FREE from Folic Acid

Supermarkets
Nairn's Fine Milled Oatcakes 218g, folic acid free

Iceland

Nairn's Fine Milled Oatcakes 218g

Oatcakes.

Ingredients: Wholegrain oats (88%), palm fruit oil, sea salt, raising agent.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nairn's Gluten Free Original Oatcakes 213g, folic acid free

Iceland

Nairn's Gluten Free Original Oatcakes 213g

Baked in a gluten free bakery.

Ingredients: Gluten free wholegrain oats (90%), palm fruit oil, sea salt, raising agents.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Paterson's Rough Oatcakes 250g, folic acid free

Iceland

Paterson's Rough Oatcakes 250g

Oatcakes.

Ingredients: Oatmeal (96%), rapeseed oil, salt.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nairn's Chocolate Chip Oat Biscuit Breaks 160g, folic acid free

Iceland

Nairn's Chocolate Chip Oat Biscuit Breaks 160g

Oat biscuit breaks.

Ingredients: Gluten free wholegrain oats (56%), dark chocolate chips, palm fruit oil, brown sugar. No wheat flour.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Schär Gluten-Free Bourbon Biscuits 125g, folic acid free

Iceland

Schär Gluten-Free Bourbon Biscuits 125g

Five portion packs.

Ingredients: Maize flour, palm fat, maize starch, sugar, glucose syrup, soya flour, cocoa. No wheat flour.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Schär Gluten-Free Rich Tea Biscuits 125g, folic acid free

Iceland

Schär Gluten-Free Rich Tea Biscuits 125g

Gluten and wheat free.

Ingredients: Maize starch, maize flour, sugar, palm fat, tapioca starch, eggs, butter. No wheat flour.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Gluten Free Hobnobs 150g, folic acid free

Iceland

McVitie's Gluten Free Hobnobs 150g

Oat biscuits.

Ingredients: Gluten free rolled oats (42%), sugar, gluten free wholegrain oat flour (17%), palm oil, golden syrup.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Gullón Zero Digestive Original Biscuits 400g, folic acid free

Iceland

Gullón Zero Digestive Original Biscuits 400g

£1.25£3.12/kg

Try our other delicious Zero biscuits... Sugar free Zero Dark Choc Digestives, Sugar free Zero Choc Chip Cookies. Biscuits.

Ingredients: Whole Wheat Flour 65%, Sweeteners (Isomalt and Maltitol), Vegetable Oil (High Oleic Sunflower Oil) 16%, Oligofructose, Raising Agents (Sodium Hydrogen Carbonate, Ammonium Hydrogen Carbonate), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Gullón Zero Dark Choc Digestive Biscuits 270g, folic acid free

Iceland

Gullón Zero Dark Choc Digestive Biscuits 270g

Deliciously sugar free Biscuits. Everyone loves them. Especially us! But we also care about your health too.

Ingredients: Whole Wheat Flour 50%, Sugar Free Dark Chocolate 24% [Cocoa Mass, Sweetener (Maltitol), Cocoa Butter, Anhydrous Milk Fat, Emulsifier (Sunflower Lecithin)], Sweetener (Maltitol), Vegetable Oil (High Oleic Sunflower Oil) 12%, Oligofructose, Raising Agents (Sodium Hydrogen Carbonate, Ammonium Hydrogen Carbonate), Salt, Flavour.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Gluten Free Milk Chocolate Hobnobs - The Oaty One Biscuits 150g, folic acid free

Iceland

McVitie's Gluten Free Milk Chocolate Hobnobs - The Oaty One Biscuits 150g

McVitie's biscuits are True Originals..

Ingredients: Gluten Free Rolled Oats (31%), Milk Chocolate (25%) [Sugar, Cocoa Butter, Dried Whole Milk, Cocoa Mass, Emulsifier (Soya Lecithin), Natural Flavouring], Sugar, Gluten Free Wholegrain Oat Flour (13%), Vegetable Oil (Palm), Golden Syrup (Partially Inverted Sugar Syrup), Raising Agent (Sodium Bicarbonate), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Schär Melto 30g, folic acid free

Iceland

Schär Melto 30g

Gluten and Wheat Free. Specifically formulated for people intolerant to gluten. Schär.

Ingredients: Hazelnut Cream 57% [Sugar, Vegetable Oils (Palm, Sunflower Seed), Hazelnuts 20%, Lactose (Milk), Whey Powder (Milk), Whole Milk Powder, Natural Vanilla Flavour, Emulsifier: Sunflower Lecithin], Milk Chocolate 23% (Sugar, Cocoa Butter*, Whole Milk Powder, Cocoa Mass *, Emulsifier: Soya Lecithin; Natural Vanilla Flavour), Gluten Free Wafer (Rice Flour, Potato Starch, Milk Protein, Maize Starch, Palm Oil, Emulsifier: Sunflower Lecithin; Raising Agents: Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), ...

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Maryland Cookies Choc Chip Chocolate Cookie Bars 8 x 19 (152g), folic acid free

Iceland

Maryland Cookies Choc Chip Chocolate Cookie Bars 8 x 19 (152g)

Because we care... We don't add any artificial colours, flavours, sweeteners or preservatives, no hydrogenated fats and no GM ingredients.. Chocolate coated cookie bars. 96 kcal 398 kJ per bar. 8x individually wrapped.

Ingredients: Milk Chocolate (33%) (Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Dried Skimmed Milk, Vegetable Fats (Palm, Sal, Shea), Dried Whey (Milk), Milk Fat, Emulsifier (Soya Lecithin)), Oats (25%), Palm Oil, Sugar, Wholemeal Wheat Flour (8%), Chocolate Chips (5%) (Sugar, Cocoa Mass, Vegetable Fats (Palm, Shea, Sal), Emulsifiers (Soya Lecithin, E442, E476), Cocoa Butter, Flavourings), Crisped Rice (Rice Flour, Sugar, Barley Malt Flour, Barley Malt Extract, Salt, Emulsifiers (E471, Soya Lecithin), Stabiliser (E170)), Partially Inverted Sugar Syrup, Desiccated Coconut, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Salt, Whey or Whey Derivatives (Milk), Flavourings

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

SCI-MX Oat & Raisin Protein Cookie 75g, folic acid free

Iceland

SCI-MX Oat & Raisin Protein Cookie 75g

20g protein. 26g carbs. 216 calories. 2.9g sugar. Pre / post workout snack. Suitable for vegetarians. SCI-MX

Ingredients: Milk Protein, Vegetable Glycerine, Maltitol, Oats (12%) (Jumbo Oats, Toasted Oats [Oats, Honey, Palm Oil]), Olive Oil, Hydrolysed Wheat Protein, Soy Protein, Raisins (6%), Raising Agents (Cream of Tartar, Sodium Bicarbonate), Gum Acacia, Flavouring, Mixed Spice

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Maryland Cookies Choc Chip Oaty Cookie Bars 6 x 19g (114g), folic acid free

Iceland

Maryland Cookies Choc Chip Oaty Cookie Bars 6 x 19g (114g)

94 kcal 388 kJ per bar. High in fibre. Made with wholegrain oats. 6x individually wrapped. We don't add any artificial colours, flavours, sweeteners or preservatives, no hydrogenated fats and no GM ingredients.

