying delicious, certified gluten-free food.

Ingredients: Maize Starch, Water, Sour Dough 14% (Rice Flour, Water), Rice Starch, Vegetable Fibre (Psyllium), Rice Syrup, Sunflower Oil, Soya Flakes, Sunflower Seeds 2.1%, Millet Flour 2%, Flax Seeds 1.9%, Thickener: Hydroxypropyl Methyl Cellulose, Quinoa Flour 1.3%, Yeast 1.3%, Rice Flour 1.3%, Soya Protein, Soya Bran, Iodized Salt (Salt, Potassium Iodide), Poppy Seeds 0.6%, Chia Seeds 0.6% (Salvia Hispanica), Honey

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Drummully Boxty Potato Cake, folic acid free

Iceland

Drummully Boxty Potato Cake

The slimmer's boxty. Low fat and Gluten Free

Ingredients: Potato, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warburtons 4 Wholemeal Soft Pittas, folic acid free

Iceland

Warburtons 4 Wholemeal Soft Pittas

£1.40

We're toasting our 150th this year. That's 150 years of baking being our absolute bread and butter, and 150 years of being bakers, born and bred.. Vegetarian Society® Approved - Vegan. Sliced & Ready to Fill.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Wheat Gluten, Yeast, Dextrose, Salt, Extra Virgin Olive Oil, Sugar, Malted Barley Flour, Emulsifiers: E471, E481, Stabiliser: Xanthan Gum, Gelling Agent: E466, Soya Flour, Caramelised Sugar, Preservative: Calcium Propionate, Vegetable Oils (Sustainable Palm, Rapeseed), Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (Vitamin C)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Mönt Salwa Whole Wheat Paratha 20 Piece 1600g, folic acid free

Iceland

Mönt Salwa Whole Wheat Paratha 20 Piece 1600g

Mönt Salwa.

Ingredients: Whole Wheat Flour, Water Margarine, Sugar, Salt, Baking Powder (E500) and Permitted Presevative (E282)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Rule of Crumb Part Baked Gluten Free Crusty Roll 50g, folic acid free

Iceland

Rule of Crumb Part Baked Gluten Free Crusty Roll 50g

These bread rolls are kept in the freezer, individually wrapped. Simply take one from the freezer and cook in the packet, in your pre-heated oven, then serve in packet - a freshly cook, crusty gluten free bread roll.

Ingredients: Corn Starch, Rice Flour, Water, Potato Flour, Dextrose, Extra Virgin Olive Oil, Yeast, Salt, Stabilisers (E415, E410) and Thickener E464

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Rule of Crumb Dairy & Gluten Free Garlic Bread Baguette, folic acid free

Iceland

Rule of Crumb Dairy & Gluten Free Garlic Bread Baguette

A part baked crusty style gluten free garlic bread baguette - gluten free and lactose free. Remove from the freezer and cook for a freshly baked cheesy garlic bread.

Ingredients: Baguette (87%) [Gluten Free Blend (Tapioca Starch, Rice Flour, Maize Starch, Psyllium Husk Powder, Sugar, Buckwheat Flour, Thickeners (Xanthan Gum, Hydroxypropyl Methyl Cellulose), Salt), Water, Rapeseed Oil, Yeast, Pea Protein], Garlic & Herb Filling (13%) (Rapeseed Oil, Water, Garlic Powder (4%), Acidity Regulator: Acetic Acid; Salt, Sugar, Palm Oil, Modified Maize Starch, Herbs, Dextrose, Lemon Concentrate, Colour: Lutein; Stabilizer: Xanthan Gum; Preservative: Nisin; Garlic Extract, White Pepper, Yeast Extract, Onion Extract)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warburtons Wholemeal Medium Sliced Bread 800g, folic acid free

