FREE from Folic Acid

Supermarkets
Heinz Cream of Tomato Soup 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Cream of Tomato Soup 400g

£1.70£4.25/kg

Tomato soup.

Ingredients: Tomatoes (89%), water, modified cornflour, sugar, rapeseed oil, skimmed milk, salt, cream, citric acid.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Minestrone Soup 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Minestrone Soup 400g

£1.70£4.25/kg

Minestrone.

Ingredients: Water, tomatoes, carrots, pasta noodles made with durum wheat semolina, vegetables, cornflour.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Potato and Leek Soup 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Potato and Leek Soup 400g

£1.70£4.25/kg

Potato and leek soup.

Ingredients: Water, potatoes, leeks, onions, cream, cornflour, salt, black pepper.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Beef Broth 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Beef Broth 400g

£1.70£4.25/kg

Beef broth.

Ingredients: Water, pearl barley, potatoes, carrots, beef, tomato puree, haricot beans, cornflour. No wheat flour.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Chicken Noodle Soup 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Chicken Noodle Soup 400g

£1.70£4.25/kg

Chicken noodle soup.

Ingredients: Water, noodles made with durum wheat semolina, cornflour, chicken, sweetcorn, vegetables.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Island Salads Vegetable Soup 450g, folic acid free

Iceland

Island Salads Vegetable Soup 450g

£1.85

Vegetable soup.

Ingredients: Water, mixed vegetables, potatoes, starch seasoning, vegetable bouillon. No wheat flour.

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Beef & Vegetable Chunky Big Soup 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Beef & Vegetable Chunky Big Soup 400g

£2.20£5.50/kg

Heinz Big Soup Beef & Veg- the ultimate soup experience for those who demand a hearty and tasty meal.

Ingredients: Water, Potatoes (17%), Carrots, Beef (10%), Peas, Onions, Modified Cornflour, Concentrated Tomato Puree, Yeast Extracts, Flavouring, Salt, Colour - Plain Caramel, Spice Extracts, Garlic Salt, Herb Extract, Vegetables: 22%

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Cream of Tomato & Basil Tinned Soup 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Cream of Tomato & Basil Tinned Soup 400g

£1.70£4.25/kg

Nothing says home like a deliciously warming bowlful of Heinz soup.

Ingredients: Tomatoes (84%), Water, Rapeseed Oil, Sugar, Modified Cornflour, Salt, Dried Skimmed MILK, MILK Proteins, Cream (MILK), Basil, Herb Extracts, Herb, Spice Extracts, Citric Acid

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Smokey Bacon and Potato Soup 400gm, folic acid free

Iceland

Heinz Smokey Bacon and Potato Soup 400gm

£1.70

Warming hearts since 1910 Nothing says 'home' like a deliciously warming bowlful of Heinz Soup..

Ingredients: Water, Onions, Potatoes (11%), Cream (Milk), Modified Cornflour, Smokey Bacon (2%, Pork (95%), Salt, Spices, Maltodextrin, Dextrose, Acidity Regulators - Sodium Citrates, Sodium Carbonates, Antioxidant - Sodium Ascorbate, Preservative - Sodium Nitrite, Beechwood Smoke), Cornflour, Leeks, Salt, Yeast Extract, Natural Flavoring, Smoked Sunflower Oil, Natural Onion Flavouring, Onion Extract, Black Pepper, Natrual Garlic Flavouring, Parsley

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Steak and Onion Chunky Big Tinned Soup 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Steak and Onion Chunky Big Tinned Soup 400g

£2.20£5.50/kg

Heinz Big Soup Steak & Onion- the ultimate soup experience for those who demand a hearty and tasty meal.

Ingredients: Water, Tomatoes, Potatoes (17%), Onions (13%), Beef (10%), Carrots (8%), Modified Cornflour, Flavouring, Salt, Yeast Extracts, Natural Garlic Flavouring, Natural Pepper Flavouring, Black Pepper, Parsley, Sweet Paprika, Herb Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Island Salads Chicken and Vegetable Soup 450g, folic acid free

Iceland

Island Salads Chicken and Vegetable Soup 450g

£1.85£4.11/kg

A warming vegetable soup made with chicken and selected fresh vegetables.