Ingredients: Oats (34%), Chocolate Chips (15%) (Sugar, Cocoa Mass, Vegetable Fats (Palm, Shea, Sal), Emulsifiers (Soya Lecithin, E442, E476), Cocoa Butter, Flavourings), Palm Oil, Sugar, Wholemeal Wheat Flour (12%), Crisped Rice (Rice Flour, Sugar, Barley Malt Flour, Barley Malt Extract, Salt, Emulsifiers (E471, Soya Lecithin), Stabilisers (E170)), Partially Inverted Sugar Syrup, Desiccated Coconut, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Salt, Whey or Whey Derivatives (Milk), Flavourings

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Myprotein Double Chocolate & Caramel Flavour Gooey Filled Cookie 75g, folic acid free

Iceland

Myprotein Double Chocolate & Caramel Flavour Gooey Filled Cookie 75g

£1.50£20.00/kg

Vegetarians Society Approved. Low Sugar. 20g Protein. Suitable for vegetarians. Myprotein

Ingredients: Milk Proteins, Sweetener (Maltitol), Humectant (Glycerol), Olive Oil, Emulsifiers (Acacia Gum, Soya Lecithin), Coconut Oil, Soya Protein, Oat Flour, Cocoa Powder, Flavouring, Raising Agents (Potassium Tartrates, Sodium Carbonates), Skimmed Milk Powder, Salt, Cocoa Mass, Fat Reduced Cocoa Powder, Dark Chocolate Chips: Cocoa solids 48% minimum

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Hobnobs Chocolate Brownie Flavour 262g, folic acid free

Iceland

McVitie's Hobnobs Chocolate Brownie Flavour 262g

Baked with 100% Wholegrain Oats. No Artificial Colours or Flavours. No Hydrogenated Vegetable Oil. Suitable for Vegetarians.

Ingredients: Rolled Oats (30%), Milk Chocolate (25%) [Sugar, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Dried Skimmed Milk, Dried Whey (Milk), Butter Oil (Milk), Vegetable Fats (Palm, Shea), Emulsifiers (Soya Lecithin, E476), Natural Flavouring], Wholemeal Wheat Flour (16%), Sugar, Vegetable Oil (Palm), Glucose-Fructose Syrup, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Salt, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Hobnobs Biscuits 300g, folic acid free

Iceland

McVitie's Hobnobs Biscuits 300g

McVitie's Hobnobs are golden-baked to perfection, to create the moreishly crunchy, oaty biscuit. Sit down with a cuppa and enjoy a Hobnob McVitie's biscuits are Too Good Not to Share. . The Oaty One.

Ingredients: Rolled Oats (40%), Wholemeal Wheat Flour (24%), Vegetable Oil (Palm), Sugar, Partially Inverted Sugar Syrup, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's White Hobnobs - 232g, folic acid free

Iceland

McVitie's White Hobnobs - 232g

£1.85£7.97/kg

McVitie's biscuits are True Originals. . A new flavour addition to the McVitie’s Hobnobs range. This biscuit combines the much-loved oaty biscuit base with a smooth and indulgent white chocolate flavour coating.

Ingredients: White Chocolate Flavour Coating (26%) [Sugar, Vegetable Oils (Palm (Certified Sustainable), Shea, Sal), Dried Skimmed Milk, Dried Whole Milk, Emulsifier (Soya Lecithin), Natural Vanilla Flavouring], Wholegrain Rolled Oats (28%), Wholemeal Wheat Flour (15%), Sugar, Palm Oil (Certified Sustainable), Glucose-Fructose Syrup, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Milk Chocolate Hobnobs Biscuits - The Oaty One 262g, folic acid free

Iceland

McVitie's Milk Chocolate Hobnobs Biscuits - The Oaty One 262g

£1.50£5.73/kg

McVitie's biscuits are True Originals.. McVitie's Milk Chocolate Hobnobs are golden-baked to perfection, to create the moreishly crunchy, oaty biscuit, finished with a layer of McVitie's signature silky-smooth, milk choc

Ingredients: Rolled Oats (30%), Milk Chocolate (25%) [Sugar, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Dried Skimmed Milk, Dried Whey (Milk), Butter Oil (Milk), Vegetable Fats (Palm, Shea), Emulsifiers (Soya Lecithin, E476), Natural Flavouring], Wholemeal Wheat Flour (16%), Sugar, Vegetable Oil (Palm), Glucose-Fructose Syrup, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Gullón Vital Grain Thins Rice Cakes Dark Chocolate & Coconut 4 x 29.4g (117.6g), folic acid free

Iceland

Gullón Vital Grain Thins Rice Cakes Dark Chocolate & Coconut 4 x 29.4g (117.6g)

Vegetarian Friendly. No Preservatives. No Colours. Gluten Free. Gullón

Ingredients: Rice 48%, Dark Chocolate 45% (Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Anhydrous Milk Fat, Emulsifier (Soya Lecithin), Natural Vanilla Flavour), Shredded Coconut 6%, Salt, Emulsifier (Soya Lecithin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Gullón Vital Grain Thins Dark Chocolate & Orange Rice Cakes 4 x 30g (120g), folic acid free

Iceland

Gullón Vital Grain Thins Dark Chocolate & Orange Rice Cakes 4 x 30g (120g)

Vegetarian Friendly. No Colours. No Preservatives. Specifically formulated for people intolerant to gluten. Gluten Free. Gullón

Ingredients: Rice*, Dark Chocolate* (Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Anhydrous Milk Fat, Emulsifier (Soya Lecithin), Natural Vanilla Flavouring), Orange Flakes* (Sucrose, Dehydrated Orange Pulp, Corn Starch), Salt, Emulsifier (Soya Lecithin), *53g of Rice, 35g of Dark Chocolate and 17g of Orange Flakes have been used for the production of 100g of Cakes

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Hazella Cookies & Cream Spread 350g, folic acid free

Iceland

Hazella Cookies & Cream Spread 350g

Suitable for vegetarians. No artificial colours or preservatives. Hazella

Ingredients: Sugar, Palm Oil, Rapeseed Oil, Maltodextrin, Skimmed Milk Powder, Cream Powder (Milk) (6.5%), Cocoa Biscuit Pieces (6%) (Cornflour, Potato Starch, Palm Oil, Sugar, Fat-Reduced Cocoa Powder, Dextrose, Tapioca Starch, Salt, Flavourings, Raising Agents, (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Emulsifier (Soya Lecithins)), Concentrated Butter (Milk), Emulsifier (Lecithins), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Milk Chocolate Hobnobs Biscuits - The Oaty One Twin Pack 2 x 262g, 524g, folic acid free

Iceland

McVitie's Milk Chocolate Hobnobs Biscuits - The Oaty One Twin Pack 2 x 262g, 524g