Tesco

Warburtons Wholemeal Medium Sliced Bread 800g

£1.35£1.69/kg

Sliced Wholemeal Bread.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Yeast, Vegetable Oils (Rapeseed and Sustainable Palm), Salt, Wheat Gluten, Emulsifiers: E481, E471, E472e, Soya Flour, Preservative: Calcium Propionate, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (Vitamin C )

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warburtons The True Taste of Wholemeal 800g, folic acid free

Asda

Warburtons The True Taste of Wholemeal 800g

£1.35£1.69/kg

No Added Sugar. High Fibre. Rich in Whole Grains. Contains Naturally Occurring Sugars. Suitable for Vegans and Vegetarians. Vegetarian Society Approved - Vegan. Halal - HFA Approved

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Yeast, Vegetable Oils (Rapeseed and Sustainable Palm), Salt, Wheat Gluten, Emulsifiers: E481, E471, E472e, Soya Flour, Preservative: Calcium Propionate, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (Vitamin C )

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA The Bakery at Wholemeal Loaf 470g, folic acid free

Asda

ASDA The Bakery at Wholemeal Loaf 470g

£1.15£2.45/kg

Deliciously Created for You. Delicious and packed with seeds, pulses and grains, with added protein. Live Better. High in Protein. Low in Saturated Fat. High in Fiber. 11g Protein Per Two Slices. Suitable for Vegans. Packed in the U.K.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Mixed Seeds (9%) [Brown Linseeds, Sunflower Seeds, Pumpkin Seeds, Poppy Seeds, Golden Linseeds, Millet], Wheat Protein, Yeast, Pulse Blend (2%) [Green Split Peas, Chickpea Flour, Broad Bean Protein, Red Lentil Protein, Red Split Lentils, Kibbled Chickpeas], Fermented Wheat Flour, Salt, Vegetable Oils and Fat [Rapeseed Oil, Palm Fat, Palm Oil], Spirit Vinegar, Soya Flour, Emulsifier (Mono- and Diacetyl Tartaric Acid Esters of Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Dextrose, Malted Barley Flour, Flour Treatment Agent (Ascorbic Acid)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kingsmill Tasty Wholemeal Bread Medium Sliced Loaf 800g, folic acid free

Asda

Kingsmill Tasty Wholemeal Bread Medium Sliced Loaf 800g

£1.30£1.63/kg

High in Fibre. Source of Plant Protein. Suitable for vegetarians and vegans. Halal. Kosher - SKA

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Kibbled Malted Wheat (3.5%), Wheat Protein, Sugar, Yeast, Salt, Malted Barley Flour, Vegetable Oils (Rapeseed, Sustainable Palm), Vinegar, Emulsifier: E472e, Sustainable Soya Flour, Preservative: Calcium Propionate, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (Vitamin C), With 62% Wholegrain (Wholemeal Wheat Flour, Kibbled Malted Wheat, Malted Barley Flour)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Jason's Wholemeal 580g, folic acid free

Asda

Jason's Wholemeal 580g

£2.17£3.74/kg

Perfect for Your Toaster. Made Using the Whole of the Delicious Grain to Make it Naturally High in Fibre. Perfect with Marmalade or Jam Every Morning. Unbeatable Flavour and Dark Brown Crumb Texture. Vegetarian and Vegan Friendly

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Wheat Gluten, Fermented Wheat Flour, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kingsmill Tasty Wholemeal Bread Thick Sliced Loaf 800g, folic acid free

Asda

Kingsmill Tasty Wholemeal Bread Thick Sliced Loaf 800g

£1.30£1.63/kg

Suitable for Vegetarians and Vegans. Halal. Kosher - SKA. High in Fibre. Source of Protein

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Kibbled Malted Wheat (3.5%), Wheat Protein, Sugar, Yeast, Salt, Malted Barley Flour, Vegetable Oils (Rapeseed, Sustainable Palm), Vinegar, Emulsifier: E472e, Sustainable Soya Flour, Preservative: Calcium Propionate, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (Vitamin C), With 62% Wholegrain (Wholemeal Wheat Flour, Kibbled Malted Wheat, Malted Barley Flour)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warburtons Wholegrain & Rye 'Our Dough 400g, folic acid free