Ingredients: Water, Mixed Vegetables (18%) (Carrots, Leeks, Parsley), Chicken (4%) (Chicken Breast, Water, Salt), Potatoes (Sulphites), Vegetable Soup Seasoning (4%) (Starch, Maltodextrin, Modified Starch, Salt, Dextrose, Palm Oil, Flavour Enhancer [E621], Glucose Syrup, Flavouring, Thickeners [E412, E415], Onions Spices (Celery), Carrots, Stabiliser [E450], Leek), Chicken Bouillon (1%) (Salt, Flavouring, Palm Oil, Chicken, Flavour Enhancer [E621], Hydrolysed Soya Protein, Rapeseed Oil, Onion, Carrot, C...

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Carrot & Coriander Tinned Soup 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Carrot & Coriander Tinned Soup 400g

Warming hearts since 1910 Nothing says 'home' like a deliciously warming bowlful of Heinz soup.

Ingredients: Water, Carrots (35%), Onions (5%), Modified Cornflour, Rapeseed Oil, Sugar, Salt, Cream (MILK), Dried Skimmed MILK, Coriander, Black Pepper, Stabilisers - Polyphosphates, Sodium Phosphates

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Chicken Broth Soup 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Chicken Broth Soup 400g

Warming hearts since 1910 Nothing says 'home' like a deliciously warming bowlful of Heinz soup..

Ingredients: Water, Pearl BARLEY (14%), Carrots (7%), Parsnips (4%), Swede, Chicken (3%), Leeks, Modified Cornflour, Cornflour, Dried Onion (0.3%), Salt, Flavourings (contains MILK), Yeast Extracts, Parsley, Herb Extracts, Black Pepper, Natural Garlic Flavouring, Spice, Colour - Beta Carotene

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Minestrone Soup 4 x 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Minestrone Soup 4 x 400g

No Artificial Colours or Preservatives. Heinz.

Ingredients: Water, Tomatoes (23%), Carrots (9%), Pasta Noodles (7%, Water, Durum Wheat Semolina, Egg White), Onions, Peas, Swede, Red Peppers, Potatoes, Haricot Beans, Cornflour, Modified Cornflour, Leeks, Salt, Flavouring (contains Celery, Celeriac), Yeast Extract, Herbs, Black Pepper

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Avonmore Farmer's Choice Mixed Vegetable Soup 400g, folic acid free

Iceland

Avonmore Farmer's Choice Mixed Vegetable Soup 400g

Bowl of goodnes... Here at Avonmore, we love to lead the way.

Ingredients: Water, Carrot (12%), Potato (12%), Onion (4%), Cream, Turnip, Parsnip, Lentils, Celery(3%), Sweetcorn, Leek, Butter, Peas (2%), Vegetable Stock (Yeast Extract, Rice Flour, Sunflower Oil, Turmeric, Parsley), Tomato Purée, Salt, Sugar, Black Pepper

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Condensed Soup Cream of Tomato 295g, folic acid free

Iceland

Batchelors Condensed Soup Cream of Tomato 295g

Suitable for Vegetarians. Makes Double. Batchelors

Ingredients: Tomato Purée (75%), Sugar, Rapeseed Oil, Modified Maize Starch, Salt, Milk Proteins, Double Cream (Milk), Acid (Citric Acid), Spice Extracts, Celery Extract, Flavouring, Garlic Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Campbell's Condensed Soup Cream of tomato 295g, folic acid free

Iceland

Campbell's Condensed Soup Cream of tomato 295g

Campbell's Condensed Cream of Tomato Soup is a wonderfully warming soup on its own or versatile enough to be used in countless recipes to complement any dish.. Campbell's

Ingredients: Tomato Puree (77%), Rapeseed Oil, Sugar, Modified Maize Starch, Water, Double Cream (Milk), Milk Proteins, Salt, Acidity Regulator (Citric Acid), Flavourings (contains Celery)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Baxters Favourites Scotch Broth 400g, folic acid free

Iceland

Baxters Favourites Scotch Broth 400g

\"The taste of our Scotch Broth makes me think of home and the nights my family have spent together sheltered from the bitter Highland chill.