£3£5.73/kg

McVitie's biscuits are True Originals.. McVitie's Milk Chocolate Hobnobs are golden-baked to perfection, to create the moreishly crunchy, oaty biscuit, finished with a layer of McVitie's signature silky-smooth, milk choc

Ingredients: Rolled Oats (30%), Milk Chocolate (25%) [Sugar, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Dried Skimmed Milk, Dried Whey (Milk), Butter Oil (Milk), Vegetable Fats (Palm, Shea), Emulsifiers (Soya Lecithin, E476), Natural Flavouring], Wholemeal Wheat Flour (16%), Sugar, Vegetable Oil (Palm), Glucose-Fructose Syrup, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Sharwood's East Asian Sides Thai Crackers Ready to Eat 60g, folic acid free

Iceland

Sharwood's East Asian Sides Thai Crackers Ready to Eat 60g

£2£33.33/kg

No Added MSG. No Artificial Colours or Preservatives. Sharwood's

Ingredients: Tapioca Flour, Sunflower Oil, Sugar, Palm Sugar, Iodised Sea Salt (Salt, Potassium Iodate), Chilli, Onion, Red Pepper (1.5%), Garlic, Ground Spices, Leek, Turmeric

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Hobnobs Chocolate Cream Biscuits 160g, folic acid free

Iceland

McVitie's Hobnobs Chocolate Cream Biscuits 160g

£1£6.25/kg

McVitie's biscuits are Too Good Not to Share.. McVitie's Hobnobs Oaty Creams are two golden oaty biscuits sandwiched together with a deliciously creamy chocolate filling.

Ingredients: Rolled Oats (28%), Vegetable Oil (Palm), Sugar, Wholemeal Wheat Flour (17%), Maltodextrin, Fat Reduced Cocoa Powder, Partially Inverted Sugar Syrup, Lactose (Milk), Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Dried Skimmed Milk, Salt, Wheat Starch, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Original Hobnobs Biscuits - The Oaty One 255g, folic acid free

Iceland

McVitie's Original Hobnobs Biscuits - The Oaty One 255g

£1.60£6.27/kg

McVitie's biscuits are True Originals.. McVitie's Hobnobs are golden-baked to perfection, to create the moreishly crunchy, oaty biscuit. Sit down with a cuppa and enjoy a Hobnob..

Ingredients: Rolled Oats (40%), Wholemeal Wheat Flour (24%), Vegetable Oil (Palm), Sugar, Partially Inverted Sugar Syrup, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Hobnobs Vanilla Creams Biscuits 160g, folic acid free

Iceland

McVitie's Hobnobs Vanilla Creams Biscuits 160g

McVitie's biscuits are Too Good Not to Share.. McVitie's Hobnobs Oaty Creams are two golden oaty biscuits sandwiched together with a deliciously creamy vanilla filling.

Ingredients: Rolled Oats (28%), Vegetable Oil (Palm), Sugar, Wholemeal Wheat Flour (17%), Maltodextrin, Lactose (Milk), Dextrose, Partially Inverted Sugar Syrup, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Dried Skimmed Milk, Salt, Wheat Starch, Natural Vanilla Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lynx Sunset Fresh Body Spray & Socks Cracker Gift Set 1 piece, folic acid free

Iceland

Lynx Sunset Fresh Body Spray & Socks Cracker Gift Set 1 piece

So, it's gift-giving time again. The age-old question, ‘What will I get him?' Relax. The answer's simple.

Ingredients: LYNX SUNSET FRESH BODYSPRAY 150ML INGREDIENTS: Alcohol Denat., Butane, Isobutane, Propane, Parfum, Zinc Neodecanoate, Isopropyl Myristate, Amyl Salicylate, Benzyl Alcohol, Citral, Citrus Aurantium Peel Oil, Citrus Limon Peel Oil, Coumarin, Eugenol, Geraniol, Limonene, Linalool, Pinene, Terpinolene, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Vanillin

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Ryvita Crispbread Dark Rye Crackers 400g (2 x 200g), folic acid free

Iceland

Ryvita Crispbread Dark Rye Crackers 400g (2 x 200g)

High in fibre for a healthy gut† †Rye fibre contributes to normal bowel function when consumed as part of a balanced diet and healthy lifestyle. Ryvita crispbread is high in rye fibre. Crunch time.

Ingredients: Wholegrain Rye Flour, Rye Flour, Salt, Made with 92g of Wholegrain Rye flour per 100g of product

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Milk Chocolate Hobnobs Biscuits - The Oaty One 431g, folic acid free

Iceland

McVitie's Milk Chocolate Hobnobs Biscuits - The Oaty One 431g

McVitie's biscuits are True Originals.. McVitie's Milk Chocolate Hobnobs are golden-baked to perfection, to create the moreishly crunchy, oaty biscuit, finished with a layer of McVitie's signature silky-smooth, milk choc

Ingredients: Rolled Oats (30%), Milk Chocolate (25%) [Sugar, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Dried Skimmed Milk, Dried Whey (Milk), Butter Oil (Milk), Vegetable Fats (Palm, Shea), Emulsifiers (Soya Lecithin, E476), Natural Flavouring], Wholemeal Wheat Flour (16%), Sugar, Vegetable Oil (Palm), Glucose-Fructose Syrup, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Schär Gluten-Free Cream Crackers 6 x 44g (260g), folic acid free

Iceland

Schär Gluten-Free Cream Crackers 6 x 44g (260g)

Delicious Topped with Chunks of Stilton and Grapes. 6 Portion Packs. Source of Fibre. Lactose, Wheat and Gluten Free. Suitable for Vegans. Schär

Ingredients: Maize Starch, Vegetable Margarine [Vegetable Fats and Oils (Palm, Palm Kernel, Rapeseed in varying proportions), Water, Salt, Emulsifier: Mono- and Diglycerides of Fatty Acids; Flavour], Maize Flour, Maltodextrine, Modified Tapioca Starch, Glucose Syrup, Soya Protein, Thickeners: Guar Gum, Hydroxypropyl Methylcellulose, Modified Maize Starch, Emulsifier: Mono- and Diacetyl Tartaric Acid Esters of Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Salt, Raising Agents: Ammonium Hydrogen Carbonate, Sodium Hydrogen Carbonate, Acidity Regulator: Citric Acid, Natural Flavour

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Snack Organisation Sweet Chilli Rice Crackers 100g, folic acid free

Iceland

The Snack Organisation Sweet Chilli Rice Crackers 100g

£1£10.00/kg

Rice crackers are a healthy and delicious low fat snack, great with dips or as a snack.. Baked Not Fried. Suitable for vegetarians. 93% Fat Free. 106 calories per 1/4 pack serving. Gluten free. The Snack Organisation

Ingredients: Acidity Regulators: Calcium Lactate, Sodium Acetates, Citric Acid, Malic Acid, Soy Sauce Powder (Soy, Rice, Salt), Flavour Enhancers: Disodium Guanylate, Disodium Inosinate, Colouring: Paprika Extract, Rice Bran Oil (Contains Antioxidant: Soy Tocopherols), Onion Powder, Antioxidant: Soy Tocopherol, Yeast Extract, Rice (84.5%), Milk Powder, Maltodextrin, Tomato Powder, Hydrolysed Soy Protein, Paprika Powder (0.1%), Anticaking: Silicon Dioxide, Capsicum Extract, Sugar (4.3%), Salt, Chilli Powder (0.1%), Vinegar Flavour, Garlic Powder