Asda

Warburtons Wholegrain & Rye 'Our Dough 400g

£1.50£3.75/kg

With Sourdough but Softer. Family Baker, Born & Bred. No Artificial Preservatives. Vegetarian Society® Approved - Vegan. Suitable for Vegans and Vegetarians

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Wheat Gluten, Yeast, Sourdough (3%) (Water, Fermented Rye Flour, Salt), Coarse Wheat Bran, Rye Fibre (2%), Malted Barley Flour, Salt, Vegetable Oils (Rapeseed and Sustainable Palm), Soya Flour, Caramelised Sugar, Fermented Wheat Flour, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (Vitamin C)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Scheider Bro Organic Rye Bread with Sunflower Seeds 7 Slices 500g, folic acid free

Asda

Scheider Bro Organic Rye Bread with Sunflower Seeds 7 Slices 500g

£1.65£3.30/kg

Organic. High in fibre. No preservatives. K-Parve

Ingredients: Grain* (Whole Rye MealRye Meal*, Whole Rye FlourRye Flour*), Water, 5% Sunflower Seeds*, Sea Salt, Yeast, * = Organic farming

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Exceptional by ASDA Wholemeal Superseeded Sliced Loaf 800g, folic acid free

Asda

Exceptional by ASDA Wholemeal Superseeded Sliced Loaf 800g

£1.60£2.00/kg

Prepared with Sunflower Seeds, Poppy Seeds, Pumpkin Seeds and Golden Linseeds. Sumptuous flavour with a soft, light crumb. Live Better. High in Fibre. Source of Protein. Suitable for vegans

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Mixed Seeds (15%) [Sunflower Seed, Brown Linseeds, Millet, Golden Linseeds, Poppy Seeds, Pumpkin Seeds], Wheat Protein, Malted Wheat Flake, Yeast, Vegetable Oils and Fat [Rapeseed Oil, Palm Fat, Palm Oil], Fermented Wheat Flour, Salt, Toasted Rye Flakes, Soya Flour, Spirit Vinegar, Barley Flour, Flour Treatment Agent (Ascorbic Acid)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warburtons Medium Sliced Wholemeal Bread, folic acid free

Sainsbury's

Warburtons Medium Sliced Wholemeal Bread

£0.95£2.38/kg

Sliced wholemeal bread baked with 100% wholemeal flour and high in fibre.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Yeast, Vegetable Oil (Rapeseed, Sustainable Palm), Salt, Wheat Gluten, Emulsifiers: E472e, E481, E471, Soya Flour, Preservative: Calcium Propionate, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (vitamin C).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sainsbury's Medium Sliced Wholemeal Bread, folic acid free

Sainsbury's

Sainsbury's Medium Sliced Wholemeal Bread

£0.75£0.94/kg

Medium sliced wholemeal bread with wholemeal wheat flour and high fibre.

Ingredients: Wholemeal Wheat Flour, Water, Wheat Gluten, Yeast, Rapeseed Oil, Salt, Spirit Vinegar, Soya Flour, Preservative: Calcium Propionate, Caramelised Sugar, Emulsifier: Mono- and Diacetyl Tartaric Acid Esters of Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Palm Fat, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid, Palm Oil.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Warburtons Wholemeal Medium Bread, folic acid free

Amazon Fresh

Warburtons Wholemeal Medium Bread

£1.25£3.13/kg

Medium wholemeal bread with wholemeal wheat flour, high in fibre.

Ingredients: Wholemeal WHEAT Flour, Water, Yeast, Vegetable Oils (Rapeseed and Sustainable Palm), Salt, WHEAT Gluten, Emulsifiers: E471, E481, E472e; SOYA Flour, Preservative: Calcium Propionate; Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid (Vitamin C).

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.