Ingredients: Water, Carrot, Pearl Barley (6%), Marrowfat Peas, Potato, Onions, Swede, Mutton (2%), Leeks, Beef (1.5%), Cornflour, Cabbage, Modified Maize Starch, Salt, Lamb Extract, Yeast Extract, Parsley, White Pepper, Tomato Purée, Carrot Powder, Leek Powder, Sugar, Natural Rosemary Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Buchanans Soup Mix 500g, folic acid free

Iceland

Buchanans Soup Mix 500g

£1.75£3.50/kg

Selected for You Over 150 Years. Buchanans

Ingredients: Pearl Barley (79%), Yellow Split Pea 7%, Green Split Pea 7%, Red Split Lentils 7%

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Crosse & Blackwell Tomato & Red Pepper Soup 400g, folic acid free

Iceland

Crosse & Blackwell Tomato & Red Pepper Soup 400g

In 1819, a farmer & chef came together to produce soup greatness. A glorious blend of ingredient know-how and culinary flair. Over 200 years later we are still guided by the same unwavering passion for real flavour.

Ingredients: Tomatoes (74%), Red Pepper (10%), Grilled Red Pepper (3%), Sugar, Rapeseed Oil, Water, Modified Maize Starch, Double Cream (Milk), Whey Powder (Milk), Salt, Paprika, Rice Flour, Flavouring

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Fray Bentos Creamy Tomato Soup 380g, folic acid free

Iceland

Fray Bentos Creamy Tomato Soup 380g

Creamy tomato soup This soup is a simple classic. Tasty tomatoes blended into a creamy masterpiece. There's no messing around, just honest-to-goodness flavour.. Suitable for vegetarians. Fray Bentos

Ingredients: Tomatoes (68%), Water, Modified Maize Starch, Sugar, Rapeseed Oil, Whey Powder (Milk), Salt, Stabiliser (Polyphosphates), Spices, Acidity Regulator (Citric Acid)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Great Scot Scotch Broth Mix 500g, folic acid free

Iceland

Great Scot Scotch Broth Mix 500g

For decades we've been helping cooks create delicious results in the kitchen. Our quality ingredients provide a wholesome base for endless recipes.

Ingredients: Pearl Barley, Yellow Split Peas, Green Split Peas, Blue Peas, Red Split Lentils

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Cully & Sully A Full Bodied Vegetable Soup 400g, folic acid free

Iceland

Cully & Sully A Full Bodied Vegetable Soup 400g

Meet Cully & Sully Cully & Sully love food. Growing up in Ireland's foodie capital, Cork, they ate a lot of good food, Cully (the cook) knows that for good food you need great ingredients.

Ingredients: Water, Carrot (21%), Potato (11%), Onion (8%), Leek (5%), Cream (Milk), Salted Butter(Milk), Celery (2.5%), Concentrated Crushed Tomato, Vegetable Stock [Salt Yeast Extract, Rice Flour, Vegetables (Onion, Celery Carrot), Sunflower Oil, Turmeric, Parsley], Sugar, Fresh Parsley, Salt, Black Pepper, Thyme

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Cream of Tomato Soup 6 x 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Cream of Tomato Soup 6 x 400g

£5.25£2.19/kg

1 of your 5 a day 1/2 a can when eaten as part of a balance diet. Warming Hearts Since 1910 Nothing says 'home' like a deliciously warming bowlful of Heinz soup.

Ingredients: Tomatoes (89%), Water, Modified Cornflour, Sugar, Rapeseed Oil, Dried Skimmed Milk, Salt, Cream (Milk), Milk Proteins, Acidity Regulator - Citric Acid, Spice Extracts, Herb Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Knorr Dry Soup Mix Chicken 51 g 3 servings, folic acid free

Iceland

Knorr Dry Soup Mix Chicken 51 g 3 servings

Treat your taste buds to Knorr Quick Chicken Dry Soup Mix.

Ingredients: Potato starch, flavourings, palm fat, glucose syrup, sugar, sweet corn powder [1], cream powder (Milk), yeast extract, toasted onion powder [1], iodised salt, leek powder [1], Milk proteins, chicken powder (1.1%) (chicken, salt, antioxidant (extracts of rosemary)), chicken fat (1.1%) (chicken fat, antioxidant (extracts of rosemary)), salt, spices (lovage roots [1], turmeric [1]), herbs (parsley [1], rosemary). [1] From sustainable agriculture. May contain celery, egg, mustard, soy and cereals containing gluten

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World Carrot & Coriander Soup 500g, folic acid free

Iceland

Slimming World Carrot & Coriander Soup 500g

£3.50£7.00/kg

A soup with carrot, red pepper, yellow split peas and coriander

Ingredients: Water, carrot (22%), red pepper (10%), sweetcorn, yellow split peas (9%), onion, butternut squash, garlic purée, maize starch, herbs, ginger purée, salt, spices

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Avonmore Vine Tomato & Basil Soup 400g, folic acid free

Iceland

Avonmore Vine Tomato & Basil Soup 400g

Bowl of goodness... Here at Avonmore, we love to lead the way.