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Snack Organisation Lightly Salted Rice Crackers 100g, folic acid free

Iceland

The Snack Organisation Lightly Salted Rice Crackers 100g

£1£10.00/kg

Rice crackers are a healthy and delicious low fat snack, great with dips or as a snack.. 103 calories per 1/4 pack serving. Gluten Free. 96% Fat Free. Baked Not Fried. Suitable for vegetarians. The Snack Organisation

Ingredients: Soy Sauce Flavour, Antioxidant: Soy Tocopherol, Salt (1.5%), Soy Sauce Powder (Soy, Rice, Salt), Sugar, Rice Bran Oil (contains Antioxidant: Soy Tocopherols), Flavour Enhancers: Disodium Guanylate, Disodium Inosinate, Rice (91%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Snack Organisation Sour Cream & Chive Rice Crackers 100g, folic acid free

Iceland

The Snack Organisation Sour Cream & Chive Rice Crackers 100g

£1£10.00/kg

Suitable for vegetarians. 104 Calories per 1/4 pack serving. Baked Not Fried. Gluten free. The Snack Organisation

Ingredients: Rice (83.7%), Rice Bran Oil Antioxidant (Tocopherol-Rich Extract), Sugar, Sour Cream Seasoning (1.8%) (Whey Powder (Milk), Milk Powder, Tapioca Dextrose, Tapioca Maltodextrin, Natural Flavour (Mustard), Acidity Regulator: Calcium Lactate, Corn Maltodextrin, Anti-Caking: Silicon Dioxide, Sour Cream (Cultured Cream, Non-Fat Milk)), Whey Powder (Milk), Salt, Onion Powder, Sour Cream Flavour (Maltodextrin, Dextrose, Acidity Regulators (Calcium Lactate, Lactic Acid), Thickener (Acacia Gum), Flavour, Cream (Milk), Antioxidant (Tocopherols), Yeast Extract, Sour Cream Flavour (Maize Maltodextrin, Vinegar, Dextrin, Flavourings), Chives (0.18%), White Pepper, Flavour Enhancers (Disodium Guanylate, Disodium Inosinate), Garlic, Chive Flavour (0.13%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Jacob's 18 Sea Salt Rice Cakes 90g, folic acid free

Iceland

Jacob's 18 Sea Salt Rice Cakes 90g

Why not try our sea salt rice cakes with: Moreish hummus or tuna & spicy salsa Have you tried? Natural Multigrain seeds Milk chocolate. Source of fibre. 19 calories per rice cake. Suitable for Vegetarians.

Ingredients: Wholegrain Rice (99.2%), Sea Salt (0.8%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Snack Organisation Lemongrass & Chilli Rice Crackers 100g, folic acid free

Iceland

The Snack Organisation Lemongrass & Chilli Rice Crackers 100g

Suitable for vegetarians. Gluten free. 105 Calories per 1/4 pack serving. Baked Not Fried. The Snack Organisation

Ingredients: Rice (85.7%), Rice Bran Oil (Antioxidant (Tocopherol-Rich Extract), Sugar, Maltodextrin, Whey Powder (Milk), Salt, Antioxidant (Tocopherols), Soy Sauce Powder (Salt, Soy, Rice, Maltodextrin), Acidity Regulator (Citric Acid), Yeast Extract, Onion Powder, Garlic Powder, Galangal Powder, Coriander Powder, Kaffir Lime Leaf Powder, Lime Oil, Colour (Paprika Extract), Lemongrass Flavour (0.02%) (Natural Flavouring, Vegetable Oil, Antioxidant (Tochopherol)), Chilli Extract (0.01%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Snack Organisation Teriyaki Rice Crackers 100g, folic acid free

Iceland

The Snack Organisation Teriyaki Rice Crackers 100g

Rice crackers are a healthy and delicious low fat snack, great with dips or as a snack.. Baked Not Fried. 106 calories per 1/4 pack serving. 95% Fat Free. Suitable for Vegetarians. Gluten Free. The Snack Organisation

Ingredients: Rice (91%), Sugar, Rice Bran Oil (contains Antioxidant: Soy Tocopherols), Salt, Teriyaki Flavour (1.15%), Soy Sauce Powder (Soy, Rice, Salt), Garlic Powder, Pepper Powder, Flavour Enhancers: Disodium Guanylate, Disodium Inosinate;, Antioxidant: Soy Tocopherols

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Snack Organisation Barbeque Rice Crackers 100g, folic acid free

Iceland

The Snack Organisation Barbeque Rice Crackers 100g

Rice crackers are a healthy and delicious low fat snack, great with dips or as a snack.. Baked Not Fried. Suitable for vegetarians. Gluten Free. 89% Fat Free. 111 calories per 1/4 pack serving. The Snack Organisation

Ingredients: Colouring, (Paprika Extract), Icing Sugar, Dextrose, Onion, Rice Bran Oil (contains Antioxidant: Tocopherols), Flavour Enhancer (Sodium Ribonucleotides), Hydrolyzed Vegetable Protein (Soy), Whey Powder (Milk), Acidity Regulator (Citric Acid), Soy Tocopherol, Anti-caking agent (Calcium Phosphates), Salt, Paprika, Rice (76.0%), BBQ Flavouring (0.2%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kelkin Mint Flavoured Dark Chocolate Rice Cakes 100g, folic acid free

Iceland

Kelkin Mint Flavoured Dark Chocolate Rice Cakes 100g

81 calories energy 338kJ per rice cake. Not just for after dinner. Dark chocolate with natural mint flavour. Gluten & wheat free. No artificial colours, flavours or preservatives. Suitable for vegetarians. Kelkin

Ingredients: Dark Chocolate (60%) [Sugar, Cocoa Mass (37%), Cocoa Butter, Emulsifier: Soya Lecithin, Natural Mint Flavour (0.1%), Natural Vanilla Flavour], Wholegrain Rice (39.5%), Sesame Seeds, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kelkin Milk Chocolate Rice Cakes 100g, folic acid free

Iceland

Kelkin Milk Chocolate Rice Cakes 100g

Lighten up your day. 83 calories energy 346kJ per rice cake. Take a look delicious milk chocolate. Gluten & wheat free. No artificial colours, flavours or preservatives. Suitable for vegetarians. Kelkin

Ingredients: Milk Chocolate (60%) [Sugar, Cocoa Butter, Whole Milk Powder (15%), Cocoa Mass (13%), Emulsifier: Soya Lecithin, Natural Vanilla Flavour], Wholegrain Rice (39.5%), Sesame Seeds, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Snack a Jacks Sour Cream & Chive Multipack Rice Cakes 4x22g, folic acid free

Iceland

Snack a Jacks Sour Cream & Chive Multipack Rice Cakes 4x22g

- Snacks made with rice and corn - Light, crunchy and wonderfully tasty, Snack A Jacks Sour Cream and Chive Rice Cakes are delicious snacks made with your convenience in mind - Perfect for slipping into your bag for on-t

Ingredients: Rice, Maize (with germ removed), Sour Cream and Chive Flavour (Lactose (from Milk), Salt, Onion Powder, Glucose, Flavour Enhancer (Monosodium Glutamate), Milk Powder, Flavourings, Herbs, Cream Powder (from Milk), Acid (Citric Acid)), Sunflower Oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Goldie's Sour Cream Rice Crackers 70g, folic acid free

Iceland

Goldie's Sour Cream Rice Crackers 70g

£1£14.29/kg

Tasty, Creamy, Crunchy Irresistible rice crackers coated in deliciously moreish sour cream & chive flavour!. The Little Snack with a Big Bite. Irresistibly Moreish Rice Crackers, Bursting with Sour Cream Flavour!.