Ingredients: Tomato (51%), Water, Onion, Milk, Cream, Tomato Puree, Sugar, Salt, Vegetable Stock (Yeast Extract, Rice Flour, Sunflower Oil, Celery, Carrot, Turmeric, Parsley), Garlic, Basil, Oregano, Black Pepper, Vegetable content 58%

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Cup a Soup Chicken 4 Instant Soup Sachets 81g, folic acid free

Iceland

Batchelors Cup a Soup Chicken 4 Instant Soup Sachets 81g

Treat yourself to some feelgood food from Batchelors. Founded in 1895 in Sheffield by William Batchelor, we've been feeding the nation tasty food for over 100 years, making everyday moments a little better.

Ingredients: Water, Glucose Syrup, Cooked Chicken (2.5%), Maize Starch, Palm Oil, Onion, Salt, Flavour Enhancers (Monosodium Glutamate, Disodium 5'-Ribonucleotides), Yeast Extract, Milk Proteins, Parsley, Flavouring, Ground Turmeric, Sage Extract, Black Pepper Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Cully & Sully A Hearty Chicken & Vegetable Soup 400g, folic acid free

Iceland

Cully & Sully A Hearty Chicken & Vegetable Soup 400g

Meet Cully & Sully Cully & Sully love food. Growing up in Ireland's foodie capital, Cork, they ate a lot of good food, Cully (the cook) knows that for good food you need great ingredients.

Ingredients: Vegetables (44%) [Carrot, Potato, Onion, Leek, Celery], Water, Chicken Breast (4%) [Chicken, Water, Salt], Salted Butter [Butter (Milk), Salt], Cream (Milk), Chicken and Vegetable Stock [Salt, Rice Flour, Yeast Extract, Flavouring, Sugar, Spices (Black Pepper, Turmeric), Chicken, Sunflower Oil, Onion, Chicken Fat, Celery, Carrot, Parsley, Caramelised Sugar, Acid (Citric Acid)]

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Cream of Tomato Soup No Added Sugar Great Value Pack 4 x 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Cream of Tomato Soup No Added Sugar Great Value Pack 4 x 400g

Heinz No Added Sugar Cream of Tomato Soup with a sweetener from a natural source.

Ingredients: Tomatoes (88%), Water, Modified Cornflour, Rapeseed Oil, Dried Skimmed Milk, Salt, Milk Proteins, Cream (Milk), Acidity Regulator - Citric Acid, Natural Flavouring, Sweetener - Steviol Glycosides from Stevia, Spice Extracts, Herb Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Fray Bentos Lentil & Vegetable Soup 380g, folic acid free

Iceland

Fray Bentos Lentil & Vegetable Soup 380g

A classic fusion of robust lentils and tasty veg. Deliciously down-to-earth, there's no need for a silver spoon, just grab a ladle and dive in.. Suitable for vegans. Fray Bentos

Ingredients: Water, Vegetables in varying proportions (21%) (Carrot, Potato, Onions), Red Split Lentils (14%) (Lentils, Water), Cornflour, Salt, Tomato Paste, Sugar, Modified Maize Starch, Yeast Extract, Parsley, Onion Powder, Spices, Potato Starch, Acidity Regulator (Citric Acid), Lovage Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Knorr Quick Soup Gold Vegetable 3's 48g, folic acid free

Iceland

Knorr Quick Soup Gold Vegetable 3's 48g

Enjoy Knorr Soups in minutes, where and when you want. Our soups are easy to prepare and offer a convenient meal or snack.

Ingredients: Potato Starch, Maltodextrin, Potatoes (13%)^1, Palm Fat, Yeast Extract, Glucose Syrup, Iodised Salt, Tomato Puree Powder (4%)^1, Leek (3.8%)^1, Pumpkin Powder (2.5%)^1, Onion Powder (2.3%)^1, Celeriac Powder (2.3%)^1, Carrots (2.3)%^1, Sugar, Salt, Spices^1 (Turmeric, Garlic Powder), Cream Powder (Milk), Carrot Juice Powder (1%)^1, Green Beans (1%)^1, Milk Proteins, Vegetable Juice Concentrates^1 (Celery, Carrot, Leek, Onion), Parsley^1, ^1 From sustainable agriculture

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World Curried Squash and Sweet Potato Soup 500g, folic acid free

Iceland

Slimming World Curried Squash and Sweet Potato Soup 500g

A spiced soup with butternut squash, roasted sweet potato, cooked long-grain brown rice, chickpeas and green lentils

Ingredients: Water, butternut squash (14%), red onion, roasted sweet potato (10%), red pepper, cooked long-grain brown rice (4.5%) (water, brown rice), potato, garlic purée, chickpeas (2.5%), cooked green lentils (2%) (water, green lentils), tomato paste, herbs, maize starch, ginger purée, dark soy sauce (soy sauce (water, Soya beans, roasted Wheat, salt), sugar, water, salt), spices (contain Mustard), yeast extract, salt, tomato granules, onion powder, garlic extract, red pepper powder, garlic powder, Celery powder

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Avonmore Wholesome Chicken & Vegetable Soup 400g, folic acid free

Iceland

Avonmore Wholesome Chicken & Vegetable Soup 400g

Bowl of goodness… Here at Avonmore, we love to lead the way.

Ingredients: Water, Carrot (12%), Potato, Onion (6%), Chicken Breast (3.5%), Green Beans (3.5%), Leek (3%), Cream, Butter, Modified Maize Starch, Chicken Fat, Chicken Stock (Flavouring, Maltodextrin, Yeast Extract), Salt, Vegetable Stock (Rice Flour, Sunflower Oil, Celery), Herbs & Spices

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Cup a Soup Chicken Instant Cup Soup Sachets x3 56g, folic acid free

Iceland

Batchelors Cup a Soup Chicken Instant Cup Soup Sachets x3 56g

£1.25£22.32/kg

Batchelors has been helping busy British families with quick and delicious meal solutions that make cooking simple, for over 100 years.

Ingredients: Water, Glucose Syrup, Cooked Chicken (2.5%), Maize Starch, Palm Oil, Onion, Salt, Flavour Enhancers (Monosodium Glutamate, Disodium 5'-Ribonucleotides), Yeast Extract, Milk Proteins, Parsley, Flavouring, Ground Turmeric, Sage Extract, Black Pepper Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Cully & Sully A Velvet Creamy Tomato & Basil Soup 400g, folic acid free

Iceland

Cully & Sully A Velvet Creamy Tomato & Basil Soup 400g

Meet Cully & Sully Cully & Sully love food. Growing up in Ireland's foodie capital, Cork, they ate a lot of good food, Cully (the cook) knows that for good food you need great ingredients.

Ingredients: Water, Concentrated Crushed Tomato (22%), Onion, Cream (Milk) (8%), Salted Butter (Milk), Sugar, Vegetable Stock [Salt, Yeast Extract, Rice Flour, Vegetables (Onion, Celery, Carrot), Sunflower Oil, Turmeric, Parsley], Salt, Fresh Basil, Black Pepper

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Cream of Tomato Tinned Soup 4 x 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Cream of Tomato Tinned Soup 4 x 400g

£3.75£2.34/kg

1 of your 5 a day 1/2 a can when eaten as part of a balanced diet. Warming Hearts Since 1910 Nothing says 'home' like a deliciously warming bowlful of Heinz soup.

Ingredients: Tomatoes (89%), Water, Modified Cornflour, Sugar, Rapeseed Oil, Dried Skimmed Milk, Salt, Cream (Milk), Milk Proteins, Acidity Regulator - Citric Acid, Spice Extracts, Herb Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World Pea & Mint Soup 500g, folic acid free

Iceland

Slimming World Pea & Mint Soup 500g

Pea and mint soup

Ingredients: Water, peas (33%), potatoes, onions, maize starch, salt, garlic purée, herbs, ground black pepper

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Knorr Quick Soup Mushroom 3's 45g, folic acid free

Iceland

Knorr Quick Soup Mushroom 3's 45g

Enjoy Knorr Quick Soups in minutes, where and when you want. Our soups are easy to prepare and offer a convenient meal or snack.