Ingredients: Glutinous Rice (63%), Palm Oil, Sugar, Sour Cream & Chive Seasoning (5%) (Sugar, Spices, Salt, Maltodextrin, Flavour Enhancer: E635, Yeast Extract, Acid: E330, Palm Oil), Modified Tapioca Starch, Salt, Flavour Enhancer: E621

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Snack a Jacks Salt & Vinegar Multipack Rice Cakes 4x22g, folic acid free

Iceland

Snack a Jacks Salt & Vinegar Multipack Rice Cakes 4x22g

- Zingy snacks made with rice and corn - Light, crunchy and wonderfully tasty, Snack A Jacks Salt & Vinegar Rice Cakes are delicious snacks made with your convenience in mind - Perfect for slipping into your bag for on-t

Ingredients: Rice, Maize (with germ removed), Salt and Vinegar Flavour (Flavourings, Salt, Sugar, Flavour Enhancers (Monosodium Glutamate, Disodium Guanylate), Acid (Citric Acid), Potassium Chloride), Sunflower Oil

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bliss Whip Bars Coconut 5 x 20g (100g), folic acid free

Iceland

Bliss Whip Bars Coconut 5 x 20g (100g)

£1£10.00/kg

Only 73 Calories. Vegetarian Friendly. Gluten Free. High in Fibre. Halal. Bliss.

Ingredients: Milk Chocolate Flavour Coating 24% [Sugar, Vegetable Fat (Palm, Shea), Skimmed Milk Powder, Fat Reduced Cocoa Powder, Whey Powder (Milk), Emulsifiers (Soya Lecithin, E476)], Sugar, Glucose Syrup, Bulking Agent (Polydextrose), Water, Crisped Rice 6% (Rice Flour, Sugar, Salt), Inulin, Desiccated Coconut 4%, Bamboo Fibre, Vegetable Fats (Palm, Palm Kernel), Dried Egg White, Skimmed Milk Powder, Emulsifier (Sunflower Lecithin), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bliss Whip Bars School Cake 5 x 20g (100g), folic acid free

Iceland

Bliss Whip Bars School Cake 5 x 20g (100g)

£1£10.00/kg

High in Fibre. Only 74 Calories. Vegetarian Friendly. Halal. Gluten Free. Bliss.

Ingredients: White Coating 24% [Sugar, Fully Hydrogenated Vegetable Fats (Coconut, Palm Kernel), Whey Powder (Milk), Emulsifier (Soya Lecithin), Natural Vanilla Flavouring], Sugar, Glucose Syrup, Bulking Agent (Polydextrose), Water, Oligofructose, Bamboo Fibre, Crisped Rice 2.7% (Rice Flour, Sugar, Salt), Vegetable Fats (Palm, Palm Kernel), Dried Egg White, Skimmed Milk Powder, Multi Coloured Sprinkles 0.4% [Fruit and Vegetable Extracts (Blackcurrant, Carrot, Spirulina, Turmeric, Radish, Apple), Natural Flavouring)], Flavouring (Ethylvanillin), Emulsifier (Sunflower Lecithin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Furocity by Tyson Fury Chocolate Fudge Brownie Power Protein 60g, folic acid free

Iceland

Furocity by Tyson Fury Chocolate Fudge Brownie Power Protein 60g

£2.25£37.50/kg

Furocity by Tyson Fury Chocolate Fudge Brownie Power Protein 60g.

Ingredients: Chocolate Caramel Flavour Sauce With Sweetener (18%) (Corn Fibre, Sweetener: Maltitols; Milk Proteins, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Whole Milk Powder, Emulsifier: Soya Lecithins; Flavourings, Potassium Chloride, Fat Reduced Cocoa Powder), Fat Reduced Cocoa Powder, Milk Proteins, Humectant: Glycerol, Emulsifier: Soya Lecithins, Soya Protein, Hydrolysed Beef Collagen, Cocoa Soya Crisps (Soya Protein, Fat Reduced Cocoa Powder, Tapioca Starch), Sweeteners: Maltitols, Sucralose, No Added Sugar Milk Chocolate with Sweetener (18%) (Sweetener: Maltitols; Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Cocoa Mass, Emulsifier: Soya Lecithins; Flavouring), Fully Refined Soya Bean Oil, Potassium Chloride, Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Christmas Penguin Milk Chocolate Treat 29g, folic acid free

Iceland

McVitie's Christmas Penguin Milk Chocolate Treat 29g

£0.75£25.86/kg

Individually wrapped bars make Penguin the perfect snack for any occasion - in the lunchbox, on-the-go or at home. McVitie's biscuits are Too Good Not to Share. Perfect for lunchboxes.

Ingredients: Milk Chocolate (82%) [Sugar, Cocoa Butter, Dried Whole Milk, Cocoa Mass, Emulsifier (Lecithin), Natural Flavouring], Cocoa Flavoured Filling (10%) [Vegetable Fats (Palm, Sunflower, Rapeseed), Sugar, Dried Skimmed Milk, Lactose (Milk), Fat Reduced Cocoa Powder, Emulsifier (Soya Lecithin)], Biscuit Pieces (8%) [Starch, Sugar, Rice Flour, Fat Reduced Cocoa Powder, Palm Fat, Salt, Raising Agent (Sodium Bicarbonate), Cocoa Mass, Emulsifier (Soya Lecithin)], Milk Chocolate: Cocoa Solids 25% minimum. Milk Solids 14% minimum

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Furocity by Tyson Fury Caramel Power Protein 60g, folic acid free

Iceland

Furocity by Tyson Fury Caramel Power Protein 60g

£2.25£37.50/kg

Furocity by Tyson Fury Caramel Power Protein 60g.