Ingredients: Potato Starch, Palm Fat, Glucose Syrup, Mushroom Preparation (14%) (Maltodextrin, Mushroom Juice Concentrate)^1, Iodised Salt, Yeast Extract, Salt, Mushrooms (1.5%)^1, Sugar, Milk Proteins, Flavourings, Spices^1 (Turmeric, Parsley Root Powder), Celery Leaves, Mushroom Powder (Boletus Luteus) (0.15%), ^1 from sustainable agriculture

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Cup a Soup Golden Vegetable Soup 4 Instant Soup Sachets 82g, folic acid free

Iceland

Batchelors Cup a Soup Golden Vegetable Soup 4 Instant Soup Sachets 82g

Treat yourself to some feelgood food from Batchelors. Founded in 1895 in Sheffield by William Batchelor, we've been feeding the nation tasty food for over 100 years, making everyday moments a little better.

Ingredients: Water, Vegetables (8%) (Swede, Onion, Carrot, Leek, Peas), Glucose Syrup, Maize Starch, Palm Oil, Salt, Yeast Extract, Sugar, Flavour Enhancers (Monosodium Glutamate, Disodium 5'-Ribonucleotides), Milk Proteins, Parsley, Onion Extract, Carrot Juice Concentrate, Ground Turmeric, Spice Extracts, Flavourings, Sage Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz French Onion Soup 400g, folic acid free

Iceland

Heinz French Onion Soup 400g

Warming Hearts Since 1910 Nothing says 'home' like a deliciously warming bowlful of Heinz soup..

Ingredients: Water, Onion (24%), Tomatoes, Modified Cornflour, Red Wine (1%), Sugar, Natural Flavourings, Colour - Plain Caramel, Cornflour, Herb Extracts, Yeast Extracts, Salt, Flavouring, Spice

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World Pearl Barley and Root Veg Soup 500g, folic acid free

Iceland

Slimming World Pearl Barley and Root Veg Soup 500g

Vegetable soup with carrot, parsnip and pearl barley

Ingredients: Water, carrot (25%), parsnip (11%), pearl Barley (8%) (Barley, water), onion (6%), Celery (3%), potato, vegetable bouillon (yeast extract (contains Barley), carrot concentrate, mushroom concentrate, onion powder, onion concentrate, salt, parsnip powder, water), maize starch, herbs, yeast extract (contains Barley), salt, lemon juice, spices, roasted onion powder, onion powder, roasted onion granules

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Plant Based Vegan Creamy Tomato Tinned Soup 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Plant Based Vegan Creamy Tomato Tinned Soup 400g

Nothing says home like a deliciously warming bowlful of Heinz soup. Heinz Plant-Based Creamy Tomato Soup has been made to our own special recipe and with a blend of the finest ingredients.

Ingredients: Tomatoes (81%), Water, Fermented SOY, Modified Cornflour, Sugar, Rapeseed Oil, Salt, Acidity Regulator - Citric Acid, Spice Extract, Herb Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Cup a Soup Potato & Leek Instant Soup Sachets x3 80g, folic acid free

Iceland

Batchelors Cup a Soup Potato & Leek Instant Soup Sachets x3 80g

£1.25£15.63/kg

Batchelors has been helping busy British families with quick and delicious meal solutions that make cooking simple, for over 100 years.

Ingredients: Water, Potato (20%), Leek (10%), Glucose Syrup, Palm Oil, Salt, Lactose (Milk), Yeast Extract, Flavour Enhancers (Monosodium Glutamate, Disodium 5'-Ribonucleotides), Milk Proteins, Flavourings (contain Milk)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World Soup Bowls Pea & Ham Soup 500g, folic acid free

Iceland

Slimming World Soup Bowls Pea & Ham Soup 500g

£3.50£7.00/kg

Slimming World Soup Bowls Pea & Ham Soup 500g

Ingredients: Onion, Potato, Herbs, Maize Starch, Salt, Water, Peas (27%), Cooked Pulled Ham (9%) (Pork (87%), Water, Salt, Stabiliser (Carrageenan) Antioxidants (Sodium Ascorbate, Ascorbic Acid)), Garlic Purée, Spice

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Heinz Spicy Parsnip Soup 400g, folic acid free

Iceland

Heinz Spicy Parsnip Soup 400g

Warming hearts since 1910 Nothing says 'home' like a deliciously warming bowlful of Heinz soup.. Sweet parsnip gently cooked with a warming spice combination of chilli and red pepper.