Ingredients: Fully Refined Soya Bean Oil, Sweeteners: Maltitols, Sucralose, Flavouring, Emulsifier: Soya Lecithins, Hydrolysed Beef Collagen, Soya Protein, Milk Proteins, No Added Sugar Milk Chocolate with Sweetener (18%) (Sweetener: Maltitols; Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Cocoa Mass, Emulsifier: Soya Lecithins; Flavouring), Potassium Chloride, Chocolate Caramel Flavour Sauce with Sweetener (18%) (Corn Fibre, Sweetener: Maltitols; Milk Proteins, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Whole Milk Powder, Emulsifier: Soya Lecithins; Flavourings, Potassium Chloride, Fat Reduced Cocoa Powder), Soya Crisps (Soya Protein, Tapioca Starch, Salt), Humectant: Glycerol

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Furocity Power Protein Blueberry Cheesecake 60g, folic acid free

Iceland

Furocity Power Protein Blueberry Cheesecake 60g

£2.25£37.50/kg

Cheesecake flavour protein bar topped with a blueberry flavour sauce and soya crisps, with sweeteners, coated with no added sugar white chocolate with sweetener.

Ingredients: Milk Proteins, Blueberry Flavoured Sauce With Sweetener (18%) (Corn fibre, Sweetener: Maltitols; Milk Proteins, Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Emulsifier: Soya Lecithins; Flavourings, Salt Replacer: Potassium Chloride; Spirulina Extract, Colour: Carmines), No Added Sugar White Chocolate With Sweetener (18%) (Sweetener: Maltitols; Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Emulsifier: Soya Lecithins; Flavouring), Sweeteners: Maltitols, Sucralose; Hydrolysed Beef Collagen, Humectant: Glycerol; Soya Crisps (Soy Protein, Modified Tapioca Starch, Salt), Soya Protein, Fully Refined Soya Bean Oil, Blueberry (2%), Salt Replacer: Potassium Chloride; Emulsifier: Soya Lecithins; Flavouring.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Furocity Power Protein Choc Orange 60g, folic acid free

Iceland

Furocity Power Protein Choc Orange 60g

£2.25£37.50/kg

Chocolate flavour protein bar topped with an orange flavour sauce and soya crisps with sweeteners, coated with no added sugar milk chocolate with sweeteners.

Ingredients: No Added Sugar Milk Chocolate With Sweetener (18%) (Sweetener: Maltitols; Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Cocoa Mass, Emulsifier: Soya Lecithins; Flavouring), Orange Flavour Sauce With Sweetener (18%) (Corn Fibre, Sweetener: Maltitols; Milk Proteins, Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Emulsifier: Soya Lecithins; Potassium Chloride, Flavourings, Acid: Citric Acid; Colours: Carotenes, Lycopene), Milk Proteins, Sweeteners: Maltitols, Sucralose; Hydrolysed Beef Collagen, Humectant: Glycerol; Soya Crisps (Soya Protein, Tapioca Starch, Salt), Soya Protein, Fully Refined Soya Bean Oil, Fat Reduced Cocoa Powder, Flavouring, Potassium Chloride, Emulsifier: Soya Lecithins.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Hobnobs Coconut Macaroon Flavour 262g, folic acid free

Iceland

McVitie's Hobnobs Coconut Macaroon Flavour 262g

No Macaroons Were Munched in the Making of This Product. No Artificial Colours or Flavours. No Hydrogenated Vegetable Oil. Suitable for Vegetarians. Baked with 100% Wholegrain Oats.

Ingredients: Rolled Oats (30%), Milk Chocolate (25%) [Sugar, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Dried Skimmed Milk, Dried Whey (Milk), Butter Oil (Milk), Vegetable Fats (Palm, Shea), Emulsifiers (Soya Lecithin, E476), Natural Flavouring], Wholemeal Wheat Flour (16%), Sugar, Vegetable Oil (Palm), Glucose-Fructose Syrup, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Salt, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Myprotein Brownie White Chocolate Chip 75g, folic acid free

Iceland

Myprotein Brownie White Chocolate Chip 75g

£2£26.67/kg

Vegetarian Society Approved. 23g Protein. Suitable for vegetarians. Myprotein.

Ingredients: Milk Protein, Humectant (Vegetable Glycerol), Oat Flour, Glutamine Peptide (Wheat), Maltodextrin, Vegetable Oil (Palm, Rapeseed), White Chocolate Chips (9%) (Sugar, Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Emulsifier (Soya Lecithin), Flavouring), Soya Protein, Whole Milk Powder, Raising Agents (Sodium Carbonates, Potassium Tartrates), Flavouring, Sweetener (Sucralose), White Chocolate Chips: Milk Solids 11% minimum

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Snowman and the Snowdog Marshmallows, folic acid free

Iceland

The Snowman and the Snowdog Marshmallows

In 1983 Rose Manufacturing opened its doors delighting customers with its wonderfully fluffy mallows and confectionery treats.

Ingredients: Mallow: Glucose-Fructose Syrup, Sugar, Water, Beef Gelatine, Flavouring, Chocolate Flavour Coating: Sugar, Vegetable Fats (Palm Kernel, Palm, Shea), Sweet Whey Powder (Milk), Fat-Reduced Cocoa Powder, Emulsifier (Sunflower Lecithin, Rapeseed Lecithin), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Schär Gluten-Free Custard Creams 5 x 25g (125g), folic acid free

Iceland

Schär Gluten-Free Custard Creams 5 x 25g (125g)

5 Portion Packs. Wheat Free. Lactose Free. Specifically formulated for people intolerant to gluten. Suitable for Vegans. Schär.

Ingredients: Biscuit: Rice Flour, Maize Starch, Maize Flour, Palm Oil, Sugar, Inverted Sugar Syrup, Glucose Syrup, Sunflower Oil, Rice Starch, Raising Agents: Ammonium Hydrogen Carbonate (E503), Sodium Hydrogen Carbonate (E500); Thickener: Xanthan Gum; Emulsifier: Sunflower Lecithin; Salt, Natural Flavouring, Filling 25%: Sugar, Palm Oil, Potato Starch, Dried Glucose Syrup, Emulsifier: Sunflower Lecithin; Natural Flavouring, Colour: Beta-Carotene (E160a)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Hobnobs Sticky Toffee Pudding Flavour 262g, folic acid free

Iceland

McVitie's Hobnobs Sticky Toffee Pudding Flavour 262g

Suitable for Vegetarians. Baked with 100% Wholegrain Oats. No Artificial Colours or Flavours. No Hydrogenated Vegetable Oil. McVitie's.

Ingredients: Rolled Oats (30%), Milk Chocolate (25%) [Sugar, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Dried Skimmed Milk, Dried Whey (Milk), Butter Oil (Milk), Vegetable Fats (Palm, Shea), Emulsifiers (Soya Lecithin, E476), Natural Flavouring], Wholemeal Wheat Flour (16%), Sugar, Vegetable Oil (Palm), Glucose-Fructose Syrup, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Salt, Natural Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

McVitie's Hobnobs The Oaty One Milk Chocolate 2 x 300g, folic acid free

Iceland

McVitie's Hobnobs The Oaty One Milk Chocolate 2 x 300g

Baked with 100% Wholegrain Oats. No Hydrogenated Vegetable Oil. No Artificial Colours or Flavours. Suitable for Vegetarians. McVitie's.

Ingredients: Rolled Oats (30%), Milk Chocolate (25%) [Sugar, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Dried Skimmed Milk, Dried Whey (Milk), Butter Oil (Milk), Vegetable Fats (Palm, Shea), Emulsifiers (Soya Lecithin, E476), Natural Flavouring], Wholemeal Wheat Flour (16%), Sugar, Vegetable Oil (Palm), Glucose-Fructose Syrup, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate), Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Lees' 14 Snowballs 200g, folic acid free

Iceland

Lees' 14 Snowballs 200g

Mallow covered in chocolate flavoured coating and decorated with the finest coconut.. 65 calories per snowball. Gluten free!. No artificial flavours. Suitable for vegetarians.

Ingredients: Mallow (58%) (Glucose Syrup (Sulphites), Sugar, Reconstituted Dried Egg White, Rice Flour, Stabiliser (Propylene Glycol Alginate)), Desiccated Coconut (Sulphites) (16%), Sugar, Vegetable Fats (Palm Kernel, Palm, Shea), Whey Powder (Milk), Fat Reduced Cocoa Powder, Emulsifiers (Soya Lecithins, Polyglycerol Polyricinoleate), Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Brompton House Premium 6 Large & Moist Coconut Macaroons x 33g (200g), folic acid free

Iceland

Brompton House Premium 6 Large & Moist Coconut Macaroons x 33g (200g)

35% coconut. Slightly caramelised bottom. Full of flavour. Suitable for Vegetarians. Brompton House.

Ingredients: Coconut (35%), Sugar, Water, Egg, Inverted Sugar, Dextrose, Preservatives (Potassium Sorbate, Sorbic Acid), Thickener (Carboxy Methyl Cellulose), Colours (Paprika Extract, Carotenes)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kelkin Yogurt Flavoured Snack Packs Mini Rice Cakes 6 x 14g (84g), folic acid free

Iceland

Kelkin Yogurt Flavoured Snack Packs Mini Rice Cakes 6 x 14g (84g)

They're great all-rounders. 71 calories energy 296kJ per portion pack. Great for lunchboxes. Gluten & wheat free. Wholegrain rice. No artificial colours, flavours or preservatives.

Ingredients: Compound Coating with Yogurt Flavour (60%) [Sugar, Cocoa Butter, Skimmed Milk Yogurt Powder (9%), Full Cream Milk Powder, Emulsifier: Soya Lecithin], Wholegrain Rice (40%)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

The Snowman and the Snowdog 10 Coconut Logs, folic acid free

Iceland

The Snowman and the Snowdog 10 Coconut Logs

Marshmallow Enrobed in Coconut and White Chocolate Flavour Coating. Gluten Free. No Artificial Colours or Flavours. The Snowman and the Snowdog.

Ingredients: Mallow (Glucose-Fructose Syrup, Sugar, Water, Beef Gelatine, Natural Flavouring), White Chocolate Flavour Coating (Sugar, Vegetable Fats (Non-Hydrogenated Palm Kernel, Palm, Shea), Skimmed Milk Powder (9%), Emulsifier (Sunflower Lecithin), Natural Flavouring), Coconut (17%), Preservative: Sulphur Dioxide

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Kelkin Yogurt Flavoured Rice Cakes 100g, folic acid free

Iceland

Kelkin Yogurt Flavoured Rice Cakes 100g

Float away. 84 calories energy 353kJ per rice cake. Take a look delicious and light. Gluten & wheat free. No artificial colours, flavours or preservatives. Suitable for vegetarians.

Ingredients: Compound Coating with Yogurt Flavour (60%) [Sugar, Cocoa Butter, Skimmed Yogurt Powder (9%), Full Cream Milk Powder, Emulsifier: Soya Lecithin], Wholegrain Rice (39.5%), Sesame Seeds, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Squishmallows Original Mallow Bars 5 x 19g (95g), folic acid free

Iceland

Squishmallows Original Mallow Bars 5 x 19g (95g)

Less Sugar* *Compared to leading brands. Halal. Suitable for vegetarians. These crispy snack bars are bursting with yumminess!. Vegetarian friendly. High in fibre.

Ingredients: Crisped Rice 35% (Rice Semolina, Sugar, Salt, Natural Flavouring), Inulin, Glucose Syrup, Water, Bulking Agent (Polydextrose), Vegetarian Marshmallow 6.7% (Skimmed Milk Powder, Humectant (Glycerol), Milk Protein Concentrate, Maltodextrin, Gelling Agent (Carrageenan), Emulsifier (Sunflower Lecithin), Flavouring), Sugar, Vegetable Fats (Palm, Palm Kernel)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bliss Whip Bars Orange 5 x 20g (100g), folic acid free

Iceland

Bliss Whip Bars Orange 5 x 20g (100g)

Vegetarian Friendly. Only 70 Calories. Halal. Gluten Free. High in Fibre. Bliss.

Ingredients: Milk Chocolate Flavour Coating 24% [Sugar, Vegetable Fat (Palm, Shea), Skimmed Milk Powder, Fat Reduced Cocoa Powder, Whey Powder (Milk), Emulsifiers (Soya Lecithin, E476)], Sugar, Glucose Syrup, Bulking Agent (Polydextrose), Water, Inulin, Bamboo Fibre, Vegetable Fats (Palm, Palm Kernel), Candied Orange Peel 2% [Orange Peel, Sugar, Acidity Regulator (Citric Acid), Natural Flavourings, Preservative (Potassium Sorbate)], Egg White Powder, Skimmed Milk Powder, Salt, Natural Flavouring, Caramelised Sugar Syrup, Emulsifier (Sunflower Lecithin)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Bliss Crispy Mallow Chocolate Delight Bars 5 x 19g (95g), folic acid free

Iceland

Bliss Crispy Mallow Chocolate Delight Bars 5 x 19g (95g)

30% Less Sugar* *Compared to leading brands. Less than 70 Calories. High in Fibre. Gluten Free. Vegetarian Friendly. Halal. Bliss.

Ingredients: Sugar, Water, Glucose Syrup, Bulking Agent (Polydextrose), Inulin, Vegetarian Marshmallow 6.0% (Humectant (Glycerol), Milk Protein Concentrate, Skimmed Milk Powder, Maltodextrin, Colour: E150d; Gelling Agent (Carrageenan), Emulsifier (Sunflower Lecithin), Flavourings), Vegetable Fats (Palm, Palm Kernel), Crisped Rice 36% (Rice Semolina, Sugar, Salt, Natural Flavouring), Milk Chocolate 4% (Sugar, Cocoa Butter, Whole Milk Powder, Cocoa Mass, Skimmed Milk Powder, Emulsifiers (Soya Lecithin, E476)), Milk Chocolate contains: Cocoa Solids minimum 25.8%, Milk Solids minimum 14%

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Reese's Big Cup Caramel King Size 79g, folic acid free

Iceland

Reese's Big Cup Caramel King Size 79g

We're not like the other guys and that suits us just fine. One look is all it takes to know we're not just another chocolate choice.