Ingredients: Water, Parsnips (26%), Carrots (4%), Onions, Modified Cornflour, Red Peppers (1%), Rapeseed Oil, Dried Skimmed Milk, Cream (Milk), Sugar, Salt, Milk Proteins, Spice, Nutmeg, Natural Flavouring, Onion Extract, Chilli Powder, Spice Extract, Coriander, Stabiliser - Polyphosphates and Sodium Phosphates

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Cup a Soup To Go! Tomato 36g, folic acid free

Iceland

Batchelors Cup a Soup To Go! Tomato 36g

Low in fat and sugar. 1 of 5 a day. No added MSG. No artificial preservatives. Suitable for vegetarians. Batchelors

Ingredients: Tomato (53%), Water, Onion, Sugar, Potato Starch, Whole Milk, Glucose Syrup, Vegetable Oils (Palm, Sunflower), Salt, Flavourings, Emulsifier (Mono- and Diacetyltartaric Acid Esters of Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Yeast Extract (contains Barley), Acid (Citric Acid), Colours (Beetroot Red, Beta Carotene), Black Pepper Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World Sweet Potato Dhal Soup 500g, folic acid free

Iceland

Slimming World Sweet Potato Dhal Soup 500g

A mildly spiced soup with yellow split peas and grilled sweet potato

Ingredients: Water, passata, yellow split peas (10%), onion, grilled sweet potato (7%), fat-free yogurt (Milk), celeriac (Celery), red pepper, carrot, red onion, dark soy sauce (water, sugar, Soya bean, roasted Wheat, salt), tomato paste, garlic purée, ginger purée, flavouring, spices, yeast extract (contains Barley), maize starch, herbs, lime juice, salt, vegetable stock (salt, yeast extract (contains Barley), onion powder, carrot powder, tomato powder, parsley extract, ground lovage, ground bay leaf, ground thyme), garlic powder, onion powder, garlic extract, roasted garlic granules, acidity regulator (citric acid)

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Batchelors Cup a Soup Tomato Soup Instant Soup Sachets x4 93g, folic acid free

Iceland

Batchelors Cup a Soup Tomato Soup Instant Soup Sachets x4 93g

Batchelors has been helping busy British families with quick and delicious meal solutions that make cooking simple, for over 100 years.

Ingredients: Tomatoes (51%), Water, Onion, Sugar, Potato Starch, Glucose Syrup, Palm Oil, Salt, Cream (Milk), Whey (Milk), Yeast Extract, Flavourings, Acid (Citric Acid), Emulsifier (Mono- and Diacetyl Tartaric Acid Esters of Mono- and Diglycerides of Fatty Acids), Colours (Beetroot Red, Carotenes), Black Pepper Extract

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Slimming World Vegetable Tagine Soup 500g, folic acid free

Iceland

Slimming World Vegetable Tagine Soup 500g

A mildly spiced tomato soup with chickpeas, cauliflower, sliced red and yellow peppers and red split lentils

Ingredients: Water, Chopped Tomatoes (20%) (Tomatoes, Tomato Juice), Chickpeas (10%), Onion, Cauliflower (8%), Butternut Squash Purée, Sliced Red Pepper (4%), Sliced Yellow Pepper (4%), Red Split Lentils (2.5%), Tomato Paste, Celery, Garlic Purée, Ginger Purée, Vegetable Bouillon (Yeast Extract, Salt, Vegetable Stock (Onion Powder, Carrot Extract, Tomato Powder, Dried Lovage, Dried Thyme, Dried Bay Leaf), Flavouring), Maize Starch, Lemon Juice, Roasted Ground Cumin Seed, Salt, Ground Cinnamon, Turmeric Powder, Dried Red Chillies

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.

Knorr Quick Soup Oxtail 3's 42g, folic acid free

Iceland

Knorr Quick Soup Oxtail 3's 42g

Enjoy Knorr Quick Soups in minutes, where and when you want. Our soups are easy to prepare and offer a convenient meal or snack.

Ingredients: Potato Starch, Lactose (Milk), Palm Fat, Yeast Extract, Iodised Salt, Sucrose, Flavourings (Milk), Tomato Puree Powder (4%)^1, Caramel Syrup, Onion Powder^1, Soy Sauce Powder (Maltodextrin, Salt, Soy Sauce (Soybeans (Soy) Wheat)), Glucose Syrup, Maltodextrin, Beef Powder (Beef, Salt), Salt, Milk Proteins, Vegetable Juice Concentrates^1 (Celeriac, Carrot, Leek, Onion), Oxtail Meat Powder (0.3%), Spices (Coriander, Pimento), Bay Leaves^1, ^1 From sustainable agriculture

Folic acid free. No folic acid is listed in the ingredients. Last checked 03/10/2026.