Ingredients: Milk Chocolate (Sugar, Cocoa Butter, Chocolate, Skim Milk, Milk Fat, Lactose, Lecithin (Soy), PGPR), Peanuts, High Fructose Corn Syrup, Sugar, Dextrose, Skim Milk, Contains 2% or Less of: Sorbitol, Dairy Butter (Milk), Hydrogenated Coconut Oil, Glycerin, Salt, Natural Flavor, Mono and Diglycerides, Molasses, Baking Soda, Lecithin (Soy), TBHQ & Citric Acid (to Maintain Freshness), Disodium Phosphate

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Cofresh Bombay Mix 400g, folic acid free

Iceland

Cofresh Bombay Mix 400g

Proud to be no.1 Indian snack brand. Suitable for vegetarians. Cofresh.

Ingredients: Savoury Noodles (66%) (Gram Flour, Rapeseed Oil, Maize Flour, Potato Starch, Salt, Chilli Powder), Split Peas 13% (Peas, Rapeseed Oil), Spicy Peanuts 7% (Peanuts, Rapeseed Oil, Chilli Powder, Salt), Puffed Rice (3%) (Rice, Rapeseed Oil, Turmeric, Salt), Green Lentils 3% (Green Lentils, Rapeseed Oil), Seasoning 3% (Rice Flour, Salt, Sugar, Spices (Paprika, Coriander, Cumin, Fenugreek, Turmeric), Chilli Blend (Chilli, Cumin, Garlic Powder, Salt, Oregano), Onion Powder, Acidity Regulator (Citric Acid, Sodium Diacetate), Garlic Powder, Tomato Powder, Turmeric Extract (Natural Turmeric Flavouring, Colour (Curcumin)), Natural Chilli Flavouring, Rosemary Extract, Colour (Paprika Extract))

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Schär Gluten-Free Milk Chocolate Nobbles 3 x 50g (150g), folic acid free

Iceland

Schär Gluten-Free Milk Chocolate Nobbles 3 x 50g (150g)

3 Portion Packs. Wheat and Gluten Free. Schär.

Ingredients: Milk Chocolate 32% (Cocoa 35%* - Sugar, Cocoa Butter*, Whole Milk Powder 17%, Cocoa Mass 10%* Skimmed Milk Powder 3.8%, Emulsifier: Soya Lecithin; Natural Flavour), Maize Starch, Palm Fat, Coconut Flakes 10%, Sugar, Soya Flour, Sugar Cane Syrup, Maltodextrin, Sugar Beet Fibre, Black Treacle: Beet Sugar Syrup, Raising Agents: Ammonium Hydrogen Carbonate, Sodium Hydrogen Carbonate, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Rose Snowflakes, folic acid free

Iceland

Rose Snowflakes

Rose.

Ingredients: Glucose Fructose Syrup, Sugar, Coconut, Water, Vegetable Oil (Palm Kernel, Non-Hydrogenated), Whey Powder (from Milk), Gelatine, Fat Reduced Cocoa Powder, Emulsifier (Soya Lecithin), Natural Flavouring, Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

ASDA Oatcakes 250g, folic acid free

Asda

ASDA Oatcakes 250g

£1.22£4.88/kg

Perfect for Delicious Toppings. Oaty and delicious, perfect for spreading with tangy blue cheese. No Artificial Colours, Flavours or Hydrogenated Fat. Suitable for vegetarians

Ingredients: Oatmeal (97%), Rapeseed Oil, Sea Salt, Antioxidant (Tocopherol-Rich Extract)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nairn's Fine Milled Oatcakes 218g, folic acid free

Asda

Nairn's Fine Milled Oatcakes 218g

£1.00£4.59/kg

Great taste 2023. Plant Based. 4 Pouches of 7 Oatcakes. High Fibre. Wholegrain Oats. No Hydrogenated Fat. Wheat Free Recipe. No Artificial Colours, Flavours or Preservatives. No GM Ingredients. Suitable for Vegans. Baked in Scotland

Ingredients: Wholegrain Oats (88%), Sustainable Palm Fruit Oil, Sea Salt, Raising Agent: Sodium Carbonates

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nairn's Rough Oatcakes 291g, folic acid free

Asda

Nairn's Rough Oatcakes 291g

£1.43£4.91/kg

Plant Based. High Fibre. Wholegrain Oats. Wheat Free Recipe. No Hydrogenated Fat. No Artificial Colours, Flavours or Preservatives. No GM Ingredients. Suitable for Vegans. Baked in Scotland

Ingredients: Wholegrain Oats (90%), Sustainable Palm Fruit Oil, Sea Salt, Raising Agent: Sodium Bicarbonate

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nairn's Cheese Oatcakes 200g, folic acid free

Asda

Nairn's Cheese Oatcakes 200g

£1.58£7.90/kg

Baking with Oats Since 1896. Wholegrain Oats. Wheat Free Recipe. High Fibre. No Added Sugar - Contains naturally occurring sugars. No Hydrogenated Fat. No GM Ingredients. No Artificial Colours, Flavours or Preservatives. Suitable for Vegetarians

Ingredients: Wholegrain Oats (71%), Cheese (15%) (Milk), Sustainable Palm Fruit Oil, Sea Salt, Raising Agent: Sodium Bicarbonate

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nairn's Fruit & Seed Oatcakes 225g, folic acid free

Asda

Nairn's Fruit & Seed Oatcakes 225g

£1.58£7.90/kg

6 Pouches of 3 Oatcakes. Great on the Go. Plant Based. Wholegrain Oats. No Hydrogenated Fat. Flaxseeds for Flavour and Protein. Great taste 2018. Wheat Free Recipe. High Fibre. No Artificial Colours, Flavours or Preservatives. No GM Ingredients. Suitable for Vegans

Ingredients: Wholegrain Oats (68%), Currants (12%) (Currants, Sunflower Oil), Brown Sugar, Sustainable Palm Fruit Oil, Brown Flaxseeds (6%), Raising Agent: Sodium Bicarbonate, Sea Salt

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nairn's Gluten Free Original Oatcakes 213g, folic acid free

Asda

Nairn's Gluten Free Original Oatcakes 213g

£1.81£8.50/kg

Gluten free. Plant Based. High Fibre. Wholegrain Oats. 4 Pouches of 6 Oatcakes. No GM Ingredients. No Hydrogenated Fat. No Added Sugar - Contains naturally occurring sugars. No Artificial Colours, Flavours or Preservatives. Certified by Coeliac UK. Suitable for coeliacs. Suitable for Vegans

Ingredients: Gluten Free Wholegrain Oats (90%), Sustainable Palm Fruit Oil, Sea Salt, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Nairn's Cheese Oatcakes 180g, folic acid free

Asda

Nairn's Cheese Oatcakes 180g

£1.81£10.06/kg

4 Pouches of 5 Oatcakes. High Fibre. Source of Protein. Wholegrain Oats. No Hydrogenated Fat. Real Cheese for Flavour and Protein. Certified by Coeliac UK. No Added Sugar - Contains naturally occurring sugars. Gluten free. No GM Ingredients. No Artificial Colours, Flavours or Preservatives. Suitable for Vegetarians and coeliacs

Ingredients: Gluten Free Wholegrain Oats (72%), Cheese (15%) (Milk), Sustainable Palm Fruit Oil, Sea Salt, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Ammonium Bicarbonate)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.